|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 18:17:59   
Maca25
лале а зошто не сте ги переле алиштата во машина? Не разбирам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 19:13:53   
topce
кога Анастасија наполни 40 дена престанав да ја перам и сушам посебно.Значи користиме ист прашак, ист омекнувач и исти машини за перење и сушење. и до сега фала богу не сме имале проблеми со алергија.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 19:52:56   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

ние никогаш не сме переле одвоено.
од првиот месец сите алишта заедно ги переме. омекнувачот беше бебешки а детергентот тео бебе првиот месец. потоа се нормално. никогаш никакви алергии и реакции. мојата логика ми вели дека нема потреба од двоење, прашок вода, машина, температура, плакнење. ништо не останува ако добро се испере со добар детергент. освен тоа, побрзо се навикнуваме еден на друг.

isto

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: до кога переме одвоено?
21.3.2010 20:02:02   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

ние никогаш не сме переле одвоено.
од првиот месец сите алишта заедно ги переме. омекнувачот беше бебешки а детергентот тео бебе првиот месец. потоа се нормално. никогаш никакви алергии и реакции. мојата логика ми вели дека нема потреба од двоење, прашок вода, машина, температура, плакнење. ништо не останува ако добро се испере со добар детергент. освен тоа, побрзо се навикнуваме еден на друг.

isto



И ние исто така.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: до кога переме одвоено?
23.3.2010 12:37:38   
lale
svekrvami gi perese sekoj den rabotite i da ne sme gi sobirale za da napolnime masina,a ne gi mesavme so nasite i zatoa da ne i se sobirale ne i bilo tesko da gi pere sekoj den zaradi toa,a posle tretiot mesec kako sto kazav i gi perevme so nasite.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: до кога переме одвоено?
23.3.2010 13:08:33   
dragana_vane
I svekrva mi gi perese sekoj den na raka, tetra pelenite, i osmickite, a neznam zosto!? Jas bev vo takva zbrka so bebeto doma, i ne obrnuvav vnimanie na toa. Koga malku se naviknavme so bebusot eden na drug, jas sakav da si gi peram negovite alista sama, od pusti merak neli?? Koj nesaka? Za perenje i peglanje sum najvrednauser posted image user posted image user posted image . Uzivam vo toa. No na sveki toa i premina vo navika i prodolzi da mu gi pere alistata na user posted image , bez da me prasa, i bodinjata i alistencata, pa pocna da gi stava vo masina so nejzinita alista, i mene mi prekisna i preku mm i kazav
  I taka pravese se koga ne ja gledamuser posted image . Od togas ne nekolku pati se karavme (blago) za tie alista, i veke sama si gi peram posebno na user posted image , posebno nasite. No nekogas koga nemam dovolno za da bide polna peralnata, znam da stavam i nasi( mm i moi) trenerki, ili nekoja moja rolka, i taka. A koristime Ariel, posebo za belite, poslebno za sarenite. Omeknuvacot cesto go menuvam.. sekam da eksperimentiram ( no ne mnogu, i ne sekakov). Chicco e zakon!!!

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: до кога переме одвоено?
23.3.2010 22:38:51   
Snowhite RR
Од првиот ден ги перам сите алишта заедно,се двоумев за ова пред да се роди бебушот, меѓутоа алиштата на бебушот ги вријам на 95, потоа ги пеглам не верувам дека некоја бактерија после ова може да преживе, до сега немало никаков проблем, им ставам и бебешки омекнувач. Можеби ако живеев заедно со свекор и свекрва ќе ги перев одделно

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: до кога переме одвоено?
23.3.2010 23:07:46   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Од првиот ден ги перам сите алишта заедно,се двоумев за ова пред да се роди бебушот, меѓутоа алиштата на бебушот ги вријам на 95, потоа ги пеглам не верувам дека некоја бактерија после ова може да преживе, до сега немало никаков проблем, им ставам и бебешки омекнувач. Можеби ако живеев заедно со свекор и свекрва ќе ги перев одделно

abe zlatna ja ne gi peram na Elena stvarite na 95 nego max na 60,pa gi peram so nasite,baska ne gi peglam pa ne i e nisto.pak ke kazam mnogu pritresuvanje ne e na arnouser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: до кога переме одвоено?
24.3.2010 4:32:44   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

