|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.9.2012 13:06:39   
tantela
Фала ти sandriana за одговорот ке може ли да ми кажеш дали ги пиеше истите лекови?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.9.2012 14:02:57   
sandriana RR
Еритромицин пиев и Микорил вагиналети, без Сумамед. Не се плаши, само придржувај се до препишаната терапија, и ќе биде се во ред.user posted image

(Одговор на членот tantela)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.10.2012 12:51:27   
mamickab
Zdravo zenski,
Na mikrobioloskite ispituvanja vo 36 nedela mi se pojavi ureoplazma i mycoplazma. D-rot mi dade da pijam ezitromycin, no na kontrolniot bris pak ja ima istata. utre ke odam kaj ginekologot, no me faka strav ima li nekakva opasnost za bebeto- ne znam dali ima vreme da se leci dopolnitelno ( inaku pred poragaj sum do 12.10).
Ako nekoja ima slicno iskustvo ve molam pisete
POZDRAV

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2012 12:30:26   
zajche
Мамички како се справувате со инфекциите?Јас да ви кажам еве 15 недели сум бремена и уште не сум правела микробиолошки испитувања зошто кога требаше да ги правам во 12та недела јас прокрварив и го одложивме.Имам некоја инфекција уште од првиот ден на бременоста постојано ми истекува нешто и му кажав на д-р уште на првиот преглед но поради се што се случи јас уште не сум ја лекувала.Страв ми е да не сум задоцнила со лекувањето да не настанат и др. проблем ,аман веќе од проблеми user posted image

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2012 13:31:41   
Фиданче
zajche ,a sega zosto ne ti zemat brisevi? pa ima trudnici sto pochesto im proveruvaat, najverojatno ne bi trebalo da e problem. moze cheka d-rot 16 nedela da e postabilen plodot . Inaku najsigurno ti e da se proverish !!!
Mene vo 32 mi najdoa bakterija , piev antibiotik pa vo chetvrtok ke odam pak da mi zemat bris - sega sum 35- pa dali uste da pijam, ama ne e nesto strasno, za sigurno user posted image .
Pozdrav i pozitivni misli user posted image

< Поракaта ја уредил Фиданче -- 4.12.2012 13:33:13 >

(Одговор на членот zajche)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2012 17:44:30   
Ummu_Ajna
zdravo na site. moze nekoj da mi kaze kakva bakterija e taa kokoidni bakterija mi najdoa, ama ne mi kazaa kaj se naoga taa bakterija i dali nekoj ja imal i sto problem pravi ili ne pravi problem, mene mi rekoa deka ne e vo opsto stetna ve molam za sovet,vi blagodaram.

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2012 18:28:15   
Melanija RR
Ummu_Ajna незнам за оваа бактерија па твојот пост го ископирав и во темата за Вагиналните инфекции како проблем за забременување ,ТУКА , бидејќи се работи за забременување па може некој ќе знае да одговори

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.12.2012 23:39:31   
mmbucko
Ummu terminot kokoidna bakterija ama bas nisto neznaci. Oznacuva termin za bakterii so kruzna forma. Takvi bakterii ima na milioni najrazlicni, od sosema bezpolezni, bezopasni do korisni koi se koristat za prerabotka na hrana pa i takvi koi predizvikuvaat zaboluvanja. E sea bas me interesira koj pameten i ucen ti napisal kokoidna bakterija????
PS jas sum spec. mikrobiolog

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.12.2012 14:28:50   
Фиданче
mmbucko


Da te prasam zosto si strucno lice. Mene mi najdoa streptokoka na brisevite vo 32 nedela i mi prepisaa edna terapija ampicilin od 500 mg. Kazi mi samo so toa moze li da se povleche bakterijata? Jas utre pak ke pravam bris ama me interesira ako mozes da mi kazes zosto malku mi izgleda 4 dena terapija i toa samo antibiotik. A sega sum 35 nedela pa sakam da se izlechi :) da nema za na poragjaj user posted image
Pozdrav

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.12.2012 15:49:42   
dezdemona
Zdravo na site
i jas imam edna dilema zemav kanesten vaginaleti od zdravje zasto si mislev imam nekoja infekcija i plus imav cesanje tie mi gi preporaca aptekarkata ama ko pocnav da gi stavam me pecese poveke i site tri dena isto bese sto do sega sum koristela i nistatin i mykoril vaginaleti pa ne mi se slucilo ova, i koga gi prekrativ mi izleguva zoltenikavo nekakvo ne epren belo ako me ima fateno nekoja druga bakterija uste to fali, dali vi se ima ova sluceno vas, a sleden ponedelnik sum 31 ned i sigurno ke mi zemi brisvi za streptokoka i uste sto drugo , nekoj ako ima praveno brisevi koga se pravat??? pozdravce

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.12.2012 17:09:24   
Mia malecka
Eve i jas da prasam za streptokoka. Bidejki mbucko e mikrobiolog moze da mi odgovori. Denes go zedov rezultatot, na nego pisuva bris od vagina: ne se najdeni patigeni bakterii, normalna mikroflora, a nikade ne ja spomnuva streptokoka vo rezultatot. Vakov treba da izgleda?

