|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:35:29   
miana

Епидурална анестезија
Објавено на 27-07-10 10:00
Во денешно време епидуралната анестезија и анелгезија се меѓу најпопуларните методи на интраоперативна и постоперативна контрола на болката. Посебно е популарна при породувањето, на тој начин што им овозможува на трудниците зачувана свест во текот на целиот процес на раѓање, и им овозможува пријатен спомен за доаѓањето на нивното дете на свет, со значително намален праг на болка која би го уништила тој спомен.

Дефиниција

Епидуралната анестезија е метода на централен невро-аксијален блок (блокада применета на нервните корени кои излегуваат од рбетниот мозок, и која зафаќа само одреден дел на телото, а свеста е зачувана), при што анестетикот или комбинација од анестетици се вбризгуваат во епидуралниот простор (просторот меѓу дурата и периостот).

Низ овој простор поминуваат корените на мозочните нерви, и тоа е местото на делувањето на анестетиците при епидуралната анестезија. Поради притисокот на околните структури на епидуралниот простор кај здрави поединци тој е колабиран, па поради тоа го нарекуваме "потенцијален простор". Овој вид на анестезија за првпат е применета на луѓе од страна на Фидел Пагес во 1921 година. Во епидуралната анестезија може да се изведуваат хируршки интервенции на долните екстремитети, карлицата, перинеумот, абдоменот, градниот кош, се применува при постоперативен третман на хронична болка, и нормално во последно време карактеристична е нејзината популаризација во акушерството при процесот на породување (со цел олеснување на болките на трудницата).

Начин на изведување

Кај епидуралната анестезија континуирано или интермитентно (одвреме-навреме) се воведува локален анестетик околу ‘рбетниот мозок. Тоа ги прекинува дразбите кои се пренесуваат преку корените на нервите до централниот нервен систем т.е. мезенцефалонот, каде на ниво на лимбичниот систем настанува основното диференцирање на болката.
Епидуралната анестезија се изведува од страна на лекар, специјалист, анестезиолог пред оперативниот зафат или откако ќе почнат трудовите кај родилката. Многу важен факт е стерилноста – асептични услови (стерилна опрема, стерилни ракавици, и стерилна површина на кожата на местото на убодот.



Со палпација (опипување), се пронаоѓа просторот низ кој ќе се пласира специјална игла за епидурална анестезија низ која се воведува епидуралниот катетар. Златен стандард е трофазно миење на површината на која ќе се изведува убодот – прво со антимикробен сапун, потоа се испира со стерилен физиолошки раствор, и на крај со јодна тинктура. После тоа полето се покрива со стерилни компреси со отвор за местото на убодот и може да се пристапи кон поставување на епидуралниот катетер.

Тест доза на анестетик се инјектира во катетерот за да се провери дали е правилно лоциран. Доколку е добро сместен се дава првата доза на анестетик. Катетарот се прицврстува за грбот. Болката која се чувствува за време на поставувањето е краткотрајна убодна болка и може да трае неколку минути.

Местото на убодот зависи од видот на операцијата која ќе се изведува. При употреба на овој тип на анестезија во акушерството при пораѓање (во чиј контекст и најчесто се спомнува) катетарот се поставува во лумбалниот предел.

Зависно од користената доза ќе дојде до анестезија (потполна моторичка и сензорна блокада) или анелгезија (зачувана моторика, сензибилитет значително смален, но сеуште присутен).

Предности на епидуралната анестезија


Помала веројатност за главоболки во постоперацискиот период;
Зачувана моторика при применување на анелгетски дози на лекот;
Можност за повторување на дозите или поставување на инфузиски пумпи на епидуралниот катетер;
Епидуралната анестезија, доколку се користи заедно со општата анестезија во текот на поголеми оперативни зафати (на пример опсежни операции во абдоминалната празнина, пред се карциноми на колон, ректум, панкреас, црн дроб и слично) значително ја намалува потребата за системско давање на анелгетици во текот и после операцијата.



