|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 8:25:41   
babyhope
taci14 јас не сум имала конкретно искуство со овој тип на бактерија, но порано знаеше многу често да лекувам Е-коли. Матичната секогаш ми советуваше 7-10 после прекинот на терапијата да правам уринокултура (мислам дека истото ми го советуваше и за брис од грло ) затоа што ако веднаш по прекинот направиш контрола можеби бактеријата ќе биде „маскирана“ од дејството на терапијата. Тоа е мое искуство, но не со вагинални брисеви- ако некој имал друго искуство, верувам дека ќе ти пише.
Поздрав мила!!

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 10:41:03   
*mika*
Taci 14, jas imav ureoplazma posledniot pat, i dr mi rece posle eden mesec od zavrsuvanjeto na terapijata da go povtorime brisot ke treba (iako ne insistirase, na moe baranje), i toa najubavo 2 dena po zavrsuvanjeto na ciklusot, togas najcisto mozelo da se vidi. Inaku dr ne se trevozese mnogu za taa bakterija, vika taa i da ja izlecime, nisto ne garantira deka ne moze da se vrati vo bremenosta, ama ne se sekiraj moze da se drzi pod kontrola... pa taka nekako me uspokoi.. i jas seuste ne sum go napravila toj test.. a ja lecev so erytromicin ( bese osetliva i na toj antibiotik) pa ke vidime :)

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 10:50:04   
negla
ax,kolku se dosadni tie barteriista.jas ne se otkazuvam dodeka ne ja istrebam taa dosada user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 10:52:36   
iki82
devojki ve molam za sovet. mm pravese spermokultura i ispadna deka ima bakterija e.coli i enterococa. mu dadoa terapija so citeral i nekoi si furolin, napravi poslem kontrolna spermokultura i pak istite bakterii, ko da ne se lecele voopsto. a plus i kupi caj od bilna apteka za e.coli specijalen. sega pak mu dadoa pa da pie amoksiklav i furolin. a kaj mene site brisevi negativni , samo sto gi pravev, plus nemam nikakvi simptomi za infekcijaa. od koga pocna da se leci ne sme imale odnosi, kako e mozno voopsto da ne mu se izleci od antibiotikov, koga toj antibiotik e na listata za senzitivni na taa bakterija. aj pisete mi koj ima iskustvo so ovaa e.coli , ke puknam veke user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 11:09:27   
negla
jas znam deka za taa bakterija treba da pies mnogu tecnosti kako sokovi(negazirani, a po moznost prirodno cedeni kako sto se uste imame portokali mozas da gi iskoristis)i caevi od brusnica,a mozes i suva kako gricki.probaj!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 11:28:54   
babyhope
iki82 јас да ти кажам дека мене не ми поминува е-коли од ништо друго туку само од Palin таблетки од 400 мг. Дури и дома секогаш си имам во резерва и штом ќе ми се јават симптоми веднаш пијам. На мои пријатели девојчето (кое имаше 8 години) имаше проблем со истата бактерија  и го клукаа со што ти не... На крај и препишаа палин и веднаш се санира. Кај мене е секогаш многу е упорна и бара долготрајна и соодветна терапија од 7-10 дена. За ентерокока немам ништо слушнато, но за е-коли моето искуство говори дека Палинот е спас !!! Ми препорачуваат и тоа што кажа negla - чај од брусница и увин чај..

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
21.2.2011 22:31:11   
sharlot
Draga Iki,jas imam dolgogodisno iskustvo so ovaa bakterija i sekogas pijam citeral i palin zaedno vo kombinacija so b-kompleks 10 dena.Mene ovaa terapija mi ja imaa prepisano prviot pat koga sum ja dobila bakterijata i na mene mi deluva.E sega i mm koga pravese spermokultura mu izleze pozitivna na e-koli i na edna druga sega ne mi teknuva i na nego mu dadoa neofloxacin( nesto taka bese) i mu deluvaa,no dokotort mi rece de ne se sekirame deka sekogas koga ispituvas vakvi raboti ima sansa da se najde nekoja bakterija koja moze i da se izleci sama od sebe.mozebi treba da mu swe pogodi tocnata terapija.pozdrav.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2011 15:51:19   
taci14
Dragi rr konecno i mojot rezultat mikoplazma i ureoplazma user posted image user posted image negativni.Mnogu sum srekna !!!!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2011 16:09:05   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

Dragi rr konecno i mojot rezultat mikoplazma i ureoplazma user posted image user posted image negativni.Mnogu sum srekna !!!!


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2011 16:15:53   
Olivia
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

Dragi rr konecno i mojot rezultat mikoplazma i ureoplazma negativni.Mnogu sum srekna !!!!






Ajde Taci cekame pozitiven rezultat i od naredniot cekor user posted image
user posted image user posted image user posted image




_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2011 17:10:58   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

Dragi rr konecno i mojot rezultat mikoplazma i ureoplazma negativni.Mnogu sum srekna !!!!






