|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2009 14:16:43   
Viki73
Bas me interesira da mi kazes za vo Remedika me interesira dali sam si biras anesteziolog ili kako oni mislat,me interesira bidejki imam slusnato deka imaat dvajca anesteziolozi,ednna zenska i eden maz i deka i dvajcata bile dobri.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2009 14:19:03   
mother 29
 моја тема!
јас бев со епидурал таму!си бираш кој сакаш! др .Звонко е многу добар и подобар од докторката!

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2009 14:21:56   
Viki73
jas sum zainteresirana za poragjaj vo Remedika,odam kaj dr.Efremovski i sum mnogbu zadovolna,ako mozete pisete poveke za poragjajo,kako pominavte tamu.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Епидурална анестезија
26.11.2009 14:28:38   
mother 29
јас одев кај др.Димчев (сега тој отиде во систина) и тој ме правеше царски! инаку супер е и Ефремовски!супер поминавuser posted image

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Епидурална анестезија
17.12.2009 21:44:15   
Ane Bube
Eve go moeto iskustvo so spinalna anestezija za onie sto se interesirat, se porodiv vo sabotata i kako sto kazav so spinalna anestezija i koga go izvadoja bebusot go istusiraja i mi go dadoja da go vidam i bev presrekna koga si go vidov i pominav mnogu lesno i da bidam iskrena ja preporacuvam taja anestezija po moe mislam deka e polesno i poubo zato sto odma si go gledas bebuso koj ke izlezi. Pozdrav i so les na site sto se prikjraj so poragjaj.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Епидурална анестезија
13.1.2010 16:20:08   
bibabt
ovaa tema ja barav e ne znam ama mislam deka sum so epiduralna zatoa prasvam za nea pominav dobro na porogajot malata ja vidov odma ama bolki imav i uste imam vo grbot i mi e strav za vtoro

(Одговор на членот Ane Bube)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Епидурална анестезија
23.1.2010 20:51:58   
Sandric
СЕга мислам дека царскиот го прават со спинална а не со општа анестезија.
И спинална и епидурална е различноuser posted image

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Епидурална анестезија
17.6.2012 19:20:18   
cleo
Taska, i jas isto bi sakala da se poragjam kaj Dr. Efremovski, ako bide tuka toj period, mozno e da bide i na odmor, so ogled na toa deka e period na odmori, mene mi e termin 02.08.

Bi sakala nesto drugo da prasam - so kakva anestezija se izveduva carski rez? Dali e toa taa istata epiduralna ili e spinalna, ili pak sosem nekoja druga user posted image Izvinete ako prasuvam gluposti, ama nemam poim okolu ovie raboti, pa ako nekoj znae ve molam da spodeli user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 1:06:52   
taska
Cleo koga ce ides na pregled prasaj si go doktorot koga mu e planot za odmor :)) hahahha neznam za drugite doktori jas slucajno go izbav efremovski ,inace si idev na pregledi u kumanovo kaj maticniot , ama covekot mi ostavi mnogu fin vpecatok epten komunikativen :) a jas kakva sum si se da si prasam user posted image ajde so lesno neka ni e ... mene epte od denes sklet me faca a zeskovo lele neznam epten sum haos ...malku se utesiv citajci za epidural ,ama zdravje user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 3:44:52   
taska
eve sto najdov :
Постојат епидурална и спинална анестезија. И двете се даваат во кичма, но постојат разлики меѓу нив.
Имено со епидуралната од на пример 100% болки родилката чувствува некои си 10 % (можеби и помалку), па може да дава напон односно да се пораѓа по природен пат.
додека со спинална анестезија - не се чувствува ништо од половината надолу и се дава за извршување на царски рез. т.е не може природно да се пораѓа.

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 8:55:42   
Andriance
Дечки, јас се пораѓав кај доктор Ефремовски...секој збор за човекот е премалку, едноставно си ја знае и работата и односот со пациент...ја тргнав за природно со епидурал, потоа царски ( со истиот епидурал) ама пошто многу повраќав ( си испив сок а не требаше user posted image ) завршив со општа анестезија...како и да се се помина, а ја сепак има одлични спомени од целиот пораѓај user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 9:49:48   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

Drugarkii kazete iskustvo od epiduralna anestezija ve moolam , jas sekoj moment treba da se porodam i se resiv na epiduralna i pocna da me faca panika user posted image ce se poragjam u remedika ...pozz do site




ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

I jas go imam istoto prasanje...isto najverojatno ke se poragjam vo Remedika...pa, ajde koj ima iskustvo ve molam da go spodeli..