Предности во акушерството


Отсуство на болка за време на трудовите при пораѓање;
Не предизвикува поспаност кај мајката;
Многу мала количина од лекот доаѓа до детето;
Зголемениот надзор на мајката и детето и дава на трудницата поголема доверба во медицинскиот персонал.



Недостатоци на епидуралната анестезија


Забавување на процесот на породување (иако самата анестезија не делува директно на здравјето на детето);
Мајката треба да остане во кревет, со главата на исто ниво во текот на целиот пород;
Потребна е непрекинато давање на течности и континуирано пратење на крвниот притисок на мајката и отчукувањата на срцето на детето.
Потребна е катетеризација;
Според некои студии често е потребно пораѓањето да се доврши оперативно (со царски рез или форцепс);
Постои мал, но сепак регистриран ризик од компликации – случајна пунктура на дурата, епидурален апсцес или хематом, и невролошки испади.



Дали епидуралната анестезија е сигурна за мајката и за детето?

Епидуралната анестезија се смета генерално за сигурна и за мајката и за детето. Сепак постојат ризици. Пораѓањето за време на оваа анестезија често треба да се доврши со форцепс или царски рез, што претставува дополнителен ризик. Најчеста несакана нус-појава е ненадеен пад на крвниот притисок кај мајката. Се јавува во 1-2% од случаите и може да биде опасен како за мајката така и за детето. Во однос на прашањето дали епидуралната анестезија може да му наштети на детето, наведени се случаи на забавен тек на породот и ослабување на трудовите (болките и контракциите на матката). Во тој случај се дава лек - окситоцин (хормон), и при тоа жената е под постојан надзор, поради фактот што овој лек може претерано да ја стимулира матката и да предизвика хиперконтракции кои секако се од ризик за детето.

Контраиндикации

Епидуралната анестезија е контраиндицирана во следниве случаи: пореметувања во згрутчувањето на крвта, болести на ‘рбетниот мозок, воспалениe, низок крвен притисок, дехидрираност и лоша соработка од страна на пациентот.

Заклучок

Епидуралната анестезија е една од методите за олеснување на болките после некои опсежни операции (особено оние кои се изведуваат во абдоменот), како и за олеснување на болките за време на процесот на раѓање. Пред оперативниот зафат или пред раѓањето разговарајте со Вашиот анестезиолог, кој ќе ви одговори на сите прашања, и воедно ќе даде проценка за тоа дали сте кандидат за овој вид на анестезија.

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 11:51:22   
Zoja
Фала миана на постот- многу убава работа е дефинитивно доколку се спроведе ок , доколку си третиран како човек (како што треба) иако не си платил на приватна клиника
а од друга страна од вакви муабети ми иде да одам на приватна да платам за да ме истретираат како што треба - пошто од муабетиве за на државна ми се стемнува!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Епидурална анестезија
1.10.2012 11:23:51   
Kori
Zoja i jas isto mislam kako tebe. So prvoto si bev vo remedika so epiduralna i super pominav, a sega nesto se mislam GAK nova zgrada, ubavo mirisa nema bubasvabi, po dve vo soba.Ama personalot ist toa me maci, nema dovolno sestri i doktori, zatoa e taka, site nervozni neznaat kaj poprvo da se svrtat, i tie se luge. Izgleda sepak nema da zastedam 1000 E za sledniot odmor hahahhahhuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Епидурална анестезија
25.10.2012 13:11:23   
Zoja
izvadok od razgovor do Dr. Miomir Paštar, anesteziolog, jedan od inicijatora primene ove metode

Epidural je kod nas još uvek novina, pa su i mišljenja podeljena. Kakva je situacija u svetu?

