|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.10.2011 13:53:26   
vodickata
fala na odgovorot mamita istoto mi go kaza i maticniot :) pa da se nadevame deka se ke e vo red :))

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.11.2011 15:02:11   
Andrijanaa1
Jas cela bremenost imam ureaplazma i imam ispieno tri dozi antibiotici.Na poslednite ispituvanja pak mi se pojavi, denes sum na kontrola pa ke vidam sto ke mi kaze lekarot.
Dali nekoj znae kakvi posledici ima ovaa infekcija za plodot, dali posle poragaj moze da ima nekoi posledici za bebeto?

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2011 1:07:10   
bebuska*
zdravo, i jas imam ureaplazma a sum 16 nedela, piev antibiotik 7 dena no seuste ne sum napravila kontrolen bris.na net citav deka moze da dojde do predvremeno poroduvanje ili spontan....pupupupuup....nikako....znam deka tesko se leci....no procitaj gi site postovi pa kje vidis kakva razlicna terapija imaat primano trudnicite i sto im pomognalo....probuvav da najdam sto ja predizvikuva ureaplazmata no ne najdov nisto:(

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2011 9:58:35   
anedespo
инфекција СТАНУВА ЗБОР ЗА: Уреаплазмата е микроорганизам што се пренесува преку полов контакт и затоа се сместува во групата СПБ. Не сте заштитени и ако користите исти предмети со заразениот партнер. Тоа значи подалеку од неговиот пешкир, постела и некое време заборавете на допири со интимните органи. Ако се сеќавате кога зборувавме за трихомонијазата, ќе забележите дека инфекцијата напаѓа на сличен начин. ОТКРИВАЊЕ: Доколку инфекцијата е слаба, испитувањето се врши преку анализа на мочта. Доколку се работи за асимптоматски инфекции, кај кои е незначително зголемен вагиналниот секрет, уреаплазмата најчесто се докажува со земање брис од вагината и негово микроскопско испитување. СИМПТОМИ: 1.Болка или напнатост во долниот дел на стомакот. 2.Зголемен вагинален секрет. 3.Болки при полов однос. 4.Мачнина и повраќање. 5.Зголемена телесна температура. 6.Неправилни менструални крвавења. 7.Тешкотии при мочањето (често мочање и печење при мочање). ЛЕКУВАЊЕ НА ИНФЕКЦИЈАТА: Инфекцијата се лекува со антибиотици. Додека терапијата не заврши, потребна е апстиненција од сексуални односи, инаку постои голем ризик од реинфекција. ПРЕТХОДНА ПРЕВЕНЦИЈА: Избегнувајте хемиски иританси, јаки шампони, вагинални тампони, сè што може да ја надразни вагината. Не избегнувајте ја употребата на кондом иако долго време сте заедно. Одбирајте сауни, базени, солариуми, козметички салони, лекарски ординации...во кои хигиенските услови се на високо ново. Практикувајте редовна посета на гинеколог за рано откривање на инфекцијата. СОВЕТ ПЛУС: Доколку  сакате да имате дете, треба да нема присуство на инфекција бидејќи таа може да ја комплицира бременоста и да доведе до некои несакани последици