_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 9:52:16   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

Cleo user posted image koga ti e terminot :)) mene mi e 4 juli ama izgleda porano ce bide od utre sum 38 nedela , na ctg imav kontrakcii , uytre summ pak na ctg , kaj dr.efrmovski , ti kaj kogo si ? pozz




ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

moja bliska prijatelka se porodi vo sistina prirodno so epiduralna anestezija.samo sto i pocnale kontrakciite pobarala epiduralnai veli deka voopsto ne gi cuvstvuvala ni kontrakciite ,ni koga i go puknale vodenjakot ,nitu koga ja merele kolku prsti e otvorena.pocustvuvala samo koga dobile nap za poragjanje i tolku ,taa bese prezadovolna.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Taska aj tuka mozam podetalno da ti kazam. Znaci mene ne mi stavija klasicen epidural, zatoa sto koga stignav vo bolnica bev 7 prsta otvorena. Mi stavija ednokratna anestezija moja trae okolu 2 casa vo koi i se poragas. Se e isto so normalno poroduvanje samo sto ne se cuvstvuvaat bolkite. Si gi cuvstvuvas nozete, kontrakciite, naponite samo sto nema bolka. Slicno na zabar, osekas deka rabotat no nema bolki. Jas licno nemav nikakvi nesakani reakcii. Za vreme na poroduvanjeto p, predhodno neplanirano prisustvuvase i mm sto mi bese ekstra. Celo vreme se zezavme i salevme. Edno preubavo sekavanje i za dvajcata. Sega bebceve e karlicno postaveno, ako se svrti ne se dvoumam. Remedika sekako i anastezija i Gospod da te vidi.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

PS ova ti go kazuvam so ogled deka prvoto go rodiv normalno bez anestezija i mozam da napravam sporwdba. Nobelova nagrada da im se dade na tie sto izmialile anestezija za vreme na poraganje. A najdobrite anesteziolozi se se vo Sistina i Remedika taka da bemaj gajle.





_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 9:59:04   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

eve sto najdov :
Постојат епидурална и спинална анестезија. И двете се даваат во кичма, но постојат разлики меѓу нив.
Имено со епидуралната од на пример 100% болки родилката чувствува некои си 10 % (можеби и помалку), па може да дава напон односно да се пораѓа по природен пат.
додека со спинална анестезија - не се чувствува ништо од половината надолу и се дава за извршување на царски рез. т.е не може природно да се пораѓа.


Ova nema vrska, mnogu e laicki i netocno. Nie ovde mnogu diskutiravme na ovaa tema pred 8-9 meseci (se sekavam zasto i jas bev togas vo poslednite meseci od bremenosta), duri mislam i deka imase tema "Spinalna ili epiduralna anestezija", probajte da ja najdete. Jas na poragaj go zamoliv anesteziologot da mi objasni tocno sto e razlikata megju ednava i drugava anestezija, i toa sto on mi go kaza kolku sto mozev podetalno go prenesov tuka na forumot, mislam deka bese vo gorespomenatava tema.
Zatoa, da ne pisuvam pak, pobarajte vo Search.
I uste edna rabota, znam deka site trudnici se zamaraat so anesteziive, ama moj sovet vi e ako ne ste doktori da ne se zamarate zasto anesteziolozite si znaat sto pravat, a vas nisto nema da vi znaci sto i da procitate na net. I dvete anestezii se koristat i za prirodno i za carski, i dvete anestezii se koristat zavisno od individualnite potrebi na pacientot ili slucajot.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 10:08:30   
Mihaela 2010
I uste edna rabota, znam deka site trudnici se zamaraat so anesteziive, ama moj sovet vi e ako ne ste doktori da ne se zamarate zasto anesteziolozite si znaat sto pravat, a vas nisto nema da vi znaci sto i da procitate na net. I dvete anestezii se koristat i za prirodno i za carski, i dvete anestezii se koristat zavisno od individualnite potrebi na pacientot ili slucajot.


Tocno taka Yummy mammy...i jas primiv anestezija i do den denes neznam kakva,samo se sekjavam deka dojdoa vo kicma mi stavija,i si nemav nikakvi bolki,samo malku mi se tresea nozete,sto mi rekoa deka takva e reakcijata i normalno e toa..Duri anesteziologot celo vreme sedese so mene vo salata,nemase nesto rabota pa si razvrzavme muabeti,taka da tie najdobro znaat sto i kako stavaat...vo sekoj slucaj pomaga mnogu,bolki nisto ne se osekjaat,no normalno samiot poragaj si e bolen,i bez bolka nikoj do sega prirodno ne se porodil..Imam slusano od zeni koi vikaat eh ke mi staat anestezija i nema da imam nikakvi bolki pri poragaj.toa e netocno,bolki nemate dur se spusta bebeto..