- U svetu se 80 do 100 odsto porođaja završava epiduralom. Ako žena ne želi epiduralni porođaj, mora da ide kod psihijatra i psihologa, da objašnjava zašto. Moje lično iskustvo govori da su pacijentkinje prezadovoljne, zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2012 17:12:16   
Simona_k
MORALO DA ODAT NA PSIHIJATAR DA OBJASNUVAAT ZOSTO NE SAKAAT SO EPIDURALNA????
MNOGU E PAMETEN!JAS PRVIOT PORAGAJ GO IMAV SO CARSKI SO SPINALNA ANESTEZIJA (BOCKANJE U KICMA)MI OSTAVI POSLEDICI SILNI BOLKU VO KICMATA NA PROMENA NA VREME A RANATA SI E UREDNO ZALEPENA I NEMAV NIKAKVI BOLKI POSLE PORAGAJOT I SEGA

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2012 21:41:35   
raklav
zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

raj na zemjata jas u gak se poragav so epiduralna i na kraj na babicata i vikav ima li uste deca za raganje user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Епидурална анестезија
4.1.2013 17:52:01   
Zoja
user posted image zdravo dechki
jas na 19ti se porodiv vo Remedika so epidural i da go spodelam moeto iskustvo
mi pukna vodenjakot vo 1h na pladne i do 6h chekavme da se otvoram nekolku prsta za da mi go stavat epiduralot i edvaj izdrzav do 3 prsta , znachi mene lichno mnoooogu me boleshe - na CTGto gledavme so soprugot do cifra 58 gi osetiv kontrakciite a za do 100 kolku shto se najgolemi mozam da zamislam- vaka do 3 prsta mislam deka kje umram- moze imam ponizok prag na tolerancija na bolka sepak- ne znam... Kako i da e- odkako mi go stavija epiduralot osetiv blazenstvo- znachi si lezev so sestrata i soprugot si praevme muabet se smeevme nishto bukvalno ne osekjav - a so provokaciite se otvarav brzo - vekje vo 9h bev otvorena 7prsta i me odnesoa vo porodilna sala.. Anesteziologot mi kaza deka pri kraj i za vreme na poragjaj kje osekjam samo kako za kakanje pritisok i deka poragjajot nema skroz da mi e bezbolen ama kje mi bide 10 pati namalena bolkata od realnata- e sea mene me boleshe samiot poragjaj ne beshe skroz bezbolno- ama chim e 10pati pomala bolkata mozam da zamislam kolku kje me boleshe bez anestezija user posted image
kako i da e pomina ok se- e sea malku me boli kako tapa bolka mestoto kajshto mi beshe epiduralot ama ne e voopshto strashno- so tek na vreme sigurno kje si pomine
Pozdrav i se nadevam pomognav na nekoja user posted image so moeto iskustvo user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Епидурална анестезија
4.1.2013 18:35:32   
Simona_k
Честитки за бебушот!!!Здрави и живи гушкајте се сакајте се сега...
Мислам дека мене ми помогна user posted image
Има време...

