|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 13:47:30   
Anonimen
user posted image user posted image user posted image Знаев дека сите размислувате како мене и никако поинаку.Фала ви,не се налутив ни малку на ниеден пост,само сакав реално да ви ја поставам сликата за ситуацијата што се наогам и да ми дадете некој совет.Извинете што бев толку искрена...user posted image

(Одговор на членот mama26)
  Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 14:06:49   
anaana
Iskreno jas ne mislam deka se naogjas vo nekoja losa situacija. imate dve deca ubava plata od mt i moznost za uste edna plata ako se vrabotis.
ti si visoko obrazovana i toa ti dava prednost pred tie so sredno. bez razlika na nacinot na koj ke se vrabotis.
edino losa bi ti bila situacijata ako ti od doma imas pritisok da ne se vrabotuvas tuku da sedis doma i da gledas deca. togas mozeme da pravime muabet za toa kolku covek moze da trpi ako se najde vo takva situcaija
moj sovet e da si najdes vrabotuvanje, a posle mt ako moze da im pomogne i na drugite neka go napravi toa

i veke togas mozete da razmisluvate so dve ubavi plati i dve decinja da si se oddelite od zaednicata vo koja ziveete (normalno dololku e mozno, i dokolku mt saka)
i gledaj si go zivotot.
ubavo e da si human i da im pomognes na drugite koga si vo moznost. ama imate dve decinja za koi trebaat sredstva. ne se znae sto nosi zivotot utre
politiata e losa rabota. denes imas utre nemas. izvini vaka direkno, ama ako mt dobil funkcija so koja moze da vraboti drugi ili da vlijae, verojatno e deka e politicki aktiven. ako ne e taka slobodno popravi me.
taka da gledaj si tvojot zivot, bidi humana bidi dobra. ama pred se bidi ispolneta.
na nikogo ne mu dolzis nisto. ti si ucela si se trudela i imas pravo da rabotis i da imas staz koj ke ti treba za penzija. dovolno vreme si sedela doma

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 15:05:37   
talisman
Anonimna tvojot " problem " primer kako nekoi devijacii vo opstestvoto se vekje prifateni kako normalni, iako toa ne se! Ne razbiram zosto soprug, ili vo drug primer roditel, ne bi mu pomognal na svojot bracen partner ili dete, samo zatoa sto ete imalo semejtsva vo koi dvajcata se nevraboteni. Od koga toa faktot sto dvajcata se nevraboteni e dovolna kvalifikacija za vrabotuvanje ??? Kaj nas za zal, zaradi ova ili ona, se zaborava na ona sto e najbitno za da se vraboti covek. KVALIFIKACIITE da se osnovani, znaci nekoj treba da ima soodvetno obrazovanie, znaenje, iskustvo za da moze da raboti na nekoe rabotno mesto. Napisa deka si visoko obrazovana, no ne i deka tvoeto obrazovanie odgovara za rabotnoto mesto na koe sakas tm da te vraboti, dokolku ne odgovara znam deka jas ( da sum na tvoe mesto ) ne bi insistirala mm da go stori istoto. I jas prilicno tesko i dosadno gi prebrodiv porodilnite otsustva, pa te razbiram deka ti e smaceno da sedis doma, no ne dozvoluvaj problemov da vi gi narusi odnosite doma, obidi se da go razberes i maz ti ;)

