|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.1.2013 23:48:29   
mmbucko
Aj moze mislele deka ima netipicni kolonii za vaginalen razmaz. Normalna vaginalna mikroflora se stapcesti bakterii. Za sekoj slucaj da sum na tvoe meto bi stavila nekoja vaginaleta sp probiotici, gi ima eden kup po aptekite, kolku da se normalizira mikroflorata. Sigurno veke ti preporacale neshto. P
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Ummu terminot kokoidna bakterija ama bas nisto neznaci. Oznacuva termin za bakterii so kruzna forma. Takvi bakterii ima na milioni najrazlicni, od sosema bezpolezni, bezopasni do korisni koi se koristat za prerabotka na hrana pa i takvi koi predizvikuvaat zaboluvanja. E sea bas me interesira koj pameten i ucen ti napisal kokoidna bakterija????
PS jas sum spec. mikrobiolog

pa vo pap testot izleze taka vo sistina gi pravev
i tamo pise euvolacija zadovoen kokoidni bakterijj. taka pise vo pap testot
oz

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
9.1.2013 20:55:36   
bebuv4eto
Trudnicki ..da vi prenesam sto mi preporacaa za bakterijata streptokok za site sto ja imate i sto se nervirate kako mene eve vi go mojot primer..da ne se povtoruvam vo pogornite postovi pisuvav za 2 neuspesni pati na lecejne(i zemeni 3 brisa)veke maticnata mi se otkaza od lecejne i bese strav da ne se preoptereti plodot i mi rece samo da pijam caj od magdonoz po 2 litri i da se odmivam so nego..jas nemozev da sedam mirna i barav i drugo mislejne, druga doktorka mi rece stavaj vaginaleti linex lady koj e probiotik...drug doktor sto raboti vo promedika vo sk mi rece ne linex zemaj samo betadine isto vaginalni, i niv pocnav da gi stavam 3 dena i slucajno procitav vo upatstvoto kade pisuva deka ne se preporacuvaat kaj bremeni ,,i lele pak strav panika,... i konecno deneska bev kaj eden mnogu poznat doktor (Ruse od bt) koj mi vlea nadez deka ne e stetna tolku mnogu bakterijata da ne se sekiram toa sto imam citano deka se hrani so plodovata voda ne bilo bas taka kako sto opisuvale po inetrnetov., i mi mi rece ni linex ni betadine tuku mi prepisa eritromicyn ili (mozelo i ampicilin) + nistatin lokalno vaginaletki koi gi pravat po poracka vo aptekite i mi rece dovolno e edna doza i po 2 nedeli pak bris i se nadeva deka stom lokalno se tretira ke se unisti..inace isto taka me smiri deka ne mu steti na plodot, bas go gledavme na 4 d i super si e bebusot napreduva duri so nedela ipol e napred i se e ok... pozz i ke vi pisam sekako sto ke bide...

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.1.2013 20:22:31   
Nadia
Читав што сте пишувале за стрептококата, и јас пред три дена правев брисови, и ми најдоа стрептокока.. Меѓутоа не бев у Скопје и затоа ги направив покасно, веќе во 35 недела... Почнав од денес да се лечам, но страв ме фаќа дали ќе се излечам.. за колку време отприлика се лечи бактеријата ?? user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2013 15:03:04   
milmamica
здраво труднички...јас сум нова на форумчево...
би сакала да ве прашам....
сега сум во 9 недела од бременоста....инаку примам утрогестан од 200 вагинално, превентивно од причина што пред 1 год. имав спонтан абортус...
прашањето ми е....дали е можно од утрогестанот да чуствувате како нежно пецкање или многу слабо чуство на чешање...и зголемен секрет (со нормална боја и без мирис)..
бидејки еден ден заборавив да го ставам и до наредното утро не чуствував такво печкање....инаку сексуален однос сум немала речиси 1 месец, а брисеви и пап правев во ноември и резултатите беа супер...
ве молам за вашето искуство..
фала..
убавв ви деннннннннннн....[sm=smiley20.gif

(Одговор на членот Nadia)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.2.2013 17:11:41   
arh_diz
milimamica dobredojde na RR
Imaj ubava i lesna bremenost
Tuka http://www.ringeraja.mk/forum/utrogestan-za-podrshka-na-bremenosta/m_106923/mpage_8/tm.htm#280628 mozes da procitas iskustva za Utrogestanot vo bremenost

