|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидурална анестезија
23.6.2012 13:58:26   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

Ananikol ti kade se poragjase ? so epidural beshe ?



taska,jas se porodiv vo Holandija i da del od poragajot bese so epidural.Ovde nee potrebno predhodno da se izjasnis deka sakas epidural ama vo MK kako sto citam (ako gresam neka me ispravi nekoj) deka predhodno treba da si zakazis anesteziolog a kako sto gledam ti si vo poslednite nedeli pa ako razmisluas za nea konsultiraj se so ginekologot.

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Епидурална анестезија
24.6.2012 21:54:09   
taska
Jas ce se poragjam voo privatna kllinika i si zakazav epiduralna vece :) samo me interesirase iskustvo :)

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Епидурална анестезија
24.6.2012 22:17:57   
mmbucko
Ajde airlija Taske, da bide 100 pati polesno od sto si mislela deka ke ti bide user posted image

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Епидурална анестезија
25.6.2012 16:05:13   
taska
OOOo cul te gospod user posted image user posted image user posted image na site isto go posakuvam i jas user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Епидурална анестезија
15.9.2012 0:07:35   
raklav
eeeee epidural glasam za raj na zemjata pozz

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 12:55:58   
Zoja
Здраво Мамички
Јас се мислам за епидурал исто (иако ми е језивко малку за во кичма инекции) ама јас некако сакам на Државна да се пораѓам , ама за таму ако немаш врски викаат дека скроз го избегнувале Епидуралот, као викале -ајде де сеа дур ти ја стаиме дур почне да делува ќе се породиш, демек 2 пати да напнеш готова си
е сеа кажете ми ве молам подетално какво е искуството со Епидурал и за тие што се пораѓале на државна и на приватна ошто ако може ве молам, значи за веќе породени мамички ако се пораѓале на државна со епидурал да ми кажат искуство- и кој анестезиолог им ја ставал (дали прави разлика) и после тоа дали боли боцнатото и колку време?!?
Фала ви многу на одговорите
Поздравче user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 13:09:37   
topce
јас сум пораѓана со епидурална во приватна клиника и можам да ти кажам дека местото воопшто не ме болеше. после пораѓај одма ти вадат и игла и се останато, доаѓа анестезиологот да го провери местото. јас немав апсолутно никакви болки од епидуралната иако има родилки кои се жалат дека грбот одредено време ги боли како последица на епидуралната.

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 13:27:22   
Zoja
уффф блазесити
ти благодарам Топче на одговорот
јас сакам на државна да се пораѓам- некако не ми се даваат 1000еур на приватна + др трошоци - ама ќе треба изгледа да потегнам кабли - мада и не знам кои се анестезиолози добри останати , пошто викаат дека постојано си оди од таму некој- и којзнае како ќе биде мене кога ќе ми дојде терминот- а терминот ми е пред Нова Година
ок ако има некој + искуство од државна- добредојдено ми е...
фала многу на одговорите user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 13:32:28   
Kori
I ias se porodiv so epidural vo privatna bolnica, i sega istoto ke go napravam. Sto si e anestezija si e sigurno, vo drzavna ni na zabar ne stavale anestezii pa epidural im e visa matematika. Inace ko sto e ubava i cista novava GAK i jas bi odela da znam deka stavaa epidural na baranje. Aj nekoj so iskustvo od GAK so epidural dali ima????user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 13:43:12   
Mihaela 2010
Jas bev so epiduralna u GAK,pred dve ipol godini,doktorkata sto me poragase mi bese vrska,pa jas ne ni pobarav samo znam deka dojde anesteziologot i si ja zavrsi rabotata...inaku kolku sto znam mozes unapred da si pobaras samo tocno kolku se plakja neznam...treba ubavo da si se rasprasas inaku ima,zosto da ne..

