|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.12.2012 18:22:52   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

zdravo na site. moze nekoj da mi kaze kakva bakterija e taa kokoidni bakterija mi najdoa, ama ne mi kazaa kaj se naoga taa bakterija i dali nekoj ja imal i sto problem pravi ili ne pravi problem, mene mi rekoa deka ne e vo opsto stetna ve molam za sovet,vi blagodaram.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.12.2012 18:29:24   
Ummu_Ajna
ne gledam nikakov odgovor vo tvojot post, ne se gleda nisto prazna poraka,

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.12.2012 18:39:16   
Melanija RR
Не те разбирам во мојот пост е цитиран/копирам твојот пост а нема мој одговор,.Незнам за што велиш празна порака

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.12.2012 18:42:58   
Ummu_Ajna
pa jas misllev deka sakas da mi odgooris ako znaes ama izleze prazno sto nisto be pise a ne znam zasto si replicirala bez odgovor nema veze

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.12.2012 19:43:13   
Melanija RR
Не ти реплицирав туку цитирав за да го копирам твојот пост во оваа соодветна темаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 16:02:54   
Дечка
Mozebi ovoj forum treba poveke da zazivee.
Jas denes imav interesna lekcija.
Posle serija cisti brisevi i kaj mene i kaj soprugot a jas imav vospalenie na jajnik denes konecno ja otkrivme bakterijata. Vo rezultatite na mojot soprug se pojavi eserihija koli. 10.000 vo urina, 100.000 vo sperma i prisustvo vo bris.

Vo poslednite 4 godini jas 3 pati imav eserihija vo urina ama brzo ja resavav.
Mnogu lekari ne davaat lekovi za maskiot partner iako jas znaev deka se davaat i im imav spomnato i na ginikolozi i na urolozi i na nefrolozi... Mojot soprug bese lekuvan samo ova leto, i toa po moe insistiranje zosto se spremavme za zabremenuvanje pa ne sakav da rizikuvame. ama izgleda ne bilo dovolno zosto nie sme ja imale bakterijata vneseno dlaboko od prethodnite pati.

Inace mojot soprug ne go lekuvaa ni koga kaj mene se pojavi klebsiela vo urina. i mene nejkea da me lekuvaat - bila samo 25.000 i mozela i so uvin caj da ja izlecam. Togas edvaj za mene gi ubediv amoksiklav da mi dadat. Koga mu kazav na lekarot sto mi go otkri vospalenieto rece deka duri i taa bakterija moze da e opasna ako stigne vo matka ili tubi preku spermata, a jas sekako sum mu ja prenela na soprugot pri nezastiten odnos.

Pamet za drugpat deka sekogas, ama sekogas se lekuva i partnerot pa makar toa bila i najbeznacajna bakterija ili glivicka.

Koga mi go otkrija vospalenieto dvajcata bevme na 10 dena citeral. togas dvajcata bevme so cisti brisevi za site bakterii. Sega moite se cisti ama vospalenie imam uste malku.
Sega toj e na 14 dena amoksiklav a jas na 3 dena sumamed.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 16:23:38   
Bogdancanka
dobro stom e otkrien problemot,normalno e koga kaj eden partner se otkrie bakterija da se lekuva i drugiot partner...na sekoja pronajdena bakterija kaj nas se lecevme zaedno so mm,bidejki kako sto mi bese ednas objasneto od doktor bakterijata se prefrla od eden na drug,no so soodvetna terapija normalno toa ke se sredi...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 16:24:37   
Дечка
Inace nema nacin na koj da pokazam kolku sum im luta ni site lekari koi ne prezemaa nisto iako znaea deka pred 4 godini cistitot mi premina vo piloronefrit, deka pri prviot spontan mi se javi silno vospalenie, pri HSG dignav visoka temperatura i sedimentacijata od epten niska za 3 saati stana epten visoka, vtorata bremenost mi bese vonmatrericna, posle laparoskopija i histeroskopija imav silni bolki so meseci.
Nikoj ne me imase provereno za vospalenie na jajnici a stalno bev po lekari letovo.
A da vo histopatoloskiot naod od histeroskopijata pisuvase hronicna nespecificna inflamacija a toa bilo znak za bakterija. Kaj soprugot vo spermogramot imase malku aglumenati. Tie se pravele od bakterija.