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот milmamica)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.2.2013 20:24:45   
lazojka85
zdr na site

jas s 12nedela od bremenosta i na mikrobioloskite ispituvanja mi e najdena candida albicans. ginekologot kade sto odam mi prepisa flagil vaginaleti no na niv pisuva deka treba da se vnimava vo slucaj na bremenost. dali nekoja od vas gi ima primano vo tek na bremenosta? jas gi stavav dva dena ama sega nekako mi e sube neznam sto da pravamuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2013 17:39:02   
temjanuska2
Lazojka 85 slobodna stavaj gi flagyl i ne citaj mnogu upatstva i na internet posto svasta pisuva,moj sovet ti e da si go slusas doktorot,posle flagyl stavi i edna doza vaginaleti linex lady i se ke bide vo red so tebe i bebusot :)

(Одговор на членот lazojka85)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2013 17:41:49   
temjanuska2
a i vo ovoj period 12 ned se preporacuva vaginaleti a ne sistemska terapija(mislam na tableti posto flagyl ima i tableti) i uzivaj sekoja zena ima candida user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.2.2013 17:44:03   
lazojka85
Fala ti temjanuska na odgovorot :))user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.2.2013 12:01:01   
temjanuska2
user posted image samo bez serkiracii lazojka,pozdrav

(Одговор на членот lazojka85)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.3.2013 9:41:13   
surce
мамички, јас ги чекам резултатите од брисовите, ама овие 2 дена чувствувам пецкање.....гарант имам некоја бактерија во мокрачата user posted image

читам дека сте пиеле чај од брѕсница и сте јаделе сушена брусница. Може ли да ми ја кажете количината, дали 1-2 чаши чај...колку брусница сте јаделе дневно?

поздравче на сите

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.4.2013 11:05:31   
masa
Јас денес конечно го земав и пап тестот и на него имаше кандида user posted image На прегледот кога ги земавме брисевите и папот докторот рече изгледа добро и чисто,а и јас така се чувствував,значи никакви симптоми.Имав кандида во првата бременост и знам кавко е чувството и симптомите,а сум имала и претходно.Сега и по две недели не чувствувам ништо од симптоми,ни појачан секрет воопшто,а не оној белиот кога имаш кандида,ни чешанње,значи најнормално се чувстувам.И сега докторов ми вика може да има кандида без симптоми user posted image меже ли?И ми препиша едни вагиналети,неможам да ги прочитам а заборавив како ми ги кажа,нови биле на природна база и биле околу 700 ден 7 или 10 незнаеше точно.Јас не ги земав,што мислите вие да ги земам?Не е за парите туку има ли основ и нели за кандида канестен се дава?Во четврток сум на 4д па ќе се консултирам и со тој доктор секако се надевам дека нема да има потреба да одам повеќе кај матичниот зошто многу бисери ми реди user posted image

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.4.2013 11:35:21   
Bethany
Masa, i jas vo bremenosta imav kandida, pokazuvase pap test, ama mojot doktor ne zema toa nesto za ozbilno, duri mi kaza normalno bilo ... isto taka nemav nikakvi simptomi.
Za kandida te. protiv kandida e ubavo da pies dosta jogurt, posebno toj probiotski, da jades luk, da izbegnuvas blago i nema da imas nikakvi problemi.
A za tie vaginaleti, jas ne bi gi zemala, site se isti, ama razlika vo cenata user posted image I mene togas doktorot mi kazaa ajde ke ti prepisam nekoi poeftini, na recept ne znam dali plativ nesto. Mnogo e da davas tolku pari za vaginaleti. I toa inaku na kraj na bremenosta, pred porogaj mi dade da stavam vaginaleti, porano ne mi ni prepisuvase.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.4.2013 17:46:38   
TARA1
Jas vo prvata bremenost duri grozno e kolku imav problemi so kandida. I ke stavav vaginaleti,, ke mi pominese i posle nekoj den pak. Jas koristev kanesten ama ako nemas simptomi probaj so ishranata , namali blavo i jogurtot da epten pomaga. Ama mene so toa pusto blago tesko mi odese user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.5.2013 19:39:21   
emaaaa
Neznam dali sum na soodvetnata tema no megutoa neznam kade da napisam.Bremena sum 6 nedela i od denes zabelezav bidejki nosam sekojdnevna malku zolt iscedok koga se brisam na toalet nema no po nekoe vreme na sekojdnevnata ima malku dali e toa nesto loso se isplasiv a maticniot za vikend ne raboti ve molam za odgovor

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.5.2013 20:04:55   
Olivia
Emaa се додека нема крв, непријатен мирис, неугодност и јадеж во интимниот дел нема место за паника, сега твоите хормони работат поинаку и излачувањето исцедок може да биде непредвидлив и променлив,само следи ја состојбата!

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.6.2013 11:35:55   
Sajna
ve molam za pomos sovet... bremena sum 32 nedela i vo urina mi najdoa streptococcus agalactiae tip B mnogu mi e strav kazete imala li ekoja od vas slicno ili isto nesto ...sovet za priroden lek ???

