|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
29.1.2011 12:44:40   
iki82
inaku mislam deka nema kontraindikacii klomifenot so antibiotikot, ama sepak prasaj go doktorot

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
29.1.2011 13:18:54   
cleo
Iki mene mi ja otkrija bakterijata preku urinokultura. Pred 10-tina dena napraviv urinokultura vo Sistina i se pokaza deka nemam nikakvi bakterii, a imav malku simptomi. Posle nekolku dena simptomite se pojacaa (bolki i pecenje pri mokrenje i nekontrola na mokrenjeto) i resiv pak da ja povtoram, ovoj pat vo Adrialab i se pokaza Eserihija Coli. Inaku, mislam deka ne moze ovaa bakterija da se prenese preku seksualni odnosi taka da iako maz ti ja ima, ne znaci deka i ti ja imas. Taa se codi kako urinarna infekcija. No, se razbira sepak treba da se konsultirate so doktor. Te pozdravuvam

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
29.1.2011 14:39:25   
mila mama
Eserihija Coli., mislam deka ne moze ovaa bakterija da se prenese preku seksualni odnosi taka da iako maz ti ja ima, ne znaci deka i ti ja imas. Taa se codi kako urinarna infekcija. No, se razbira sepak treba da se konsultirate so doktor. Te pozdravuvam


Urinarnite infekcii cesto se prenesuvaat i pri seksualen odnos. Preventivno treba posle sekoj seksualen odnos da se odi da se urinira i da se istusira ubavo. A posle antibiotski kurs za urinarni infekcii, najdobro e da se pijat probiotici za okolu 1-2 nedeli za da povtorno se vospostavi normalnata bakterialna flora vo crevata.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
29.1.2011 20:10:25   
taci14
cleo eserihija coli se prenesuva preku polov kontakt jas ja imav i ginekologot mi davase i mene i na mm vibramicin i plus poliginax vaginaleti.ja izleciv site brisevi mi se dobri vaginalen,cerviks,i klamidija ama od fondot mi pobaraa dopolnitelni mikoplazma i ureoplazma i pozitivni.Ako se povtoruva celo vreme kako ke ja izlecam a treba da se spremam za ivf.denes go ispiv posledniot sumamed pa za edna nedela kontrola i ke vidime poz 

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
30.1.2011 10:30:53   
cleo
Taci i Mila mama, jas rekov MISLAM deka ne e vaginalna infekcija zatoa sto sekade na net se vodi kako urinarna. A i vo mojot slucaj, znaci licno kaj mene se raboti za urinarna infekcija. Znaci jas sum nositel postojano na bakterijata a mi se aktivira so simptomi koga ke imam pad na imunitetot, kako na primer vo momentov. Toa mi go rece doktorka - urolog. Mazot mi e sosem cist spored site ispituvanja praveni mnogu skoro, fala mu na Boga! Taka da kaj mene e taka, zatoa i rekov Iki da se posovetuva so doktor. Sekoj slucaj e individualen. Pozdrav

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.2.2011 9:52:41   
babyhope
Драги мои РР
Сакам со вас да ја споделам информацијата околу која бев позитивно изненадена пред некој ден. Имено по препорака на матичниот гинеколог, требаше да направам вагинални брисеви и тестирањата за Хепатити Б, Ц и ХИВ. Се јавив во РЗЗЗ и ми рекоа дека ги имаат сите потребни брисеви (дури и за микоплазма/уреалазма и кламидија). Но она што ме изненади беше цената која што ја платив за сите нив - партиципација само 300 ден. Прво помислив дека е грешка но не- толку си наплатив. Се присетив дека на Микробиологија пред извесно време само за вагинален и цервикс платив околу 300 ден.
Ете тоа е она што сакав да го споделам за сите кои планираат да ги прават овие испитувања да си се јават таму и да си прашаат.
Поздрав

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.2.2011 22:53:30   
cece81
Zdravo RR i jas kako vas sum malku nervozna gi povtoruvav neophodnite pregledi pred da zapocnam so IVF i se bese negativno i koga go zemavme rezultatot od spermokultura kaj soprugot i ops E Coli i eve 2 dena pieme dvata Pancef(se pie  samo 5 dena) i se mackame so  mact Geramicin, iako kaj mene bese urinokulturata uredna gin ni rece deka mora dvata da se lecime so 50 iljadi vo1 ml. se vbrojuva kako infekcija koja sigurno mi ja ima preneseno i mene .  A i jas cesto pati ja dobivam maki macam so E Coli.
Od edna strana i se smiriv malku a i vas ve sovetuvam bez nervozi podobro sega pred da pocnime IVF da se izlecime pa posle mirni da sme da ne se nervirame .
Pozdrav i uspesno !

