|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 15:44:50   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka

znae li nekoj da mi kaze dali e podobro da nemas menstruacija dodeka dois zatoa sto mlekoto dokolku dois bilo pokvalitetno!!!! ve molam ako znae nekoj nesto neka kaze!!!


Вообичаено кај жените кои дојат првата менструација доцни по породувањето, но може да дојде и веднаш по 40 дена, нема правило. Дали е млекото поквалитетно зависи од здрав начин на живот и здрава исхрана, а не од менструацијата. Во секој случај не постои начин да ја избегнеш ако твоето тело одлучило да имаш менструација и секако е поздраво да доиш додека имаш менструација, отколку да прекинеш со доење и да му даваш на детето вештачко млеко.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Milicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:08:01   
Cacko
jas dobiv odma posle 40 te dena,i mav obilno krvarenje koe mi rekoa bilo normalno.a za doenjeto mi rekoa deka koga imas dobieno se namaluva mlekoto zatoa poise tecnosti toj period i nemas gajle

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:10:01   
mis.
Не знам што ми се случува.Добив на 25.10 а еве денес веќе ми заврши.Уште вчера ми беше завршена но еве да кажам денес нема скроз ништо.Можам да поминам со буквално една улошка.Многу слабо крварење а еве помина неполна година откако се породив а месец ипол откако престанав да дојам а се уште не ми е нешто стабилизирано.Во јули бев на гинеколог кажа дека е нормално некој период после породување но оваа доста време помина.Правев и пап тест се беше супер.Има ли некој ваква ситуација?Немам никаква мака,воопшто и не осеќам кога ќе добијам,поминува како од рака.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:15:48   
Maca25
Јас добив во јули прв пат откако се породив и од тогаш ништо!! Гинекологот вика дека се е ок,  а јас пак не добивам. Ова е загрижувачко затоа што помина многу време од последната менструација.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:16:42   
niki
Јас мис добив 5 месеци по породувањето и уште доев, првите неколку менструации ми беа така краткотрајни, едвај три дена, слабо крварење, кога точно ми се нормализираа не се сеќавам, ама ете сега ми траат по 5-6 дена, единствена разлика е што по породувањето менструациите ми се безболни и воопшто не ги осеќам, за разлика од пред тоа кога трпев многу големи болки.
Што се секираш, штедиш на улошкиuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:34:56   
mis.
Да ама оваа моево само една улошка на еден циклус е премалку и ми трае само еден денuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Менструација по породувањето
27.10.2009 16:40:10   
niki
Незнам мис, појди пак на гинеколог, може дошло до некое хормонско пореметување, а тоа пап тестот не го покажува.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Менструација по породувањето
28.10.2009 8:27:12   
ripce
Околу 3,5 месеци по породување ми дојде првата менструација...
Вообичаено како и пред породувањето првиот ден имам слабо крварење, вториот ден може да потрошам и цело пакување , третиот ден повторно слабо и четвртиот веќе нема ништо. 

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Менструација по породувањето
28.10.2009 11:36:38   
Tanjicka
jas dobiv na 39 den od poroduvanjeto i mi traese 6 dena.toa i mi bese prva menstruacija po poroduvanjeto,  Luka ima sega 52 dena

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Менструација по породувањето
24.12.2009 10:22:43   
Еца
еве после 5 месеци и 2 дена од породувањето јас утрово ја добив првата менструација. Затоа од оние денови ме болеше стомак, ми се повраќаше, имав силна главоболка...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Менструација по породувањето
27.2.2010 15:12:44   
Adrijana
40 dena krvarenje, 3 dena pauza i op eve ti jauser posted image , ista kako i sekogas, trae 7 dena, samo sto sega pomalku me boli stomak.

_____________________________



(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Менструација по породувањето
27.2.2010 15:18:04   
BILJANA_G
Jas pred da napravime 40 dena imav,a mleko isto taka imav,neli vikat ako imas mleko nema da ti dojde.Ama vo mojot slucaj ne bese taka,dali od sto ne cicase,ne znam sto bese rabotata.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Менструација по породувањето
28.2.2010 11:52:26   
lilit
За првото добив после 6 месеци од породувањето а за ова е видиме.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 12:53:13   
Палешка РР
Мамички, а кога обично се добива менструација по породувањето?
Еве два и пол месеци поминаа, јас немам добиено.
Или додека дојам нема да добијам?
Инаку ич не ми фали user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 12:57:08   
matushka
hmmmm. mene mi kazaa deka obicno za 2,3 meseci povtorno ke imam ciklusi. Jas dobiv ciklus 11 ipol meseci posle poroduvanjeto. Taka da ne se sekiraj voopsto, sega pak imam redovno sekoj mesec.. Pozz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 12:58:29   
profesorica
јас добив одма после 40 дена, а моја братучетка дури после прв роденден.тоа е индивидуално - палешка може и додека доиш да не добиеш- уживкај!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 12:58:40   
matushka
Zaboraviv za doenjeto.. ne se povrzani.. jas i otkako dobiv imav mleko, i prodlozliv da go dojam do 13 meseci.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 15:03:25   
majka 79
3 meseci po porodilnoto krvarenje

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 15:41:38   
Natali061
Јас добив скоро а тоа значи после 9 месеци од породувањетоuser posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 15:43:09   
Cacko
blazesi ti,jas taa sreka da se spasam od dobivanje ja nemav,dobiv odma posle nekoi 40 tina denauser posted image

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 15:46:58   
Natali061
хехе да во право си иако во почетокот бев загрижена брзо се привикнав и многу ми беше полесно чувањето на моето бебе а сега кога добив ме болеше стомакот а се уште дојам...има разлика но сепак навикнати смеuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 17:18:37   
melody
Jas dobiv tri i pol meseci posle poroduvanjeto kako  sto mi i rece i ginekologot.Ista si e kako i predhodno trae 7 dena i nemam nikakvi bolki.Inaku vikaat deka ako go dois po nekolku pati bebeto navecer dobivanjeto na menstruacijata se oddolzuva, no toa ne znaci deka i pokraj nemanje menstruacija si siguren i ne mozes da zabremenis naprotiv mnogu nesakani bremenosti se desile na ovoj nacin.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 17:36:06   
lale
Jas dobiv posle 40 dena od poroduvanjeto,voopsto ne osetiv i ic nemav bolki za razlika od porano.Inaku i mene mi kazaa deka kvalitetot na mlekoto ke  se namali ako dobies porano,ama nema  vrska kerkami sekoj mesec se popravase po 1 kg,taa ima 10 meseci sega i uste ja dojam i nema vrska dobivanjeto so kvalitetot na mlekoto.
Pozdrav do site mamicki!

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 18:13:42   
riba79
jas ja dobiv po 5 meseci od poroduvanjeto

(Одговор на членот lale)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2010 18:22:50   
Bile
Isto i jas dobiv tocno na 5 meseci po poroduvanjeto.


_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?