|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
20.7.2010 22:23:47   
Albi
Sega koga ja otvoriv temava me potseti kolku sum ja citala pred 3 i pol meseci zosto prvo dete i pojma nemav sto e kako e a kako mi dojde rabotata da morav na cezare krivo mi e sto uste ne znam kakvi se tie bolki. Odev na CTG i doktorkata ke mi vikase "eve bolka tuka i tuka i tuka" a ja pa nisto ne osekav se iznasetav za 1 april ne mi se odese vo bolnica za Aprilili nikoj nemase da mi veruva deka rodiv pa taka na 2 se spremiv ko za svadba i go dobiv najubaviot (izvinete majki za mene najubav) sin na svetot

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Породилни болки
20.7.2010 22:30:57   
lukas
i jas sega koga citam kolku samo sedev na ovaa tema i samo potprasuvav...koga ke mi tekne sega deka pred  6 meseci samo dremev na ovaa tema...  hahahhahha...sekoe dete za majkata e najubavo...pozz

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Породилни болки
20.8.2010 18:18:35   
darfil
Jas sum vo 37 nedela.Vcera bev na pregled i doktorot mi rece deka sum otvorena 3-4 sm.Bolki nemam,se e vo red i posle 6 dena treba da odam povtorno na pregled.NE e toa mnogu vreme za cekanje?

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Породилни болки
20.8.2010 22:23:54   
mama26
darfil ako mu e mnogu vremeto ke si pokaze bebeto.mora da imas barem blagi bolki koga ke bide spremno bebeto.a ti  bidi si spremna za bebeto.pa ke cekame da ni go raskazes i doaganjeto na tvoeto najmilo.user posted image user posted image

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Породилни болки
20.8.2010 22:36:16   
lukas
ako osetis bilo kakvi blagi bolki kko sto rece mama26 togas javi se odma kaj ginekologot ne za plasenje tuku onaka da se konsultiras..bebceto ke si go kazi svoeto no ako ti rekol taka ginekologot imaj doverba jas barem vo mojot imav mnogu poverenje...pozzz i se se se se najubavooooooo...i da ne izvestis...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Породилни болки
20.8.2010 23:02:05   
danisr
zdravo na site prisutni. samo sto procitav za darfil deka e otvorena 3-4sm i treba da ceka nekolku dena.  jas mislam deka toa e nevozmozno, tolku mnogu da si otvoren i da cekas denovi, nema sansi , ce se porodis za nekoj saat, utre najkasno... mozno e da nemas bolki no mora da ti dadat provokacijsa. jas vece imam rodeno i od razgovor so drugi majki go kazuvam moeto mislenje...
mozebi i gresam no sakom da ja cujam, potocno da vidam i odgovor od darfil utre, ili za den dva sto se slucuva.

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Породилни болки
20.8.2010 23:07:35   
mama26
danisr. jas za poragjaj bez bolki nesum cula.ama ako ima takvo nesto zarem nema da i pukne vodejak ili nekakov znak da ima nesto?zasto sepak e poragjaj....ako znaes so sigurnost za ova 

(Одговор на членот danisr)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Породилни болки
20.8.2010 23:28:45   
Тања РР
Jaс кога отидов во болница ми рекоа дека сум отворена 7 см а болките ми беа почнати пред само 1 час. Не верувам дека сум се отворила толку многу за така кратко време, сигурно сум почнала да се отварам порано. Се породив по 4 часа а водењакот ми го пукнаа.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Породилни болки
21.8.2010 14:29:57   
darfil
Fala  vi za sovetite...Jas mali bolki imam cela bremenost,izgleda ke treba da gi cekam tie vistinskite.Doktorot rece deka mozi da se ceka i do 10 za vtororodka......ke ve izvestuvam za promenite sto ke se slucuvaat

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Породилни болки
23.9.2010 21:22:13   
kasapce
zdravo na site,odavna nemam pisano cestitki do site majki i tie so treba da stanatuser posted image jas uste 3 dena vleguvam vo 9ti i poveke od 1nedela imam bolki vo preponite tesko mi e za spienje i potesko za odenje dali to znaci deka bebusot saka da izlezit nekogas mnogu dolu kako da mi se spusta i nemozam da odam ama nemam bolki nekoj jaki samo preponite sto me bolat pa so mislite vie pozdrav do site

