|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Секс за време на бременоста
28.6.2009 16:04:45   
alex_mo
       Vo prvoto tromesecje sum i nikako nemam zelba za sex.Mazot mi samo me gali ,a mene mnogu mi e zal sto nemozam.Nekako i kozata mi e osetliva,a i se konsultirav so dr.Mi preporaca da se mackam so pavlovikeva pomada i deka ne retko se slucuvaat takvi promeni na kozata.Megu drugoto i liceto celo mi e so bubuljici otkako ostanav bremena.Ke pocekam da pominat prvite 3 meseci pa ke vidime.
    Vo prvata bremenost jas bev taa sto navaluvav,a sega e obratno.......

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Секс за време на бременоста
28.6.2009 16:26:25   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Секс за време на бременоста
28.6.2009 16:27:03   
Еца
Леле е ова е дело на Мартинаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Секс за време на бременоста
28.6.2009 17:16:29   
Боцко
и стефа знае да ми направи вакви збрки.
многу симпатичноuser posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Секс за време на бременоста
10.7.2009 17:44:09   
Палешка РР
Моето user posted image  е ниско позиционирано, па апстинираме од сексуални односи user posted image .
Сега само се мазиме и галиме, но незнам мм до кога ќе издржи така user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Секс за време на бременоста
11.7.2009 12:54:40   
alex_mo
      Nedelava sme sami ,sinceto e na odmor ,a mene po malku mi se vraka uzivanjeto vo sexot,ne mnogu cesto,ama nezno i mi pricinuva zadovolstvo,sto ne bese slucaj do pred edna nedelauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Секс за време на бременоста
11.7.2009 14:34:17   
mami
се со ред алекс мо, ке се врати чувството самоuser posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Секс за време на бременоста
12.7.2009 16:58:58   
eli_baby boy
Make love e normalen cin za vrame na celata bremenost,se razbira kaj normalna bremenost koj nema da predizvika nikakvi posledici za plodot.
Nekoi idni majki imaat fobija od seksot so misla deka ke steti,no tie se sepak nedovolno informirani.Moj sovet e da ja trgnat taa misla i da se konsultiraat so maticniot ginekolog,a nekoi od niv se sramat od promenite na nivnoto telo koi se normali vo toj period.Ostanatiot del imaat zgolemena zelba za seks i zadovolstvoto se zgolemva.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Секс за време на бременоста
13.7.2009 22:03:26   
haley
Јас стваааарно сум некаков исклучок.. Уште одамна имам слушнато за тој феномен со хормони кај трудницата и ај некаде во 3месец кога ми престанаа оние ужасни мачнини кои траеа по цел ден,.. си реков 4 и 5месец и мене ќе ми дојдат тие хормоните..  Ај што ништо не осетив на тоа поле туку и вака обично целата идеја за секс ми беше бљак.  Изгледа стварно треба да постои физичка желба зошто еве кај мене не постои и ич не ми пречи што 9 -10  месеци ќе биде ете пауза ! ;) 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2009 16:57:51   
денвер
јас сум 9 недела и си имаме нормално односи, само што гин ни препорача само на страна никако на грб незнам зошто?

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Секс за време на бременоста
30.10.2009 23:58:41   
miki_
zdr na site


(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 9:54:49   
Палешка РР
Што е тоа секс? user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот miki_)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 10:01:10   
profesorica
леле јас реков си се омрсилаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ами ништо user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 10:04:41   
bibi
де, бе Палешка, ај немој вака, што е работава?Забранет ли вие од доктор заради доброто на бебето или...?
Јас сум бремена со второ, во 26 недела сум и досега супер ни е сексуалниот живот на мене и мм. Како и да е има одредени пози кои не се згодни но се учиме да уживаме во благодетите на бременостаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 10:23:06   
Палешка РР
Забранет, заради ниската положба на бебето. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 10:38:57   
bibi
user posted image е, тоа е веќе друго. Баш ми е жал, но како и да е, мисли позитивно, после тоа ќе биде се во ред. Битно е да биде се во ред со бебето. Која недела си?Поздрав од менеuser posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 12:59:42   
Палешка РР
Фала биби, па јас не ни помислувам, само некогаш се шалам на своја сметка user posted image
32 недела сум, со нетрпение го очекувам user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 13:44:40   
Весна
Што убаво за вааааас! Си читкам и си воздирнувам, а мм одаааамна веќе е во депресија на оваа тема.
И на нас од самиот почеток ни беше забранет сексот, основно поради мојата нежна и осетлива природа, имав некакви згрчувања на матката, па потоа како капаче беше што малово ниско си се укотвило и следуваше забрана до крај на бременоста. И како утеха, а веројатно повеќе како сочувство кон мм, гинекологов го тапка по рамото и му вика: „ајде зетко, ќе издржиш ти, само гледај си ја колку е весела и како си се смее“ А јас пусто скиселена и само си трепкав.
Пссх, ајде уште малку па јуриииииш! user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Секс за време на бременоста
31.10.2009 13:51:13   
mother 29
види ги нив...........па не мора класичен секс..постојат и др.варијанти  ..ништо уште не сте сториле..срам да ви е....user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Секс за време на бременоста
1.11.2009 21:17:15   
mami
е ајде де...а има толку убави варијанти кои ги открив во последниот месец од бременоста бидејќи мм не ми давашеuser posted image user posted image user posted image му беше страв дека ке се породам