Ajde Taci cekame pozitiven rezultat i od naredniot cekor user posted image
user posted image user posted image user posted image





Оливиа и од тебе исто user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2011 22:41:45   
humana
Jas mnogu cesto fakam kandida,eve i sega ja imam,ama ginekologot ne mi rece da prestaneme da se obiduvame,bas sega mi se plodni denovi,da mi pominat pa ke stavam vaginaleti,mislam deka ne e tolku strasna taa bakterijauser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.6.2012 0:00:45   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: eca10

Zdravo vi na site.Jas odamna ve citkam i mislam deka imam skoro se procitano :) ,no imam eden problem.Se obiduvame da preveme user posted image no nikako ne bidnuva.Otidov na lekar i pravev nekoi izpituvanja i mi kazaa deka imam nekoja si bakterija na beloto pranje i mi dadoa vaginaleti BETADINE koi gi stavav 7 dena i tableti RECIPROKS CIPROFLOXACIN koi gi pieme i jas i mm po 10 na 12 casa po jadenje.dali ima nekoj vakvo iskustvo kako mene ve molam da mi pisete.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
15.6.2012 23:11:12   
liljak
zdr...bev na pregled kaj tase , mnogu dobro pominav, lubezen doktor i se gleda deka saka da pomogni ( takov vpecatok mi ostavi prvata sredba), me pregleda i mi rece deka imam vospalenie , imase kako edna crvenilo , pojma nemam sto bese i mi rece da zemam neo - penotran forte i azitromicin ( summed) i za mene i za mazotmi...kazete mi za sto se ovie?kakvo iskustvo imate ?pozzzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.8.2012 11:05:13   
Barbicki2
da ve prasam nesto zenski,kakvi ispituvanja se pravat pred da ostanes bremena preventivno?jas so prvoto neznaev,vtoroto neplanirano,ama sega ako planiram sakam pred vreme da napravam ispituvanja. Ako znaete kazete,taka od informativnost da znam, fala.

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
31.8.2012 22:43:20   
Barbicki2
da prasam sega nesto,znaci pravev mikrobioloski brisovi i urinokultura se e vo red nema nisto,no na pap testot pisuvase cin1 i doktorkata mi zede bris za hpv virus. sakav da prasam dali ova cin1 i hpv virus imaat vrska so zabremenuvanje i dali stetat na plodot?

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
1.9.2012 0:25:13   
Melanija RR
Barbicki2 нешто повеќе за cin можеш да прочиташ ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
1.9.2012 9:00:51   
Barbicki2
fala

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.10.2012 15:04:05   
mace1
Zdr rr imam edno prasanje do vas bev na gin cisto na kontrola posto se obiduvav dva meseci da zabremenam ama nisto i mi najde vospaluva nje na leviot jajnik mi dade terapija so mm da pieme citeral i diflazon me interesira dali imaal nekoj vakva slucka i sto bi me posovetuvale dali e nesto strasno

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.10.2012 15:17:05   
Gardenia
ИЗВОРНА ПОРАКА: mace1

Zdr rr imam edno prasanje do vas bev na gin cisto na kontrola posto se obiduvav dva meseci da zabremenam ama nisto i mi najde vospaluva nje na leviot jajnik mi dade terapija so mm da pieme citeral i diflazon me interesira dali imaal nekoj vakva slucka i sto bi me posovetuvale dali e nesto strasno



Па по ова што кажуваш не е ништо страшно што ти дале цитерал и дифлазон,сигурно е некоја инефција и јас сум ги пиела истите,само не ми е јасно како од око ти дале таблети,дали ти беа земени брисеви,за да се утвдри од што поточно е воспалението?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.10.2012 15:43:37 >

(Одговор на членот mace1)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.10.2012 15:47:08   
mace1
ne mi zema brisevi samo mi kaza da ja ispieme terapijata i na 3den od
user posted image da odam da proveram hormoni i posle toa vtorata nedela da odam na kontrola kaj nego so utrinska mokraca sto efilmot neznam

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.10.2012 15:54:06   
Gardenia
епа вака срце,ти испитај си тоа за хормони секако не ти е на одмет,а после со резултати од хормони и направи уринокултура ваљда на тоа мислел,со резултатите ќе одиш на контрола како што ти рекол и ако не си направила обавезно микробиолошки брисеви кажи му дека сакаш да ти земе,па после врз основа на сето тоа нека ти даде терапија а не вака само од гледање.

(Одговор на членот mace1)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2012 18:28:59   
Инес
Ve molam za informacija, denes gi zemav rezultatite od bris i na niv pisuva patogeni bakterii i candida ne se pronajdeni.OTSUTNA E NORMALNA MIKROFLORA? sto bi znacelo ova? obicno na prethodnite rezulati mi pisuva prisustvo na normalna mikroflora, ama vakvo nesto se sum sretnala!??

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2012 18:53:46   
strelec 8
Aj tuka ke go postavam prasanjeto.Nikogas sum nemala problemi so bolesti ili bakterii.na poslednata kontrola vo maj ovaa godina mi zedoa pap.luge istata vecer koga me fati da me cesa nadvoresno mislam deka ke poludev.i drugiot den belo iscedok pogust i me bolese nadvoresno i me Cesese non sto.od togas povtorno bev na ginekolog na drug vo septemvri i mi reced deka moze imam nekoja infekcija nadvoresna ama ke sme videle od rezultatite.od rezultatite nisto ne bilo dobro.i jas sega prodolzucam da secesam najmnogu koga treba da mi dojde cIklusot

da se nadopolnam na pogore napisanoto.Dali e mozno da mi se prenelo nesto od nedovolno sterilizirani instrumenti od samoto zemanje na pap testot.Dali e mozno da zakaciv nesto od tamu


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 19.11.2012 19:55:54 >

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2012 19:59:37   
Melanija RR
strelec 8 во мај кога ти се случи тоа каков ти беше резултатот од пап? Еве пак истото и покажало на пап.
По некоја логина ако настанала инфекција при зимање веројатно кога земала брис бил во ред,по земањето си имала реакција.Ако е истото а кај двајца различни доктори што знам се се случува.
Види што терапија ќе ти дадат па според тоа ќе видиш како ќе ти биде

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?