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.8.2013 18:09:12   
Mamickaa
Мешиња ај Ве молам споделете ако сте имале нешто слично како ова што мене ми се појави баш денес...значи веќе три четири дена ми тече доле како жолта течност,има и мирис...и се јавив на матичната и бидејќи е на одмор,ми рече почекај кога ќе си дојдам ќе правиме брис...ама се повеќе и повеќе тече од време на време и што ме загрижи најмногу сега кога се избришав имаше на хартијата исто жолто ама како засирена урда(сори за речников)незнам како другачије да објаснам,се надевам ме разбравтеuser posted image ..ептен се насекирав сега...ве молам за помош,ако некој имал вакво искуство во бременостuser posted image

п.с. до сега две бремености сум немала никаква инфекција освен кандида,што секоја втора ја има...што би можело ова да биде??user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
8.8.2013 8:59:01   
JovanaJ
Mamickaaa, spored opisot pretpostavuvam deka se raboti za nekoja infekcija. Sepak ke moras da go pocekas maticniot za bris ili odi kaj drug lekar ako smetas deka e tolku itno. Ne sum imala takvo iskustvo ama veruvam deka nema da bide nisto strasno pa i da se raboti za infekcija. Imunitetot na trudnicte opaga i cesta e pojavata na vaginalni infekcii.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.8.2013 14:27:11   
Mamickaa
JovanaJ имаше право мила се работи за Staphylococcus aureus бактеријаuser posted image

Дали некоја мамичка ја имала оваа бактерија до сега и како ја излечила,ќќе ве молам ако некој знае да ми пише...user posted image user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.9.2013 15:11:48   
tacka31
zdravo devojki jas sum nova na forumov od denesuser posted image .vaka bremena sum 12 nedela i od vcera imam eden probem,isfrlana sum od analeniot do vaginalniot otvor i na brisenje me boli,se mislam deka mi e od rezlicen toalet,nemam znaci nisto ni belo pranje ni cesanje ni pecenje znaci ne custvuvam nisto samo nadvoresno,pap testot ispadna super,sega narednava nedela ke mi zimaat brisevi,dali nekoj imal vakvo iskustvo?i dali nekoj ima nekoj sovet?vi blagodaram odnapred

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.9.2013 15:20:51   
Bethany
Тачка31 добредојде на РР. Ти посакувам убава дружба тука user posted image

Што се однесува до твоето прашање можно е да се пројавила реација на некој парфимиран тоалет. Ако се сомневаш, тогаш веднаш престани со употреба на истиот. Одмивање со камилица нема да ти штети, може само да го смири црвенилото, и да ти биде од полза. Ама штом викаш дека не чувствуваш ниту чешање или печење, тогаш не е ништо загрижувачки и највероватно ќе се повлече само од себе.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.9.2013 15:25:37   
tacka31
fala ti srce i jas mislam taka,se mackam so kanesten mast,neznam dali da prodolzam ili sto da pravam,inace dva meseci ja smeniv kupkata i se banjam so filce,ama osetiv deka mn mi ja pravi suva kozata,moze i da mi e od toa ke go smenam pa ke vidam,fala ti sto gprocita mojot problem i sto mi odgovori user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.9.2013 13:24:26   
mamy *
Здраво девојки
Јас сум нова на форумот :) Се изначитав за овие вагинални инфекции и проблемите што ги имате од нив, меѓутоа не сретнав ништо слично со мојот проблем. Бремена сум 33+ недела и на првите испитувања на брис ми излезе позитивно на кламидија за што докторот ми препиша poliginax 2 пати неделно 8 недели. Пред три недели на контрола ми рече да ги земам пак poliginax 2 пати неделно во време од 1 месец и пак ке правиме брисеви. Овој пат имав таков проблем со ствање на апчинјава, можеби звучи глупаво но буквално прст неможам да си ставам, мислам овие три недели се раскинав од бутање на сила. Конечно решив да земам огледало и да видам со ми е вака тесно, кога вагината ми е цела како рана, црвена, модра игла нема кај да протнеш, а не апче. Избезумена сум, незнам што може да ми е user posted image . Ако имате слични искуства, ве молам споделете со мене.

(Одговор на членот tacka31)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.9.2013 14:16:32   
Melanija RR
mamy * добре дојде на Рингераја

Штом имаш реакција веднаш обрати се на гинеколог,може некој да ти пише ако има искуство но на карај си со бременоста и задолжително мора да те види гинеколог.Консултирај се и со друг гинеколог во врска со кламидијата не е за занемарување воопшто.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamy *)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?