|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 12:24:51   
arh_diz
Jas mu perev odvoeno do nekade 13 meseci koga otidovme sami na odmor nemozev da soberam dovolno alista i pocnav da gi mesam negovite so moite.Od togas postojano mesam sme nelame nikakov problem ni so osip ni so nisto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 13:25:55   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

И јас мислам дека посебно ќе му перам цел живот.

Потпис, шубе ми е да мешам негови со наши алишта. Додуша јас и моите и на маж ми ги перам посебно- ретко нешто заедно перам.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 15:43:38   
Andriance
И јас алиштата за А ги собирам и перам одвоено...прво затоа што не ми е логично да мешам со наши кои некогаш знаат стварно да бидат испрљани второ посекако ми се собира цела машина за една недела...

е сега не знам дали прашањево ми е за оваа тема ако има друга слободно префрлете ме..
јас сеуште за А пеглам се...значи и чорапи и лигавчиња и ќебенца бањарки..
прашањето ми е кога вие престанавте да му пеглате на user posted image СЕ? уствари не дека мене ми е тешко да испеглам
туку нели демек полека полека да се види да не има некоја рекација бидејки со пеглањето се прави дезинфекција...мене ми рекоа некаде на 9м да почнам прво со блузите па после со бодија и друго што директно му допира на кожа

поздрав,

< Поракaта ја уредил Andriance -- 18.6.2012 15:45:20 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 16:15:22   
Natasa981
Lele jas sto majka sum, znaci..Nit peram odvoeno nit mu peglam sve na bebevo..Odamna prestanav da peram odvoeno a i ova so peglanjevo, na pocetokot sve peglav ama veke podolgo vreme ne se zamaram mnogu , epten neophodnoto, za da ne izgleda neuredno izguzvano..Ja izgledam sum nadvor od site veri ..user posted image ima 8 meseci.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 16:52:08   
Beatris
Ни јас не перам одвоено, најчесто да, меѓутоа ако не ми е полна машината знам да ставам наши пешкири, постелнина, и нешто сл. Се уште пеглам се, не толку за дезинфекција колку што мразам неуредни алишта.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 21:33:00   
MacenceEna

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Lele jas sto majka sum, znaci..Nit peram odvoeno nit mu peglam sve na bebevo..Odamna prestanav da peram odvoeno a i ova so peglanjevo, na pocetokot sve peglav ama veke podolgo vreme ne se zamaram mnogu , epten neophodnoto, za da ne izgleda neuredno izguzvano..Ja izgledam sum nadvor od site veri ..user posted image ima 8 meseci.

eheheh
Ista sum i jas , ne peram odvoeno porano pred da se porodam si planirav odvoeno ama nikoas nema da ja napolnam cela masina ako ne stavam i nasi raboti ... a baska ne se premnogu neso gadni pa da se plasam da gi mesam , ne dozvolzuvam do tolku ........
A i da i jas ne peglam user posted image em vreme neam uste da zeam da peglam . sama po cel den so detevo . maz mi kasno se vrakja kaj 18h i sto do togas poprvo . Da go spastram deteto, da go prosetam , da sredam doma itn itn

Inace koga pream , alistata gi stavam vo masina za susenje , i posle dodeka se vreli uste gi diplam ubavko i vo skaf .. i ko peglani se user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: До кога переме одвоено?
18.6.2012 22:57:04   
Fiao
Hmmm i jas ne peram odvoeno, zimi prvite 2 pati taka perev i posle toa sfativ deka nema potreba od tolku sterilizacija... Vo princip se sto peram na 95 C od nasite aliste se cisti raboti, odnosno raboti koi ne mozat premnpgu da bidat valkani (beli maici, postelnina, peskiri, banjarki i sl.) Inaku gledam skoro site nejzini alistenca da gi peram na 90, samo mal del od niv gi pustam na 60C so isto taka nasi raboti, koi isto taka ne se mnogu prljavi (sareni maici, kosuli i sl) user posted image
I Andriance, jas odamna veke ne peglam se... i ne peglam od 2 strani... peglam samo od vnatresna strana. I ne peglam corapi, kapcinja... user posted image
I pokraj toa sto ne peram odvoeno i ne peglam bas se, Angelina nikogas nemala nekoi crvenila, iritacii i sl. Edinstveno na koe vnimavam i se trudam da go izbegnam e omeknuvac, ali toa vo druga tema user posted image