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 15:20:42   
crvenkapa
Kako prvo od sekogas me nervirale takvite vrabotuvanja,preku covek,partija ili sl.Kaj nas nikogas ne se gledalo koj kakvi kvalifikacii ima,najvazno e da imas covek ili da si vo partija pa da te vrabotat,za zal kaj nas rabotite se taka postaveni i zatoa drzavata ni e takva kakva sto ni e,od tie pricini nema nikogas da se vratam da ziveam vo Makedoija
Kako vtoro ako navistina mazot ti postapuva taka kako sto pisuvas mozam da kazam samo-sekoja cest,retki se takvite sto se na funkcija.Ne mi e jasno zosto poveketo pisuvate deka familijata treba da mu bide na prvo mesto,pa taa pozicija ne mu e od tatko mu nasledena ili ne e sopstvenik na privatna firma pa da preoritet se dava na clenovi od familijata,a kaj nas bas toa se slucuva,dojde eden na funkcija pa si ja vraboti cela familija,dodeka vo nekoja familija ama bas nikoj ne raboti i nemaat nikakvi primanja sto e navistina zalno.Mene mi e jasno deka i ti zasluzuvas rabotno mesto,imas fakultet,no barem si finansiski obezbedena,zatoa sto ima mnogu luge so diplomi ,magistraturi,poznavanja od jazici ama nema koj da im pomogne i si sedat doma bez nikakva egzistencija.Jas ti posakuvam da si najdes rabota,da ti pomogne mazot ti,postojat rabotni mesta kade sto ne mozat da se vrabotat luge so sredna skola,profesori inzeneri, ne znam sto profesija imas,no moeto mislenje e deka prednos treba da imaat onie na koi taa plata ke im bide opstanok vo zivotot.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 15:58:35   
Beatris
Читам нагоре и не ми се верува. Кој аргумент е тоа дека ете ти си со високо образование, а тие со средно не одговараат на тоа место, па демек совеста ќе ви е чиста?! Како прво, зошто некому да давате објаснувања или да се правдате??? Дај свестете се и ти и маж ти, фамилијата е на прво место, а Ојле и Дојле ќе си се снајдат, и ќе им се помогне ако има простор за такво нешто, а не по секоја цена. Мафнете се од притисокот кој ви е наметнат без никаква грижа на совест. Ако сте планирале трето дете, терајте, меѓутоа не по цена ај сега и така планиравме, па еве шанса, а вработување за 5 години, кога ќе се средат комшиите... Не можам да разберам, извинете ама муабетов ми е нон сенс.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:04:17   
anaana
da ne mesame sega politicki i partiski vrabotuvanja, bidejki nemaat vrska so temava.
sekoj se obiduva da si go najde svojot pat, sekoj se bori za nesto poubavo. ne e fer taka da se nastapuva deka ke se vraboti na pozicija kade ne i e mesto, i deka ke mu go zeme mestoto na nekoj drug.
ako za edno mesto ima 10 kandidati i vo najdobri idealni uslovi, sekako ke primat 1. drugite devet ke ostanat i ke cekaat druga sansa. i toj eden ne treba da se osekja vinoven. ne znam zosto taka ja napdnavte devojkata.
tocno deka vo slucajov e najverojatno partisko vrabotuvanje. ako nejziniot maz e moken da vraboti nekoj, sekako deka ne e moken da go vraboti cel grad. nekoj ke ostane izvisen i toj nekoj pak ke se luti i ke bara vina vo drugite.
taka da taa sekako nema da mu go zeme mestoto na nekoj so sredno. ke mu go zeme mestoto na nekoj so fakultet i toa e toa.
humanosta e ubava rabota. i daj boze sekoj da moze na sekoga da mu pomogne vo procesot na vrabotuvanjeto bidejki site znaeme kolku e tesko covek da se vraboti na denesno vreme.

megjutoa ne e resenie da sedi i taa doma. sedela 7 godini dali e toa fer? togas sigurno nikoj ne ja prasal dali saka da raboti i zosto ne raboti. taka da svetot e takov kakov sto e. sekoj se bori za svoeto. ubavo e da mu se pomogne na sekoj na koj sto mozeme, no pred se treba da mislime i na sebe.