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Епидурална анестезија
4.1.2013 18:54:38   
temjana
Јас за жал не добив епидурал тие во ГАК се правеа на три ипол мuser posted image а си викнав и анестезиолог ама докторот кој беше на смена (искрено му посакувам да ги осети тие болки на некаков начин) буквално и рече: "а да си излеземе ние на цигарче неа не и треба епидурал". УУУууууу уште сум бесна како можев да бидам толкав малер докторот мој баш тој ден не беше во Мк. бевме договорени за наредниот ден да ме породува. Како и да е јас бев примена со 5ипол см ама до некои 8ипол -9 см немав болки односно покажуваше цтг -то контракции ама јас може да се каже и дека уживав во нив, онакви ми беа скокотливи. Мене можеби и нема да ми требаше епидурал нее тоа проблемот, проблемот е што ми беше нарушено моето право на избор и тоа никогаш нема да им го простам на гадовите од ГАК. Инаку додека јас лежев во претпородилна значи во рок од некои си 10-тина часа донесо 3 родилки од приватните болници што дополнително ме изиритира, жените беа со ризична бременост веднаш на царски ги испратија ама бре да му се невиди ни тоа на ништо не личи. Во државна ти го силуваат мозокот а во приватните џебот и ако не дај боже нешто тргне на опаку оп те праќаат во јавната кланица. Ма све би дигнала во воздух со се тие идиотите што штрајкуваа и бараа подршка од пациентите user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Епидурална анестезија
4.1.2013 18:59:30   
temjana
А уште нешто да додадам читам од некои дека ги болела кичмата демек од епидуралот, искрено мислам дека нее од епидуралот туку од самото породување. Јас како што реков сум без епидурал и на секоја промена на време ме боли кичмата токму во тој дел од кичмата каде што би требало да биде боцката од анестезијата. Затоа жени да си барате епидурална па ако треба и заканете се дека ќе ги тужитеuser posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 9:17:28   
Zoja
zal mi e za tvoeto iskustvo Temjana i shto ne ti dale epidural user posted image
jas od vakvite prikazni se otkazav od poragjajot na drzavna da ti kazam - moze koshta vo privatnive ama tretiran si ko chovek stvarno- dur mi go stavaa epiduralot sestrata me galeshe za race me drzeshe - celo vreme beshe sestra so mene i maz mi vo soba dur se otvarav- 5 dushi me tintrea na poragjaj- koshta ama iskustvoto od poragjaj ne mi e trauma tuku ubav spomen user posted image
ako treba neshto ako ve interesira podetalno za epiduralot slobodno prashajte user posted image
pozdravche

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 11:56:53   
raklav
i jas kako Zoja mislev deka ke umram da ne mi stavea epidural gotovo i toa vo gak ali imam vrski za zal so vrski stavaat a gi prasav zasto e toa taka mi krevaat ramenici cccc vikam so drugive zeni nemaat pravo pa i neka ja naplakaat samo neka ja nudat na site pa koj saka saka koj ne neka trpi bolki ja bi rodila 10 bebinja samo so epidural heheheeh a bev 4 prsta otvorena ne osekav bolki pa koga mi ja stavija provokacijata e topgas pocna lelele ufuser posted image user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 14:30:25   
Zoja
Raklav jas bash go prashav anestezilogov vo Remedika zoshto ne stavaat na drzavna na baranje kako shto vikaat i najavuvaat i na chasovite shto gi drzat tamu- i toj poshto e od drzavna dojden tuka gi zneshe rabotite- vika pa pobvrska im e vika na drzavna - polesno im e da ne stavat otkolku da organiziraat anesteziolog bashka vika gledash jas so tebe sum celo vreme pratam kako ti se dozira da ne dojde do neshto shto ne treba, i do kraj treba da sum do tebe i da te pratam,plus ti teche ushte edna infuzija pokraj epiduralot i taa se prati -bara mnogu tintrenje - vika na drzavna toa im e komplicirano za sekoja trudnica da go pravat i gi muvaat za da gi otkachat site shto kje pobaraat, osven ako ne se so mnogu jaki vrski... user posted image za zal taka funkcionira nasheto zdravstvo user posted image zalno shto ne moze da si dobie sekoja trudnica koja kje pobara poshto stvaaaarno e blazenstvo - koj ja izmislil alal vera

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 15:11:11   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

Raklav jas bash go prashav anestezilogov vo Remedika zoshto ne stavaat na drzavna na baranje kako shto vikaat i najavuvaat i na chasovite shto gi drzat tamu- i toj poshto e od drzavna dojden tuka gi zneshe rabotite- vika pa pobvrska im e vika na drzavna - polesno im e da ne stavat otkolku da organiziraat anesteziolog bashka vika gledash jas so tebe sum celo vreme pratam kako ti se dozira da ne dojde do neshto shto ne treba, i do kraj treba da sum do tebe i da te pratam,plus ti teche ushte edna infuzija pokraj epiduralot i taa se prati -bara mnogu tintrenje - vika na drzavna toa im e komplicirano za sekoja trudnica da go pravat i gi muvaat za da gi otkachat site shto kje pobaraat, osven ako ne se so mnogu jaki vrski... user posted image za zal taka funkcionira nasheto zdravstvo user posted image zalno shto ne moze da si dobie sekoja trudnica koja kje pobara poshto stvaaaarno e blazenstvo - koj ja izmislil alal vera