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Секс за време на бременоста
8.11.2009 17:04:03   
mis.
Секс–пози за бремени жени
Многу жени се соочуваат со покачено либидо и уживаат во сексот за време на бременоста. Ако не сте дел од нив, не треба да се грижите бидејќи и тоа е дело на самата природа. Со вас и понатаму сé е во ред. Веќе зборуваме за тоа дека не смеат да постојат ограничувања во сексот за време на бременоста, освен во случаите кога тоа го забранува лекарот. И бременоста е фаза во која е возможно одржување на интимноста. Сé што треба да сторите е да пронајдете удобна поза за да продолжите да уживате во убавините на сексот и во наредните девет месеци. Токму на позите ќе се задржиме во оваа статија. Ќе ви препорачаме неколку едноставни и лесни за изведба за да не мора да водите сметка дека на кој било начин го загрозувате животот и нормалниот развој на плодот. Но, претходно задолжително консултирајте се со матичниот лекар за да ви даде потврда и дозвола за секс.
Секс-поза: мажот клекнат.

Опис:
Вие удобно легнете си на креветот кревајќи ги колената кон градите. Тој нека клекне помеѓу вашите нозе за во таа позиција да овозможи пенетрација. Оваа поза е одлична бидејќи нема да почувствувате никаков притисок во стомакот. Доколку почувствувате умор во нозете, слободно потпрете ги на рамената на сопругот или по можност спуштете ги на кревет. Под карлицата ставете мека парница за сексот да биде уште поудобен.
Кога е изводлива? Оваа поза е изводлива до 4. месец бидејќи подоцна не се препорачува долго лежење на грб заради циркулацијата која може да се забави.
Секс-поза: жената одозгора.

Опис:
Оваа поза ви е доволно позната бидејќи сигурно ја изведувавте и кога не бевте бремена. Сопругот нека легне на кревет, вие качете се врз него и оставете му да ужива во глетката. Зошто е добра оваа поза? Ви овозможува да не ја чувствувате тежината на стомачето, а имате контрола на брзината на движењата.
Кога е изводлива?
Доколку сé е во ред, слободно практикувајте ја во текот на целата бременост.
Секс-поза: жената легната настрана.

Опис:
Легнете на едната страна, онаа која е поудобна, сопругот нека легне зад вас. На овој начин товарот од стомачето сте го оставиле на креветот. Партнерот нека биде внимателен со движењата, правете го тоа полека и сигурно.
Кога е изводлива?
Во подоцнежните фази кога длабоката пенетрација станува неудобна.
Секс-поза: мажот и жената седнати.

Опис: Партнерот нека седне на цврст стол. Вие седнете во неговиот скут обиколувајќи ја неговата половина со нозете. Флексибилноста ќе направи да се чувствувате секси истовремено овозможувајќи пријатно чувство во стомачето.
Кога е изводлива?
Бидејќи можете да имате контрола на брзината и длабочината на пенетрацијата, дозволена е во текот на сите 9 месеци. Секс-поза: doggy style.
Опис: Клекнете на раце и на нозе. Партнерот нека пенетрира зад вас без разлика дали ќе клечи или ќе стои. Во оваа поза можете да го држите стомачето со едната рака. Перниците се одлични за да ги ставите под вас за стомачето да може да се потпре и на нив.
Кога е изводлива? Се препорачува во првите две тримесечја бидејќи тогаш длабоката пенетрација е пријатна.

Ајде трудници само напредuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 8.11.2009 17:05:42 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Секс за време на бременоста
9.11.2009 0:03:48   
alex_mo
      Ајде трудници навалете...сите што уживате во сексот.Јас некако чудно се чувствувам.Во првата бременост се ми беше ок.Сега имам многу малку моменти на желба.Се ми е неудобно ,непријатно и жал за мм.Тој вика дека не му е проблем,дека после ке го надополниме изгубеното ,а јас не можам да се препознаам.Има ли некоја друга трудница да се чувствува вака.Немам никаков проблем само немам баш и некоја желба..Поззз...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Секс за време на бременоста
9.11.2009 10:13:38   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

охоооо ние во тек на бременоста ухуууууу, се случуваше скоро секоја вечер сред ноќ да го разбудам, 


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Секс за време на бременоста
11.11.2009 18:37:52   
skorpijana
Sakam da ve prasam nesto vo vrska so temata
i jas sum bremena ali ne znam dali spermata mu steti na plodot
ve molam za odgovor
odnapred falauser posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Секс за време на бременоста
11.11.2009 20:31:10   
biljana16
Spermata sigurno ne mu preci na plodot. No razgovaraj so tvojot genikolog dali ti e dozvoleno da imas seks odnosno se e vo red.
Mene uste od prviot moment mi zabrani da imam seks bidejki imam problematicna bremenost. Pozdrav.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime
anneto

zdravo :) dali moze da mi pomognete koe ime da i go stavime na kerkickata? :) blagodarime odnapred

stefani (22%)

anastasija (21%)

ksenija (10%)

jovana (25%)

emanuela (7%)

angela (16%)


Број на сите гласови: 209

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!