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:07:27   
Mihaela 2010
Se slozuvam so site pogore koi velite deka familijata na prvo mesto ,i se slozuvam deka mt treba neli da pomogne prvo na tebe pa potoa na drugite...no za zal vo nasav drzavicka znaete kako e...za da te odberat da si na funkcija prvo vetuvas i vetuvas za da bidnes na toa mesto ,pa potoa moras da se oddolzis...taka da ne e ni cudno ako se misli mt dali prvo tebe da te vraboti ili drugite za da si go obeli obrazot bidejki zastanale na negova strana...znaci ne znam za sto i kako stanuva zbor,samo pretpostavuvam bidejki i mene momentalno mi se slucuvaat takvi nekoi raboti,da moram da se opredelam na nekoja strana za da dobijam nesto sto po zakon ustvari mi sleduva...se izvinuvam ako bev malku direktna ili gruba no i potpolno te sfakjam dokolku prednost davate na nekoi luge koi se nevraboteni...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:22:37   
Anonimen
Колку човек да трпи?
Колку човек да трпи во нашава ни државичка.
Повеќето функционери наши како што гледам ни сервираат слика :одиме на трето дете.
А после тоа мајката на работа и тоа на државна функција нормално со викенди слободни, со одмор и нормално работно време.
Извини Анонимна, ништо лично , само мое мислење.
Ако е некој со факултет не значи дека е повеќе способен од некој кој е со средно, може немал средства да студира, а додека пак многу нововработени на преубави места не се ни дипломирани или па дипломирале на приватен факултет.
Веројатно мт има голем притисок од некого.
Штета е што ти како жена, не како негова сопруга, треба тоа да го трпиш.
А не верувам дека си страдна за нешто, или дека нешто ти фали.Ама тоа е цената на функционерството.
Навистина да не знае човек колку да трпи.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
  Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:23:14   
vezilka RR
И јас пак.една работа е ако сопругот сака да даде предност на некои кои немаат ниту еден вработен во фамилија од алтруистички побуди, ама тебе те заборава, мисалам твоите потреби, друго е ако нешто ветил и мора да исполни и трето е ако не сака ти да работиш па измислува причини..е тоа е најголем проблем според мене, тука треба да се прашаш колку да трпиш и по која цена.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:29:18   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen


Ако е некој со факултет не значи дека е повеќе способен од некој кој е со средно, може немал средства да студира, а додека пак многу нововработени на преубави места не се ни дипломирани или па дипломирале на приватен факултет.



vo sekoj slucaj nikoj ne go degradira toj sto nema fakultet, megjutoa ima pozicii kade moze da se vraboti samo so zavrsen fakultet. znaci ne bi bilo fer ako ja vraboti na pozicija kade moze da raboti i nekoj sosredno bidejki togas epten mu ja krati moznosta na toj sto nemal izbor i nemal sredstva pa ne zavrsil fakultet.

a za toa koj kolku e sposoben nema potreba da se diskutira, ednostavno site znaeme deka znaenjeto ne e edna od kvalifikaciite za vrabotuvanje nazalost :(

mislam deka mnogu ja napadnavme so temi od politika taa drugi soveti ocekuvase od nas ama sto da se pravi
Anonimna moj sovet e da si go sreduvas zivotot kako sto znaes i umees kako sto ti nalagaat okolnostite. ali da si mislis i na sebe. sedenjeto doma tolku vreme e tesko. ne se parite samo bitni.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:40:17   
Anonimen
А каков совет би и дале?
Таа не може ништо во случајов ,други решаваат за неа, за жал.
Штодека сите и пишаа гледај си за тебе и слично, ни таа ни маж и не можат, други наредуваат.

(Одговор на членот anaana)
  Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:45:09   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen


Вака,имам 30 години,две деца,живееме во заедница,имам високо образование и сум 7 години невработена.user posted image Мм работи веке 5 години и сега е на функција што може да потпомогне и јас да се вработам.Е сега проблемот е што живееме во помало место,каде невработеноста е главен проблем,па тој дојде како спасител,кој што може да помогне на многумина, а се работи за семејства од кои двајца се невработени,па едвај врзуваат крај со крај.Се надевам дека ме сваќате.Но ако јас се вработам пред нив да речеме за 5-6 месеци,ќе настане револт кај нив(а скоро сите се со средно образование),затоа што, така ние ќе бидеме и двајцата вработени.А не декапотоа нема пополека и ним да им помогне пополека да се вработат,ама ете...



