|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
9.10.2012 15:54:52   
bebell4
Ти благодарам за одговорот, се надевам дека кај тебе сега се е во ред! која недела си сега?
Мислев сум го заборавила ова чувство од првата бременост, страв,неизвесност...ама не било така се е исто присутно како и тогаш.
Поздрав, се надевам дека ќе биде се во ред, впрочем така и докторот ми кажа.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
28.10.2012 9:55:48   
angelce83
Ve molam nekoj da mi kaze, bremena sum 5nedela i gi primam utrogestan 200 dvapati na den-vaginalno, no eve denes primetiv kako dolu me ceska nesto, vekje 3den kako gi stavam i ocekjam deka sum nadrazneta malku, bas na otvorceto kaj sto gi stavam malku mi e crveno i me ceskauser posted image neznam zosto mi se pojavi vaka, mu se ima sluceno na nekoj vakvo nesto i od sto moze da mi bide?? A inaku pred da ostanam trudna gi imav napraveno site ispituvanja, site brisevi mi bea ok user posted image pisete mi ve molam dokolku nekoj imal vakvo iskustvouser posted image

(Одговор на членот bebell4)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
28.10.2012 14:05:11   
Melanija RR
Јас ги имам ставано во четири наврати но не сум имала проблем,консултирај се со гинеколог ако има потреба да ти ги смени

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
31.10.2012 12:57:51   
fliud
Прво здраво на сите и јас стварно не знам каде да најдам да напишам нова порака,па по се изгледа дека кје дадам одговор на некого user posted image .
Ми треба мислење од вас.
Се до денес менструацијата ми каснеше 6 дена тоа ми се нема случено никогаш во животот.Секогаш сум имала редовна менструација од 26 до 28 дена.Направив 2 теста кои што беа негативни.Ми земаа и крв за хцг и тој беше под нормалата,а мене сеуште не ми доагаше се додека не бев вчера на гинеколог и ми направи ехо на кое што виде ептен мала јајце клетка за која што ми рече да ја следиме и ми даде да пијам добрестон и утрогестон 2 пати вагинално.Вчера вечерта се напив само едно добрестон и ставив вечерта утрогестан и сабајлево кога гледам сега на работа ми дојде.Кога и се јавив на гинеколог ми рече дека не се фатил плодот. Може некој да ми објасни подобро поради што мене не ми е јасно како може хемиски да не сум бремена ,гинекологот да ми рече дека имало оплодена јајце клетка не успешна....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
31.10.2012 14:05:23   
Нивеа
fliud, не знам како е можно како прво докторот вагинално на ехо да ти каже дека имаш јајце клетка кога јајце клетките се гледаат само под микроскоп user posted image
како второ штом си имала два негативни теста и преку бета хцг негативно, значи не си бремена... не ми се верува какви се доктори постојат значи

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот fliud)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.11.2012 17:36:08   
slavicav
Da prasham neshto,eve veke 4 dena stavam utrogestan vaginnaleti bidejki predhodno 3 deka veke imav mnogu mal kafen iscedok.Sega otkoga pochnav prvite dva dena prestana i sega pak pochna no isto taka e malku.Mozebi ne e strashhno ama me plashi po malku a 5 nedela sum user posted image Kolku vreme go stavavte utrogestanot???

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.11.2012 17:52:25   
arh_diz
Ke ti kaze ginekologot do koga da stavas.Odmaraj poveke stanuvaj samo za wc

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.11.2012 19:05:19   
Snowhite RR
Обично утрогестан се зема до крајот на првото тромесечие, ама најдобро ќе ти каже гинекологот

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
29.11.2012 15:42:19   
ilic
Slavica vo mojot slucaj mene ginekologot mi go prepishuvashe se do treti mesec i mene isto po dve na den,no isto taka so niv mi gi preporaca i Ogestan za nadoknada na ishrana,ginekologot mi rece deka ubavo bilo ovie dve da se kombiniraat znajki deka i Utrogestanot i Ogestanot se preparati koi se proizvedeni vo ista labaratorija nekade vo Francija kolku sto razbrav,jas dvete gi koristev naporedno i do treti mesec go prekinav Utrogestanot a Ogestanot seuste si go koristam samo sega po tretiot mesec mi prepishaa i magnezium po 200mg a den,jas gi zemav bioelektra okolu 300den koshtaat i toa se shumlivi tableti
Se nadevam ti pomognav kolku tolku,no vo sekoj slucaj sekoja trudnica si e razlicna i posebna
user posted image

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
29.11.2012 17:18:55   
Sajna
imam edno prsanje so prvata bremenost mi davaa utrogestan za podrska na bremenost , sega mi dadoa DABROSTON , dali nekoj go ppiel i pomaga li od nedaj boze krvarenje?