И јас се сложувам со Зоја...главниот проблем во државна е што немаат кадар моментлано доволно...поготово анестезиолози...затоа само ако имаш дебел кабел ќе добиеш епидурал...
Денес светот во секое поле иде напред, поготово во медицината.
Па ако можам да си го олеснам пораѓајот, и да си ја сочувам енергијата за после (која богами е потребна во огрооомни количини) ја одбирам се цело срце епидурал.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 15:40:41   
ivemace

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

Raklav jas bash go prashav anestezilogov vo Remedika zoshto ne stavaat na drzavna na baranje kako shto vikaat i najavuvaat i na chasovite shto gi drzat tamu- i toj poshto e od drzavna dojden tuka gi zneshe rabotite- vika pa pobvrska im e vika na drzavna - polesno im e da ne stavat otkolku da organiziraat anesteziolog bashka vika gledash jas so tebe sum celo vreme pratam kako ti se dozira da ne dojde do neshto shto ne treba, i do kraj treba da sum do tebe i da te pratam,plus ti teche ushte edna infuzija pokraj epiduralot i taa se prati -bara mnogu tintrenje - vika na drzavna toa im e komplicirano za sekoja trudnica da go pravat i gi muvaat za da gi otkachat site shto kje pobaraat, osven ako ne se so mnogu jaki vrski... user posted image za zal taka funkcionira nasheto zdravstvo user posted image zalno shto ne moze da si dobie sekoja trudnica koja kje pobara poshto stvaaaarno e blazenstvo - koj ja izmislil alal vera


И јас се сложувам со Зоја...главниот проблем во државна е што немаат кадар моментлано доволно...поготово анестезиолози...затоа само ако имаш дебел кабел ќе добиеш епидурал...
Денес светот во секое поле иде напред, поготово во медицината.
Па ако можам да си го олеснам пораѓајот, и да си ја сочувам енергијата за после (која богами е потребна во огрооомни количини) ја одбирам се цело срце епидурал.

Па и природно да си породена, имаш енергија user posted image ..додуша зависи колку конци имашuser posted image , ама јас сепак мислам дека тоо чувство на природен пораѓај не би го заменила за нисшто user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 15:59:33   
temjana
Ама јас си имав анестезиолог и се симна жената, значи тој мајмунот дежурен немаше да има никаква обврска башка што он не ни беше на мојот пораѓај туку една друга докторка се најде. Абе повторно ќе речам све би ги обесила на плоштад без око да ми трепне не па да им давам подршка. А тие од приватните што сега демек се прават нешто фини и лижат газови истото го правеле кога работеле во државна, и сега кога им ја кажувам нив мојата приказна као нешто вџашени се леле...user posted image

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Епидурална анестезија
5.1.2013 16:15:57   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivemace


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

Raklav jas bash go prashav anestezilogov vo Remedika zoshto ne stavaat na drzavna na baranje kako shto vikaat i najavuvaat i na chasovite shto gi drzat tamu- i toj poshto e od drzavna dojden tuka gi zneshe rabotite- vika pa pobvrska im e vika na drzavna - polesno im e da ne stavat otkolku da organiziraat anesteziolog bashka vika gledash jas so tebe sum celo vreme pratam kako ti se dozira da ne dojde do neshto shto ne treba, i do kraj treba da sum do tebe i da te pratam,plus ti teche ushte edna infuzija pokraj epiduralot i taa se prati -bara mnogu tintrenje - vika na drzavna toa im e komplicirano za sekoja trudnica da go pravat i gi muvaat za da gi otkachat site shto kje pobaraat, osven ako ne se so mnogu jaki vrski... user posted image za zal taka funkcionira nasheto zdravstvo user posted image zalno shto ne moze da si dobie sekoja trudnica koja kje pobara poshto stvaaaarno e blazenstvo - koj ja izmislil alal vera


И јас се сложувам со Зоја...главниот проблем во државна е што немаат кадар моментлано доволно...поготово анестезиолози...затоа само ако имаш дебел кабел ќе добиеш епидурал...
Денес светот во секое поле иде напред, поготово во медицината.
Па ако можам да си го олеснам пораѓајот, и да си ја сочувам енергијата за после (која богами е потребна во огрооомни количини) ја одбирам се цело срце епидурал.

