|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подновување на името
29.1.2010 14:18:57   
Enika
Сегде е така не само во Тиквешијата...еве кај нас у населба имаме комшија клиент е на мајка ми...и керка му роди 3то дете и си ја крстиле Анастасија по нивна желба, а татково на невестата името му почнувало на А и сеа свекрва и се лути по него ја крстиле...бог да чува..и за буква се факаат...па колкуи имиња почнуваат на иста буква!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Подновување на името
30.1.2010 0:48:32   
alex_mo
    Пред да се родам оите живееле во Германија.Дошле тука ,сум се родила ,а кумот инсистирал тој да даде име..мајка ми исплашена ама името супер,потоа за сестра ми рекол ако е машко пак тој ке кажел,ама оти е женско оставил ќерка му да одлучи...таа на мајка ми (она сакала Марија),ама јас најголема кума по другарка од градинка сестра ми е Маја.Е кога дојде ред за мене јас на  сите им кажав дека име на стари не ставаме и никој не се бунеше.Кога си дојдовме од болница почна свеки дека на свекор ми името било убаво и да оди мм да го заведе она име што ке му текнело по пат(нејзе свекор ми така и направил и му се лутела 2 месеца)И наместо поучена од лошо искуство да не ти го прави тоа ,таа да видат и другите како е .тогаш мм пред неа ми вика сакаш ли да се вика како дедо му ,а јас категорично -НЕ.ММ сакаше Александар ,а јас Мартин,тогаш му реков нека биде Александара ,ама само така без скратеници(и навистина е така скоро 12 год),а за второ јас ке кажам.Си реков подобро да му ја исполнам желбата на мм отколку на некој друг.Сега сум пред породување,бебето е девојче и здравје се нека излезе како треба ке се вика Ања ,по моја желба.....Инаку ми беше глупо е незаслужно да ставам име на неговите,а цел живот моите се вртат околу нас..стан,покуќнина,одмори..и сл.а на нив никој не става име оти сме две  сестри...затоа реков на никого..
  И здравје боже ако ми е овој ист памет кога јас ке бидам свекрва несакам моето име да се става иако ке речам дека има доста модерно име....

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Подновување на името
30.1.2010 0:53:41   
Anushka
Знаете за дедото во Прилеп мислам дека беше, внукот не му го рстиле Крсто, туку Кристијан. Човекот, од пуста желба внукот да му го носи името, отишол во матично и тој се преименивал во Кристијан.
Жива вистина.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Подновување на името
30.1.2010 1:37:56   
ananikol
Ripce,a dali  si razmisluvala i dali ima moznost pokraj toa ime da mu stavis i vtoro ona koe tebe ti se dopaga.Sin mi ima dve iminja ne poradi ne soglasuvanje okolu imeto tuku onaka, jas sakav da ime dve iminja a sega koga  ke se rodi user posted image  ednoto ime ke bide Dino a drugoto ne go znaime se uste.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Подновување на името
30.1.2010 1:47:40   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Ripce,a dali  si razmisluvala i dali ima moznost pokraj toa ime da mu stavis i vtoro ona koe tebe ti se dopaga.Sin mi ima dve iminja ne poradi ne soglasuvanje okolu imeto tuku onaka, jas sakav da ime dve iminja a sega koga  ke se rodi user posted image  ednoto ime ke bide Dino a drugoto ne go znaime se uste.



Zosto da ne, mojot najmal bratuced se vika Sebastijan nasko

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Подновување на името
30.1.2010 8:31:21   
melody
Se soglasuvam mojata kerka se vika Melody Martina i smireni ni se duhovite i na dvajcata  nemase nikakvi nateganja pa sega i dvajcata sme zadovolni

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Подновување на името
30.1.2010 15:01:24   
alex_mo
   И мене ми се допаѓаат две имиња.ММ има внуци Матео Фабијан и Давид Лука...ама сепак ме интересира како ке му се обраќаат сигурно не со двете имиња.Во нашиов случај се употребуваат само првите....па зошто тогаш две????

