|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
3.12.2010 11:59:17   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

zdravo mamicki, da ve prasam od sto najcesto moze da pukne vodenjakot?


Незнам дали постои некое правило...мене ми пукна водењакот додека одмарав....станав за на вц и оп почна нешто ептен да тече.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Породилни болки
6.12.2010 16:26:30   
antonie
iskusni mamicki aj kazete imam cela nedela silni bolki vo polovinata a cesto pati i vo stomakot, dali toa znaci deka naskoro ke bide? inaku sum 39nedela

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Породилни болки
7.12.2010 9:05:04   
strelec 8
ke bide i toa skoro.ne se sekiraj se ke se sluci spontano.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Породилни болки
7.12.2010 9:17:53   
Pepelaska *
И мене ми почна со болки во половината само што јас не издржав една недела туку еден ден и се породив а мислев дека ме болат бубрезите user posted image

Со лесно нека е!

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Породилни болки
15.12.2010 16:28:48   
jasmina18031990
Dali nekoja iskusna mamicka mozi da mi objasni kako izgledaat tie bolki vo polovinta dali poke nalikuvaat na studenilo ili nekako poinaku. Ili ako znae neka kazi na nekoj drug nacin prv pat sum bremena i navistina ne znam koi se vistinskite bolki i dali ke gi prepoznaam na vreme a mi ostanuvaat uste 2 nedeli do terminot!!!!


_____________________________

[image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/ec49d2e031.png[/image]

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Породилни болки
15.12.2010 17:27:35   
Snowhite RR
Ќе ги препознаеш не се секирај, а не се објаснуваат затоа што не се слични на ниту едни други, ќе мислиш дека ти се отсекува половината

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Породилни болки
25.12.2010 19:35:03   
mamamoni
Секаде е индивидуално јас мислам, кај мене тие болки траеа многу долго.Окол 20 часот почнаа првите болки, и со мм како неискусни веднаш на болница. Мојата докторка ми вели дека ми е рано и болките требало да бидат се почести и посилни на 5 мин. Околу 1 часот по полноќ добив болки во интервали од 5 мин и тоа силни и веднаш повторно на болница и докторкава ми вели сеуште ти е рано а јас не можам да издржам од болки и велам задржувајме јас ќе раѓам. Ме примиа на болница доаѓа една се пораѓа, доаѓа друга а јас абер немам. Цел ден другиот го преседов на болница и во 16 часот почнаа со системи да ми предизвикуваат проокации а се породив во 22 часот. Значи кога ќе ги осетите првите болки издржете што повеќе дома за да не се малтретирате на болница јас не го послушав советот на мојата докторка и во болница останав 24 часа претходно. Знам дека првиот пат сеуште незнаеш а мене сите ми велеа не боли затоа што бев многу исплашена во текот на целата бременост, другиот пат си знам.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Породилни болки
26.12.2010 9:00:47   
darfil
Јас мислам дека со првите болки треба да се оди одма кај доктор.Мене за првото дете постелката почнала да се одлепува и не требаше да се чека,а имав слаби болки.Сепак тоа е индивидуално,но секако дека треба да се направи преглед за да се утврди дека се е во ред

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Породилни болки
27.12.2010 10:53:11   
jasmina18031990
Jas bas te poslusav mamamoni i si sedam doma a veke cuvstvuvam nekoi sitni bolki vo polovinata i vo dolniot del od stomakot ama navistina se plasam dasedam doma zatoa sto imam slusano deka i toa do nekoj stepen bilo nasledno a majka mi samo sto ke gi osetela prvite bolki vo rok od 3-5 saati se poragala i so mene i so sestrami isto. Navistina se plasam da ne ne otidam na vreme a sum oddalegena edno 15-17min od bolnicauser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

[image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/ec49d2e031.png[/image]

