|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:15:00   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: April


а имам русокоса (палава) ќерка, мислиш дека е Helga from Sweden user posted image



Е иста ја таква сум се родила...Helga from Sweden...ама кујзнае дал ке иам плаво дете..или барем плави очи да има

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:16:10   
Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

а имам русокоса (палава) ќерка, мислиш дека е Helga from Sweden user posted image



ха, ха, ха и ти Јованка, во право сте. На пример, на моите деца ептен им стојат имињата нод нивните дедовци/баба. Ептен имаат собрано нивни гени. Чиста карма!

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:20:18   
sunchips
Neka i e sreken rodendenot, ako ti e tocno spored tikerot user posted image

Ako e ubavo imeto na babata/ dedoto i ako i majkata i tatkoto odlucat da go dadat zatoa sto im se dopagja, toa mi e ok, no nekoj da ti tintri nad glava kako ke ti se vika deteto, pa ne znam koj da e, vo nikoj slucaj nema da mu se ispolni zelbata.
Kaj nas imalo smesna situacija koga se rodila sestra mi. Tatko mi bil vo stranstvo, a baba mi-negovata majka insistirala na nejzinoto ime i duri otisla da ja prijavi so nego. Pa se ispokarale so majka mi i taa otisla da go prepravi user posted image , pred toa veke se imale dogovoreno so tatko mi kako ke bide.
Na krajot tetka mi, nejzina kerka i go podnovi imeto pa verojatno e sreknauser posted image

_____________________________

All kids are gifted; some just open their packages earlier than others.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:21:59   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka


ИЗВОРНА ПОРАКА: April

а имам русокоса (палава) ќерка, мислиш дека е Helga from Sweden user posted image



ха, ха, ха и ти Јованка, во право сте. На пример, на моите деца ептен им стојат имињата нод нивните дедовци/баба. Ептен имаат собрано нивни гени. Чиста карма!


ама најинтересно е тоа што јас и мм не сме плави, особено мм user posted image затоа една мајка од градинка си зема за право да ме праша дали ќерка ми е наше дете или посвоена user posted image онака "у поверење" да и' кажам user posted image

свекрва ми е плава, ама не го носи нејзиното име user posted image


(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:22:01   
Enika
А и зашто да не ја носат нивната карма..па потекнуваме од нив.Брат ми го иама името на дедо ми (свекор на мајка ми), без проблем се согласила дури и самата сакаше, па он си има посебна карма, и мн различна од таа на дедо ми...не го наследил неговиот карактер!!!Иако има луге што стварно ке плеснат некое име кое не доликува, сепак душата ја прави човекот, а не неговото име!!!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:29:03   
Enika
Април...кај мене ни мајка ни татко ни брат ми не се плави, ни бабаи ни дедовци од двете страни..ја сум со плави очи по пра баби :) Генетика ти је чудна ствар user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Подновување на името
27.1.2010 23:59:25   
Izabella
Jas sum protiv toa da se stavaat iminja na deca po babi i dedovci...pa duri i da im se najubavi iminjata...jas barem sum rekla...NEMA SANSI ( zdravje boze neli, da se fati prvouser posted image )

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Подновување на името
28.1.2010 8:34:43   
profesorica
Кај нас немаше натегања околу името, нит ги прашавме.Ние си го избравме.Односно Јас се мислев помеѓу Дамјан и Горјан а мм го избра Дамјан.

Он(мм) сакаше и Гораст ама јас му ставив ВЕТОuser posted image user posted image user posted image

други имиња не беа во комбинација. А штом им соопштивме дека ќе се вика Дамјан на сите им се допадна.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Izabella)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Подновување на името
28.1.2010 8:45:09   
mami
Ние уште кога дознавме дека сум бремена прво што решивме беше дека нема шанса да ставаме имиња од бабите и дедовците. После почнавме да се мислиме што и како ке биде. Па имавме неколку за машко и неколку за женско. Никој не се мешаше во изборот- среќа жива инаку ке беше војнаuser posted image
Случајно му го одбравме името, па и одлично му стоиuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Подновување на името
28.1.2010 9:27:29   
tereza
На мое дете никогаш не би му дала име на дедо,баба,или незнам си кој,па ако треба и крв ќе паднеuser posted image сериозно,мислам дека нема потреба од тоа а оние баби и дедовци што навалуваат дека бебето треба да се вика со нивното име стварно незнам каде им е паметот бре,како небаре ќе се овековечат со тоа што внукот/та ќе носи нивно име,тоа е безврска.  

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Подновување на името
28.1.2010 9:30:03   
arh_diz
Sto se odnesuva do imeto od babi dedovci ima razlicni razmisluvanja. Imam slusnato deka dokolku go krstam primer moeto dete po ime na svekrva mi taa nabrzo ke umre bidejki nejzinoto ime go zema nov clen. I poradi toa nekade ne se dozvoluva podnovuvanje na imeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Подновување на името
28.1.2010 9:31:48   
mother 29
jas nemam namera da pravam nov bracen paruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ...bese izjavata na edna moja drugarka.user posted image zamislete sin i kerka ,krseni po svekorot i sveki..

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Подновување на името
28.1.2010 9:33:24   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

jas nemam namera da pravam nov bracen paruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ...bese izjavata na edna moja drugarka.user posted image zamislete sin i kerka ,krseni po svekorot i sveki..


