|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.11.2011 1:02:08   
Melanija RR
Edno prasanje-po stavanje na utrogestan
vaginalno,kolku vremenski treba da se lezi
za da se rastopi.Jas koristan sabajle I navecer
pa nekako mi e nablisku.Sovet?u.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.11.2011 7:19:11   
milika
Vo aptekata od kade sto sekogas gi kupuvam mi potenciraa deka mora da se lezi najmalku 45 minuti.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.1.2012 21:14:20   
Sweetheart
Драги мои Рингерајки бремена сум 5 недели и 2 дена, треба да одам на гинеколог по 10 дена за да го слуснеме срценцето на слаткото user posted image . Гинекологот ми препиша утрогестан поради претходната неуспешна бременост (спонтан абортус) меѓутоа сакам да ве прашам дали може да се има односи за време на примањето на оваа терапија или не? Јас кога ги ставам не лежам никогаш а по некои 10-15 минути се излева бела густа течност, дали е залудно нивното користење????

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.1.2012 13:05:10   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sweetheart

Драги мои Рингерајки бремена сум 5 недели и 2 дена, треба да одам на гинеколог по 10 дена за да го слуснеме срценцето на слаткото user posted image . Гинекологот ми препиша утрогестан поради претходната неуспешна бременост (спонтан абортус) меѓутоа сакам да ве прашам дали може да се има односи за време на примањето на оваа терапија или не? Јас кога ги ставам не лежам никогаш а по некои 10-15 минути се излева бела густа течност, дали е залудно нивното користење????

Имаш ризична бременост поради претходниот спонтан. Јас би ти рекла секс НИКАКО. Дај не си играј играчки, знам дека сега хормоните вријат, ама воздржи се од секс.
Кога ќе ти ставиш вагиналетите треба да полежеш. Навечер кога ја ставаш вагиналетат, треба да ја ставаш пред спиење, да немаш потоа некои поголеми активности освен миење раце, пиење вода и сл. Користењето на вагиналетите не може да биде залудно, јас ги користев и сум убедена да не беа тие, јас не ќе го имав во раце сега user posted image .

И пак да повторам, сите што користете лекови за поддршка на бременоста, воздржете се од секс, барем во првиот триместар додека се зацврсти плодот. А ако веќе решете да ризикувате, барем сексот да не биде груб.

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2012 11:24:05   
mama_sk
Zdravo, vo 5ta i 7ma nedela mi se pojavi kafen iscedok i mali bolki. Mi prepisaa Utrogestan vaginaleti, tabl. Dabrostan, Magnezium 350 mg sekoj den i inekcii Progesteron ednas nedelno. Denes bev na kontrola i fala Bogu se bese vo red, nemam krvarenje a bolki kako menstrualni imam na nekolku dena. Ginekologot mi rece da go dopijam toa sto go imam i povekje da ne primam terapija, samo da miruvam doma. Iskreno, malku mi e strav da ja prekinam terapijata zatoa sto mnogu mi pomogna... Sto treba da pravam spored vas? Da pobaram vtoro mislenje ili da ja poslusam doktorkata? user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2012 11:33:29   
arh_diz
Dokolku smetas deka ti pomaga terapijata pobaraj vtoro mislenje od ginekolog.Nemoj naednas da ja prekinuvas mozes da prokrvaris , terapijata se prekinuva postepeno.Znaci namaluvas a so toa sledis kako se custvuvas ako imas bolki ja ostavas terapijata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2012 11:51:09   
bombica
И јас сум да побараш второ мислење.Истото ми се случи и мене.Ми се појави кафен исцедок во 7ма недела ставав утрогестан до 16 нед. а прогестерон депо примив 3 инекции иако кафениот исцедок запре за 3 дена.Според мојата др. подобро е да се прима прогестерон одколку да се ризикува да дојде до повторно прокрварување.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2012 11:51:48   
vezilka RR
Јас утрогестанот и инекциите прогестерон ги примав до 16 недела, потоа по инструкции на докторот ги прекинав. Масгнезиумот ги примав скоро до крајот на бременоста, односно кога влегов ов 9 месец ги прекинав. Ако не си сигурна побарај си второ мислење..тоа никогаш не е на одмет..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
4.2.2012 13:16:41   
margos
Jas od 7 nedela pa se do sega eve 28 nedela primam inekcija progesteron ednas nedelno i mislam deka uste i ke ja primam.Moze li nekoj da mi kaze kolku e stetna inekcijata, epten mi e strav, posto se otruv so hormoni.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
4.2.2012 14:24:48   
Cipi Ripi
I jas margos sum 28 nedela, injekcija progesteron primiv pred tocno mesec dena, i sega vo ponedelnik mislam deka ke mi stavat pak. Pred 2 nedeli me prasaa dali sakam pak i kako se cuvstvuvam, no doktorot smetase deka ne e potrebno, demek utrogestanot si ja zavrsuva rabotata i dovolno bilo.Inace utrogestan koristam vaginalno non stop. Ti koristis li utrogestan? I kakvi drugi hormoni primas so vikas si se otrula?user posted image