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 13:48:42   
majka na tri deca
Mihaela2010 user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 14:06:03   
Bjanka
Vo Gak stavaat epidural dokolku se ti e poklopeno vo toa vreme i mesto: i toa- doktor vrska, anasteziolog sloboden, i da saka da ja sprovede ili srabooti epiduralnata
Inace nema sansi.. ke te maftaat deka kaj niv nema toa, ne slusnale, ili deka e kasno itn...user posted image
user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Епидурална анестезија
17.9.2012 14:39:12   
marina99
Jas se porodiv na GAK pred 6 meseci so epiduralna. Predhodno ne planirav da baram anestezija i nemav najaveno, ama koga pocnaa golemite bolki si pobarav :) E sega doktorot mi bese vrska i toj organizirase anesteziolog, cekav nekade okolu 30 min pred da dojde anesteziologot ama osven cekanjeto, nemase nikakov drug problem so epiduralnata, a i ne se plaka nisto plus, samo so plavo kartonce. Inaku nemav nikakvi bolki na mestoto kade sto me bocnaa i posle nekolku saati bez problem si stanuvav od krevet.

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 7:00:15   
Zoja
znachi definitivno vrska za GAK za da si tretiran ko chovek user posted image
sepak ushte se mislam za epiduralov pa kje vidime user posted image .. ako ima ushte nekoe iskustvo pishete mamichki
Pozdravche

(Одговор на членот marina99)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 8:49:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Vo Gak stavaat epidural dokolku se ti e poklopeno vo toa vreme i mesto: i toa- doktor vrska, anasteziolog sloboden, i da saka da ja sprovede ili srabooti epiduralnata
Inace nema sansi.. ke te maftaat deka kaj niv nema toa, ne slusnale, ili deka e kasno itn...user posted image
user posted image



Tocnoooo taka!!!!
Ako Vi recat deka e kasno ( mnogu ste otvoreni ) barajte si spinalna- ama insistirajte!!!! Mislam deka navecer ne stavaat - nemaat anesteziolozi dovolno...
Ama i ne cekajte da Vi dojdat bolki tuku barajte si odma- Toa e zlatna rabota..Jas so prvoto se macev ( urlav ) 15 saati i nikoj ne mi dade anestezija se dodeka ne mi dojde vrskata pa zamoli da mi stavat spinalna pola saat pred poroduvanje...A so vtorovo pominav polesno ,no sepak bese KASNO za da mi stavat anestezija...Mnogu polesno pominav,jaki bolku mi dojdooa pola saat pred da se porodam...Zatoa so treto ( ako rodam ) ke odam vo privatna bolnica - Zaradi anestezijata koja na GAK tesko se dobiva.

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 9:03:15   
meU87
А може ли некој да раскаже какво е чувството и процедурата од ставање па се до изминување на дејството на анастезијата????

Јас ќе се пораѓам во Чаир, па ме интересира и дали некоја која се породила таму има искуство со епидуралната?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 9:22:19   
topce
чувство нема ама баш никакво user posted image со оглед на тоа дека веќе се почнати контракциите. анестезиологот прво мора да го провери местото тоест рбетот да не има некоја деформација, ако има деформација нема шанси да ве боцкаат ни во приватна ниту во државна. потоа ставаат локална анестезија се осеќа малку иглата и после следува епидуралната боцка. е сега кога ќе почне да ја става епитуралната ако имате контракција нема мрдање ќе мора машки да ја издржите. потоа ставаат цевчиња преку кои контролираат, пуштаат уште анестезија. тоа веројатно им треба бидејќи епидуралната трае најмногу 3 часа, а и треба едно 30 минути минимум да почне да делува.после кога ќе ве однесат во соба доаѓа анестезиологот, скоро веднаш, и ги вади сите игли и цевчиња и јас после 3 часа од породувањето бев подвижна немав никакви проблеми.со епидуралната или обезболувањето се штеди мајката и барем јас бев супер после породувањето во смисла на тоа да можам да одам, да станувам, дури и тие што ме видоа веднаш по породувањето баш коментираа дека сум супер.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 9:35:16   
meU87
A дали додека трае анастезијата се чувствуваат нозетЕ? Се има ли осет за напон?? Да ни биде проблем за давање напон па да треба бебето со вакум да го вадат?