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Породилни болки
29.9.2010 17:04:22   
darfil
Pomina poveke od mesec otkako se porodiv.Koga otidov na pregled posle 6 dena i otvorena 3-4 sm,nisto ne bese promeneto.Bolki nemav.Me zadrzaa na bolnica,dobiv vaginaleta za provokacija i posle 3 saati bev otvorena 6 sm,bez bolki.No otkako mi go puknaa vodenjakot pocnaa bolkite i za kratko vreme se porodiv.                                                                                                                                                                           

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Породилни болки
29.9.2010 17:17:53   
Maca25
2 недели пред да се породам со царски, на преглед бев 2 цм отворена. ДОкторот ми рече дека најверојатно следниот ден ќе се породам. Јас цела во паника, почнав дома на големо да се спремам, одма на депилација, дома спремам ствари за во болница, местиме креветче со мм, и си се изначекавме. Следната недела бев сеуште 2 цм, а после една недела 3. Докторот кој ми ја водеше бременоста ми рече дека кога би се пораѓала природно, самиот процес би одел многу бавно и болно. За да не ги трпам тие болки, и да не си направам дополнителни проблеми одлучивме со царски.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Породилни болки
29.9.2010 21:55:41   
lukas
zdravo na site,odavna nemam pisano cestitki do site majki i tie so treba da stanatuser posted image jas uste 3 dena vleguvam vo 9ti i poveke od 1nedela imam bolki vo preponite tesko mi e za spienje i potesko za odenje dali to znaci deka bebusot saka da izlezit nekogas mnogu dolu kako da mi se spusta i nemozam da odam ama nemam bolki nekoj jaki samo preponite sto me bolat pa so mislite vie pozdrav do site


toa e normalno,ne se sekiraj nikoj skoro nemoze da spie vo toj mesec potesko e sega pa bebusot e golem,ne se sekiraj ajde uste malku so les da ti e ..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Породилни болки
30.9.2010 20:16:33   
mila mama
Terminot mi bese na 25 sep. no eve uste nema nisto. Vo vtornikot vecerta okolu 1 casot po polnok mi dojdoa bolki na 10 min, pa posle eden saat na sekoi 5! I taka se do sabajle do kaj 8 casot, mu vikam na mm ajde spremaj se barem da odime do bolnica da se pregledame. Samo sto stignavme bolkite se proretcija na sekoi 10 min. Na ctg se gledaa ubavi kontrakcii ama sepak na 10 min. Doktorikata ni rece toa e normalno od stres da se proretcat. Ne isprati doma da odmarame zatoa sto ne bev voopsto otvorena i mi dade apcinja za protiv bolki. Posle 2 saati bolkite skroz se smirija i se taka do vecerta koga pocnaa pak da se na sekoi 10 min. No eve deneska imam kontrakcii na 15 min. pa na 30 min.. Ne znam dali ke se otvoram so vakvi kontrakcii, iako mi e pominat terminot. Ima li nekoj vakvo iskustvo? Probal li nekoj so prostaglandinov gel da se otvori? Ili ke si cekam i ke se macam vaka uste nekolku dena. Se plasam zaradi bebeto deka i jas ama i toa se istostuva od ovie bolki..

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Породилни болки
1.10.2010 9:34:06   
Sandric
Mene vo bolnica mi stavija vaginaleta prostin, sto e nesto slicno se gelot, i bi ti preporacala da si se konsultiras so doktorot zosto e sekogas kontrakciite imaat vrska so otvaranjeto.Nemoj na kraj em da se izmacis em so carski da te porodat.Inaku vaginaletite deluvaat

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Породилни болки
8.10.2010 3:59:04   
mila mama
Vecerta otkako vi napisav za bolkite (30.09), okolu 2:30 po polnok zaminavme so mm pak vo bolnica i ovoj pat bese ona vistinskoto. Veke bev otvorena 4 cm, a za malku poveke od 2 casa i veruvale ili ne celi 9 cm :-) Nemase ni vreme za epiduralna vooposto! Samo si podisav malku kislorod i posle se razbira gi izdrzav i nepodnoslivite bolki do 8:57h koga na svet bez nikakvi komplikacii na 1.10.2010 dojde malata princeza Elena user posted image