Brisevite stalno bea cisti, urinata nikoj ne ja fermase i jas sama privatno si nosev da ja proveram.
Mozebi nekoi lugje imaat epten jak imunitet pa nema da im stetat ama i jas so normalen eve kako pominav.

Da ne pocnese strajkot na klinika so vospalenie od eserihijata i inseminacija ke mi pravea. Sreka pocna, pa eden privaten lekar kaj sto otidov za sovet me pregleda so raka i go otkri vospalenieto i rece od ova mora da e se. pojma nemavme za sto se raboti, no toj se fati za eserihijata zosto nea ja imav vo urina letovo. Jas mislev gresi zosto ja imavme izleceno. Ama ete.

Mi doaga da odam da se ispokaram i so Klinika i so Remedika i so Sv. Lazar i da im gi skinam diplomite na 15tina poznati ginikolozi sto se bukvalno nepismeni. Mi doaga tuka na forum da napravam edna crna lista.




Ti balgodaram za poddrskata Bogdanicanka
Cuvaj si go lekarot :-)

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 17.12.2012 17:35:36 >

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 17:41:02   
Bogdancanka
страшно е тоа што самите треба да се информираме и да им бараме на лекарите испитувања,зашто они не обрнат малку вниманиеuser posted image за среќа мојот лекар за повеќе инфекции не има лекувано заедно со мм,за тоа обрнува внимание...ајде мила ќе помине ова,се ќе се среди...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 17:48:43   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка
Kaj soprugot vo spermogramot imase malku aglumenati. Tie se pravele od bakterija.


Тоа е знак дека има инфекција и затоа се дава на мажот да направи и спермо култура и антиспермални антитела.
Е и јас ова го сватиф од форумот и лични искуства.Кај мм немаше аглуменати а сепкат во спермограмот покажа дека има доста неправилни сперматозоиди, спермокултурата чиста ,а има малку покачени антитела.
Дури се си поврзав требаше време.

Затоа треба да ги пишуваме сите сознанија user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 18:14:21   
Ummu_Ajna
dali kokoidna baketerija moze da e
precka za zatrudnuvanje? i miom nadvor od matka dali e prolem? ve molam kazete mi po detalno za ova

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.12.2012 21:08:43   
Дечка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Тоа е знак дека има инфекција и затоа се дава на мажот да направи и спермо култура и антиспермални антитела.
Е и јас ова го сватиф од форумот и лични искуства.Кај мм немаше аглуменати а сепкат во спермограмот покажа дека има доста неправилни сперматозоиди, спермокултурата чиста ,а има малку покачени антитела.
Дури се си поврзав требаше време.

Затоа треба да ги пишуваме сите сознанија user posted image


I kaj mazot mi spermokulturata bese cista celo vreme.
Duri i pred 2.5 godini koga spermogramot pokaza zgolemeno prisustvo na bakterii nikoj nisto ne mu dade zosto spermokulturata bese cista. Togas nikoj ne spomna ni brisevi ni urina. Vtoriot spermogram od pred godina i pol pokaza malku aglumenati - ama nikoj nikakvi ispituvanja ne preporaca.
On napravi brisevi, urina i spermokultura sega vo septemvri zosto zaedno pievme antibiotici.
I togas se bese cisto.
Ako i ovojpat se ispadnese cisto i na nego ke mu dadea sumamed 3 dena. Ama posle toa nemase veke da ni zemaat brisevi i sledniot ciklus ke odev na inseminacija. Sumamedot kao ke go sredi i ona sto ostana od vospalenieto kaj mene. Sega so eserihijata sepak ke insistiram na uste edni brisevi i pregled.

Ispaga deka mikrobioloskite ispituvanja ne se sekogas relevantni t.e. nekogas ne fakaat bakterija.

Ummu_Ajna sekoja bakterija moze da e precka za zabremenuvanje i opasnost za embrionot, a podocna i za plodot. Se moze da se leci i vo bremenosta ama duri posle 12 nedela. Do togas embrionot e izlozen na opasnost. Ako veke znaes deka ja imas obavezno izleci ja pred toa, nemoj da rizikuvas nikako.