. No na sveki toa i premina vo navika i prodolzi da mu gi pere alistata na user posted image , bez da me prasa, i bodinjata i alistencata, pa pocna da gi stava vo masina so nejzinita alista, i mene mi prekisna i preku mm i kazav
  I taka pravese se koga ne ja gledamuser posted image . Od togas ne nekolku pati se karavme (blago) za tie alista,



jaka ti dusa so takva svekrva,jas bi ja obesila....netacna zena....grrrrrrrrrrr

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: до кога переме одвоено?
24.8.2010 23:47:43   
Палешка РР
Јас сеуште перам одвоено и незнам до кога? Од кога вие почнавте се заедно да перете?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 0:08:21   
Тања РР
И јас перам одвоено и планирам така да продолжам уште долго, и онака со иста брзина полниме по една машина, јас и мм од една страна, Јана од другаuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 0:32:14   
nutelizza
Зависи и на колку переш, се над 60 слободно можеш да мешаш е сега не е убаво на 30/40 кога переш да ставиш долен веш ваш и боди на детето нормално тоа ке биде така и кога ке подпорасне

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 0:36:51   
jovanka
Na 50 stepeni se unistuvaat bakteriite so mama i tato moze zaedno a dokolku ima drugi clenovi mesanje na detskite alista ne.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 0:45:42   
Felly RR
Jас уште перам оддвоено, зошто на Матеа кога беше помалечка и се јави некоја алергија(перев оддвоено ама со ист прашок), па за неа перам со посебен прашок, и докторката ми препорача и летово многу да не менувам прашаци, туку со тоа што си е навикната, па не знам, може од зимо, кога ќе има и 1 год ќе почнам да перам заедно

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 9:41:04   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас сеуште перам одвоено и незнам до кога? Од кога вие почнавте се заедно да перете?


Јас од почеток перам заедно, сега се разбира не перам наш долен веш и на пример чорапи од мм со алишта од бебушко, ама неговите ги перам заедно со наши шарени алишта или со постелнина на пример, значи со почисти алишта, досега сме немале проблем со алергии или нафрлувања некакви

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: до кога переме одвоено?
25.8.2010 10:21:48   
AnnaMolly RR
Не само што му перам одвоено, туку и во посебна машина хахаха! Имавме една стара па на мм чичкото ни ја поправи за да перам во неа алишта на бебушот зашто е со мал капацитет. А во другата си перам наши нормално. Не планирам во скоро време да перам и наши и негови заедно. И плус со различен прашок и омекнувач перам, нема за нас да трошам од чико.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: до кога переме одвоено?
8.9.2010 11:28:50   
Octavia
Син има веќе 8 години и уште му ги перам неговите алишта посебно. Ми стана навика и навистина не ми е проблем. Може претерувам, ама бактерии не се уништуваат на 90 степени, а не сакам да ризикувам, сепак ние сме возрасни, со различна бактериска флора (и фауна user posted image ). Од почеток му ги перам алиштата посебно и кога ќе се навикне човек и ќе си го фати редот така, не е никаков проблем.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: до кога переме одвоено?
8.9.2010 11:41:38   
riba79
kerka mi ima 5god. i jas seuste nejzinite alista gi peram odvoeno.Nekako mislam deka sepak nie sme vozrasni a ona dete i deka ne treba detskite alista da se mesaat so nasite

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: до кога переме одвоено?
8.9.2010 11:46:55   
Martins mom
Перам и секогаш ќе перам одвоено...а причина посебна за тоа немам...така ме тераuser posted image  

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: до кога переме одвоено?
8.9.2010 13:39:18   
mama26
peram odvoeno samo dolen ves.inaku nedvojam.od bebe taka.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: до кога переме одвоено?
8.9.2010 19:22:35   
EciPeci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Перам и секогаш ќе перам одвоено...а причина посебна за тоа немам...така ме тераuser posted image  


user posted image user posted image user posted image  
Потпис

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: до кога переме одвоено?
13.9.2010 13:30:19   
mosa
jas na moeto since koe ima 1godinka i 4 meseci seuste mu peram odvoeno uste na pocetokot taka i seuste takano peram so bonux i bebe omeknuvac taman mi se faka 1 masina nedelno ne gledam pricina da gi mesam negovite alista so mojte i na mm sepak nekako mi e sube.no nikako ne mi e jasno zosto perete na race dodekauser posted image se mali nikogas ne sum go pravela toa.i obavezno gi peglam alistata

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: до кога переме одвоено?
13.9.2010 18:51:42   
ananikol
 


Nema den da ne pustam masina,dodusa nee stalno polna no odvoeno gi peram alistata na  user posted image .
Taka mislam da prodolzam se dodeka ne pocni nadvor da igra.Taka barem postapiv za prvoto dete.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: до кога переме одвоено?
13.9.2010 21:10:26   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol




Nema den da ne pustam masina,dodusa nee stalno polna no odvoeno gi peram alistata na  user posted image .
Taka mislam da prodolzam se dodeka ne pocni nadvor da igra.Taka barem postapiv za prvoto dete.
user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: до кога переме одвоено?
16.9.2010 23:11:44   
lukas
more posle 40 dena se pocnav da peram zaedno masinata pere se!!!

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?