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Породилни болки
27.12.2010 11:37:06   
Pepelaska *
jasmina jas ke ti dadam sovet od moe iskustvo. Mene bolkite mi pocnaa den porano takvi kakvi ti sto gi kazuvas, polovinata i stomakot, drugiot den posilno malku vednas otidov ama me vratija zasto sum bila santim i pol samo otvorena a i na ctgoto ne pokaza mnogu bolki, toa bese 11 sabajleto, koga dojdov doma pocnaa epten silni bolki od inaet ne odev i se istrpev doma vo 6 otidovme na bolnica 6 i 15 na ectg 6 i pol na eho 7 i 20 bev porodena. Jas te sovetuvam da odis ke te stavat na ctg i ke te vidat da ne si otvorena, pa so lesno da tie poragajot i pisi za bebencetouser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Породилни болки
27.12.2010 15:28:10   
jasmina18031990
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

jasmina jas ke ti dadam sovet od moe iskustvo. Mene bolkite mi pocnaa den porano takvi kakvi ti sto gi kazuvas, polovinata i stomakot, drugiot den posilno malku vednas otidov ama me vratija zasto sum bila santim i pol samo otvorena a i na ctgoto ne pokaza mnogu bolki, toa bese 11 sabajleto, koga dojdov doma pocnaa epten silni bolki od inaet ne odev i se istrpev doma vo 6 otidovme na bolnica 6 i 15 na ectg 6 i pol na eho 7 i 20 bev porodena. Jas te sovetuvam da odis ke te stavat na ctg i ke te vidat da ne si otvorena, pa so lesno da tie poragajot i pisi za bebencetouser posted image
Fala na sovetot ama bas sum sekoj moment ponervozna i ponervozna edvaj cekam da stigni bebusot ama i me fakaat paniki kako ke bidi sto ke bidi..... Majka mi i svekrva mi samo mi vikaat ne sesekiraj se ke si dojdi so red kako sto treba ama ova nikako da mi vlezi vo pamet.


_____________________________

[image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/ec49d2e031.png[/image]

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Породилни болки
27.12.2010 21:11:00   
pavcule
I moj sovet ti e kako na mamamoni.i jas otidov na bolnica i mi bilo rano pa pominaa celi 24 casa dodeka da se porodam.samo se izmaltretirav vo bolnica.Vo bolnica mi pukna vodenjakot, so provokacii bev.
A inace bolkite se sami za sebe i da ti gi kazuvaat nema da ti e jasno, dodeka ne gi osetis.
ce znais koga ce dojadat sigurno.

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Породилни болки
5.1.2011 19:17:43   
Nadezna
Zeni, najpametna rabota koja moze da ja  napravite za sebe e da pobarate porodubanje so epiduralna inekcijauser posted image .
Tolku bev ufufana od poroaduvanjeto, ne trpam bolka, i sakav da dogovaram carsmi rez. Sepak, mi pukna vodenjak vo 37 nedela i nemav dogovoreno. Zatoa, si pobvarav epiduralna inekcija.
Nisto ne osetiv od porogajot :)
Sekako, treba da si otvoren 4 prtsi pred inekcijata., toa boli ama posle uzivancija

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Породилни болки
5.1.2011 19:46:05   
zlatcetomoe
Citav deka i so epiduralna se mozni komplikacii, vo smisla da ne mozes da dades napon za da izleze bebeto ili da ti ja pustat pogresno, najdobro e da se opustis, porodilnite bolki se bolki koi traat eden den a potoa sese zaborava, koga kje go vidis pred sebe toa malo covece koe e del od tebe 

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Породилни болки
5.1.2011 21:57:37   
mama26
mnogu e biten anesteziologot . NADEZNA da im kazes na nasite mamicki kade si se poragjala so epiduralna.zatoa sto moja drugarka koja se porodi barase ama ne i stavija..i ne bese zadovolna.ednostavno nekoi zeni se plaslivi a nekoi se poizdrzlivi.so epiduralna nemora majkata da se maci ,da trpi ili da vriska od bolki a so toa ni doktorot da i kazuva se i sesto dodeka ja poraga.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот zlatcetomoe)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Породилни болки
6.1.2011 14:59:18   
Nadezna
Jas se porodiv so epidualna vo GAK, na klinika de kaj nas, na Ginekologija. Anesteziologot bese edna mlada crna devojka, odlicna bese, vo globala i celiot personal. A za da ne osetis koga da napnes...jas osekav napon kako za vo vcuser posted image , i mi kazaaa- STISKAJ :)
Smeski bese de, samo sto se rodi Damjan, jas im vikam- Dajte bre uste dve odma da rodam :)))