jas mislam deka ne e ostavena vo bezizlezna situacija. sovetot koj ona go bara e dali da prifati da se vraboti so sto ke se stvori revolt kaj onie koi se nevraboteni ili da sedi uste doma i ete ako se resat na treto dete da go cuva deteto pa duri posle 2-3 godini da razmisluva za rabota.
ne znam barem jas taka svativ moze gresam.
znaci apsolutno ne e vo losa pozicija. nitu trpi nesto nitu nisto. edinstveno e sto sedi doma i toa stvara frustracija. bideji ima razlika na sabajle da stanis i da odis na rabota. ili pak cel den da si doma i da ti e isto dali e petok sreda ili nedela.
jas zatoa kako sovet go dadov toa da si vidi sto saka od sebe, dali saka uste edno dete. da si razgovaraat so mazot da vidat koj se negovite vlijanija, negovite moznosti da vraboti nekoj. kolku e moken posle se i nea da ja vraboti.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:51:09   
Anonimen
Девојки фала ви,некои од постовите многу ми помогнаа да сватам на што сум,т.е. ги потврдија моите ставови.Повекето се критики,но не ве осудувам,затоа што не ја знаете целата ситуација,а неможам толку детално да ја опишам.user posted image
Како и да е само јас и мм можеме да излеземе на крај со ситуацијава и да си го решиме проблемот...user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:54:08   
Anonimen
Токму така ананана... баш тоа е мојот проблем...user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:54:45   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Девојки фала ви,некои од постовите многу ми помогнаа да сватам на што сум,т.е. ги потврдија моите ставови.Повекето се критики,но не ве осудувам,затоа што не ја знаете целата ситуација,а неможам толку детално да ја опишам.user posted image
Како и да е само јас и мм можеме да излеземе на крај со ситуацијава и да си го решиме проблемот...user posted image


jas iskreno ic ne te ni kritikuvam nitu osuduvam. znam deka vo malo mesto se se zboruva malku e potesko da izlezes na kraj so se
ako imas moznost da se vrabotis toa e ubavo za tebe. kako sto napisav i pogore ne se parite sekogas najbitni
ako ima mt moznost da vraboti i nekoj drugi toa e super. no dobro e i tebe da te stavi na taa lista za vrabotuvanje. sepak i tvojot zivot e vazen. cuvstvoto da zarabotuvas sama i da cekas od nekoj drug makar i soprug ne e isto

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 16:59:41   
Anonimen
Фала ти мила... user posted image

(Одговор на членот anaana)
  Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 17:06:39   
anaana
jas od sopstveno iskustvo kazuvam. 3 godini rabotev za 0 denari, volontirav sekade, dodeka drugite zemaa plata jas cekav od mama da mi dade. rabotev sekade. imam fakultet uste malku i magistratura imam pravosuden i dokvalifikacija nastavna. znaci tamu kade sto volontirav imase i so fakultet i so sredno i sekavi profili na rabotnici. na nikogo ne mu bese gajle kako jas se spravuvam so frustracijata deka rabotam za bez pari
nikoj od strana ne me prasa kako se osekjam sto ne zemam pari, i kako ziveam i dali nesto mi treba. sekoj si doagjase na rabota i si cekase da dojde 10ti za da zeme plata
koga se vrabotiv prvo sto bese lelelelelele bravo si fati vrski i se vraboti. sto nemase nikakva vrska, togas pocnaa muabeti od tipot blazesi ti si se vraboti i bla bla bla...
taka da sekoj si go gleda svoeto. tesko e na ovoj sve da se snajdes posebno sam, ako nemas poddrska ama toa e toa.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 17:19:46   
Ikana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Колку човек да трпи?
Колку човек да трпи во нашава ни државичка.
Повеќето функционери наши како што гледам ни сервираат слика :одиме на трето дете.
А после тоа мајката на работа и тоа на државна функција нормално со викенди слободни, со одмор и нормално работно време.
Извини Анонимна, ништо лично , само мое мислење.
Ако е некој со факултет не значи дека е повеќе способен од некој кој е со средно, може немал средства да студира, а додека пак многу нововработени на преубави места не се ни дипломирани или па дипломирале на приватен факултет.
Веројатно мт има голем притисок од некого.
Штета е што ти како жена, не како негова сопруга, треба тоа да го трпиш.
А не верувам дека си страдна за нешто, или дека нешто ти фали.Ама тоа е цената на функционерството.
Навистина да не знае човек колку да трпи.