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Подновување на името
30.1.2010 15:15:33   
Bile
Definitivno sum protiv toa. Kako prvo moite svekor i svekra nosat straovremski iminja i znaci ako po svekormi se vikase moeto prvo dete ke bese STAMENA a ne GORANA. Ajde vi se molam i utre nasite vnucki da nosat nasi iminja??? NE toa nikako. Pa dobro be luge za sto sluzat preziminjata. Spored mene prezimeto si ja vrsi rabotata i se znae koj kade pripaga i koj na kogo e.
Inaku da, uabvo e dve iminja, nekako estetski izgleda dobro i otmeno.
No dokolku na dete se stava dve iminja za go zadovoli vkusot na baba i dedo i mama i tato, kumot i kumata e toa e veke promasena rabota.

< Поракaта ја уредил Bile -- 30.1.2010 15:17:42 >


_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Подновување на името
30.1.2010 15:36:17   
Cacko
Ja sum mnogu protiv toa.A za toa kolku se smesni lugevo,nana mi mi vika bravos sum ja krstila kerka mi po svekrva miuser posted image kerka mi se vika Elena a svekrva mi Jelica ama nikoj ne ja znae taka tuku ja vikaat Lelauser posted image user posted image user posted image bog da cuva,

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Подновување на името
30.1.2010 15:53:58   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

  И мене ми се допаѓаат две имиња.ММ има внуци Матео Фабијан и Давид Лука...ама сепак ме интересира како ке му се обраќаат сигурно не со двете имиња.Во нашиов случај се употребуваат само првите....па зошто тогаш две????



Jas vo poveketo slucai mu se obrakam na sin mi so dvete imainja osven koga ke mu tepam nagaleno pa ke go viknam so vtoroto ime ,ne mi odi nekako nagaleno na prvoto...kako bi go vikala Stefanco ili Stefance...bez veza.
Za da se vikaat dvete imainja zaedno treba da se odberat i slozat za da odat zaedno  kako na primer Maja Lena,Dona Stela .. zaedno se izgovaraat a dokolku ne se..toa e druga rabota..neodat zaedno i ke si go vikas po ednoto

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Подновување на името
14.6.2010 9:58:03   
Rossana
Pred da se rodi Sara, sveki navaluvase da se vika deteto Cana kako nea pfff nema sansi jas sama go odbrav imeto a mm se soglasi.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Подновување на името
14.6.2010 10:47:20   
Maca25
Никогаш не би го сторила тоа, да го ставам името на детето по свекор или свекрва. Мојот свекор е починат многу одамна, ама мм никогаш не ни спомнал да се стави неговото име (ако беше машко), иако името не е лошо - Војкан. А по свеки user posted image user posted image user posted image да се изнасмеам првоuser posted image user posted image user posted image никогаш не би го крстила детето - Благуна. Иако и баба ми се викаше така, нееееее.
Живееме во модерно време, модерни сваќања, модерни имиња. како би било сега јас нина да ја крстев како свеки или пак слично, па детето цел живот да ми збори како сум можела така да ја крстам и да сака да си го смени името. Имам 2 пријателки кои откако наполнија 18 години си ги сменија имињата.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Подновување на името
14.6.2010 11:51:18   
beki RR
Е многу се изнасмеав со темаваuser posted image
Е сега јас да ви каѓам, во крушево ако човек има 5 машки деца(синови), и тие сите имаат по едно машко дете, секое од тие деца ќе го носи името на дедото.Така ако дедото се вика Никола, сите први братучеди машки деца ќе се викаат Никола, као сите му праеле чест на таткото, а тоа што некои од нив раскарни до немај каде , тоа нема врска, важно народот ќе каже види го почитува таткото и го крсти синот по него.Лицемерие до немај каде...
Во мојот случај кога бев бремена знаевме дека е женско и свекрва ми имаше желба да го крстиме бебето по неа.Свекрва ми се вика Стојна.Мене , ни нути пак на мм на крај памет не ни паѓаше такво име да му ставиме на нашето дете. Ќерка ми ја крстивме Ана...Е сега да ви кажам нешто друго ...Често си мислам, не стојна, не трајанка, маса, доста или не знам како, најгрдото име на светот нека го носеше само да беше добра и да немаше вакви проблеми.најважно од се  е човек да има здраво право дете,детекое кога ќе порасен и неговот име да расте со него, па да му даде одлика на гордост и убавина на тоа име што го носи.Тоа е барем моето размислување , кое не беше вакво пред 3 години, тоа го признавам.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Подновување на името
14.6.2010 19:42:06   
fila
koga bev bremena  svekrva mi mi vika ako deteto e zensko svekorti saka da se vika marija po majka mu   i jas i vikam svekor mi ima dve deca i sto ne krstil edno od negovite naq majka mu pa da si tgo napravi keifot  a ne sega za moe dete on ke kazuval kako sakal kako pa da ne