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 13:23:14   
taci14
babyhope mila dali moze da mi go pisesbrojot od rzz da prasam dali ima regensi za ureoplazma i mikoplazma treba da napravam kontrolni brisevi a mi zakazuvaat za 25 mart na mikrobiologija fala unapred

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 13:35:23   
negla
DOBAR DEN ,zenicki.da vi ja kazam makata pa ako sakate da me posovetuvate.bev na doktor i nikako klamidijata da stane -,pa doktorot vika i naredniot pat ako e pak +,ke odime na user posted image .mene mi e strav imam citano za vonmatericna bremenost i toj mi rece deka toa moze da mu se sluci na sekoja.a imam uste pocolem strav da NE ZABREMENAM VOOPSTO.sto da pravam ? tolku jas da sum baksuz?

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 14:03:08   
negla
dali ima nekoja rr so vakov problem i ostanala trudna?

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 14:19:49   
arh_diz
Negla dali koga se lecis ti se leci i tvojot soprug.
Mozebi treba da pomines na pamucen dolen ves da ne koristis nisto za podmivanje osven mlaka voda

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 14:55:14   
negla
pamucen dolen vez nosam odsekogas ,a soprugot nema klamidija.ve molam HELP!!!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 15:33:15   
arh_diz
Negla jas mislam deka treba dvajcata da zemate terapija.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 15:59:27   
veckasr
kaj mene koga se pojavi klamidijata i dvajcata pievme lekovi

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 16:19:49   
negla
pocnavme zaedno da pieme lekovi no kaj nego klamidijata se izleci,a kaj mene se uste  e vo krvta.doktorot mi veli uste edna kontrola da napravime i duri i da ne se podobri togas ke pocneme so user posted image no mene mi e nekako strav od toa sto predhodno vi go kazav.znaci jas vaginalno sum cista samo vo krvta mi e,a mm e se vo red. se prasuvam sto ako ne mozam da zabremenam?

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 22:33:32   
babyhope
ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

babyhope mila dali moze da mi go pisesbrojot od rzz da prasam dali ima regensi za ureoplazma i mikoplazma treba da napravam kontrolni brisevi a mi zakazuvaat za 25 mart na mikrobiologija fala unapred


taci бројот од РЗЗЗ ми е на работа- во понеделник рано сабајле ќе ти го напишам да се јавиш (и така не работат за викенд)
Поздрав

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.2.2011 22:40:13   
babyhope
ИЗВОРНА ПОРАКА: negla

pocnavme zaedno da pieme lekovi no kaj nego klamidijata se izleci,a kaj mene se uste  e vo krvta.doktorot mi veli uste edna kontrola da napravime i duri i da ne se podobri togas ke pocneme so user posted image no mene mi e nekako strav od toa sto predhodno vi go kazav.znaci jas vaginalno sum cista samo vo krvta mi e,a mm e se vo red. se prasuvam sto ako ne mozam da zabremenam?


negla а мила што ти покажува антибиограмот? на кој антибиотик бактеријата е најчувствителна? Види немој да пиеш погрешна терапија, консултирај се и со матичниот лекар ако ти е во крвта а не генитално!!

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.2.2011 13:29:26   
taci14
Dragi rr denes bev vo  rzzz odnesov brisevi od mikoplazma i ureoplazma i plativ samo 100den fala babihope na informacijata inaku vo adrialab plativ 1200den.Sega sum vo iscekuvanje do petok dali sum gi unistilauser posted image bakteriite ili ne.Se nadevam ke bide se vo red pa odime ponatamu so ivf.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.2.2011 13:34:26   
taci14
cece81 jas imav E COLI i ja izleciv so toa sto pokraj terapijata piev i jadev proizvodi od brusnica amozes da si zemes i tableti gi ima vo zegin pozdrav.

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.2.2011 14:46:47   
babyhope
Леле мила taci, јас сосема заборавив дека ти ветив за бројот, ама понеделнички ми беше лудило и скрос заборавив. Како и да е, добро е што си завршила работа во РЗЗ . Се надевам дека резултатите ќе бидат добри овојпат.
Позд

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.2.2011 20:32:04   
Natasa981
Jas samo da potprasam , vo RZZZ ispituaat mikrobioloski brisevi za klamidija,ureoplazma, mikoplazma i trihomonas? A kako odi toa, gin. ti zema bris pa potoa ti si go nosis vo RZZZ?user posted image vi blagodaram odnapred za odgovorot

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.2.2011 22:51:09   
taci14
Da Natasa981 maticniot gin ti zema brisevi i ti samasi gi nosis no pred da gi odneses najubavo e da se javis i da prasas dali imaat regensi zatoa sto brzo im se trosat i sto e najvazno ne e so zakazuvanje pozdrav.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.2.2011 18:59:14   
Natasa981
fala na informacijata draga taci14
user posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
11.2.2011 21:06:54   
taci14
Eve me i mene mikoplazma - negativ ama za zal ureoplazma pozitiv i pak antibiotici,sega clarithromycin 10 dena i jas i mm pa ke vidime.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
20.2.2011 21:11:03   
taci14
Dragi rr utre mi e posleden den od terapijata so clarithromicin pa bi sakala da ve prasam dali nekoj znae posle kolku dena od terapijata moze da proveram bris za ureoplazma

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?