|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
21.5.2010 11:14:35   
caci_27
eve me konecno da pisam da pronajdam poslobodno vreme da vi kazam kako pominav na mojot poragaj.na 28 utroto malkucka prokrvariv i se javiv nabolnica da prasam dali da odam ili da si cekam no mi rekoja deka kaj da sum tuka sum da si cekam doma dodeka da dojdat bolkite na 5 min.si imav bolki nasekoj saat ubavi izdrzlivi bolki user posted image ,no veke kaj 13 :oo pocnaana 40 min pa na 30 se taka do 15 casot.muse javiv na mazotmi da si dojde od rabota oti veke bea na 7-8 min.si trpev bolka po bolka se do 17 cas i togas mu velam na mm e sega ajde da odime veke se na 5 i koj znae kolku sum otvorena moze ke izleze user posted image hahah.samo sto stignavme na bolnica me pregleda babicata i si vikam lelel sega ke kazi deka sum 8-9 sm otvorena a toa samo 2 sm.user posted image i sto pravime ke si lezime ke si cekame i taka sekoj saat jas si se otvarav po eden santim bolki se izdrzuvaa se do 01 posle polnok koga dojdoja naponite jaki  i na dvaesetina napnuvanja ne izleguvase i rekov ke se otkazam neka secat ,no aj i vikam na babicata odime uste na tri pati i itogas izleze na svet moeto angelce ,se normalno ne ispukav ne me secea i togas si rekov e vistina sum bila silna user posted image .Na izleguvanje od bolnica im rekov zdravje do godina se gledame pak user posted image .Mozam da kazam deka bese bavno no ne bese tesko poroduvanjeto .pozzz do site od caci i Kristian

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Породилни болки
21.5.2010 11:26:06   
BILE.F
user posted image user posted image user posted image навистина си била храбра! Јас откако се породив поминаа 17 денови и уште не можам да соберам храброст да пишам како поминав тој ден! Но најбитното е дека бебушките се добри и болките ќе се заборават!
Поздрав до Кристиан! (Многу убаво име, јас здравје може вториот син да го крстам Кристиан)user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Породилни болки
26.5.2010 15:12:45   
semrabebe
zravo mamicki jas sum na 32i4 nedeli vev vo preglet i mi rekoa deka imam poveke plodna voda i deka postelkata pocna da mi sozree a imam i bolki vo kicma kako da dobijam mestoracija dali ima nekoj so takov problem  odgovorete ve molam

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Породилни болки
26.5.2010 22:32:14   
Палешка РР
Мораш да се консултираш со доктор семрабебе, а ние ќе ти стискаме палци се` да биде во ред! user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Породилни болки
27.5.2010 9:50:13   
semrabebe
fala  paleska

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Породилни болки
1.6.2010 12:50:12   
Mama Aneta
јас сум нова на форумот,редовно го читам,ама еве решив да почнам да  се дружам со вас.
Утре влегувам во 40 недела и треба да одам на ЦТГ.Пред 5 дена бев и др.ми вика имаш болки,јас му викам немам,но незнам за какви болки ме прашува.Мене постојано ме болат препоните и крстот,па тоа му го кажав,ми вика добро ништо не е.Дали некоја од вас знае да го чита ЦТГ-то?Како др.ги гледа контракциите,кои вредности треба да ги имам на ЦТГ за да знам дека имам контракции?user posted image

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Породилни болки
1.6.2010 13:01:25   
jovanka
Mama Aneta dobrodojde vo semejstvoto na rr ti posakuvam lesno poroduvanje i uzivaj vo ulogata na mama.

user posted image

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Породилни болки
1.6.2010 13:12:11   
Mama Aneta
Фала ти Јованка за убавите зборови......од твоја уста во божји ушиuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Породилни болки
1.6.2010 22:24:23   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mama Aneta

јас сум нова на форумот,редовно го читам,ама еве решив да почнам да  се дружам со вас.
Утре влегувам во 40 недела и треба да одам на ЦТГ.Пред 5 дена бев и др.ми вика имаш болки,јас му викам немам,но незнам за какви болки ме прашува.Мене постојано ме болат препоните и крстот,па тоа му го кажав,ми вика добро ништо не е.Дали некоја од вас знае да го чита ЦТГ-то?Како др.ги гледа контракциите,кои вредности треба да ги имам на ЦТГ за да знам дека имам контракции?user posted image


Најпрво добредојде на форумот. Исто ми се случи и мене, значи бев на ЦТГ и др ми вика имаш болки, за 24 часа ќе почнат посилни очекувај ги. Ако го видиш убаво, нели оди рамномерно и потоа цртите се креваат нагоре и тоа претставуваат болките всушност. Јас додека лежев на ЦТГ бебушот почна да мрда и тогаш на ЦТГ-то се кренаа цртите и за нив др рече дека имам болки, и да ги очекувам, но за жал болките ги добив дури по една недела со провокација. Тие што ги чувствуваш не се вистинските и јас ги имав нив и мене исто не ми беше јасно за какви ме прашува, но ми се разјасни покасноuser posted image . Без гајле кога ќе ги добиеш вистинските ќе знаеш. Со лесно да ти е, ми мириса на бебеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Породилни болки
1.6.2010 23:14:19   
Mama Aneta
Фала ти Snowhite на одговорот,ама веќе мака ми е да чекам...ќе пукнам веќе.Утре сум на ЦТГ ,може да ме задржат...па ќе видиме!user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Породилни болки
1.6.2010 23:27:33   
Julie1
Ќе биде се во ред мила. Ќе мислиме на тебе утре! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Породилни болки
1.6.2010 23:37:12   
Snowhite RR
Со тебе сме мила, без гајлеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Породилни болки
3.6.2010 11:59:48   
Mama Aneta
Вчера бев на лекар ,инаку вчера влегов во 40 недела,ЦТГ-то кажа НЕМА контракции,др.ме прегледа - не сум отворена,меко ми било грлото на матката ,ама болки немаш вика,па ај дојди за  пет дена.....значи на шала на смеја со мм се зезаме изгледа ќе се породам на 13.06.,тогаш ни е годишнина од брак и на брат ми роденден,човече ако биде така,значи .....user posted image   браво за мене.... user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Породилни болки
3.6.2010 12:12:34   
riba79
koga ke sakauser posted image ogas ke izlezeuser posted image ajde odmaraj se ovie denovi zasto posle nema vise odmoruser posted image user posted image ...samo so lesno neka e..masko ili devojce e?pozdrav i pisi ni koga ke se porodis...