(Одговор на членот bebuska*)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2011 9:59:53   
anedespo
Инфекција со Ureaplasma urealytocum - сексуално пренослива болест
Уреаплазма е микроорганизам кој може да се добие преку полов однос, значи е сексуално пренослива болест, но може да се пренесе и преку интимен контакт со заразените телесни секрети или предмети (облека, пешкири, постелнина) кои се контаминирани со микроорганизмот-уреаплазма. Симптомите се слични како и кај трихомонијазата, а колку ќе бидат изразени зависи од пациент до пациент, односно од јачината на инфекцијата. Инфекцијата се лекува со антибиотици. Најчесто се користат тетрациклините (Doxycyclin) и терапијата трае од 10 до 14 дена. Инфекцијата може да се излекува, но често може да се повторува. Затоа се потребни чести гинеколошки прегледи и земање на брис од гениталните органи, со цел да се рано открие повторното појавување на инфекцијата. Долколку жената сака да има дете, треба да нема присуство на инфекција, бидејќи таа може да ја комплицира бременоста и да доведе до некои несакани последици. Редовната лична хигиена и користење на заштита при полов однос (кондом) се многу битни за превенција на оваа, но и за превенција и на другите полово преносливи болести. Ureaplasma urealytocum Ureaplasma urealytocum спаѓа во Mycoplasmi. Тоа се најситни живи клеточни микроорганизми (0.2-0.3 микрони) кои се каракетризираат со непостоење на клеточен sид (по што се слични на вирусите). Тие се условно патогени бактерии со оглед на тоа што влегуваат во составот на нормалната флора на долниот генитален тракт на жената. Една од најзначајните карактеристики им е мноштвото на антигени серотипови (се одликуваат со антигена разновидност). Тоа е и причина што не е можен траен имунитет. Затоа чести се повторни инфекции со микробите од оваа група. Начин на пренесување на инфекцијата Ureaplazma е микроорганизам кој може да се добие по полов пат, но и со интимен контакт со заразените телесни секрети или предмети кои се контаминирани со овој микроорганизам (пешкири, облека, постелнина. Инфекцијата може да се добие во сауни, на базени, солариуми, козметички салони, па и во лекарски ординации, и практично секаде каде се хигиенските услови на ниско ниво. Патолошко (медицинско) значење Инфекцијата со ureaplasma urealyticum минува најчесто со клиничка слика на уретритис т.е. воспаление на мочниот канал. Доколку се работи за асимптоматски инфекции, кај кои е незначително зголемен вагиналниот секрет, ureaplazma-та најчесто се докажува со земање на брис од вагината и негово микроскопско испитување. Ureaplazma-та ретко се наоѓа во брисот од грлото на матката или мочниот канал. Спротивно од скоро сапрофитното однесување на ureaplazma-та во вагината и делумно на грлото на матката, ширењето на инфекцијата во самата шуплина на матката и во јајцеводите, односно ширењето на инфекцијата во пределот на малата карлица, доведува до појава на изразени клинички симптоми. Симптомите се неспецифични. Најчесто се јавува болка или напнатост во долниот дел на стомакот, зголемен вагинален секрет, болки при полов однос и слично. Може да се јави и мачнина и повраќање, зголемена телесна температура, неправилни менструални крварења и тешкотии при мочањето (често мочање и печење при мочање). Кај жените поголем проблем прави Mycoplasma hominis, додека кај мажите тоа е Ureaplasma urealyticum. Кај мажите симптомите се јавуваат набрзо по инфекцијата – зголемен жолтеникав секрет, односно серозна или слузава секреција од мочниот канал, гноен исцедок од пенисот и локално црвенило. Микробиолошка дијагноза Дијагнозата се поставува врз основа на изолирањето на причинителот од брисот земен од грлото на матката и/или мочниот канал, или со откривање на антителата ( серолошка дијагностика) во крвта на пациентот. Денес се користи "Mycofast" методата за брза дијагностика и претставува модификацирана техника на изолација на микроорганизмот на течни подлоги. Лекување на инфекцијта Инфекцијата се лекува со антибиотици. Лекови на избор се тетрациклините (Doxycyclin) во тек на 10 до 14 дена и еритромицинот. Додека терапијата не заврши, потребна е апстиненција од сексуални односи, инаку постои голем ризик од реинфекција. За сексуално активното лице не постои апсолутно сигурен начин како да се избегне овој вид на полово пренослива болест. Сè што ја нарушува киселата средина на вагината (pH), како и нарушувањето на бактериската равнотежа на вагината, може да доведе до инфекција. Затоа треба да се избегнуваат хемиски иританси, јаки шампони, вагинални тампони и слично.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.12.2011 15:48:27   
debelka08
Здраво мамички!!
Имам еден проблем па ако може помош.Имав слаби стегања во стомакот во пределот околу папокот кога отидов на лекар матичниот генеколог ми кажа дека имама раничка и ми даде poliginax,Е сега кога ми зема брисеви пред 1 недела д-ката ми рече дека раната сеуште стое има ли некој вакво искуство ако има ве молам да ме советувате и да ми кажете дали може да му наштети на моето user posted image .Инаку сега сум 33та недела.Поздрав ве user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2012 2:43:39   
jana33
debelka08 neznam dali stanuva zbor za ranicka na grloto na matkata zasto jas sum ostanata trudna so taa ranicka na grloto na matkata i nema nikakva steta za bebeto samo potrebno e redovno da odis na kontroli barem 2 pati godisno..rezultatite od pap testot sekogas mi bea negativni i taa ranicka moze posle poroduvanje  da se izgubi taka mi kaza ginekologot ili ako ne se leci so vodenje zdrav zivot poveke pesacenje vo priroda jadenje zdrava hrana...