Па и природно да си породена, имаш енергија user posted image ..додуша зависи колку конци имашuser posted image , ама јас сепак мислам дека тоо чувство на природен пораѓај не би го заменила за нисшто user posted image


Не знам само кој е ќарот или пак чувството од ненормалната болка ( ја знам колку толку пошто чекав да се отворам 3 прста за да ми стават епидурал) ама фала не сакам ни да знам за повеќе...ако имам можност да бирам дали да имам (можеби) траума од пораѓај и нула сила и енергија за после или безболен пораѓај, не знам зашто би се одличила за ова првото...па цел свет бре денес раѓа така...

и немој да ми кажете, па мајките наши како раѓале со им фалело или да ми кажете не си мајка ако не си осетила болка...за мене тоа е само некоја фрустрација и глупост...секако дека секој има право на избор...ама да ми кажеш дека вака е подобро...не фала..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 10:09:14   
Zoja


Не знам само кој е ќарот или пак чувството од ненормалната болка ( ја знам колку толку пошто чекав да се отворам 3 прста за да ми стават епидурал) ама фала не сакам ни да знам за повеќе...ако имам можност да бирам дали да имам (можеби) траума од пораѓај и нула сила и енергија за после или безболен пораѓај, не знам зашто би се одличила за ова првото...па цел свет бре денес раѓа така...

и немој да ми кажете, па мајките наши како раѓале со им фалело или да ми кажете не си мајка ако не си осетила болка...за мене тоа е само некоја фрустрација и глупост...секако дека секој има право на избор...ама да ми кажеш дека вака е подобро...не фала..
[/quote]


POTPIS!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 13:12:56   
Bethany
Јас се породив природно, индуциран пороѓај, значи немав ни б од болка пред провокација да ми стават, ама кога почна болки мислев коси ќе искубам. Фала на Бог што за прворотка толку бргу се отворив да и на докторката не и беше јасно. Се помина за два часа мислам... ама затоа болкитееее, плус викат со индукција на сила отварање повеќе болело.
Ама што си породиш, како да никогаш се не си пораѓал, имаш енергија цел свет да си го носиш во рацете, освен ако имаш многу конци, тоа е друго.
Ама сепак, немам ништо против епидурална и сум за тоа да секоја жена има право на избор што се однесува до тоа, и јас сама ако би била бремена втор пат би ја побарала.

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 19:40:37   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja



Не знам само кој е ќарот или пак чувството од ненормалната болка ( ја знам колку толку пошто чекав да се отворам 3 прста за да ми стават епидурал) ама фала не сакам ни да знам за повеќе...ако имам можност да бирам дали да имам (можеби) траума од пораѓај и нула сила и енергија за после или безболен пораѓај, не знам зашто би се одличила за ова првото...па цел свет бре денес раѓа така...

и немој да ми кажете, па мајките наши како раѓале со им фалело или да ми кажете не си мајка ако не си осетила болка...за мене тоа е само некоја фрустрација и глупост...секако дека секој има право на избор...ама да ми кажеш дека вака е подобро...не фала..



POTPIS!




