|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.12.2012 20:28:53   
lady_05
fala vi ke probam utrevecer i se nadevam deka ke pomine ok user posted image

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.12.2012 20:42:18   
Cipi Ripi
Lady 05 ставај ги штом ти рекол гинекологот. Нема штета од нив. Јас ги ставав 20 недели. Што повнатре, тоа подобро. И одкога ќе ги ставиш треба да лежиш барем 45 минути.
Јас не сакам ни да помислам што можеше да се случи да не беа утрогестанот. Со среќа и имај лесна бременост.

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.12.2012 13:18:32   
lady_05
Zdravo, sinokje staviv utrogestan pred spienje mislam deka pominav dobro user posted image e sega sabajle koga bev vo wc imase ko roniki i mislam deka e od toa obvivkata na samata kapsula dali kaj vas iskacaa ronki ili pak toa celo iskacaseuser posted image i da imam cuvstvo deka celo vreme nesto mi tece user posted image mn malce e dali e od utrogestanot ili znaci bez boja e ko obicna mokraca pa da ne mi isteklo toa ako ne sum ja dobro stavila ili user posted image neznam prv pat stavam vaginaliteti i malce sum zbunka

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.12.2012 13:23:12   
Melanija RR
Нормално е дел да излезе при прво мокрење од сабајле,а може и на тоалет да имаш како густо но тоа е нормално не се секирај.Затоа и ти пишавме навечер пред спиење да ставаш за во текот на ноќта се растопи.Уживај user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.12.2012 13:25:58   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lady_05

Zdravo, sinokje staviv utrogestan pred spienje mislam deka pominav dobro user posted image e sega sabajle koga bev vo wc imase ko roniki i mislam deka e od toa obvivkata na samata kapsula dali kaj vas iskacaa ronki ili pak toa celo iskacaseuser posted image i da imam cuvstvo deka celo vreme nesto mi tece user posted image mn malce e dali e od utrogestanot ili znaci bez boja e ko obicna mokraca pa da ne mi isteklo toa ako ne sum ja dobro stavila ili user posted image neznam prv pat stavam vaginaliteti i malce sum zbunka


Да да, излегуваат, немој да се плашиш. па многу нормално е нели да излезе одкога ќе се стопи, инаку кај ќе одиuser posted image user posted image Мала шала.
Ќе ти излегуваат срцка и ронки и бело цело топче, значи најбитно е да лежиш минимум 45 минути за да кога ќе се стопи апчето да навлезе прогестеронот. Ставај си секојдневни влошки заради хигиена.

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.12.2012 13:30:34   
lady_05
user posted image abe jas mislev toa celoto treba da iskoci ama sabajlevo koga gi vodov ronkite pretpostavuvav deka e toa user posted image a za toa sto mi tece nesto ne postojano jas mislam deka e od toa oti do vcera nemav nisto a i da lezev cela vecer oti go staviv pred spienje i duri sabajle u wc samo me plasi toa iscedokot mislam nema boja onaka proziren e sabajlevo pamet si izvadiv oti osetiv nesto i si pomisliv na najlosoto user posted image ama se e ok

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
2.2.2013 9:13:17   
milmamica

ИЗВОРНА ПОРАКА: lady_05

user posted image abe jas mislev toa celoto treba da iskoci ama sabajlevo koga gi vodov ronkite pretpostavuvav deka e toa user posted image a za toa sto mi tece nesto ne postojano jas mislam deka e od toa oti do vcera nemav nisto a i da lezev cela vecer oti go staviv pred spienje i duri sabajle u wc samo me plasi toa iscedokot mislam nema boja onaka proziren e sabajlevo pamet si izvadiv oti osetiv nesto i si pomisliv na najlosoto user posted image ama se e ok



