|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:35:01   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Sin mi go nosi imeto na svekor mi, zelbata bese na kumot (koj e premnogu blizok so svekor mi i svekrva mi), i toa bese dogovoreno uste pred jas da postojam.
Jas barav varijacija na imeto ama zelbata ne mi bese udovolena. E posle taa trauma (jas nesakav da rodam masko poradi toj fakt) mm rece slednoto ke bide moe i samo moe.

Iskreno bev mnogu protiv, ama koga mi go dadoa bebeto vo race si pomisliv, da toj e Mitko i toa moj Mitko, i sega sum zadovolna sto ima makedonsko ime i ,,unikatno,, vo negovoto drustvo.

E sega za vtoroto ke vidime, koga ke go napravime.



Истото следното јас дека ќе сум го крстела, ќе било по мое! Ама не мислам да раѓам уште еднаш за ништо на светот!!!
Да се разбереме јас сум лута, разочарана , гневна по ова тема... се помирив со фактот дека така се вика син ми, како што кажав тоа не го менува мојот однос кон него, моите чувства, ама никогаш нема да му заборавам на мм што така попушти и реши да му удоволи да татко му, а моите желби беа ставени во аден план!


< Поракaта ја уредил ripce -- 28.1.2010 15:38:30 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:37:18   
zami
Ripce zosto da ne ragas uste edno ???

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:38:32   
Sandric
Mislam deka kumot imase najava deka on bi sakal da go odbere imeto ama so dolzna pocit kon nego milsm deka nema da mi se ispolni taa zelbauser posted image

< Поракaта ја уредил Sandric -- 28.1.2010 15:40:03 >

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:39:04   
mother 29

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Ripce zosto da ne ragas uste edno ???


(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:39:51   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Ripce zosto da ne ragas uste edno ???


Баш заради оваа тема и заради сите проблеми кои настанаа околу неа!!!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:40:47   
arh_diz
ripce toa mozes da go resis so dogovor so soprugot nema nesto sto e nereslivo.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:41:06   
kopriva
Подновување на името зависи може само прват буква
а може и не....
за името ќе си решиме самите , не кумовите или било кој

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:41:07   
zami
Eve eden smesen primer:
Sestra mi koga ostana bremena i koga kazaa deka e masko gi prasavme neli normalno sto planiraat za ime i tie ne znaea, i sin mi ni dve ni tri vika ,,Jas znam kako ke se vika, ke se vika Stefan (po negoviot najdobar drugar od gradinka),, i nie ,,ej super sto ubavo ime,,, ama problemot bese sto svekrva i se vika Stefana, i neli super logicno, ama sestra mi bese inat i tek nedela dena po poroduvanjeto popustija i resija da se vika Stefan, po baba mu odnosno po baranje na kumot (sin mi).user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:42:36   
Enika
Се се решава не е ова фактор за да не се има второ и трето дете. Име ко име...човекот е битен

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:46:17   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

ripce toa mozes da go resis so dogovor so soprugot nema nesto sto e nereslivo.


Аууу не... ако некој се изгори еднаш и посегнува кон огнот втор пат, да ми извинете за мене е будала... така да јас еднаш се изгорев кога јас и мм бевме договорени околу името, неговите 9 месеци ги немаше да дојдат или во најмала рака да се јават да прашаат како сум, јас во болница, а ти веќе решиле како ќе се вика, нормално во договор со кумот, зашто нашиот кум е синот на нивниот кум... и мм попушти! Е немам намера да му раѓам уште едно дете! За ова било што било ама наредно нема!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:47:27   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Sin mi go nosi imeto na svekor mi, zelbata bese na kumot (koj e premnogu blizok so svekor mi i svekrva mi), i toa bese dogovoreno uste pred jas da postojam.
Jas barav varijacija na imeto ama zelbata ne mi bese udovolena. E posle taa trauma (jas nesakav da rodam masko poradi toj fakt) mm rece slednoto ke bide moe i samo moe.

Iskreno bev mnogu protiv, ama koga mi go dadoa bebeto vo race si pomisliv, da toj e Mitko i toa moj Mitko, i sega sum zadovolna sto ima makedonsko ime i ,,unikatno,, vo negovoto drustvo.

E sega za vtoroto ke vidime, koga ke go napravime.