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2012 20:37:50   
Ummu_Ajna
zdravo na site. edno prasanje. nekolku dena imam obilno cesanje dole, sto e problemot? dali e taa bakterija kokoidna i taa praj problem, vcera mu rekov na doktorot deka mi najdoa kokoidna bakterija, mi rece kaj ti ja nasle vikam ne znam ne mi kaza nikoj nisto, koga ke odam vo petok za inseminacija, da kazam li da mi dadat nekoj tableti ili nesto za lecenje na ovaa bakterija. vo papt testot pisuva kokoidni bakterij

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 0:15:39   
suzeto
jas prosliot mesec pravev ispituvanja imav kandida i klamidija .......mi dade eden kup lekovi ........pa povtorno mi zede bris pa utre treba da gi zemam rezultatite...........prasajneto mi bese sakam i mm da ispita dali kaj nego e izleceno...pa dr,mi rece deka toj treba da napravi urinokultura, spermokultura i bris ....no toj za bris ne saka mu bilo strav ........sto mislite dali ke moze sam da si zeme bris...i kolku treba da bide dlaboko toa stapceto,,,, sigurno so isto im zemaat kako na nas kako cepkalkite za usi........

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 11:56:10   
Melanija RR
suzeto тешко дека ќе може сам единствено да оди на лекар па да му објаснат ако може ,незнам пробај те.
Јас имам лошо искуство со кламидија.
Валиден резултат е преку брис и преку крв,се останато е половично.Извини вака сузето мислам дека наназад низ темите имам пишано.
Мене на брис ми покажа,без терапија одма следен месец правев покажа негадивно.Па гинекологот ми рече мора да испиташ преку крв.Во Адриалаб за мината и сегашна кламидија мислам платив 1.600 ден, и тука не е крај излезе дека во момент немам туку ми е мината инфекција што означува пред 6 месеци.
Се ова се случува во рок од 2 месеци.
Кој феномен сама си се излечила кламидијата зошто јас не пијам лекови и нема од што да се повлекла.
Ете лади брисот ми бепе негативен.Затоа мој совет ако е позитивен на кламидија направете уште еден брис.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 20:02:22   
suzeto
eve na prosliot bris rezultatot.....
cervikalen bris;ne se izolirani patogeni bakterii,normalnata vaginalna mikroflora e reducirana

vaginalen bris; candida albicans

ureaplazma 10 000 vo 1ml

mikroplazma; negativen

clamidia;negativen
a preku krv; lgA antitela ... 0,95 eqvivokal
lgG antitela ... 0,45 negativen



ovie rezultati se os prosliot mesec...pred dva dena pak bev za bris no ne gi imam zemeno rezultatite .........

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 20:30:23   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

a preku krv; lgA antitela ... 0,95 eqvivokal
lgG antitela ... 0,45 negativen



Ова се однесува на Кламидија испитана преку крв или ова нешто друго?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 21:20:12   
Дечка
Suze, bris na mazot ti treba da mu zeme ili tvojot ginekolog ili urolog ili vo laboratorijata. Prvo ne smee sam zosto ima nekoj poseben nacin. Se stava dosta dlaboko, ama samiot toj nema tolku da go pikne zosto boli.

Na mazot mi na mikrobiologija na klinika mu dale sam da si zeme. Koga slusna lekarot za glava se fati. Vika toj od labaratorijata neka ne izvodi. Samo stapceto go drzi ne pipa nisto drugo. Sam covek moze belja da si napravi. I koga si zemase sam nisto ne mu najdoa. Po 1-1.5 mesec mu zema lekar i mu najdoa bakterija.

E sega ima 2 tipa na stapcinja. Spored mazot mi zenskite od kaj ginekologot kako podebeli bolat mnogu i prodolzuva da boli po malku 1-2 dena. Na urolog imaat potenki stapcinja i ne bolelo skoro ic.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 23:11:39   
suzeto
da za klamidija preku krv
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

a preku krv; lgA antitela ... 0,95 eqvivokal
lgG antitela ... 0,45 negativen



Ова се однесува на Кламидија испитана преку крв или ова нешто друго?