dont worry...
МЕНЕ МИ СЕ СЛУЧУВА ПОНЕКОГАШ ТОА....ЗНАЧИ ДА ИСТЕКУВА ВАГИНАЛЕТАТА КАКО РОНКИ, ИЛИ ГУСТА СМЕСА ИЛИ ПРЕМНОГУ ТЕЧНО КАКО ВОДА....И СЛ.
ИНАКУ, САКАМ ДА ПРАШАМ....
УТРОГЕСТАН КОРИСТАМ ВЕКЕ 10-ТИНА ДЕНА....НО ПРЕД НЕКОЈ ДЕН ЗАБЕЛЕЖАВ КАКО СЛАБА ИРИТАЦИЈА, СВРБЕЖ БАШ КАЈ ВАГИНАЛНИОТ ОТВОР...ДАЛИ Е ТОА НОРМАЛНО...БИДЕЈЌИ НЕ СЕ ЈАВУВА ПОСТОЈАНО ТУКУ ПОВРЕМЕНО....ИНАКУ ИМАМ МАЛКУ ПООБИЛЕН СЕКРЕТ, СО НРОМАЛНА БОЈА И БЕЗ МИРИС...
СЕ ПРАШУВАМ ДАЛИ Е ИНФЕКЦИЈА ИЛИ РЕАКЦИЈА ОД УТРОГЕСТАНОТ....
BY THE WAY.....УТРОГЕСТАНОТ ГО ПРИМАМ ПРЕВЕНТИВНО ЗОШТО ПРЕД 1 ГОД, ИМАВ АБОРТУС ПОРАДИ НЕМАЊЕ СРЦЕВА АКЦИЈА КАЈ ПЛОДОТ (ИМАШЕ ПА ВО 8 НЕДЕЛА БЕЗ СРЦЕВА АКЦИЈА)
ПОЗЗЗЗДРРАААВВВЧЧЕЕ......ДО СИТЕ....ИСКРЕНИ ЖЕЛБИЧКИ ЗА БРЗО ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ И ЛЕСНА БРЕМЕНОСТ....

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
2.2.2013 9:16:50   
milmamica

ИЗВОРНА ПОРАКА: angelce83

Ve molam nekoj da mi kaze, bremena sum 5nedela i gi primam utrogestan 200 dvapati na den-vaginalno, no eve denes primetiv kako dolu me ceska nesto, vekje 3den kako gi stavam i ocekjam deka sum nadrazneta malku, bas na otvorceto kaj sto gi stavam malku mi e crveno i me ceskauser posted image neznam zosto mi se pojavi vaka, mu se ima sluceno na nekoj vakvo nesto i od sto moze da mi bide?? A inaku pred da ostanam trudna gi imav napraveno site ispituvanja, site brisevi mi bea ok user posted image pisete mi ve molam dokolku nekoj imal vakvo iskustvouser posted image
[/q

НЕ СЕ ГРИЖИ, И МЕНЕ МИ СЕ СЛУЧУВА ИСТОТО ПОВРЕМЕНО, ИАКО НЕЗНАМ ДАЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА ИНФЕКЦИЈА ИЛИ РЕАКЦИЈА НА УТРОГЕСТАНОТ....
ИНАКУ ПАП И БРИСЕВИ ПРОВЕРИВ ВО НОЕМВРИ И БЕА ОК.....А СЕКСУАЛЕН ОДНОС СУМ НЕМАЛА 20 ДЕНА.....ТАКА ДА НЕЗНАМ ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА ОВАА ИРИТАЦИЈА, СВРБЕЖ И СЛ....ВО ПОНЕДЕЛНИК СУМ НА ПРЕГЛЕД ПА КЕ ТИ ПИШАМ АКО Д-Р МИ КАЖЕ ШТО Е...ПОЗДРАВЧЕ ДО СИТЕ...