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 19:25:44   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen


Ако е некој со факултет не значи дека е повеќе способен од некој кој е со средно, може немал средства да студира, а додека пак многу нововработени на преубави места не се ни дипломирани или па дипломирале на приватен факултет.



vo sekoj slucaj nikoj ne go degradira toj sto nema fakultet, megjutoa ima pozicii kade moze da se vraboti samo so zavrsen fakultet. znaci ne bi bilo fer ako ja vraboti na pozicija kade moze da raboti i nekoj sosredno bidejki togas epten mu ja krati moznosta na toj sto nemal izbor i nemal sredstva pa ne zavrsil fakultet.

a za toa koj kolku e sposoben nema potreba da se diskutira, ednostavno site znaeme deka znaenjeto ne e edna od kvalifikaciite za vrabotuvanje nazalost :(

mislam deka mnogu ja napadnavme so temi od politika taa drugi soveti ocekuvase od nas ama sto da se pravi
Anonimna moj sovet e da si go sreduvas zivotot kako sto znaes i umees kako sto ti nalagaat okolnostite. ali da si mislis i na sebe. sedenjeto doma tolku vreme e tesko. ne se parite samo bitni.


ja napadnavme????????
znaes anaana koga tie funkcioneri ke imaat muser posted image a pa so ime i prezime na ovoj forum da pobaraat sovet od nas majki koi ne ima od najrazlicni profili i za zivot se borime, ama navistina se borime, za bilo koja tema mozebi i ke dobijat sovet i poddrska a mozebi i razbiranje
a ne vaka od funkcionerska fotelja skrieni zad kopceto anonimen ni serviraat nekoi navidum problemi i teski odluki i baraat sovet
daj molim te stvarno se za zalenje i funkcionerite i nivnite im zeni
najiskreno i premnogu politicki korektni bevme vo postovite ako mene me prasuvas i sepak dadovme najiskreni odgovori
a ako im falese aplaudiranje neka si organiziraat miting a ne na roditelski forum pa uste vo temi so bracni problemi

za mito i korupcija ti e prasanjeto anonimna
imame i takva tema na forumov koristi go prebaruvacot drug pat

inaku onoj koj saka da raboti ke kopa so race i so noze da najde rabota kade god da se naoga i kakvo god obrazovanie ima, sto povisoko go ima vo prednost e
precka ne mu e ni funkcija od mazle ni deca, ni zaednica ni losa ekonomska situacija pa makar vo korumpirana makedonija neka zivee i vo najgolemata zabit kaj sto i bog gi zaboravil lugeto a ne vladata

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 19:52:03   
Ikana
Ники, ако ми веруваш станав и аплауз дадов пред лап топuser posted image user posted image user posted image
ЛАЈК најголем!!!


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 19:58:19   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki




inaku onoj koj saka da raboti ke kopa so race i so noze da najde rabota kade god da se naoga i kakvo god obrazovanie ima, sto povisoko go ima vo prednost e
precka ne mu e ni funkcija od mazle ni deca, ni zaednica ni losa ekonomska situacija pa makar vo korumpirana makedonija neka zivee i vo najgolemata zabit kaj sto i bog gi zaboravil lugeto a ne vladata


Потпис, зошто наместо да родиш сега трето дете не одиш да работиш (кога веќе толку ти се работи и не ти се седи дома) во кладилница, маркет, конфекција за некои си 6000 или ете 8 нека се , колку да излезеш од дома.Или мора да чекаш некоја поплатена и полесна работа?