(Одговор на членот dezdemona)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.12.2012 22:20:30   
mmbucko
Miamalecka rezultatot ti e super ne se sekiraj. Streptokoknata bakt najcesto se misli na agalakcie normalno ja ima vo izmetot. Ponekogash moze da dojde do vaginalna infekcija kaj sto obicno ne predizvikuva problem kaj zenata, no pri poroduvanjeto, pri pominuvanje na bebeto niz rodilniot kanal moze da dojde do negovo inficirqnje. Bebinjata ne se imuni na ovaa bakterija i kaj niv moze da predizvika razni vospalenija ponekogash i so poseriozni posledici (normalno, dokolku ne se tretira). Zatoa site trudnici pri kraj na bremenosta zadolzitelno da napravi brisevi za da se osigura cist rodilen kanal. Ako se testovite OK , uzivajte si i cekajte go migot koga ke se guskate so najubavoto sustestvo na svetot.

(Одговор на членот Mia malecka)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.12.2012 0:15:12   
Mia malecka
Fala ti mnogu, mmbucko. Jas mnogu se plasam od ovaa bakterija zasto minatata bremenost voopsto ne mi zedoa bris a jas non stop se zalev deka imam infekcija. Mi pukna vodenjakot vo 31 nedela i pritoa se ustanovi deka sum imala streptokoka i deka od nea najverojatno mi prsnal vodenjakot. Zatoa se plasam.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.12.2012 12:49:55   
bebuv4eto
a dali dadena terapija augmentin za streptokokava agalactiae moze da mu nasteti na plodot vo 15 nedela? posto mi e mnogu strav a eve veke gi dopiv sega sum 16 ama umiram od strav od taa clavulonska kiselina :( zosto ne mi dadoja cisto ampicilin neznam..verojatno se plasese dr deka ke e slab ...

(Одговор на членот Mia malecka)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.12.2012 13:10:21   
dostickage
Znaci koga se sema bris i koga se detektira bakterija , se pravi antibiogram.
Doktorot go odbira antibiotikot spored rezultatot od antibiogramot.
Taka sto dtom doktor prepisal toa sto prepisal znaci deka e na mesto.

Jas neznaejki vo 16 nedela bev pogresno lecena so Ampicilin i posle drugite doktori sto me gledaa vo posleden moent otkrija deka bakterijata ne mi bila pravilno lecena i za malku kje mi napravese cepovi na vodenjakot sto mozat da napravat predvremeno poroduvanje.
Na kraj so soodvetna terapija se se resi mnogu brzo i uspesno. 

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.12.2012 15:11:41   
bebuv4eto
e stvarno neznam sto se slucuva cel svet mi e otprevrten znaci posle terapijata so augmentin za toj streptokokot agalactie so bese napraviv nekni pak bris i sega nemozam da poveruvam nego go nema ama se javil drug streptokok nekakov faecalis enterococcus nemozam da si poveruvam sega ovaj osvaen na vaginalniot bris go ima i na brisot od cerviks navistina neznam znaci ispanicena sum v kraj.. nekoj ako zne nesto neka mi kazi ..pisi... :(

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
14.12.2012 14:04:32   
Фиданче
bebuv4eto

Jas imav streptokoka samo vagunalno. Mene mi prepisaa edna terapija ampicilin i na slednata kontrola nemav nisto. Vo meguvreme piev chaj od brusnica i uvin chaj. Moze tebe ne ti bilo dovolna edna terapija, najverojatno treba uste da pies, a i zemi odmivaj se so kamilica jas veruvam i toa deka moze da ti pomogne. Neznam koja nedela si i dali imas vreme za uste terapii, jas isto i razbrav deka dokolku imas streptokoka pred poragjaj treba da znaat d-rite za dali da moraat carski da te poragjaa. Za majkite ne bila voopsto strasna a za bebinjata moze da predizvika nekoja infekcija. I jas se nervirav ama sreka vo 35 nedela mi se ischisti user posted image
Pozdrav i bez nerviranje user posted image