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Подновување на името
14.6.2010 22:55:32   
niki
За името на ќерка ми немаше караници, јас предлагав имиња, мм потврдуваше и така некако го одбравме. Свекрва ми не си го бендисува името па се изјасни дека не сака по неа да биле крстени внучињата, мм се согласи и така.
Инаку мајка ми и свекрва ми имаат варијација од едно долго исто име, а нагалените имиња им се разликуваат со една буква. Оваа случајност ми изгледаше симпатична тогаш па барав имиња кои ќе немаат врска со нивното име, но ќе може да се изведе нагаленото да не биде баш исто со нивните, но слично. И така бидна.
Е, сега плановите убави, сите среќни, арно ама... кога ќерка ми прозборуваше, тоа ние што го планиравме и беше тешко да го изговори и си изговори нешто сосема друго, си се нарече себе си така, нам ни беше интересно тоа, ја завикавме сите така и ете и ден денес си го носи името што сама си го одбра, на него се одзива, а оној кој не го употребува и ќе згреши да ја повика со полното име, го поправа.
Инаку на темава подновување на името сум за доколку родителите тоа го сакаат. Сум имала случаи во семејството каде бабите и дедовците ќе запнат и до кавги доаѓало. Тоа понатаму останува белег за цел живот и е извор на нетрпение. Мислам дека на овие простори возрасните генерации треба еднаш за секогаш да сватат дека за да бидат почитувани и тие треба да почитуваат, кога се инсистира на почит во еден правец ништо добро не излегува.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Подновување на името
15.6.2010 10:16:00   
elle
ИЗВОРНА ПОРАКА: beki

Е многу се изнасмеав со темаваuser posted image
Е сега јас да ви каѓам, во крушево ако човек има 5 машки деца(синови), и тие сите имаат по едно машко дете, секое од тие деца ќе го носи името на дедото.Така ако дедото се вика Никола, сите први братучеди машки деца ќе се викаат Никола, као сите му праеле чест на таткото, а тоа што некои од нив раскарни до немај каде , тоа нема врска, важно народот ќе каже види го почитува таткото и го крсти синот по него.Лицемерие до немај каде...
Во мојот случај кога бев бремена знаевме дека е женско и свекрва ми имаше желба да го крстиме бебето по неа.Свекрва ми се вика Стојна.Мене , ни нути пак на мм на крај памет не ни паѓаше такво име да му ставиме на нашето дете. Ќерка ми ја крстивме Ана...Е сега да ви кажам нешто друго ...Често си мислам, не стојна, не трајанка, маса, доста или не знам како, најгрдото име на светот нека го носеше само да беше добра и да немаше вакви проблеми.најважно од се  е човек да има здраво право дете,детекое кога ќе порасен и неговот име да расте со него, па да му даде одлика на гордост и убавина на тоа име што го носи.Тоа е барем моето размислување , кое не беше вакво пред 3 години, тоа го признавам.


user posted image user posted image user posted image во потполност се согласувам со тебе беки