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Епидурална анестезија
18.6.2012 11:03:52   
mmbucko
Ama jas navistina nemav bolki. Mozebi zatoa sto znam kako e da se poragas bez anestezija pa ova so anestezija mi dojde vistinski raj :)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Епидурална анестезија
19.6.2012 18:49:45   
tanjuskaaa
Jas bas se soglasuvam so Taska, jas ne ja vodam bremenosta vo Makedonija, no kade sto sum se sto napisa Taska taka e 100% tocno, epiduralna se dava za vaginalen poragaj no dokolku ispadni da bide carski rez moze da se koristi i za carski rez, dokolku se odi na carski rez obicno se odi direktno na spinalen blok. Ponekogas se koristi i celosna anestezija-no jas kade sto sum taa e samo za itni slucai, i normalno sekogas odlucuva anesteziologot vo zavisnost od slucajot. Dobro e da se bide upatena kakvi anestezii ima dokolku saka da znae rodilkata. Vo mojot slucaj znam deka sakam da se porodam so epiduralna, dokolku togas uslovite se smenat poradi x pricini - ke donesime soodvetna odluka. A Mihaela 2010 i ti si vo pravo deka bolki se osekaat (kaj najgolem broj na zeni) prvo i osnovno anestezija se dava vo poodminat poragaj bidejki lezenjeto v krevet go zabavuva procesot, taka da bolki mora da se osetat, a posle toa pritisok, nekoi zeni i posle epiduralnata osekaat bolki, nekoi ne, a spinalniot blok e poefektiven vo odnos na bolkite.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 14:48:27   
topce
Секоја трудница поминува низ период на страв од непознато, пред се,бидејќи не е запознаенасо предностите и со недостатоците на можните видови на породување. Сите идни мајки имаат една заедничка мисла - сакаат породување без комликации,проследено со што помалку болка. Секоја трудница која планира вагинално породување мора да се помири со фактот дека тој чин е многу болен. Меѓутоа, постои начин болката да се олесни – со епидурал.
Во акушерството епидуралната аналгезија се користи за да се намалат породилните болки. Тоа е процедура со која анестетикот се вбризгнува во епидуралниот простор на ‘рбетниот столб,со што се намалува болката во долните делови на телото, а притоа не се одразува на контракциите на матката. При овој вид на анестезија мускулната сила е зачувана,што овозможува активно учество на родилката во актот на породувањето.
Епидуралот е процедура каде анестезиологот дава мала доза на анестетик и наркотик преку катетер во епидуралниот простор околу ‘рбетниот столб на родилката, што помага кај самото породување. Постапката се изведува на начин што во епидуралниот простор, меѓу четвртиот и петтиот лумбален пршлен, со помош на игла се вбризгува анестетик во комбинација со лекови. Исто така, постапката може да се изведе со помош на тенок катетер, кој се поставува во епидуралниот простор, при што лекот се дава во неколку дози или континуирано.
Епидуралната анестезија може да се користи за ублажување на болките во првата ивовтората фаза на породувањето. Анестезијата почнува да делува 20 минути од вбризгувањето на лекот, а пациентката чувствува дека контракциите стануваат помалку болни и го губи чувството во долниот дел на телото. Може да почувствува дека нозете и стануваат топли и тешки. Лекот ги блокира корените на нервите и потполно ја блокира болката. Анестезијата престанува да делува по неколку часа.
Во бројните прирачници може да се прочита дека епидуралот ги отежнува напоните кога ќе дојде до самото породување. Некои дури предупредуваат дека вкочанетоста на карличната регија го зголемува ризикот од царски рез, операција која бара подолго закрепнување, опасност од инфекција и компликации во наредната бременост.
Од друга страна, гинеколозите и акушерките во породилиштата сметаат дека епидуралот е потполно безбеден. Тврдењето дек епидуралот ги отежува напоните можеби билоточнопред 20 години,кога била користена поинаква концентрација на анестетици, која можела да ја оневозможи комуникацијата помеѓу мозокот и мускулите. Меѓутоа, денес работата е многу поинаква и такви проблеми не постојат.
Сите истражувања во врска со епидуралнатаанестезија покажале дека не е поштетна од другите лекови кои се даваат за олеснување на болките и непријатностите.
Анализата од 2011 година опфатила шест студии спроведени во период од 1995 до 2011 година, во кои биле опфатени вкупно 15.000 жени. Утврдено е дека дури и кога се дава во текот на раниот стадиум на породувањето (кога грлото на матката е отворено 4 см), епидуралот не носи поголем ризик од царски рез,во споредба со останатите лекови против болки. Епидуралот поволно влијае на психата на жените, притоа снижувајќи го крвниот притисок и го одложува последниот стадиум на породување за околу 15 минути. Се препорачува за ризични бремености и за пациентки со зголемен крвен притисок.
К
АКВА Е ИНТЕРВЕНЦИЈАТА?
Интервенцијата се изведува така што трудницата легнува на страна или седнува на кревет, со брадата спуштена кон градите и со благо свиткани нозе. Местото на убодот на грбот се пребришува со раствор задезинфекција, а потоа се дава локален анестетик, така што интервенцијата не боли. Потоа се воведува игла со дебелина како она со која се вадикрв од вена,само што е многуподолга. Низ неа се поставува цевка преку која се дозира епидурална аналгезија по потреба, така што трудницата може да лежи на грб. Катетерот останува на местото во текот на целото породување за, доколку е потребно, повторно да се вбризгаат одредени лекови.
П
РЕДРАСУДИ
Со епидуралниот метод не се отстранува болката потполно, туку значајно се намалува. Се применува кога грлото на матката ќе се отвори најмногу 4 см.и кога болките стануваат се поинтензивни. Дозирањето на епидуралната престанува кога ќе почнат напоните, односно кога трудницата е доволно отворена да почне породувањето. Може да се случи анестезијата да не делува онака како што сте очекувале, односно болката да не се намали во потполност.
П
РЕДНОСТИ
Предности на породување со епидурална анестезија е тоа што жената која се пораѓа на овој начин,многу подобро соработува при раѓањетона бебето бидејќи не е исцрпена со повеќечасовни болки. Исто така, аналгезијата влијае на полесно отворање на грлото на матката,па со самото тоа се забрзува и времето на отворање и на породување. Со давањето на анестетикот болката значајно се намалува. 