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Породилни болки
6.1.2011 15:00:13   
Nadezna
Vo meguvreme zenite sto se poragaa sosem prirodno vo drugite sali se derea ko da gi kolat, navistina.
Mislam deka sega nema potreba od toa.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Породилни болки
6.1.2011 18:36:31   
mama26
fala za expresen odgovor..i drugarkami se poragjase vo drzavna ,i koga pobarala epiduralna doktorot i rekol ma kakva epiduralna lezi tamu i dva dena ja poragjaa.koj vleze sekoj raka staval tesko se otvarala krvarela mnogu i strasno si pominala....mesto za 3 dena nejze ja cekav cela nedela da se vrati od bolnica so bebceto..

inaku i jas sum so epiduralna porodena i ne osetiv ama bas nisto.ni kako napon za vo vc..ama bas nisto..neznaev ni deka sum porodena da ne mi go pokazea sinot..e sega razlikata e sto so epiduralna posto nemas nikakov oset da se poragjas 3 saati mesto za eden saat ama koga ke mi tekne na drugarkami i na site sto gi macat mamicki mi e zal ,navistina..

svaka cast na tie sto sakaat i se poragaat  prirodno .


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Породилни болки
6.1.2011 18:42:50   
mama26
napisav vo tema bolki na grbot no eve i tuka za da znaat idnite mamicki ako sakaat da se poragjaat so epiduralna,

da znaete deka ke imate posledici od epiduralnata bolki vo grbot pri pogolem zamor..toa ne e sekoj den no odvreme navreme sto i ne e nesto strasno..pozz


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Породилни болки
7.1.2011 22:10:26   
Nikiii
Знае ли некој за во Чаир дали ставаат епидурална ако побараш?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Породилни болки
8.1.2011 10:45:43   
jasmina18031990
Devojki ne si igrajte so epiduralnata i jas sakav da ja stavam ama doktorot me iskara i mi rece ne si igraj slusaj postari ako sakas najlesno da pominis doji koga sum dezuren so provokacija za dva-tri saati si gotova ne mora cel den po priroden pat bolki da cuvstvuvas i taka bidna vo 11h ja stavivme provokacijata i do 14h nemav voopsto nikakvi bolki ama se otvoriv 5cm i posle go puknavme vodenjakot i do 15:40h se rodi malata nemav bolki ni saat i polovina i odma se oporaviv za tri dena koga si dojdov doma trcav levo-desno po bebusot i ic gajle si nemav


_____________________________

[image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/ec49d2e031.png[/image]

(Одговор на членот Nikiii)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Породилни болки
8.1.2011 12:00:21   
Sandric
Si imala sreka!
Inaku voopsto ne e pravilo deka so provokacii sigurno ke se porodis tolku brzo, posebno ako ne se voopsto otvorena.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Породилни болки
9.1.2011 17:55:45   
none
do sega ve citav i super koga ke procitav deka lesno pominale  jjas sum 37 nedela i znaci veke moze da si ocekuvam i jas imam bolki megju nozete  a glavata na deteto e spusteno uste pred dve nedeli doktorot koga me gledase, i sega mi zakaza na 17 januar  na pregled pak ako ne mi dojde do dogas da se porodam user posted image bar uput da si zemev od nego user posted image ajde edvaj cekam  da pomine i da si go gusnam dolgo ocekuvanoto bebeuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Породилни болки
12.1.2011 13:36:53   
jasmina18031990
Si imala sreka!
Inaku voopsto ne e pravilo deka so provokacii sigurno ke se porodis tolku brzo, posebno ako ne se voopsto otvorena
Zatoa se pravi pregled pred toa ako e meko grloto na matkata ke prodolzite ako ne sekoj den ke provervas kaj mene bese meko i uspea na tvrdo grlo kolku i da sakas ne se pravi nisto duri i po priroden pat ako te fatat bolki i ako ti e tvrdo grloto na matkata prven go omeknuvaat so injekcii pa posle se poragas

_____________________________

[image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/ec49d2e031.png[/image]

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Породилни болки
12.1.2011 13:39:53   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Si imala sreka!
Inaku voopsto ne e pravilo deka so provokacii sigurno ke se porodis tolku brzo, posebno ako ne se voopsto otvorena.


па зарем ставаат провокација на неотворена???? Од кај да излезе? од мишка???

Мене ми ставаа провокации, ама јас од страв ги прекинував контракциите... И седев отворена по 5-6 прсти без ни болки ни абер за пораѓање, а спремна дома да си одам. (оти немам болки нелиuser posted image ) и така се пораѓав. Инаку мислам дека уште 9 месеци можев да седам во болница ...

< Поракaта ја уредил виктори -- 12.1.2011 13:41:05 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?