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 9:54:18   
Bjanka
Znaci epiduralot trae kolku ke te doziraat, koga ke zavrsi edno sise stavaat drugo.. nema ogranicuvanje jas bev pod epidural 12h, ne se oseka nisto, nisto ne e strasno, naprotiv super e , sve osekas osven vo predelot na stomakot, taa e regijata kade obezboluva epiduralot.
Za naponi, mozes da davas i celosno da si obezbolen, svesno ke davas napon, mislam deka sekoj zane kako user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:02:04   
meU87
Абе остави таа работа, не знае секој како user posted image , јас сега мислам дека ништо не знам, а не бев ни на часовите за трудници, па се осеќам тотално изгубено. user posted image
И нозете ли се чувствуваат?

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:18:34   
topce
спиналната е таа која парализира од половина надолу се, додека епидуралот е тој кој осеќате и имате контрола на напонот, само да не се лажеме кога ќе бидете некаде пред крај значи 8-9 см отворена ја намалуваат епидуралната за да може да дадете и осетите напон ама верувајте тогаш од два пати излага бебчето и тие контракции некако не ги ни осеќате така да намерно се намалува. добрата работа кај епидуралот е што можете да се движите тоа значи ако има проблем со отварање тогаш гинекологот советува да ве дигнат од бокс и да шетате, чисто гравитација да помогне малкуuser posted image . кога ќе се породите пак ќе ви пуштат малку епидурал за ако сте сецнати да може безболно да ве сошијат.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:22:14   
meU87
Уууу ова е добро , ви благодарам на информациите, навистина премногу ми помогнавте user posted image
Се надевам само дека во Чаир ја даваат без проблем user posted image
Треба ли да разговарам претходно со гинекологот кој ќе ме породи за тоа дека ја сакам анастезијта??? Всушност дали треба некој да биде запознаен или на денот само да си побарам?
И дали се плаќа дополнително и колку?

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:23:31   
miana
Znaci vaka _ epidural ne sum probala - ama spinalna DA...
Od jaki 15 casovni bolki - vednas po stavanjeto na spinalot prestanav da osekam bolka,cudno si gi cuvstvuvav nozete no sepak mozeev da stpjam ( stoecki primav provokacija - nemase mesto ) i koga pocnaa da doagaat naponite - jas pocnav povtorno da cuvstvuvam...
Znaci SPINALNATA e taa koja sto mi gi sopre bolkite do PORAGANJE a za poraganje osekav kako da napnuvam ( ne bolese a osekav samo naponi )
So Epidural e momentot koga ne cuvstvuvas kolku da napnes...Samo ttreba da napnuvate kako po golema nuzda ,so mnogu pojako napnuvanje.....I na poragaj mi vikaa - kakaj,kakaj!!!! Toa e toa....Toa e moe iskustvo.Jas imav spinalna i koga dojdoa naponite-jas gi osekav!!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:30:33   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Уууу ова е добро , ви благодарам на информациите, навистина премногу ми помогнавте user posted image
Се надевам само дека во Чаир ја даваат без проблем user posted image
Треба ли да разговарам претходно со гинекологот кој ќе ме породи за тоа дека ја сакам анастезијта??? Всушност дали треба некој да биде запознаен или на денот само да си побарам?
И дали се плаќа дополнително и колку?

Ti prativ PP,so linkovi da si proocitas...

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Епидурална анестезија
18.9.2012 10:30:48   
Bjanka
Mislam deka vo Gak moze i ke ti dadat epidural so vrski - golemiii, ama vo cair ne sum slusnala deka na nekoj voopsto mu dale user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?