100% се согласувам во 21 век некој така наречен доктор да ми кажува дека од природно нема ништо поубаво само затоа што него го мрзи да си ја работи работата, мислам мрш таму. Инаку за енергија имав јас после пороѓај тоа не беше проблем, проблемот кај мене беа милионте конци кои ме мачеа 2 неделиuser posted image и поради кои бев константно на кетоналuser posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 22:35:15   
ivemace
Pak ke se povtarame: sekoj so svoeto iskustvo... Zavisi nekoj moze da izdrzi bolka (koja ne e nenormalna). Jas so dvete bev prirodno i bukvalno bolkata mi bese ko pred ciklus. So vtoroto na 16ti bev 2prsta, me vratija doma, naredniot den cel den bev vamu tamu, vecerta go izbanjav M i veke okolu 22h resiv da idam do bolnica da vidam do kaj sum. Bev 9 prsta otvorena, ete kolku me bolelo user posted image cel den nisto ne primetiv, a vtoro dete user posted image . I taka otvorena se setav so dr do 23:40 posto cekavme da se rodi na ist den so meneuser posted image ... Sekoja zena razlicno, jas ne bi go menjala toa cuvstvo ni za sto dr ... osobeno so vtorovo(kako rodendenski podarok od dr mozev da gledam kako mu se sece papocnata vrvca)

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 23:11:17   
Fiao
Јас искрено верувам дека во однос на телото природниот начин на породување е најдобра опција (бидејќи верувам дека се што направила природата не е без причина така и се поразлично од природата не е без последици...). Како и да е, веројатно стравот е голем, посебно на првородка, па кога имаш опција, скоро секогаш го бираш помалото зло од двете. Јас се породив спонтано со епидурална и да ви кажам право одлично поминав, но сепак нешто длабоко во мене ме тера да следниот пат да се решам за целосно природен пораѓај (али тоа сум јас нели user posted image , стрелец во хороскоп, авантуриста по природа)
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja



Не знам само кој е ќарот или пак чувството од ненормалната болка ( ја знам колку толку пошто чекав да се отворам 3 прста за да ми стават епидурал) ама фала не сакам ни да знам за повеќе...ако имам можност да бирам дали да имам (можеби) траума од пораѓај и нула сила и енергија за после или безболен пораѓај, не знам зашто би се одличила за ова првото...па цел свет бре денес раѓа така...

и немој да ми кажете, па мајките наши како раѓале со им фалело или да ми кажете не си мајка ако не си осетила болка...за мене тоа е само некоја фрустрација и глупост...секако дека секој има право на избор...ама да ми кажеш дека вака е подобро...не фала..



POTPIS!




100% се согласувам во 21 век некој така наречен доктор да ми кажува дека од природно нема ништо поубаво само затоа што него го мрзи да си ја работи работата, мислам мрш таму. Инаку за енергија имав јас после пороѓај тоа не беше проблем, проблемот кај мене беа милионте конци кои ме мачеа 2 неделиuser posted image и поради кои бев константно на кетоналuser posted image


(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Епидурална анестезија
6.1.2013 23:39:55   
amateuress
јас бев многу нафурана на сосем природен пороѓај, одев на јога, се хранев здраво, пешачев по не знам колку километри..
и на крај изгледа малку претерав со тоа пешачењето, а ситна сум, тенка коска, и плус имам мускулатура што ич не се растегнува, па ме ставија последниот месец и пол на целосно мирување зашто имаше ризик од предвремено породување (скратен цервикс, бебето многу ниско и по милион бракстон-хиксови секој ден).

толку многу се исплашив user posted image да не се роди пред време и да не има последици, што цел тој процес на психичка подготовка ми се прекина, и веќе ич не ми беше гајле како ќе се пораѓам, ми беше битно само детето да е добро.

на крај се породив 4 дена пред термин, болките ми беа подносливи, кога стигнав на болница бев 5 см отворена, ама болките веќе стануваа неподносливи. и плус решија да ми стават провокација, и тогаш стварно ми се стемни. значи како да ви кажам, јас воопшто не викав за време на контракциите, поточно уста не отварав, зашто бев убедена дека ако отворам уста одма пупунец, во несвест ќе паднам.