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
2.2.2013 9:53:21   
milmamica
user posted image user posted image user posted image
ЗДРАВО ТРУДНИЧКИ...
ЈАС СУМ НОВА НА ФОРУМЧЕВО, А БРЕМЕНА СУМ 8 НЕДЕЛИ....ОДНОСНО, НЕЗНАМ КАКО СЕ СМЕТА ТОЧНО СУМ 8 НЕД. И 2 ДЕНА....ИЛИ СЕ ВЕЛИ 9-ТА НЕДЕЛА....??
ШТО ВИ СЕ СЛУЧУВАЛО ВО ОВАА НЕДЕЛА....И ДАЛИ ВИ СЕ ПОЗНАВАЛО МЕШЕТО...
КАЈ МЕНЕ НА ПР. СЕ ПОЗНАВА И ТОА ОСОБЕНО ПОД ПАПОКОТ, А ОБЛЕКАТА КОЈА ЈА НОСЕВ ПРЕД ДА ЗАБРЕМЕНАМ НЕМА ШАНСИ ДА ЈА НАТНАМ.....ИНАКУ ИМАМ РЕТКО ВРТОГЛАВИЦИ, МАЧНИНИ ОСОБЕНО НАВЕЧЕР...МИ СЕ ЈАДЕ ПА НЕ МИ СЕ ЈАДЕ, ЛИЦЕТО МИ СЕ ИСФРЛА СО СИТНИ БУБУЛИЧКИ (А СУМ ИМАЛА ПЕРФЕКТНА КОЖА ДО СЕГА).....ПРОМЕНИ КОЛКУ САКАШ.....
КАКО СТЕ МИ ВИЕ? БЕВТЕ ВО ОВАА НЕДЕЛА НА УЗ....КОЛКАКВО ТРЕБА ДА Е БЕБУВЧЕТО...
ХАХХА ИАКО МИ Е 2-РА БРЕМЕНОСТ, АМА ЕПТЕН СУМ ВО „ОУТ“, СЕ СУМ ЗАБОРАВИЛА.....
ПОЗДРАВ МАМИЧКИ....БРЕМЕНОСТ СО ЛЕСНОТИЈА ИСКРЕНО ВИ ПОСАКУВАМ.....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
2.2.2013 10:46:39   
profesorica
леле миламамица и јас исто се чудев на толку промени кои со првата бременост не ги имав.во 9 та недела бебето е многу мало ни јас не знам колку грама беше, имав мачнини и киселини до 16та недела а и облеката ми беше тесна

инаку на темата 2 пати прокрварев на почеток тоа беше во 7ма недела и ми препишаа утрогестан и се регулира

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот milmamica)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
8.2.2013 15:11:05   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Me interesira za vasi isskustva. Imam koristeno i utrogestan i crinone gel, osven razlika vo cena jas nkoja razlika ne primetiv. Sega mislam deka doktorite i klinikite imaat skluceno dogovori so farmaceutskite kopmanii za nivna preporaka za pacientite. Sakav da znam dali deluva vo uspesnosta na IVF.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка

Gelot nikogas go nemam koristeno, a utrogestan da.

Koe e poskapo, a koe poevtino?
Progesteronite sto gi upotrebuvame se so razlicen sostav ili potocno dobieni se od razlicni materii.
Primer Dabroston i Utrogestan se razlicni a dvata se progesteron. Primulut nor pa epten e razliclen, toj ne e ni progesteron tuku nesto sto go imitira.

Sporedbata napravi ja po cenata no i po toa koj od dvata e popriroden progesteron, podobar za teloto.
Mene mi e vazno i da ne mi istekuva koga ke stanam i da ima aplikator za "ins_ertiranje".
Utrogestanot znam deka nemase.


ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Utrogestan e gel tableta se koristi 3 pati na den i i mesecno kosta okolu 3 800den. a Crinone gelot e so aplikacija i se koristi ednas dnevno i kosta 5 100den mesecno. I dvata se koristat pri IVF terapiaja a ne odat na recepta. Mene me interesirase dali nekoj znae dali Crinonot e podelotvorenot zato sto e poskap ili samo zaradi polesna aplikacija. Planiram da pravam novo IVF pa me interesira zatoa sto so pari sum knap. Sakav vasi iskustva zato sto sekoj doktor i bolnica koristat razlicno.



_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.2.2013 14:25:59   
mum2beagain
Me interesira dali nekoja od vas primala progesteron do kraj na bremenosta?
Kako sto ve citam, vo glavno site ste primale do 12-ta ili 14-ta nedela.
Mene mi prepisaam inekcii progesteron depo 250 mg ednas nedelno, i utrogestan 200 mg vaginaleti preku eden den, pocnuvajki od 14 pa se 34 nedela.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.2.2013 15:58:45   
arh_diz
Nemas nisto loso ako go primas progesteronot do kraj na bremenosta, ako taka ti rekol doktor.Sigurno ima nekoja pricina

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mum2beagain)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.2.2013 16:12:55   
anailisav
mum2beagain bidi bez gajle,i jas primam progesteron depo ednas nedelno sega sum 30 nedela i mene mi rekoa deka do 36 nedela ke go primam i moja bratucedka isto primase do 36 nedela zaradi podrska.pozdrav4e

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.2.2013 16:43:47   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mum2beagain

Me interesira dali nekoja od vas primala progesteron do kraj na bremenosta?
Kako sto ve citam, vo glavno site ste primale do 12-ta ili 14-ta nedela.
Mene mi prepisaam inekcii progesteron depo 250 mg ednas nedelno, i utrogestan 200 mg vaginaleti preku eden den, pocnuvajki od 14 pa se 34 nedela.