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.12.2012 18:50:17   
bebuv4eto
fidance jas sum 17 nedela ima mnogu vreme do porajgaj,no tokmu me plasi toa sto sum uste vo mali nedeli znaci sega sum vo 3 ipol mesec a prviot bris go zedovme vo 14 nedela togas pocnav da pijam augmentin pa cekavme nekoe vreme da pomini za kontrolen bris pa sega pred 17 nedela pak bakterija i pak antibiotik i toa sega i samata doktroka rece deka i e strav da mi dava pak tolku silen antibiotik na tolku kratko vreme da ne se preoptovari plodot i mi prepisa ampicilin za 5 dena i vaginaletki gino dactarin...i sega neznam so ke se sluci...inace dosega znaci mi se zemeni 2 brisa sega naredniov pat po antibiotikov ke mi bidi 3 bris malku mnogu mi izgleda i mene strav me faka ama sto da pravam... od vcera pocnav da pijam i uvin caj pa ke vidime...ke vi pisam so ke se sluci, a po princip razbrav deka ovie bakterii se mnogu dosadni...user posted image

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.12.2012 14:53:51   
bebuv4eto
leleleee pomossss ne e mozno i po 2 terapiii za streptokokus fekalis enteroccocus pak izlezeeeeeee a se otepav od antibiotici piejne ova ne e fer :( lele a tek sega sum 19 nedela pijam od 15 ned antibiotici ;( mnogu mi e strav ako ima nekoja od mas mikrobiolog nesto dr neka mi pomogni :(((

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 0:25:42   
almaskopje
ve molam da mi kaze nekoj ako ima vakvo iskustvo>26 nedela sum bremena i po dva/tri pati na den cilno me pecka koga mrda bebeto duri ponekogas i vrisnuvam od slino bockanje kako nekoj da me bocka so igla ...dali e od infekcija ili sto e...mnogu se plasam i neznam kako da opisam

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 12:42:57   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: almaskopje

ve molam da mi kaze nekoj ako ima vakvo iskustvo>26 nedela sum bremena i po dva/tri pati na den cilno me pecka koga mrda bebeto duri ponekogas i vrisnuvam od slino bockanje kako nekoj da me bocka so igla ...dali e od infekcija ili sto e...mnogu se plasam i neznam kako da opisam

almaskopje a kade te pecka koga mrdna vo kj del od stomakot bidejki moze da ti pritiska nekoj nerv ili nekoj organ a ako go osekas ova peckanje vnatre vagnalno trk na lekar kaj mene bese taka vo 28 nedela od bremenosta sosekav kako peckanje stipenje vnatre vaginalno i mu kazav na doktorot toj prvo nemi poveruva vika sigurno e toa sto mrda bebusot ama pak mupovtoriv me pregleda vaginalno so raka i op se skratilo grloto na matkata i strogo miruvanje do kraj na bremenosta

_____________________________



(Одговор на членот almaskopje)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 14:57:13   
almaskopje
mislam deka e nesto so grloto na matkata,skoro bev na dr mi dade vaginalni tableti,me gledase vaginalno i ne kaza nesto takvo,ama sega pocna posilno da pecka,neznam sto da pravam

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 15:59:51   
Anonimen
Дали некој имал ваков резултат
Бремена 10 недела,на вагинален брис Ешерихиа коли,Брис од цервикс негативен,кламидија и уреаплазма негативни.
На Пап тест присутни Трихомонас вагиналис и Гарднелија вагиналис.
дадени Флажил вагиналети,се плашам да ги користам,бидејки сум сеуште во прво тромесечије.Ваше мислење???

(Одговор на членот almaskopje)
  Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 22:12:36   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Ummu terminot kokoidna bakterija ama bas nisto neznaci. Oznacuva termin za bakterii so kruzna forma. Takvi bakterii ima na milioni najrazlicni, od sosema bezpolezni, bezopasni do korisni koi se koristat za prerabotka na hrana pa i takvi koi predizvikuvaat zaboluvanja. E sea bas me interesira koj pameten i ucen ti napisal kokoidna bakterija????
PS jas sum spec. mikrobiolog

pa vo pap testot izleze taka vo sistina gi pravev
i tamo pise euvolacija zadovoen kokoidni bakterijj. taka pise vo pap testot

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 22:31:20   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Дали некој имал ваков резултат
Бремена 10 недела,на вагинален брис Ешерихиа коли,Брис од цервикс негативен,кламидија и уреаплазма негативни.
На Пап тест присутни Трихомонас вагиналис и Гарднелија вагиналис.
дадени Флажил вагиналети,се плашам да ги користам,бидејки сум сеуште во прво тромесечије.Ваше мислење???


Ако ги дал гинеколог сигурно проценил дека има поголема корист од нив, а штетата која можат да ја предизвикаат веројатно е занемарлива. И зарем нас повеќе ќе ни веруваш отколку на доктор?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?