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 7:11:53   
mamymamy
Sram ne sram ke si kazam user posted image
Nikogas ne sum perela posebno za nitu edno dete. Pa sega nikoj ne gi valka mnogu alistata za da bide gadno. A ako ima takvi moze prvo niv ednas na raka da se isperat i posle se zaedno vo masina.
A za peglanje mislam deka so prvoto dete peglav do 5 meseci se, a so vtoroto do 40 dena samo bodi peglav.
Sega ne peglam nisto (9 god i 10 meseci). I fala bogu se e ok.
Detergenti si koristam kako i prethodno, samo do 40 dena za bebe.
A vo zima gi susam vo masina za susenje i od toa nema poubavo, zeski gi diplam i se e peglanouser posted image .

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 9:57:29   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


е сега не знам дали прашањево ми е за оваа тема ако има друга слободно префрлете ме..
јас сеуште за А пеглам се...значи и чорапи и лигавчиња и ќебенца бањарки..
прашањето ми е кога вие престанавте да му пеглате на user posted image СЕ?

поздрав,


Андријанче, јас повеќе од една година не му пеглам на Филип. Пеглам евентуално нешто ако е изгужвано ептен. А кога ги пружам алиштата прво убаво ги тресам, па ги оптегнувам и ги простирам на жица, па не се ни гужваат. Не треба веќе толку дезинфекција како кај мали штотуку родени бебиња. Ниеднаш не ми се нафрлил или слично.

А никогаш ни не сум плавела двапати како што читам дека прават некои мајки, нормално си перам со прашок, па омекнувач и толку, не пуштам пак да се плакнат.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 10:14:52   
Mihaela 2010
Koga ke mi se soberat dosta alista od M pustam masina samo za nea,ama koga se pomalku gledam da ja napunam masinata so peskiri,nekoi moi ili na mm maici,letni pantaloni i sl..ne gi mesam so nasi gakji neznam nekako mi e shube...
Inaku peglam seuste i ke si peglam i ponataka,kako sto gi peglam i nasite alista...e sega corapi,kapcinja peskiri toa ne peglam,i obavezno stavam omeksivac,radi mekosta i mn ubavo mi mirisaat..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 19:02:38   
Sandric
I jas ne peglam mnogu odamna, sega ke pravime dve godini.
plavev dva pati koga bese epten bebe, toags i gi peglav do nekolku meseci i tolku. ne stavam omeksivac nikakov i nikogas ne sme imale problemi so kozata. A odvoeno perev nekade do godina, sega gi mesam

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 19:57:31   
ananikol


Odvoeno perev skoro 2god.sega veke gi mesam alistata,nema logika da gi delam koga negovite se povalkani od nasite