Истото следното јас дека ќе сум го крстела, ќе било по мое! Ама не мислам да раѓам уште еднаш за ништо на светот!!!
Да се разбереме јас сум лута, разочарана , гневна по ова тема... се помирив со фактот дека така се вика син ми, како што кажав тоа не го менува мојот однос кон него, моите чувства, ама никогаш нема да му заборавам на мм што така попушти и реши да му удоволи да татко му, а моите желби беа ставени во аден план!



potpolo te razbiram, i jas bev takva, luta gnevna i se ostanato (pred da mi go donesat bebeto placev namesto da se raduvam) ama kako sto rekov se se smeni koga go vidov bebeto, i veke imeto ne bese vazno.
Ama ne sum zaboravila ni sekund od toa sto go cuvstvuvav, i i den denes znam da i prefrlam na svekrva mi sto taa go dozvoli toa, a nejze nikoj ne i gi krstel decata tuku taa samata, ama zivotot odi ponatamu, a toa sto mm e slabak pred majka mu osobeno ne e nesto sto mozam da go promenam, ama sledniot pat ... e za toa ziveam da ti kazam pravo.



_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Подновување на името
28.1.2010 23:53:24   
Mamicka3
Кај мене за првото даде кумот име,така првото му даде име на второто ,а третото по  името на татко ми,тој е починат многу одамна и за утеха многу ми недостига  третото  си го крстив по неговото име

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Подновување на името
29.1.2010 0:26:08   
mamaveki
Името на мојот син (кој сега има 6 месеци) го избрав јас.
Со мм не разговаравме многу за името, но некое време пред да се породам неговиот внук (од сестра) рече дека сакал бебто да се вика Роберт. Мм сакаше да му направи кејф и ми рече дека му се свиѓало името и дека сакал и он така.
Ама мене воопшто не ми се допадна тоа име. Јас сакав да се вика Филип, но не му реков ништо на мм.
Кога се пораѓав мм стоеше во чекална. Имав мн тежок пораѓај со мн болки и викав, не можев да издржам, срам не срам тоа.
Кога го пуштија внатре да не види беше мн радосен. Ме праша како сум и како е нашето бебе Филип. Му реков па нели сакаше Роберт. Рече дека цело време ме слушал и дека јас сум се мачела и сум трпела болки и дека бебето ке се вика како што сакам јас. user posted image user posted image user posted image user posted image
 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Подновување на името
29.1.2010 9:17:10   
zami
 
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamaveki

Името на мојот син (кој сега има 6 месеци) го избрав јас.
Со мм не разговаравме многу за името, но некое време пред да се породам неговиот внук (од сестра) рече дека сакал бебто да се вика Роберт. Мм сакаше да му направи кејф и ми рече дека му се свиѓало името и дека сакал и он така.
Ама мене воопшто не ми се допадна тоа име. Јас сакав да се вика Филип, но не му реков ништо на мм.
Кога се пораѓав мм стоеше во чекална. Имав мн тежок пораѓај со мн болки и викав, не можев да издржам, срам не срам тоа.
Кога го пуштија внатре да не види беше мн радосен. Ме праша како сум и како е нашето бебе Филип. Му реков па нели сакаше Роберт. Рече дека цело време ме слушал и дека јас сум се мачела и сум трпела болки и дека бебето ке се вика како што сакам јас. user posted image user posted image user posted image user posted image
 



user posted image user posted image user posted image user posted image za tato

(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Подновување на името
29.1.2010 13:41:55   
ripce
НОВОРОДЕНЧИЊАТА ВО ТИКВЕШ НОСАТ РАДОСТ И СЕМЕЈНИ КОНФЛИКТИ
Војна за името на бебето

Бабите се највоинствени, а мајките на бебињата најчести победници во битките за имињата на новороденчињата, кои се водат во многу семејства во Тиквеш. Матичарите регистрирале и случај кога лутиот дедо, поради тоа што внукот не бил крстен по неговото име, отишол во матичната служба и побарал тој да го добие името од внукот. Ако не може внукот да го носи името на деда си, дедо може да си го смени името и да го добие името од внукот.

- Обично тоа го прават луѓе што не можат да се помират нивните деца или внуци да го носат името што не им е по волја - вели штотуку пензионираната матичарка од Неготино, Драгица Атанасова, која има 35-годишно искуство.

Таа тврди дека главни војници во тие војни се бабите.

- Сепак, најчести победници во битките се мајките на децата, за чии имиња настануваат метежи - вели нашата соговорничка.