_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Подновување на името
15.6.2010 11:19:52   
Gari68
Кај нас ќерка ми си го доби името по желба на мојата сопруга,уште пред да се земеме ми кажа дека има голема желба да се вика така па дури и на кумот му кажавме дека ако првото биде женско името е веќе одбрано, за среќа тој се согласи.
Има интересна случка околу моето име : го носам името на дедо ми ,интересното е тоа што пред мене мајка ми имала близнаци од кој машкото се викало како и јас.Тие починале после неколку недели од раѓањето па мајка ми не сакала повторно истото име демек среќата на тоа име се видела.Арно ама кумот бил упорен и не попуштал па мајка ми не  зборувала со кумот неколку месеци.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Подновување на името
15.6.2010 11:34:34   
arh_diz
Jas i mm voopsto ne razmisluvame da podnovuvame necie ime , mislam eka toa e najgolema glupost. Svekor mi i svekrva mi isto nemaat spomnato dosega za podnovuvanje na nivni iminja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Подновување на името
15.6.2010 11:40:49   
Slagjana
Јас сум за подновување на името само не насила. Не ако свекорот, свекрвата итн. сакаат, туку ако родителите на детето имаат таква желба. Не мора да биде истото име туку нешто што потсетува на тоа име, а помодерно. И не заради да го носи името на некого да го казниш детето за цел живот и да му се смеат.

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Подновување на името
16.6.2010 1:16:08   
Viktori
Да, му го подновив на маж ми името user posted image
Син ми се вика како него, само скратена верзија. А ќерките си имаат имиња избрани од нас двајца, само син ми од мене лично.

А инаку кој како сака нека си прави. Кога татко ми ни купи стан, свекор ми викаше по него да крстиме дете.... Бог да чува, нема шанси. Јас татко ми го сакам и го почитувам, ама нема зошто дете да крстам по него. За него е најголема радост да си игра со внучето. А и не е тип лизни-мазни па да се гребеш така кај него user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Подновување на името
16.6.2010 1:39:44   
Nade
Браво за темава секоја чест, и се разбира имињата на децата сметам дека се ЕКСКЛУЗИВНО ПРАВО на родителите, па може ли некој да ги сака повеќе од нив, за тоа многу често сум влегувала во дискусија, внучиња се сакале повеќе од децата, е тука не се слагам воопшто , за мене не е нормално, се си има свој ред.Што мислите вие??????
А што се однесува до имињата, кој кејф имаат луѓето кога постојано сугерираат, или изнудуваат одредено име, без разлика како ке успеат во тоа, па и да ти се допаѓа некое име нема да го ставиш ако некој постојано ти досаѓа вака или онака.
Секоја чест на традиција и обичаи ама некогаш луѓето си земаат многу за право.
Поздрав

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Подновување на името
16.6.2010 1:44:09   
Nade
By the way- кој вика дека љубовта кон родителите се искажува на тој начин,со подновување на името, апсурдно!

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Подновување на името
23.6.2010 14:59:43   
AnnaMolly RR
Е маж ми има потекло од Унгарија. Свекор ми се вика Шандор, што е традиционално унгарско име. Татко му негов се викал Шандор, а исто и дедо му. Значи ги крстеле децата по таткото. И цела фамилија Шандоровци. Среќа што свеки не го продолжила тоа и мм се вика Дејан. Среќа моја што никој не инсистираше да се крсти детето по некој дедо или баба, нема шанси! Мм одбра име за нашето бебенце,Филип се вика. По никого :) Ич да не немате гајле, кој сака нека се лути, ќе им помине. Само со мажот да си се сложите и крај на муабетот.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Подновување на името
1.7.2010 16:17:09   
Џесика
Кај мене, за среќа, никој не ми вршеше притисок за името на син ми... свекрва ми се изјасни дека како сакам јас така да се вика, кумовите рекоа “вие кажете го името, ние ќе кажеме- прифатено“, така да имав одврзани раце... татко ми и татко му на мм се починати, татко ми се викаше Кирко, татко му Борис, и двете не ни се допаѓаа. После се свртевме на нашите дедовци, дедо ми се викал Дамјан, а дедо му на мм Милан... и двете ми се допаѓаа, повеќе Милан, а на мм Дамјан... и цепки беше... едно време мајка ми ми инсистираше да го крстам Борис по свекор ми, или Златко по свекрва ми... Кога се породив, мм на телефон ми рече кое име сакам да одлучам... по толку мислење и набројување - се одлучив за Борјан... Свекрва ми пресреќна, а кумот плачел од чест... значи се направи комбинација од името на свекор ми... воопшто не би ми сметало да се стави име по дедо-баба, доколку не е мнооогу отидено.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Подновување на името
21.9.2010 22:51:23   
кирова
mojata kerkickata e po tato najubavato ime Dina user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?