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
4.2.2012 15:18:13   
margos
Cipi Ripi, jas ne primam utrogestan samo progesteron.Sega vo bremenost osven progesteronot ne primam drugi hormoni, ama pravev 2 obicni in-vitra dolga postapka i 3 in-vitra vo priroden ciklus i mislam deka imam mn. hormoni primeno

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.3.2012 13:09:10   
mama_sk
Kolkava doza na Utrogestan koristite? Jas dva pati po edna od 200mg dnevno i ednas nedelno inekcija progesteron depo. Mi gi namaluvaat bolkite a gi primam cela bremenost (sega sum 17ta nedela) a na pocetokot primav i dabroston tableti. Hormoni za izvoz imam user posted image ama se za bebceto, samo toa da bide dobro user posted image


(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.3.2012 13:28:20   
Cipi Ripi
Uzivaj si mama_sk i primaj si utrogestan, i jas od togas gi primam, sega sum 34 nedela i duri denes mi gi namali na edna od 100 navecer pred spienje. Pozdrav do tebe.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.3.2012 13:54:46   
aksor22
zdravo RR jas vo 14 nedela prokrvarev i od togas sekoja nedela primam progesteron inekcija i pijam utragestan100 3*1 nemam bolki a i od togas nemam krvarenje neznam kakvo e vaseto iskustvo mi kazaa deka krvarenjeto e posledica na odlepena placenta inaku user posted image e dobro no do koga bi gi primala inekciite ili tabletkite ako ima nekoja sl iskustvo pisete mi plzz

_____________________________

10.09.2012 se rodi David sonce mamino

30.01.2015 otide angelot na nebo mamina peperutka

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.3.2012 15:04:37   
mama_sk
Aksor22 jas uste ja primam terapijata a 17ta nedela sum. Krvarenjeto prestana ama bolki seuste imam. Celo vreme sum na boleduvanje , miruvam i lezam doma. Ne mi kazaa pricina za krvarenjeto a ne znaat ni bolkite od sto se. Zatoa mi ja prodolzija terapijata. Vo nikoj slucaj ne ja prekinuvaj dodeka ne ti potvrdi doktorot. Pozdrav user posted image

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.3.2012 19:00:06   
Растеме заедно
Јас сум 22 ра недела , прокрварев во 14-та недела, и од тогаш сеуште ги пијам утрогестанот исто така 3*1, а прогестерон примав до пред 4 недели кога ми престана крварењето, ама утрогестанот сеуште ги пијам и постојано одам на контроли. Во секој случај не ги прекинувај на своја рака, лекарот ќе знае кога е доволно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: aksor22

zdravo RR jas vo 14 nedela prokrvarev i od togas sekoja nedela primam progesteron inekcija i pijam utragestan100 3*1 nemam bolki a i od togas nemam krvarenje neznam kakvo e vaseto iskustvo mi kazaa deka krvarenjeto e posledica na odlepena placenta inaku user posted image e dobro no do koga bi gi primala inekciite ili tabletkite ako ima nekoja sl iskustvo pisete mi plzz


(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.4.2012 19:07:37   
ana_banana
mene denes dr mi rece da gi prekinam,da gi doprimam tie sto mi se ostanati i tolku,ja prasav da ne treba postepeno,da ne e stetno naednas rece nema vrska.imav mali bolki kako grcevi pred da gi primam a sega ne epten ednas na nekolku dena samo mal grc vo matkata ama toa go prepisuvam na dvete user posted image

(Одговор на членот Растеме заедно)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.4.2012 20:08:59   
milo20052011
jas utrogestan piev od 6 do 36 nedela a od 16 do 20 nedela i plus primav amp.progesteron na sekoi dva dena me vodea kako visoko rizicna bremenost....imav kontrakcii cela bremenist i zatoa gi piev..inaku nema nikakva steta vrz user posted image jas se porodiv normalno prirodno vo 37 nedela i so user posted image se bese kako sto treba...voopsto ne se sekirajte

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.4.2012 21:22:38   
meU87
milo 20052011 кога викаш контракции, на што точно мислиш. Мене ми е прва бременост, од време на време осеќам единствено болки во матката како за добивање, но тоа се ептен мали и краткотрајни. Овие болки мислам дека ги имам одсекогаш, но сметам дека се нормални. Нели викаат нормално е да се имаат(верувам дека тоа не е контракции или нешто лошо???user posted image )овие болки во рана бременост, демек се шири матката, едно друго....
Дајте малку просветлете ме на оваа тема, навистина се збунив сега.
И јас од почеток на бременоста примам Утрогестан, 2 х 1, а сега од кога влегов во 13та недела, ми го намалија на 1х1, додека да ја допијам кутијата, а после прекинувам целосно.
Дали тие контракциите се гледаат на ехо?? Може ли доктор да ги примети??
Веќе ништо не ми е јасно user posted image