хехехе,па така е,ајде сега демек ќе ја оживуваме историјатаuser posted image  

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Подновување на името
28.1.2010 10:31:34   
Mila na mama
А знаете за дедото од Кавадарци што сакал внукот да го носи неговото име но родителите не сакале па си го крстиле детето Дејан. И дедото ни пет ни шест правец МВР и се прекрстил и тој Дејан па пак си имале со внукот исто имеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Подновување на името
28.1.2010 11:21:24   
zami
Sin mi go nosi imeto na svekor mi, zelbata bese na kumot (koj e premnogu blizok so svekor mi i svekrva mi), i toa bese dogovoreno uste pred jas da postojam.
Jas barav varijacija na imeto ama zelbata ne mi bese udovolena. E posle taa trauma (jas nesakav da rodam masko poradi toj fakt) mm rece slednoto ke bide moe i samo moe.

Iskreno bev mnogu protiv, ama koga mi go dadoa bebeto vo race si pomisliv, da toj e Mitko i toa moj Mitko, i sega sum zadovolna sto ima makedonsko ime i ,,unikatno,, vo negovoto drustvo.

E sega za vtoroto ke vidime, koga ke go napravime.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Подновување на името
28.1.2010 11:32:30   
biljana16
Uste koga ostanav bremena predcustvuvav deka bebeto ke bide masko. Mm imase pregolema zelba za da mu go dademe imato na tatko mu. A i jas si rekov ako tolku saka zasto da ne sto e tolku vazno kako ke se vika vazno da se rodi zivo i zdravo. Vo sekoj slucaj ako nekogas imame vtoro dete za imeto ke odlucam jas. Ali mislam deka toa e pravedno neli. Vo toj slucaj i negovata zelba ke bide ispolneta i mojata.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Подновување на името
28.1.2010 12:04:03   
Палешка РР
Леле, многу сум против..замислете, јас и маж ми Барбара и Леонардо, а децата да ни се викаа Божидар и Трајанка, лелелелеееее user posted image , никако user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Подновување на името
28.1.2010 12:14:51   
caci20
Nie nikogo ne prasavme za zelba za ima.Se mislevme megju Petar i Pavel i koga se porodiv uste vo sala mu vikam na mojot ginekolog: Se rodi Petar. Ne znam taka mi dojde. A za zensko moze imeto na svekrva mi. Se vika Slavica i jas sum Slavica pa i kerka mi Slavicauser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Подновување на името
28.1.2010 12:16:37   
pacuvce
Мојата сосетка која роди второ дете еден месец после мене,по сугестија на постарото синче,ќерката ја крсти исто како неа...И сега кога прашувам кој што прави,мора да напоменам-големата или малата...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Подновување на името
28.1.2010 13:04:10   
srnicka
Nie go podnovivme imeto na svekrva mi po nasa zelba

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Подновување на името
28.1.2010 13:08:48   
ostoun
Nie iako imame devojce po zelba na mm go krstivme po svekor miuser posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Подновување на името
28.1.2010 13:39:04   
topce
јас откако знам за себе и сите што ме знаат знаеја дека јас ќе имам ќерка и ќе се вика Анастасија.
И кога одевме со мм и тој знаеше за ова. така да кога останав бремена немаше ни бебе ни дете туку
еве ја Анастасија и кога се роди си остана Анастасија.единствени кои се бунеле, јас подоцна дознав биле старите кумови кои ден денес ни се лути бидејќи они требало да кажат како да се вика нашата ќерќа. Свашта user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Подновување на името
28.1.2010 13:59:27   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

јас откако знам за себе и сите што ме знаат знаеја дека јас ќе имам ќерка и ќе се вика Анастасија.
И кога одевме со мм и тој знаеше за ова. така да кога останав бремена немаше ни бебе ни дете туку
еве ја Анастасија и кога се роди си остана Анастасија.единствени кои се бунеле, јас подоцна дознав биле старите кумови кои ден денес ни се лути бидејќи они требало да кажат како да се вика нашата ќерќа. Свашта user posted image user posted image user posted image user posted image



Ех шо убо...Анастасијаuser posted image user posted image user posted image Наујубаво име мие дефинитивно

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:27:56   
dostickage
Jas od svoe iskustvo sto nosam loso ime na edna losa i grda baba,si rekov NIKOGAS nema da dozvolam deteto da mi se vika po nekogo.Vo princip deteto se positovetuva so covekot na kogo go nosi imeto pa se kazuvaat trista glupi prici,taka da Iizricito ne!

Inace jas koga ostanav bremena,sami si odbravme ime za bebusot samo sto ne znaeme uste sto e,mozebi denes kje ni kazat :-)

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Подновување на името
28.1.2010 15:34:43   
lilit
  мм е најголем противник  за подновување на име .Исто и јас !Сепак детето е на мајката и таткото и они треба да си кажат како да се вика нивното бебе .Ме нервираат такви баби и дедовци кои сакаат внуците да се викаат како нив па уште и кога ке почнат и да се мешаат леле нема крај.Тоа е нов живот и треба да има ново име јас така мислам .Значи никој само мама и тато треба да си кажат.Ние си имавме име за машко уште додека одевме со мм и тоа сами си го избравме и не гледам ништо лошо во тоа а и никој не се ни мешаше или да каже желба за името .

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?