(Одговор на членот debelka08)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2012 11:28:51   
noddy2008
debelka08 јас раничка на грлото на матката имав две години која ми беше пропратена со ЦИН1, останав трудна, се породив и цинот ми се регулираше а раничката сеуште ја имам. докторот тогаш ми рече дека несака да ја гори раничката бидејќи може под нејзе да направи процес кој може да се остане незабележан и да направи проблем, а вака редовно ќе се следи со контроли. Е сега само не ми е јасно зошто ти дала докторката Poliginax? Тоа нема никаква врска со терапија за раничката, полигинаксот се дава за габична инфекција. 

(Одговор на членот jana33)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.1.2012 16:43:18   
debelka08
Мене брисевите ми се негативни ,а исто и пап тестот немам некои болки или слично поради неа но само ми беше страв да не му наштети на user posted image ....но сега ми олеснамалку ЕДНО ГОЛЕМОО БЛАГОДАРАМ  до вас ,што би правела да не сте вие......user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image за сите...

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2012 9:31:10   
sandgria
Zdravo devojki, so ogled deka veke ste imale iskustvo sakam da prasam dali nekoj imal problem so streptococcus agalactiae. vo 27 -ma nedela od bremenost sum i bidejki znam deka ima opasnost za bebeto pri poragaj ( meningit i sepsa) me interesira dali nekoj dosega uspeal da se otkaci od ovaa bakterija vo tekot na bremenosta .Inace ova e prv pat da vakvo nesto "zakacam " bidejki sekogas dosega naodite bile potpolno cisti !
Kako i site ostanati bakterii i ovaa najlesno "se lepi" koga imunitetot e oslaben - a nie trudnicite sme prvata grupa kandidati za vakvo nesto ( slaba krv, stres, promeni vo organizmot,cesto mokrenje ....) .

(Одговор на членот debelka08)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2012 9:51:42   
JovanaJ
Steptokoka ne, ama jas vo 7 mesec od bremenosta imav Klamidija. Ja lecev so natibiotik i ja nemav za vreme ne poroduvanjeto. Isto mi kazaa deka sum ja "zakacila" poradi oslaben imunitet sto e normalno vo bremenosta. Jas bev frapirana koga mi kazaa za infekcijata bidejki togas i nemave odnosi so mm, a na pocetokot nemav infekcija i prvite kontakti otkako doznav deka sum bremena ni bea so kondom...znaci nemase ama bas nikakvi sansi da e prenesena preku odnos...
Inaku vo porodilisteto ako znaat deka imas infekcija mislam deka moze da spreci bilo kakvo inficiranje na bebeto i ponatamosni komplikacii...Se nadevam deka so soodveten antibiotik ke se unisti....

(Одговор на членот sandgria)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2012 9:56:52   
sandgria
Isto, za odnosi poveke od 1 mesec ne stanuva zbor zosto pocnav da imam bolki vo stomakot ( posle mi dadoa i boleduvanje koe sega go koristam zosto se preforsirav na rabota ,pa pocnaa da se javuvaat i nekoi mali prvi kontrakcii ,koi isto taka me isplasija - se na se dusava neznam kade mi e )
Ne da se raspametiv dva dena ne sum spiela kako covek - ne ni znaev deka tolku cesti se ovie infekcii za vreme na bremenost ?!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2012 12:57:12   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandgria

Isto, za odnosi poveke od 1 mesec ne stanuva zbor zosto pocnav da imam bolki vo stomakot ( posle mi dadoa i boleduvanje koe sega go koristam zosto se preforsirav na rabota ,pa pocnaa da se javuvaat i nekoi mali prvi kontrakcii ,koi isto taka me isplasija - se na se dusava neznam kade mi e )
Ne da se raspametiv dva dena ne sum spiela kako covek - ne ni znaev deka tolku cesti se ovie infekcii za vreme na bremenost ?!