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
29.11.2012 19:53:12   
Melanija RR
Сајна мене еднаш ми дадо дабрестон но се вратив на утрогестан.
На стимулиран циклус примав и некаде при крај ми се јави малку бледо розево крварење,па после 2-3 дена ги завршив и по2-3 дена добив.На исто ова се пожалила и друга пациентка што не смее да се случи.
Од утрогестан ова ми се нема случено.
Ете тоа е мое искуство што немора да значи,лисчно сум за утрогестан.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
8.12.2012 0:14:57   
ilic
da ne te plasam no nemam nisto dobro slushnato za DABROSTON,toj e poevtin i zatoa go preporacuvaat i ide a recept,no mnogu doktori vikaat deka predizvikuvale rak a dojka,za volja na vistiata podobro od utrogestan nema

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
10.12.2012 11:47:29   
surce
Zdravo na site user posted image
Imav spontan pred 5 meseci. i normalno, pocnav so pregledi za da mozam da se spremam za naredna bremenost.
no pri pregledite doktorot mi uvide dela sluznicata na matkata mi e samo 7 mm (mozno e da e posledica od kiretazata) i demek bilo opasno zaradi zadrzuvanje na plodot.
Pred edna nedela mi bese obulacijata (i po odnosite so mm) vednas mi dade dobreston 2x1 i mi rece da se vidime na 17.12.2012 (naredniot ponedelnik). A jas treba da dobijam na 14.12..... e sega imam milion prasanja user posted image
No kako najbitno me interesira dali nekoj imal iskustvo so sluznica od matka 7 mm ? (koi se posledicite i dali voopsto prestavuva toa problem)
dali dobrestonot e dobar za podrska na bremenost.

fala vi mnogu user posted image

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.12.2012 9:04:47   
Sajna
Jas imam tenka sluznica mi davaa estrofem vikaat pomaga svezo cveklo I ananas za zdebeluvanje pozz

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.12.2012 10:53:53   
Melanija RR
Мене естрофемот секогаш ми делувал и ми се зголемувал ендометриумот(слузницата).Тоа е проблем да се задржи плодот и затоа се даваат апчиња така што не се секирај.
Како што кажа Сајна помага и јадење на цвекло

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.12.2012 12:31:30   
surce
девојки фала ви многу за одговорите user posted image

уште едно прашање: естрофенот гинекологот треба да ми го препише, или можам и на своја рака да го земам, зошто мојот гинеколог ми кажа само добрестон да зимам, но дека НАЈГОЛЕМ проблем е слузницата што ми е многу тенка, само 7 мм

поздрвче,

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.12.2012 13:33:45   
Melanija RR
Мила не одат на рецепта но сепак или оди или прашај го по телефон, посебно зошто веќе си да речеме пред добивање дај боже да не добиеш user posted image туку тие се пијат барем јас ги пиев од 8 ден од циклус затоа подобро да си прашаш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.12.2012 8:56:29   
surce
Мамички...јас пак user posted image

пијам добрестон веке 15 дена, а притоа пробуваме да имаме user posted image
денес треба да добијам (дај Боже да не добијам) но немам никакви знаци, т.е ниту имам болки во стомакот (какоз а добивање или бременост), ниту градите ми се отецени или ме болат......
дали добрестонот може да даде вакви симптоми, (т.е. да исцезнат симтомите) и доколку правам тест за бременост да ми даде лажни резултати.
иначе на лекар треба да идам во понеделник....ама уби ме неизвесност user posted image

Поздравче и убав ден на сите

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.12.2012 10:18:47   
Sajna
DABROSTON ne dava lazni rezultati znaci mozes da napravis test slobodno ... lazni davaat pregnyl i drugi inekcii koj sodrzat beta ncg pozz

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.12.2012 10:25:09   
Sajna
a da i za znaci ic da ne se optovaruvas eve jas sum bremena 7 nedeli nikakvi znaci nemav i sega gradi ne me bolat nisto od sto spomnuvaat osven kselini ajde so sreka pa da kazes ubavi vesti

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.12.2012 11:03:03   
surce
фала многу Сања user posted image
ќе почекам до утре и ќе направам тест и се надевам на убави резултати user posted image
тебе ти посакувам убава и мирна бременост user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.12.2012 12:43:03   
ilic
surce jas ipak bi ti rekla utrogestan da si pies najdobar e no i toj ako sakas da go zemes prasaj si go ginekologot
iace posle spontan obicno se ceka najmalku 6 meseci za slednata bremenest tokmu poradi sluznicata,normalno zavisi od koi pricini e spontaniot moj drugarka morase da ceka cela godina no imase drugi komplikacii nejze dvapati i pravea kiretaza

(Одговор на членот surce)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.12.2012 14:45:36   
lady_05
Zdravo denes bev na lekar i mi dade folna i utrogestan(vaginalno) inaku sum po nivno 5nedela i 5 dena a sega mi rece za utrogestanot edno dnevno a zaboraviv da ja prasam koga e najdobro, navecer, nasabjle za folna mi rece posle obrok da pijam a za ova ne i sega neznam sto kako, dali nekoj znae da mi kaze i kolku dlaboko toa treba da se stavi zosto do sega nikogas ne sum imala potreba od vaginaliteti

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.12.2012 15:34:23   
Melanija RR
lady_05 штом ти рекла 1 вагиналета на ден тогаш е најдобро навечер,за во текот на ноќта да делува да се растопи.Колку длабоко мислам дека не влијае кога се дава за забременување и при бременост тоа значи колку што можеш со прст немора баш до крај ама убаво да влезе за да може подобро да делува.
Штом еднаш ќе пробаш сама ќе си процениш.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lady_05)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.12.2012 17:00:50   
Фиданче
Ke procenish sama, zosto ako ja stavish mnogu plitko ke ti smeta, a ako otides do wc moze i da izleze :) koga nema da smeta togas e dobro, a gadni se za srtavanje ama ke se izdrziuser posted image
Pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?