ЈАс ги примав до 36 недела, и знам дека да не беа тие немаше да го имам моето сонце сега.
Значи ако ти рекол така примај ги.

(Одговор на членот mum2beagain)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.2.2013 20:05:55   
sesilia
Девојки пошто сум на работа отсабајле не можам да ја ставам вагиналетата докторката ми рече можеш насабајле орално да ја испиеш а другите две вагинално.Ама разбрав дека до 3 месец не се зема оралноuser posted image
Инаку првично едно докторка заради мал розе исцедок ми даде и дабростон и утрогестан и плус ми рече купи си инекции прогестерон може ќе ти притребаат,ама мојата докторка рече нема потреба од толку јако бомбардирање на организмот со хормони самиот утрогестан 3по200(максимум доза)е доволен .

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
27.2.2013 7:49:59   
arh_diz
sesilia jas mislam deka najdobro e utrogetsrnot da go stavas vaginalno ,pred da trgnes na rabota 10-15 minuti polezi .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
27.2.2013 9:31:53   
AnnaMolly RR
Сесилија, слободно можеш да го пиеш Утрогестанот. Јас во 7 недела прокрварев и ми дадоа да пијам Утрогестан, ама многу ми се лошеше од нив и затоа ги ставав вагинално. Пробај напиј се, ама ако ти се лоши ставај ги вагинално.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 10:48:38   
Lina*
Devojki imam edna golema makauser posted image mnogu cesto otkako ke stava utrogestan lezam okolu eden cas no koga ke stanam vednas mi se odi vo wc.Dali znaete kolku vreme mu treba da navlezi vo matkata ili da ne mi e badijala stavanjeto.
I drugo sto sakav da prasam dali ima nesto kako za drugive vaginaleti,znaci da ne se stava so raka tuku so nesto kako sto go vidov ko plasticno molivceuser posted image Jas probav ama utrogestanov se pomali i pagaat..???

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 10:54:17   
cacisk
Lina utrogestanot moze i da se pie, no mislam deka pogolem efek ima ako se stava vaginalno. Jas obicno lezam 1 sat i 15-20 min, i mene miistekuba dnevnata uloska lom mi se pravi, ama mislam deka kaj site skoro e taka.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 10:54:35   
Cipi Ripi
Лина мислам дека немаш никаков проблем, и мене ми се случуваше истото. Само гледај да лежиш обавезно 1 саат, јас екогаш трпев држев за во вц намерно за да полежам повеќе. Инаку утрогестанот не делува на матката, туку на грлото на матката, и штом ги ставаш вагинално гледај што повнатре. Не знам за какво моливче зборуваш, јас со прцти ги ставав и ги буткав што повнатре.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 10:58:17   
arh_diz
Lina nemoras tolku dolgo da lezis , a i posle eden cas ne e strasno ako si otisla vo wc

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 11:03:32   
skakul
lina i jas stavam utrogestan a veke 11ta nedela sum.i mene mi se smaci dvapati denot da se cepkam tamu doluuser posted image ama sto da se pravi koga se mora,a vo utrogestanot aplikator nema kako vo nekoi drugi vaginaleti.a za vremeto mislam deka e dovolno i pomalku od eden cas oti sega na poslednava kontrola se pobuniv deka na sabajle odma mi istekuva taa mi rece oti taka mi se cini dovolno ostanuvalo.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 11:08:18   
Bogdancanka
јас кога користев утрогестан лекарот ми рече доволно е 30 мин лежење,мислам нема потреба да се лежи по еден час

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 11:21:54   
mila28
Lina utrogestan koristev 2 x na den , edno pred spienej i edno sabajle, obicno vo 6h navivav saat ke stavam i prodluzivav da spijam do 7h , koga i stnuvav na rabota. (maticniot mi akza 1h vreme otkako ke go apliciram ad lezam) Inace koristev do 13ta nedela.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?