< Поракaта ја уредил topce -- 21.6.2012 14:49:07 >

(Одговор на членот tanjuskaaa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 18:16:21   
eli07
Dali imate informacija za epiduralot vo nasite drzavni kliniki..ili potocno GAK?Dali go davaat na sekoj sto ke posaka epiduralna anestezija ili mora da isplnuvas nekoi uslovi ili pak da imas nekoja vrkicka ??

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 18:23:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Dali imate informacija za epiduralot vo nasite drzavni kliniki..ili potocno GAK?Dali go davaat na sekoj sto ke posaka epiduralna anestezija ili mora da isplnuvas nekoi uslovi ili pak da imas nekoja vrkicka ??


Не врски....дебели кабли ти требаа за епидурал на ГАК..едноставно немаат анестезиолози

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 20:12:24   
taska
Lele fala ti topce za tekstov user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 20:46:17   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Dali imate informacija za epiduralot vo nasite drzavni kliniki..ili potocno GAK?Dali go davaat na sekoj sto ke posaka epiduralna anestezija ili mora da isplnuvas nekoi uslovi ili pak da imas nekoja vrkicka ??



За жал иако велат дека ти следува доколку побараш, мораш да имаш врски user posted image Јас си најдов врска анестезиолог ми вети дека во било кое време од денот или ноќта ке дојде па сега останува да видимеuser posted image Се надевам дека и тоа за брзо време ќе се среди па ќе може кој сака да си добие анестезија, фала му на бога ако нешто е подобрено во државата ни, тоа е гак

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Епидурална анестезија
21.6.2012 20:49:34   
MacenceEna
Jas se porodiv prirodno i si dobiv epiduralna anestezija . ne se poragjav vo Mk sekako
Trebase da bidam 3 prsta otvorena za da ja primam. Prethodno imav primeno nekoja infuzija protiv bolki ama ne pomagase bolkite bea apla neizdrzlivi .. i zatoa stavanjeto ne mi prestavuvase problem .
Mm mi procita odprilika sto imam da potpisam ama mi bese seedno samo da perstanat bolkite user posted image mi bese vazno
Anesteziolozite vnimatelno mi ja stavija epiduralnata sto posle ne me bolese mestoto kade bese , za razlika od edna obicna inekcija koja mi ja stavi edna sestra ( ucenicka) sto uste me boli mestoto kako otrnato mi e ama toa e ..

Od stavanjeto na epiduralanata si otspav nekolku saata i najgolemite bolki ne gi ni osetiv .. sekako posle ja namilja dozata za da mozam da sorabotuvam na poragjanjeto ..
Kako i da e ne bi izdrzala bez nea .. mi bese najpotrebna user posted image

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Епидурална анестезија
22.6.2012 23:29:29   
ananikol


Jas na kratko gi osetiv blagodetite na epiduralnata(imam pisuvano zosto vo porodilnite prikazni) ama boze zdravje za nareden poragaj obavezno so nea.

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Епидурална анестезија
23.6.2012 4:05:42   
taska
Ananikol ti kade se poragjase ? so epidural beshe ?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?