Bez nervozi mila...so toa samo poloso mozes da napravis...ajde povekje vitamini, nervoza ic...i mnoguuuuuuuuuuu gushkanje so m ako vekje nemoze drugo...
i da ti dadat antibiotik za bakterijata a ti si pod stres i nervozi...ne si napravila nishto..baska...ako nedaj boze ne se otkaci...imas moznost za carski poragjaj shto vo sekoj slucaj go namaluza rizikot bebe da ja zakaci istata..zatoa nasmevki

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sandgria)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2012 13:25:10   
sandgria
fala za ubavite zborovi user posted image - ke go sledam soveteov,a ako nesto novo otkrijam i ke go spodelam za da barem gi namali grizite na  ostanatite idni mamicki ...veke tece prviot den od terapijata, pa se  nadevam ke bide se ok !

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2012 11:55:00   
AneLav RR
Јас сум 22-ра недела и мене ми најдоа во уринокултурата Streptococcus agalactiae (Streptococcus gr B), а на брисевите немав ништо. Гинекологот ми рече да земам Ампицилин една доза, вагиналети Бетадине 5 дена ама преку 2 дена да ги ставам и Утисепт таблети од хибискус на природна база за пиуење и да пијам многу чај од брусница, повеќе течности и да се движам повеќе. И јас се распаметувам веќе од овие бактерии никогаш никакви проблеми не сум имала порано, а оваа бактерија била и нормален жител на дигестивен тракт. Ај ако знае некој нешто друго за да не се трујам со антибиотици нека пише.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот sandgria)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2012 12:51:49   
sandgria
po konsultacija so nekolku urolizi i mikrobiolozi mi rekoa deka bakterijata ne e opasna so deka treba da se lekuva ... se nadevam se ke izleze ok na kraj.neznam dali ti ukazaaa ama naodot vo koj e najdena ovaa bakterija treba da go nosis pri poragaj i da mu ja pokazis na doktorite ....ova e so cel ako bakterijata vo meguvremepovtorno se vrati da se pazi da ne se prenesi na bebeto

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.3.2012 15:30:35   
Mammi
Не знаев каде да го сместам прашањево па овде како најсоодветно ми се виде. Нормален ли е вагиналниот исцедок за време на бременоста? Белузлав е и скоро и да не мириса,ама го има по 2 пати гаќи менување више пукнав.Додуша од секогаш сум имала и немало никаков проблем до сега,ама сега е различно кога си бремена. Да знам дали да се секирам,да паничам или да се опуштамuser posted image

(Одговор на членот sandgria)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.3.2012 18:34:55   
sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammi

Не знаев каде да го сместам прашањево па овде како најсоодветно ми се виде. Нормален ли е вагиналниот исцедок за време на бременоста? Белузлав е и скоро и да не мириса,ама го има по 2 пати гаќи менување више пукнав.Додуша од секогаш сум имала и немало никаков проблем до сега,ама сега е различно кога си бремена. Да знам дали да се секирам,да паничам или да се опуштамuser posted image

Istiot slucaj i jas bev.Otsekogas sum go imala toj sekret i pred bremenost i za vreme na bremenost no mikroboloski se bilo vo red.Ako ti se vo red mikrobioloskite brisevi vo 13 nedela i mislam vo 36 nedela se pravea togas nema potreba za griza.No sepak konsultiraj se so svojot ginekolog.Pozz