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: До кога переме одвоено?
19.6.2012 22:04:30   
Felly RR
Јас до пред извесно време перев оддвоено, значи и јас отприлика до 2 години. Е сега, пак внимавам со што ги мешам нејзините алишта, а и некогаш ако се соберат повеќе од нејзините, пак ги пуштам посебно да се перат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: До кога переме одвоено?
20.6.2012 11:35:19   
niki
Perenjeto alista odvoeno kaj mene nema vrska so toa dali i kolku se valkani. Ednostavno smetam deka lugeto od razlicni generacii se podlozni na razlicni aktivnosti koi na alistata ostavaat zabelezlivi ili nezabelezlivi tragi i ako nekoj e vo kontakt so razni mikrocestici, hemikalii, covecki izlacevini ili nesto drugo, nemora nuzno site clenovi na semejstvoto da bidat izlozeni na seto toa posebno ne decata. Daleku od toa deka e se sterilno cisto kaj mene doma, no ete ona sto nie kako vozrasni donesuvame od nadvor na alistata na ovoj ili onoj nacin, ne sakam da go mesam so alistata na deteto. Isto taka i moite alista sto nesakam da gi mesam so na majka mi ili svekrva mi i sl. zaradi site zdravstveni problemi ili sostojbi so koi bilo koj od nas pati a za toa nemame uvid. Podobro preventiva otkolku lecenje, toa e moja deviza.
Inaku jas doma imam tri korpi za alista, edna za moi i na mm, 1 za kerka mi i 1 za kuinski krpi i trpezariski carsavi, a gostite se dolzni prljavite alista posebno sami da si gi cuvaat do momentot koga ke mi pobaraat da im gi isperam.
Sto se odnesuva do peglanje nikogas ne sum peglala se, a sega veke peglam samo ona sto se nosi za izleguvanje. Alistata gi susam taka sto prvo gi tresam dobro, a potoa gi rasiruvam dobro i pri sobiranje koga gi diplam gi maznam ubavo da nema nabori koga ke gi naredam vo plakar, sami si se peglaat vnatreuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: До кога переме одвоено?
20.6.2012 12:10:35   
dzigimigi
Jas si peram se uste posebno i mislam ke si teram i ponatamu taka,edo sto i mi se zbira masina od deteto ama i ne sakam da mesam nasi so negovi, a za peglanjeto Ma se si peglam si se relaksiram hihi

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: До кога переме одвоено?
20.6.2012 12:26:11   
Ikana
Ние имаме 6 и пол месеци и сеуште переме одвоено, така повеќе ми одговара. Имаме посебна кошница за бебешки алишта. Бодија, чорапи, тетра пелени, лигавчиња и постелина перам на 95 степени, а маици, фустани, тренерки и фармерки и џемперчиња на рачно перење, на 30 степени.

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: До кога переме одвоено?
22.6.2012 0:27:42   
BebyDoll
I jas gi perev oddelno do vtorata godina,potoa gi delam samo na belo i sareno.
Ne razbiram sto bi mozela jas od kancalarija da mu donesam doma na decata sto tie ne bi mozele od gradinka i skolo?
Apsurden postuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: До кога переме одвоено?
22.6.2012 8:51:14   
ivoni4ka
peram seuse oddelno ama imame samo 5 ipol meseci sega ako nema dovolno za cela masina nejzna dodavam nekoi nasi peskiri ili banjarki kolku da ne e prazna masinata nejzini peram sareni na 60 stepeni a beli na 95 stepeni bez omeknuvac retko peglam citaj nemam vreme do 40 dena peglav i pustav 2 pati na plavenje ama posle prestanav planiram vaka da teram do 1 godina posle ke pocnam sareni nasi alista so nejzini bidejki nejzinite se povalkani od nasite ( eden den obleci i stavi za perenje)a za beli ke pocekame barem do 2 god. na ovoj nacin nedelno peram 2 peralni sareni nasi +1 na A, 1 +1 beli alista na Anastasija i na nas