Mnogu e slatka i mnogu i se raduvam i nasladuvam user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Породилни болки
8.10.2010 8:55:27   
riba79
Cestito kerka da vi e ziva i zdravauser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Породилни болки
8.10.2010 9:12:35   
nadica
честито ќерка mila mama голема да расте

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Породилни болки
8.10.2010 16:40:49   
kasapce
pozdrav do site i cestitki od mene,jas sum inace vo 38 nedela na ctg mi kazvese bolki 100,80 itn ama jas nisto ne osejkav i mi rekoja deka sum otvorena 1 prst vcera imav da sabajleto kafeav iscedok ne bese krv ama ne naprajv panika posto samo sabajleto bese doktorot mi rece deka e mozno da se porodam za edna nedela,terminot mi e na 25.10.2010 ama sekoe odenje na ctg kazvit bolki pa nekoe mislenje vase edvaj cekam da se porodam i sekoja vecer legvam i se molam bolki da me fatet da si go rodam bebceto site nestrplivo go cekame pozdrav do site

_____________________________

Postoi edna ljubov koja nikogas nema i ne moze da izneveri: toa e majcinska ljubov

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Породилни болки
13.10.2010 14:20:50   
mila mama
Blagodaram riba 79 i nadica! Sega seuste se priviknuvame, na pocetokot e taka, nema mnogu vreme za stranicni raboti, ama za ringerajkite mora da ima user posted image

(Одговор на членот kasapce)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Породилни болки
13.10.2010 18:52:47   
mama26
user posted image user posted image user posted image cestitki za kerkule mila mama,zdrava i ziva neka e user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Породилни болки
30.10.2010 11:20:22   
jasmina18031990
Zdr!!! Jas ne znam dali go izbrav vistinskoto mesto za moeto prasanje user posted image ama dokolku nekoja imala predvremeni porodilni bolki bas me interesira islustvoto jas gi dobiv vo 25 nedela a sega sum 31 i celo vreme go pominvam so lezenje i sega doktorot mi veli deka e vo red ama ?????? bas sum somnicava

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Породилни болки
30.10.2010 11:40:26   
petra27
ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina18031990

Zdr!!! Jas ne znam dali go izbrav vistinskoto mesto za moeto prasanje user posted image ama dokolku nekoja imala predvremeni porodilni bolki bas me interesira islustvoto jas gi dobiv vo 25 nedela a sega sum 31 i celo vreme go pominvam so lezenje i sega doktorot mi veli deka e vo red ama ?????? bas sum somnicava



Jasmina jas vo 27 nedela se otvoriv 2 prsta a bolki nemav ama bas nikakvi.....mi pravea serklaz koj eve vo ponedelnik vo 39ta nedela ke mi go vadat.....lezev doma od 28 nedela do pred 2 nedeli.....ti primas li nekoi lekarstva?
Macno e mnogu lezenjeto no prodolzi da lezis...nemoj da stanuvas,samo za vo wc,i se ke bide super.....
Mene doktorot mi rece deka toa sto sum bila poslusna i pozitivna e golem pridones za se da bide ok......bese tesko i macno no izdrzav....i eve sekoj den go ocekuvam bebusko da izleze.......
Primase li zreenja ili ne?Bilo kakva terapija druga?

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Породилни болки
1.11.2010 20:19:09   
jasmina18031990
Da primav ineksii za pobrzo zreenje na plodot i se trudam kolku sto mozam poke da gi sledam upatstvata na doktorot.
Prethodno na pocetok imav bolki i mislev deka me bolat bubrezite ama ete drugo bilo user posted image user posted image user posted image sega veke 3 nedeli nemam voopsto maka, sepak kako i da e si se nadevam na pozitivnoto user posted image i site gi teram da mi nakupat se i sesto.
Fala na odgovorot bas me ohrabrva ovauser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Породилни болки
3.12.2010 11:19:41   
antonie
zdravo mamicki, da ve prasam od sto najcesto moze da pukne vodenjakot?

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?