(Одговор на членот Mammi)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.4.2012 21:19:08   
eli07
Mammy i jas go imam istiot problem..... vo 24 nedela sum i imam isdedok od pred dva meseca.Doktorot mi kaza deka e povrsna infekcija i mi prepisa Flazil vaginaleti koi gi stavav do pred nekoj den ama nisto iscedokot uste go imam....Ne e golema kolicina ama me nervira.Ne znam dali da panicam imam zaakzano pregled za 2 nedeli.Se mislam da mu idam porano user posted image i se mislam dali brisevi e pametno povtorno da mi zeme sega a ne vo 36 nedela ili koga i da se pravea.Pozz

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.4.2012 13:16:20   
bebuska*
здраво рр, и јас имам едно прашанје до вас, 33- та недела сум и имам болки во зглобовите на рацете, некаде прочитав дека тоа е резултат на стрептокока, дали некој е запознаен со ова? контолни брисеви кје правам за две недели но мн. се исплашив и немозам да доцекам да ги видам резултатите, поздрав до сите...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.5.2012 6:16:40   
Nespretna
Здраво девојки,
Јас сум нова, ама во СЕ, и на форумов, и во бременоста :). Вака стојат работите:
Моментално сум далеку од мојата земја, и пред да тргнам наваму направив контола на брисеви и пап. На брисевите очекував кламидија, бидејки таа ја лечев некое време, ама излезе дека е стрептокока. Не бев сигурна и проберив во една приватна болница, ама пак се повтори истиот резултат. И двајцата доктори ми даваат различни терапии. Едниот ми рече да ставам Полигинекс вагинални и да пијам Алицеф, а другиов советуваше да пиеме и јас и мм, амоксицилин. Ги понесов со мене овие вториве, ама сеуште не сме ја почнале терапијава... Во мегувреме стигнува резултатот од пап тестот, и излегува дека имам хпв и кандида. Препораката од докторот е Канестен 3. Е сега, сето тоа можев со ред да си го пијам, и да си отидам на контола по х месеци, ама тестот за бременост излезе позитивен.
Прво се чудам како може од сите овие „спрепки“ да останам бремена, а сега веке сум збунета, што како да правам. Планиран да одам на гинеколог наскоро, иако сеуште не ни е среден статусот со здравственото осигурување... Во меѓувреме ве молам за ваш совет... Ај за хпв и кандида прочитав по форумов дека едното не е толку страшно, а другото се лечи лесно. Ама стрептококава ја читам дека се појавува во доцната бременост, не гледам пример како мојов. Дај кажете чаре :)
Ве поздравува вашата среќна и по малку загрижена идна мамичка. :)

(Одговор на членот bebuska*)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.5.2012 8:29:35   
Just baby
Leleee bas me isplasi, i jas poslednive nekolku dena imam bolka vo zglobovite na racete user posted image ne znaev deka toa moze da bide od streptokoka user posted image idnata nedela ke odam na brisevi ama bas se isplasiv. ti sto napravi?

(Одговор на членот bebuska*)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.5.2012 11:57:33   
meU87
Мислам дека нема врска болката во зглобовите да е поврзана со инфекција. Оваа болка е многу нормална во текот на бременоста и не е ни малку чудно да ја има, сето тоа е последица од тоа што плодот си зима магнезиум и калциум , а нашите залихи се трошат.
Еве и јас имав ужасна болка едно 2недели, секоја вечер, сега веќе немам, зарем ми помина стрептококата??? Нема логика.

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.5.2012 12:12:51   
taisa
navistina bolkata vo zglobovite e povrzana so Ca I Mg jas postojano ja imav taa bolka a i urinarna infekcija i candidijaza vo vtoroto i tretoto tromesecie pa piev antibiotik znaci posle 5ti mesec i kanesten vaginaleti koristev posebno posledniot mesec pred porogaj

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.5.2012 12:35:11   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebuska*

здраво рр, и јас имам едно прашанје до вас, 33- та недела сум и имам болки во зглобовите на рацете, некаде прочитав дека тоа е резултат на стрептокока, дали некој е запознаен со ова? контолни брисеви кје правам за две недели но мн. се исплашив и немозам да доцекам да ги видам резултатите, поздрав до сите...

а да не ти е случајно Карпал тунел синдром? Обично се јавува во бременост поради отоци. Ај прочитај си овде

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebuska*)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?