Жално е, вели таа, што понекогаш новопечените родители не можат честито да му се изнарадуваат на штотуку роденото дете, зашто уште додека тоа е во породилиште, кумовите, бабите и дедовците кршат копја за неговото име.

- Имам три ќерки. Бидејќи немам син за наследник, потајно сакав една од внуките да го носи моето име. Ќерката и зетот беа расположени да ми ја исполнат желбата, но сватот се налути и сега мојата внука се вика Ана Марија - објаснува Љубица Ајтова од Неготино.

Честопати името на новородените е проследено со различни условувања. Баби и дедовци бараат да бидат, како што се вели овде, подновени. Ако не им биде исполнета желбата, се закануваат дека синот или ќерката нема да го добијат наследството. Има и спротивни случаи, кога, пак, младите родители ги условуваат бабите и дедовците да го препишат имотот на нивно име, ако сакаат внукот или внуката да им го носи името.

- Не ретко срамот е поголем од желбата внучето да го носи името на дедото или бабата. Понекогаш дедото или бабата инсистираат внучето да го носи нивното име оти им било незгодно што ќе речеле роднините, соседите, пријателите ако внучето не го добие нивното име - вели Атанасова.

Бабите и дедовците честопати знаат на шега да речат "си ја шетам буквата" кога ги шетаат внуците што ја носат само првата буква од нивното име.

- Ми се јавува еднаш по телефон една позната баба од Неготино. Липаше и искажа безброј погрдни зборови за снаата. "Драгице, вака и вака, ми се роди внуче. Ќе дојде синот, сака да го крсти по татко и на снаата. Те молам, не го запишувајте детето под тоа име. Сакам да го носи името на мојот покоен маж. Внуката е крстена на мене, не оди сега покрај моето име името на сватот", беа зборовите на растревожената баба - раскажува Атанасова.

Матичарката и објаснила на својата пријателка дека таа е само службено лице и не смее да одлучува за тоа како ќе биде крстено детето. Според законот, објаснила таа, за името на детето одлучуваат родителите, а не бабите и дедовците.

Се случува и тоа мајките на невестите да се јават и да реагираат дека внучето не смее да го носи името на сваќата, објаснува нашата соговорничка.

- Дојде еден татко и ја запиша новородената ќерка со името на својата мајка. Кога го однесол изводот дома и и го покажал на жена си, настанала војна. Подоцна самиот ми кажа дека морал да попушти оти работата дошла до оставачка. Сопругата напишала изјава дека не се согласува со името на своето дете. Во спротивно, се заканила со развод. Писмото го донесе никој друг, ами нејзината мајка. Бараше името да биде сменето веднаш. И реков дека таа не може да одлучува за тоа и дека мора да дојдат лично родителите. И навистина дојдоа и му го сменија името на девојчето - се сеќава Атанасова.

Незадоволен што синот и снаата не го крстиле внукот по неговото име, еден дедо од Тиквеш решил да појде во матично и тој да си го смени своето име, за да се вика исто како внукот.

- Држ, не дај, убедувај, море срамота е, ќе пукне срам, едвај го убедиле да не прави циркуси со името - велат нашите соговорници, кои знаат за овој случај.

Понекогаш, вели Атанасова, се случува свекрвата да не сака внуката да го носи нејзиното име, но знае и да се премисли, па да дојде до промена. Особено ако во меѓувреме се размислувало детето да го добие името на другата баба.

Атанасова, но и нејзините колешки од Кавадарци, Николина Темова и Марика Мелова, имале лоши искуства и со запишувањето на имињата на новородените во деминутивна форма. Тие ги предупредувале родителите дека е подобро детето да биде Никола наместо Николче, зашто еден ден тоа дете ќе стане возрасен маж, па и дедо. Но, родителите си терале по свое.

- Се случува подоцна да дојде 18-годишно момче со такво име во деминутив и да побара промена на своето име - истакнуваат тие.

И тоа не е се. Тука не завршуваат згодите и незгодите пред шалтерите во матичните служби. Атанасова раскажува случај кога кај нејзе неодамна дошол еден фин неготинец и побарал новородената ќерка да ги носи и неговото презиме и презимето на неговата сопруга. Матичарката го посоветувала дека тоа е непрактично, бидејќи кога ќе порасне девојчето и кога ќе се омажи, ќе треба да додаде уште едно презиме, па ќе нема графа која ќе собере толку презимиња. Советот не бил прифатен, желбата на таткото и мајката биле исполнети, девојчето добило и име и две презимиња.