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
20.4.2012 19:18:56   
Nina31
Zdravo na site idni mamicki.Od moe iskustvo, primajte si gi i utrogestanot i inekciite progesteron.
Jas imav krvarenje vo rana bremenost i do krajot na 16 nedela primav 3x 200 utrogestan i ednas nedelno progesteron inekcija.
Potoa si ja iznosiv bremenosta do kraj, bez nikakvi problemi, celi 40 nedeli i se porodiv normalno, brzo i lesno.
So lesno na site.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.4.2012 0:45:09   
milo20052011
meu87 jas imav imav bolki kako za dobivanje ama pojaki i otidov na dezuren na gak i me pratija da odam na fiziologija za da napravam emg na matka i naredniot den bev i napraviv i tamo mi kazaa za toa,a na eho ne se gledaat emg e nesto kako ctg koe se pravi od vo 9 ti...

(Одговор на членот Nina31)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.4.2012 9:37:28   
meU87
Oh milo се надевам дека не е тоа кај мене, валда би осетила ако е тоа.
Јас имам денес болки во матката, како да ми ја схири некој одвнатре, а ги чувствувам само кога се растегнувам(оптегам). Денес и ми се денови кога би имала циклус, ако може и со тоа нешто да се поврзе user posted image
Аман веќе ич не ми се размислува на лоши нешта, се надевам дека на крај се ќе биде во најдобар ред. user posted image
Ти благодарам мила на одговорот

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.4.2012 23:35:10   
petra27
Zdravo devojki.....jas imav visokorizicna bremenost lezev 9 meseci.......utrogestan primav do 14 nedela a potoa doktorot mi prepisa progesteron gel...znaci toa bea aplikatori polni so progestron i se ubrizguvaa vaginalno...so niv terav do 22 nedela....potoa vo 28 nedela mi e praven iten serklaz bidejki zapocnav da se poragam,no za sreka se bese ok i isterav do 40 nedela....i eve go sega lom pravi po doma :) veke sme 1 ipol godina....nego muabetot mi bese deka veke na sekoja zena i treba dopolnitelna doza na progesteron....imav slucka so moja bliska prijatelka,go izgubi bebeto vo 14ta nedela poradi toa sto doktorot i go prekina vnesuvanjeto na progesteron (t.e i dal dobreston)najslaba doza iako prokrvarela.......znaci sekogas barajte vtoro mislenje,citajte po forumi,po internet....samo korist moze da imate od toa....ona bese skeptik i nisto ne citase za da ne se plasela...i ete kako zavrsi neznaenjeto....pozdravce

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.4.2012 9:07:05   
meU87
Јас сметам дека треба да се чита на нет, но умерено и со доза на резерва, зошто секој организам не е ист.
Јас имам познати околу мене кои неодамна си износеа здрави прави деца, без ниту еден хормон, па цела бременост се беше во ред.
Мене ми дадоа Утрогестан од почеток на бременоста, па се до 13та недела, зошто ми беше утврдена касна овулација, а со тоа неможеше жолтото тело само од себе да си произведува доволно количество на прогестерон.
Сега веќе 4дена како ми е прекинат утрогестанот, од оричина што се утврди дека постелката е во ред и почна сама да си произведува прогестерон.
Така да, сепак сметам дека лекарите гледаат и знаат што и како, неможеме ние за ништо да не им веруваме, кога они и школо завршиле за тоа(има исклучоци нормално).
Јас малку бев исплашена во почетокот, баш поради тоа што многу читав низ нет и се осеќав посигурно со употребата на утрогестанот, па сега демек како ќе биде, но сфатив дека како треба и што треба тоа ќе биде. Сега планирам по релаксирано да си ја продолжам бременоста и максимално да уживам.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.4.2012 9:57:04   
Izabela*
Zdravo devojki! I jas sum so istiot problem, od pocetok na bremenosta primam progesteron ( Dabroston ) koi doktorot mi rece da go prekinam vo 13 nedela, no jas od pusti strav poslusav vtoro mislenje i gi primam seuste a sega sum 16 nedela. Pred nekoj den pocnav poleka da gi namaluvam ( po preporaka na doktorkata ) i uste vrotiot den pocna da me boli stomak ( slabi menstrualni bolki ) i osekav nekoj pritisok. Vcera na kontrolata se bese ok i doktorot mi rece da gi prekinam zosto nema potreba ama mene mnogu me plasi bolkata. Ve molam dokolku nekoj ima vakvo ili slicno iskustvo neka mi pisi zosto mi e mnogu strav. Pozdrav do site.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?