(Одговор на членот niki)
  Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 20:18:18   
Ikana
ААА не....она има факултет!!! Таа работа за тие со средно хахахахахаuser posted image user posted image user posted image
И јас еве сега чекам мм да ме упика негде, па ќе ви кажам како сум поминала и дали ми е досадно и на работа или неuser posted image user posted image user posted image ....ќе родам и 4 деца, да да 4, сите ќе ги изгледам и ќе зимам 1000 евра плата и ќе се гордеам наталитетот што сум го кренала во државичката наша....или селцето беше??? user posted image user posted image user posted image
Лелееееј сваштаuser posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 19.2.2013 20:21:21 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 20:35:00   
rina13
Да чита човек и да се чуди. На крај краева зашто некој учи и се образува стекнува факултетско или уште повисоко образование за да везе гоблени, да копа нива да работи за 3000 денари ма дајте ај да не се правиме многу наивни. Секој вложува во себе и треба да се цени, се додека не е така, ќе има и луѓе кои ќе работат за 2000 и кои се спремни на се. Ваквото постапување доведе до тоа ниту еден да не биде незаменлив и секој секојдневно да живее во неизвеснот дека ќе лета од работа зашто има некој кој ќе работи и тродупло од него без никаков надоместок.
Знаеме во Македонија како иде вработувањето врските се клучни на кој и да му се пружи шанса да има добро работно место кое притоа е и добро платено сигурно нема да одбие. Времето на солидарност одамна заврши освен ако не сте некоја часна сестра која сака добробит за целото човештво. Мислам апсурден е моментов. Добро е секој да се цени себеси и да ги користи мможностите кои животот и околината ги пружа, но немате потреба да судите некој што нема излез и никаква егзистенција што побарал работа и да ги омаловажувате нивните способности. Ако толку сакаш да си праведна и на виситнските работни места дојдат виситнски луѓе зашто не се направат тие слободни работни места отворени за сите, да се спроведе тестирање па кој е најсоодветен да биде вработен. Такада моменталнава опишана состојба е крајно противречна и може да биде осудена на многу начини.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Колку човек да трпи?
19.2.2013 21:15:12   
niki
nezamenliv rabotnik pa kaj go ima toa?
socijalizmot umre uste vo minatiot vek, vo kapitalizam site sme zamenlivi koja god drzava da e vo prasanje
a onoj koj ima fakultetska diploma normalno deka ne ja steknuval da veze gobleni
samo ne mi e jasen lazniot moral demek sakame da pomogneme na jadni i stradni pomalku obrazovani da ne im go zememe mestoto koe i onaka ne ni e vo svera na interes
mozebi nekoj ne se obrazuval i mozebi e od malo mesto no toa ne znaci deka e glupav pa ke se revoltira sto direktorot ili pratenikot si ja vrabotil zenata
lele sto novo ke im bide toa soznanie na ovie so sredno skolo
dosega nevideno
ke se sokiraat
a da i vo malo mesto se site gi znaat i ke gi pokazuvaat so prst (dosega nemaa pricina za toa)
nema da se okalja ugledot sto ke se zaposlat pirijateli i komsii ke se okalja ako se zaposli zenata

user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Колку човек да трпи?
20.2.2013 10:23:37   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Ники, ако ми веруваш станав и аплауз дадов пред лап топuser posted image user posted image user posted image
ЛАЈК најголем!!!




E Ikana stvarno me iznasmea! Moe mislenje e deka vo vakva situacija ne treba Anonimna voopsto da trpi, no ne poradi komsiite i prijatelite koi treba da se vrabotat pred nea, tuku poradi tm koj mislam, znaci ova e samo moe mislenje deka se krie pod velot na humanosta, a vprocem si go ima balkanskiot mentalitet i najubavo e zena doma so tri, cetiri deca plus svekor, svekrva, a toj uspesen i moken sam da go izdrzuva semejstvoto. Znaci moj sovet ti e da ne razmisluvass voopsto, ako ima sansa da se vrabotis vednas da ja iskoristis sansata. Podobro e da bides srekna i uspesna mama, a ne ocajna i depresivna domakinka!


(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?