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Породилни болки
3.6.2010 13:03:03   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mama Aneta

Вчера бев на лекар ,инаку вчера влегов во 40 недела,ЦТГ-то кажа НЕМА контракции,др.ме прегледа - не сум отворена,меко ми било грлото на матката ,ама болки немаш вика,па ај дојди за  пет дена.....значи на шала на смеја со мм се зезаме изгледа ќе се породам на 13.06.,тогаш ни е годишнина од брак и на брат ми роденден,човече ако биде така,значи .....user posted image   браво за мене.... user posted image user posted image user posted image



Јас во понеделникот на 03.05 бев на ЦТГ , ми рекоа нема ништо, пак во петок, а сабајлето на 04.05 во 02.15 ми пукна водењакот и во 18.15 се роди Димитар!
Затоа уживај, кога сака ќе излезе за да те израдува!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Породилни болки
3.6.2010 14:07:39   
Mama Aneta
Сонцето на мама е машко и ќе се вика Филип.....

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Породилни болки
3.6.2010 14:40:15   
Curica
Jas utrovo bev na CTG. Ne pokaza nekoi pogolemi kontrakcii.Bolki imam povremeno me sece dolu kako koga imam mensiz, no pominuva. Spored doktorot toa bile lazni kontrakcii. Inaku terminot mi bese do deneska (toa spored posledna menstruacija), a doktorov mi vika jas mislam deka si dve nedeli ponazad od toj datum. Idi sega pa najdi im kraj.user posted image Mi ostanuva samo da si cekam i da se molam se da bide vo red.

(Одговор на членот Mama Aneta)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Породилни болки
3.6.2010 15:57:50   
semrabebe
ke bideCurica bes gajle kesi dojde uste malku  ijas na prvata vremenos koga bev so bolki otidov vo bolnica i edniot doktor mi vika odi doma do pladne kes porodis a edniot vika rano e ima uste edna nedela bolkite nese za poragaj a jas do vejar se porodiv takad nese sekiraj  usivaj uste malku i blaze siti mene mi ostanaa uste 6 nedeli

(Одговор на членот Curica)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Породилни болки
14.6.2010 13:20:50   
Калина28
здраво на сите.
денес полна 38 - влегов 39та недела...првпат осекам благии тивки болки во половината и напред кај матката ...досега се 3 на половина час....ама неосетни...бидејки досега само напред ме сечеше незнам дали нешто почнува...една моја пријателка вели воопшто и не ја болело половината... вчера си бев на свадба важно малце поигравuser posted image   ..што мислите ?

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Породилни болки
14.6.2010 13:33:22   
nadica
бебушка се спрема за да излезе user posted image можеби сеуште е рано а можеби и не кај секого е индивидуално сепак мислам дека едно цтг не е на одмет да ти направи матичниот гинеколог

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Породилни болки
14.6.2010 13:34:48   
semrabebe
zravo kalina jasum na 36nedela i jas imam kalce bolki i ova mije 2 vremenos ama davikasam pravo neznam kako se vistiskite bolki voprvata vremenos se porodiv na39i 4dena ama bolki nemav nitu vo polovinata nitu vo stomak tuku vo kolkovite me boleja tolku sto nemozev da sedam takada neka vije so lesno pozrav kalina

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Породилни болки
14.6.2010 13:40:47   
Калина28
ЦТГ ми е регуларно утре.... ќе почекам да видам како ќе бидат болките поарно дома да поседам додека не биднале на помал временски интервал.. не сакам на мајка ми да и се јавам..хехе ќе ме проверува на 15 минути после.. ако нешто има ќе ви пишам..user posted image  едвај чекам да се роди...многу е жешко не се дише....

(Одговор на членот semrabebe)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Породилни болки
14.6.2010 13:55:18   
Sandric
Dali ima nekoj od novive majki sto se porodi na klinika so epiduralna anestezija???
Me interesira dali vi bese prethodno dogovoreno toa ili nekoj ve prasa dali sakate koga se poragavte?

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Породилни болки
15.6.2010 15:04:58   
Калина28
Сандрич за епидурална анестезија не сум сигурна иако една пријателка ми спомена дека психички си била спремна дека сака да оди со истата и по претходен договор со нејзиниот д-р. Сепак на денот на раѓањето бидејќи според некоја од д-рките било се в ред не и дозволувале да ја прими истата, па ја почекале да и заврши смената..замисли...и потоа и ја ставиле... но искрено незнам дали е потребно да се закаже за истата,  не верувам...

Што се однесува до мене...бев на ЦТГ и нит сум отворена нити ништо...бебето е супер си клоца ама контракции немало..јас вчера имав цел ден тивки болки во половината, не се уплашив само за цела бременост е првпат кичма да ме боли така па се израдував, ама изгледа ќе си почекам...user posted image  позз до сите

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Породилни болки
15.6.2010 17:43:13   
riba79
kade ke se poragas kalina 28? ajde so lesno pa da ni pises kako si pominalauser posted image

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?