< Поракaта ја уредил ripce -- 29.1.2010 13:42:16 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Подновување на името
29.1.2010 13:46:08   
tereza
оф мори мајкооооuser posted image user posted image user posted image се пресмеав со оваuser posted image user posted image user posted image што уште нема по световuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Подновување на името
29.1.2010 13:54:58   
zami
Ripce, tvojte i mojte sigurno ke se najdat vo tekstov user posted image  user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Подновување на името
29.1.2010 13:57:07   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Ripce, tvojte i mojte sigurno ke se najdat vo tekstov user posted image  user posted image


Умоболна работа!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:00:05   
Enika
Само ке кажам...Што се нема по светов...срамота...за едно име вакви работи да се дешаваат...за мене се прости!!!

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:03:46   
BILE.F
Ripce, јас сум по потекло од Неготино, а мм од Кавадарци, нашите си живеат таму. Тоа што го пишуваш е така, не само во Тиквешијата, туку секаде во Македонија.
Тоа се мислења на попатријахални фамилии!
Јас не сум имала никаква замерка за изборот името, како и повеќето од моите околни!

А тоа за дедото е така, жива вистина!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:07:13   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

НОВОРОДЕНЧИЊАТА ВО ТИКВЕШ НОСАТ РАДОСТ И СЕМЕЈНИ КОНФЛИКТИ
Војна за името на бебето

Бабите се највоинствени, а мајките на бебињата најчести победници во битките за имињата на новороденчињата, кои се водат во многу семејства во Тиквеш. Матичарите регистрирале и случај кога лутиот дедо, поради тоа што внукот не бил крстен по неговото име, отишол во матичната служба и побарал тој да го добие името од внукот. Ако не може внукот да го носи името на деда си, дедо може да си го смени името и да го добие името од внукот.

- Обично тоа го прават луѓе што не можат да се помират нивните деца или внуци да го носат името што не им е по волја - вели штотуку пензионираната матичарка од Неготино, Драгица Атанасова, која има 35-годишно искуство.

Таа тврди дека главни војници во тие војни се бабите.

- Сепак, најчести победници во битките се мајките на децата, за чии имиња настануваат метежи - вели нашата соговорничка.

Жално е, вели таа, што понекогаш новопечените родители не можат честито да му се изнарадуваат на штотуку роденото дете, зашто уште додека тоа е во породилиште, кумовите, бабите и дедовците кршат копја за неговото име.

- Имам три ќерки. Бидејќи немам син за наследник, потајно сакав една од внуките да го носи моето име. Ќерката и зетот беа расположени да ми ја исполнат желбата, но сватот се налути и сега мојата внука се вика Ана Марија - објаснува Љубица Ајтова од Неготино.

Честопати името на новородените е проследено со различни условувања. Баби и дедовци бараат да бидат, како што се вели овде, подновени. Ако не им биде исполнета желбата, се закануваат дека синот или ќерката нема да го добијат наследството. Има и спротивни случаи, кога, пак, младите родители ги условуваат бабите и дедовците да го препишат имотот на нивно име, ако сакаат внукот или внуката да им го носи името.

- Не ретко срамот е поголем од желбата внучето да го носи името на дедото или бабата. Понекогаш дедото или бабата инсистираат внучето да го носи нивното име оти им било незгодно што ќе речеле роднините, соседите, пријателите ако внучето не го добие нивното име - вели Атанасова.

Бабите и дедовците честопати знаат на шега да речат "си ја шетам буквата" кога ги шетаат внуците што ја носат само првата буква од нивното име.

- Ми се јавува еднаш по телефон една позната баба од Неготино. Липаше и искажа безброј погрдни зборови за снаата. "Драгице, вака и вака, ми се роди внуче. Ќе дојде синот, сака да го крсти по татко и на снаата. Те молам, не го запишувајте детето под тоа име. Сакам да го носи името на мојот покоен маж. Внуката е крстена на мене, не оди сега покрај моето име името на сватот", беа зборовите на растревожената баба - раскажува Атанасова.

Матичарката и објаснила на својата пријателка дека таа е само службено лице и не смее да одлучува за тоа како ќе биде крстено детето. Според законот, објаснила таа, за името на детето одлучуваат родителите, а не бабите и дедовците.