_____________________________



(Одговор на членот BebyDoll)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: До кога переме одвоено?
23.6.2012 11:25:16   
gerdanche
Перев и за двете деца (5 год. син, 5 месеци ќерка) одвоено до 40 дена, потоа заедно, но сепак нивни алишта еднаш неделно се собираат на среде недела ги перам одвоено и тоа на 60 степени, оти не се толку валкани, а на крај од неделата заедно со нашите на 90 степени. Досега сум немала никакви проблеми со кожата од малите. Зимо сушам во сушач, лето сростирам и пеглам само неопходно и горни алишта. Секогаш ја ставам машината на дупло плавење, тоа мислам е најважно, оти една другарка, само менуваше прашаци и омекнувачи, за на крај да утврди дека машината не и ги доплавува алиштата, па затоа имаа алергија децата. А перам години наназад со бонукс, а омекнувач користам обилно, сакам кога алиштата ми мирисаат убаво, и него од време на време го менувам, каков ќе ми се бендиса.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 9:30:27   
pucilda
nie imame 6 meseci,as sum seuste na porodilno i peram na raka posto nemozam da soberam cela masina,inace koga go soblekuvam odma go peram partalceto,a nekoe sto ne mi se pere ubavo go stavam vo masina so nasite,e sega koga ke trgnam na rabota ke se podzamislam dali ke peram na raka, zske nemam vreme, a peglav samo do 40 dena posle veke ne samo ako odevme negde na gosti togas ke mi gi zamaznev stvarite...

(Одговор на членот gerdanche)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 9:39:58   
Natuska85
Јас уште ги собирам неговите во посебна кошница ама знам некогаш да ставам од неговите шарени со нашите или бели кога перам знам и негови лигавчиња,бањарки или бодиња бели да ставам на 90 заедно.

А за пеглање,пеглам се како и за нас,така сум научена од домаuser posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 10.8.2012 9:43:27 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 10:41:17   
vanessa30
Jas do kaj 6 mesec, se me perev odvoeno,a sega ako ima malku od negovite alista gi peram zaedno so nasite (samo ne so nas dolen vesh- toj go peram odelno), a ako se sobrani poveke negovi alista gi pustam samo negovite. Inaku se peglam kako za nas tatka i za nego.Inaku od start uste kako bebe perev so Ariel i so Lenor omeksuvac, i osven letovo mali bubulicki od zestinava i potenje sto mu se pojavija (vrukici mislam taka gi vikaat), ne sme imale nikakvi problemi so kozata, nikakvi crvenila, nikakvi iritacii.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 10:54:35   
Andriance
Јас сеуште во посебна корпа ги собирам алиштата на Андреј..перам се у машина..баш се..перам одвоено зашто ми се собра цела машина за Андреј..е сега се има случено 1-2 пати да ставам неколку работи негови со наши ако неговата корпа не била полна, а мене ми требала таа ствар user posted image ..перам најчесто на 60 неговите алиштенца ( до 6 месеци перев на 90, ама ми кажаа дека и на 60 се уништувале сите бактери user posted image )..

од 9м навака не пеглам ама БАШ НИШТО user posted image ..ама затоа пружам ПРОФИ како пеглани...а до 9м месеци будалетинката јас пеглав и чорапи и лигавчиња user posted image

на 10м за прв пат му го сменив омекнувачот...ми се здосади веќе тој Ленор белиот..сега сме на дуел бејби

< Поракaта ја уредил Andriance -- 10.8.2012 10:56:31 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 11:00:32   
Calypso
Одамна не перам одвоено, можеби повеќе од година. Истиот прашок го користам за него и за нас, и фала Богу, не сме имале проблеми. Тешко дека ми се собираат 6 кг колку што ми е машината, па многу ретко ми е со полн капацитет, а не можам да чекам да се соберат само негови алишта до 6 кг. И онака најголем дел ги перам на вриење, а на температура од 95 степени ништо не преживува. А за пеглање - баталив одамна, само кога мора и навистина има потреба. Јас секако пеглам за мм (кошули, панталони и слично), па ако мора нешто и за малиот, тогаш, инаку не.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: До кога переме одвоено?
10.8.2012 11:34:56   
belabela
Jas na sin mi posebno peram zasto ednas nedelno pustam masina se peram na 70 stepeni so prasak Persil sensitive i omeknuvac Chicco beliot prekrasen e nekogas si go stavam i za nasite alista, ponekogas znam da izmesam postelina nasa negova so nekoi bodinja i beli alista negovi gi peram isto na 70. Pocnav samo od vnatre da gi peglam bodi i maicki ama znam da oblecam nekogas i nepeglano nesto i nemame problemi.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?