и се изборив некако да ми ја тргнат провокацијата, ама веќе бев преморена и мислев ќе немам сила за туркање, па едвај некако добив обезболување иако анестезиологот ми беше врска, зашто за да се добие било каква анестезија треба одобрение од гинеколог (добив спинал лајт, доста ублажена верзија на анестезијата што ја ставаат за царски) и тоа малку го одложи породувањето, ама ептен ме освежи и потоа се помина во најдобар ред (освен проблемот со конците исто така, поради кои еден месец бев неспособна).

сума сумарум, за второ сигурно пак ќе се фурам на природно породување, ама осечам дека само што ќе почнат трудовите ќе барам од тоа убавото лекче.

а, и да, последици никакви немав од анестезијата.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Епидурална анестезија
7.1.2013 13:59:19   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivemace

Pak ke se povtarame: sekoj so svoeto iskustvo... Zavisi nekoj moze da izdrzi bolka (koja ne e nenormalna). Jas so dvete bev prirodno i bukvalno bolkata mi bese ko pred ciklus. So vtoroto na 16ti bev 2prsta, me vratija doma, naredniot den cel den bev vamu tamu, vecerta go izbanjav M i veke okolu 22h resiv da idam do bolnica da vidam do kaj sum. Bev 9 prsta otvorena, ete kolku me bolelo user posted image cel den nisto ne primetiv, a vtoro dete user posted image . I taka otvorena se setav so dr do 23:40 posto cekavme da se rodi na ist den so meneuser posted image ... Sekoja zena razlicno, jas ne bi go menjala toa cuvstvo ni za sto dr ... osobeno so vtorovo(kako rodendenski podarok od dr mozev da gledam kako mu se sece papocnata vrvca)


Ова комотно го можеш и со епидурал и со спинал...чак што више дури и поубаво може ќе ти биде бидејќи немаш тоолку болки.
ама како што рече..секој со свој избор, јас почитувам максимално личен став и сопствен избор.ама дефинитивно не прифаќам коментари како погоре напишани во мојот пост.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Епидурална анестезија
7.1.2013 14:11:07   
raklav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoja

Raklav jas bash go prashav anestezilogov vo Remedika zoshto ne stavaat na drzavna na baranje kako shto vikaat i najavuvaat i na chasovite shto gi drzat tamu- i toj poshto e od drzavna dojden tuka gi zneshe rabotite- vika pa pobvrska im e vika na drzavna - polesno im e da ne stavat otkolku da organiziraat anesteziolog bashka vika gledash jas so tebe sum celo vreme pratam kako ti se dozira da ne dojde do neshto shto ne treba, i do kraj treba da sum do tebe i da te pratam,plus ti teche ushte edna infuzija pokraj epiduralot i taa se prati -bara mnogu tintrenje - vika na drzavna toa im e komplicirano za sekoja trudnica da go pravat i gi muvaat za da gi otkachat site shto kje pobaraat, osven ako ne se so mnogu jaki vrski... user posted image za zal taka funkcionira nasheto zdravstvo user posted image zalno shto ne moze da si dobie sekoja trudnica koja kje pobara poshto stvaaaarno e blazenstvo - koj ja izmislil alal vera


И јас се сложувам со Зоја...главниот проблем во државна е што немаат кадар моментлано доволно...поготово анестезиолози...затоа само ако имаш дебел кабел ќе добиеш епидурал...
Денес светот во секое поле иде напред, поготово во медицината.
Па ако можам да си го олеснам пораѓајот, и да си ја сочувам енергијата за после (која богами е потребна во огрооомни количини) ја одбирам се цело срце епидурал.

jas imav epten debeli vrski kabli za dalnovod direktorot tanturovski i plus anesteziologot ali u pravo e dr.od remedika osven babicata nokoj so mene ne bese a imav i epidural i trista infuzii ali toa ti e neznam sega koj e direktor ja se poragav pred 6,5 meseci a taa anesteziologot so bese idese samo sabajle a jas se porodiv rano skoro pred zoti eli nema veze jas glasam za epidural

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?