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 23:15:25   
suzeto
nema sansi da go ubedam i nego da mu zemat bris...a preku urinokultura i spermokultura ne pokazuva a sto e so spermogram neli e isto vnatresno kako bris nema da pokaze nesto...malce mozda lupam gluposti no neznam dosega nikogas ne ispital vakvi raboti.........

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 23:29:35   
Melanija RR
Сузето сите тие испитувања се оделни зошто се за различни испитување,само спермокултурата се однесува на инфекции,другиве не го покажуваат тоа но не е доволно колку што јас знам.

Ако некој знае сигурно ќе ти пише

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.1.2013 23:44:51   
suzeto
dr.mi rece deka ako ima i kaj nego klamidija moze da mu se umrtvuvaam spermatozoidite.......taka nekako bese.........stom mu spomnam na mm za bris odma se luti i se kara neznam kako pak ke mu recam...............

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.1.2013 3:03:49   
Дечка
Suze, ako ja imas ti klamidijata ja ima i on. Ne se prenesuva samo kaj tie sto koristat prezervativi. Taka e so site bakterii i site bakterii dvajcata mora da gi lecat i posle dvajcata ispituvaat brisevi. Kako sto gledam i ureoplazma imate. Dvete se opasni i mozat da napravat belja ne samo na reprodukktivniot sistem tuku uste povekje vo bremenosta na plodot. Ako se otkrijat na vreme ne e strasno ama za luge sto sakaat deca treba da se sfatat mnogu seriozno.

Jas ti preporacuvam dvajcata da se izlecite.
Klamidijata kolku sto znam e so azitromicin, nekoi dupli dozi, nesto taka.
Ureoplazmata e so 10-15 dena vibramicin. Mislam vibramicinot deluva i na klamiodija ama neznam dali do kraj.

Posle napravete i dvajcata ispituvanje. I ne mu popustaj, neka zeme brisevi.
Seriozno, nemoj da dozvolis da imas problemi so bremenosta. Ako saka zdravo dete, za 2 sekundi ke izdrzi. sto e eden bris vo odnos na site problemi vo zivotot. Kolku raboti bolat poveke. A ti koga ke ragas koj te prasuva. Najvazno e da ste zdravi za zdravo dete. imaj ja samo taa misla vo glavata.

Dodeka 2 pati ne dobiete cisti brisevi odnosi isklucivo so zastita. Prvi brisevi posle 10-15 dena od zavrsucvnajeto na lecenjeto, a vtori mesec, mesec i pol podocna

< Поракaта ја уредил Дечка -- 18.1.2013 3:06:54 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.1.2013 15:59:53   
lindicka
Bas ova me zamisli za bakteriite.
Kaj mm pred 2 godini na spermogramot se pokaza bakterija, i zatoa pravevme spermokultura, i bese cisto, nemase bakterii.
Vo meguvreme togas mi stignaa i moite rezlultati izlegoa cisti, samo po preporaka na doktorkata ispivme po edna kapsula Diflazon, i dvajcata. I posle toa spermokulturata bese cista.
Celo vreme e cista spermokulturata, a se pojavija spermatozoidi so nepravilni glavi, a nema ni aglutinacija vo spermogramot, t.e negativna e.
Togas kako se pojavile ovie spermatozodi so nepravilni glavi?!!!!

Kje insistiram mm da napravi spermokultura pak i brisevi.
Znaci, mozno e spermokulturata da e cista, a sepak vo brisevite da ima bakteriii?!!!! Ili ne?!!!

Fala

(Одговор на членот Anne^)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.1.2013 17:10:59   
Дечка
Lindicka, zamisli i toa e mozno. Jas vospalenie na jajnik do sega lecev, koe e samo od bakterija, a brisevite celo vreme cisti. Mazot mi isto cisti brisvi i na kraj po aglumenatite se posomnevaa i za srekja najdovme sto e. Si procitala pogore. Stvarnoi ne mi e jasno kako e mozno, ama nie sme ziv primer so 2-3 godisno matkanje

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?