Се случува и тоа мајките на невестите да се јават и да реагираат дека внучето не смее да го носи името на сваќата, објаснува нашата соговорничка.

- Дојде еден татко и ја запиша новородената ќерка со името на својата мајка. Кога го однесол изводот дома и и го покажал на жена си, настанала војна. Подоцна самиот ми кажа дека морал да попушти оти работата дошла до оставачка. Сопругата напишала изјава дека не се согласува со името на своето дете. Во спротивно, се заканила со развод. Писмото го донесе никој друг, ами нејзината мајка. Бараше името да биде сменето веднаш. И реков дека таа не може да одлучува за тоа и дека мора да дојдат лично родителите. И навистина дојдоа и му го сменија името на девојчето - се сеќава Атанасова.

Незадоволен што синот и снаата не го крстиле внукот по неговото име, еден дедо од Тиквеш решил да појде во матично и тој да си го смени своето име, за да се вика исто како внукот.

- Држ, не дај, убедувај, море срамота е, ќе пукне срам, едвај го убедиле да не прави циркуси со името - велат нашите соговорници, кои знаат за овој случај.

Понекогаш, вели Атанасова, се случува свекрвата да не сака внуката да го носи нејзиното име, но знае и да се премисли, па да дојде до промена. Особено ако во меѓувреме се размислувало детето да го добие името на другата баба.

Атанасова, но и нејзините колешки од Кавадарци, Николина Темова и Марика Мелова, имале лоши искуства и со запишувањето на имињата на новородените во деминутивна форма. Тие ги предупредувале родителите дека е подобро детето да биде Никола наместо Николче, зашто еден ден тоа дете ќе стане возрасен маж, па и дедо. Но, родителите си терале по свое.

- Се случува подоцна да дојде 18-годишно момче со такво име во деминутив и да побара промена на своето име - истакнуваат тие.

И тоа не е се. Тука не завршуваат згодите и незгодите пред шалтерите во матичните служби. Атанасова раскажува случај кога кај нејзе неодамна дошол еден фин неготинец и побарал новородената ќерка да ги носи и неговото презиме и презимето на неговата сопруга. Матичарката го посоветувала дека тоа е непрактично, бидејќи кога ќе порасне девојчето и кога ќе се омажи, ќе треба да додаде уште едно презиме, па ќе нема графа која ќе собере толку презимиња. Советот не бил прифатен, желбата на таткото и мајката биле исполнети, девојчето добило и име и две презимиња.



колку и да ви е смешно и ова се случува кај нас user posted image user posted image user posted image

пред да го запознаам мм велев дека никако нема да подновам свекор и свекрва но откако го запознав со текот на годините прифатив дека моите деца ќе се викаат како и неговите родители
свекрва ми се вика нада а ќерка ми надица и тоа за неа е исто user posted image така јас одбрав од понудените опцииuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:09:19   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Само ке кажам...Што се нема по светов...срамота...за едно име вакви работи да се дешаваат...за мене се прости!!!


а ете на некој тоа му е толку важно, абе како можеш да инсистираш да ти го стават иметоuser posted image



_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:10:17   
Палешка РР
Леле, право да ви кажам ова ми е незамисливо..во Прилеп ова не се практикува, можеби некаде по селата, воопшто не ми се допаѓа. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:12:26   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Ripce, јас сум по потекло од Неготино, а мм од Кавадарци, нашите си живеат таму. Тоа што го пишуваш е така, не само во Тиквешијата, туку секаде во Македонија.
Тоа се мислења на попатријахални фамилии!
Јас не сум имала никаква замерка за изборот името, како и повеќето од моите околни!

А тоа за дедото е така, жива вистина!user posted image user posted image user posted image


Да не се разбереме погрешно, јас ова не го напишав, ова е статија од весник што јас случајно ја најдов, и мислев дека баш во оваа тема и е местото, чисто за да се информираме што се има по светот... не дека ова е така само во Тиквеш (Неготино, Кавадарци) така е во цела Македонија... еве јас сум примерот за Штип.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:14:44   
nadica
какво погрешно разбирање тоа е вистина user posted image user posted image user posted image

и bile.f и јас ти го потврдуваме тоа

< Поракaта ја уредил nadica -- 29.1.2010 14:16:28 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?