|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
3.1.2011 18:48:59   
heba
sea se isplashiv od postoive kje si gi zemam ushe edna nedela utrogestanov skapan ne sum krvarela ama i nedaj boze. so mojon doktor treba tek za dve nedeli da se vidam offf.

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2011 0:34:05   
fahi
zdravo i mene doktorot koga vide deka sum postignala ovulacija mi rece da koristam utrogestan od 200 i aspirin od 100 utrogestanot trebase dagi redam i sabajle i navecer 15 dena no zemav dve pakovki utrogestan zasto edna ima 15 mu se javiv na mojot ginikolok i mi rece dagi primam dvete pakovajna deka nema nisto loso ako gi primam ute podobro no menstruacijata mi kasnese 8 dena i dobiv nese zacnalo dobro no nema nisto loso urogestanot e za zadrzuvajne na plodot narocito posle nekolku spontani abortusipozdrav caos..



(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.1.2011 15:03:02   
*mika*
Devojki jas imam edno prasanje. Mu se javiv na doktorot da mu kazam deka vcera doznav deka sum bremena (posle 4 meseci od prethodnata neuspesna bremenost) i mi rece da zemam aspirin 100, i utrogestan. Ama jas zaborabiv da go prasam po kolku ( do dusa ne ni znaev deka ima razlicni pakuvanja), eve sega citam, pa staviv edna od 200 vaginalno sabajlevo, i planiram edna vecer. Znaci potrebni mi se za poddrska na bremenosta (pocetok na 5ta nedela sum, po moi presmetki), i neznam dali da gi zemam 2x200 vaginalno?? Taka mi gi prepisaa prvata bremenost (iako neuspesna), i imav vo zaliha vakvi od 200,pa dur da kupam novi... sto mislite vie???user posted image

(Одговор на членот fahi)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.1.2011 15:10:30   
arh_diz
Mika najdobro prasaj si go doktorot uste ednas, a dokolku ne ti pomognale trebalo da mu kazes na doktorot da ti gi zameni za nekoi drugi.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.1.2011 15:24:13   
*mika*
Arh-diz, prosliot pat drugo bese pricinata, imav tezok stomacen virus so temperatura.. do infuzija duri dojdov, i antibiotici mi dadoa, Moze i od niv da bilo) posle toa i klamidija i ureoplazma se javija od nigde nikade,iako pred toa nikogas ne gi imalo.. pa mnogu raboti ne se pogodija kako sto treba, pa srcenceto prestana da mu raboti nekade vo 6tata nedela, i mislam deka utrogestanot ne mozese da pomnogne mnogu u taa situacija..ednostavno ne se pogodija kockickite..
A ova sega e druga situacija, se e kako sto treba.. se nadevam user posted image .. dr mi rece da gi zemam za sekoj slucaj.. pa samo se dvoumam za kolicinata user posted image
a ne ni planirav da mu se javam, ama sabajle imav nekoi strekanja vo dolniot del i se isplasiv,pa otkako staviv edna kapsula od 200 mi se smiri.
Vikas pak da mu se javam???

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.1.2011 15:36:14   
arh_diz
Toa se hormoni javi se za sekoj slucaj da ne se predoziras

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.1.2011 15:36:59   
Olivia
Mika najdobro e da mu se javis na doktorot da ti ja odredi dozata, voobicaeno e 3x200 na den, koga se raboti za rizicna bremenost, ili potpomaganje za zadrzuvanje na plodot, dokolku si imala neuspesna bremenost predhodno najdobro e vednas da se konsultiras so dr i da prodolzis so utrogestanot, pozz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.1.2011 21:31:38   
heba
toa sho te shtreka bash i nemora da e povrzano so utrogestanot  na pocetokot site osekjaat bolki kako za dobivanje ne mu se sekiraj tolku i pochni si so doza 2 po 200 pa zakazi si pregled da te vidi dali treba povekje ili ich ne treba. mene mi reche doktorot sea zadniov pat deka sum preterala mnogu on mi reche da gi prekinam vo 13 ama ja od pusti strav gi prodolziv da pominat praznicite. ich ne se sekiraj.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.1.2011 22:08:11   
*mika*
Lele Heba, neznaes kolku si me smirila...abevcerase javiv i kaj dvajcata ginekolozi, i kaj maticniot, i kaj privatniot... privatniot mi vika, nisto nemoj da pis.. da stavas.. toa si e gospodova rabota... ako treba da se fati ke se fati, ako ne organizmot ke si go isfrli...user posted image  bog da cuva... kolku spontani treba da doziveam za da resam malku da mu potpomognam... pa zatoa si se javiv i kaj maticniot a toj mi rece, taka, 2x200, plus aspirin 100, i sega taka pravam.
A inaku ova sto vo tekot na celiot den imam kontinuirana bolka vo dolniot desen del na stomakot, te e bolka, te kako zhezhenje, ana takva lesna, tapa bolka... so kratki po nekolku minutni pauzi... toa ne e strasno neli??? Mislam ipak raste tamu nesto, neli??user posted image
Se mislam koga da idam na ginekolog?? sega vlegov vo 5ta nedela, dali da cekam do 6ta 7ma ili da idam uste utre...
A simptomi, osven bolkata i bolni gradi, seuste nemam nisto.. koga pocnaa kaj tebe, Heba???
Fala ti mnogu sto se grizis za mene user posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2011 18:37:37   
heba
mika sea kje  te boli paposle nema da osekjash deka te boli bidejki kje spiesh na hsolja :)) se shalam :) i kako toa da chekash dali kje se desi ili ne bez nishto, da toa e Gospodova rabota dali kje se fati ili ne ama ti morra da pomognesh a utrogestanot e praviot moment. obavezno da gi primash i niv i aspirinot mene toj  najmnnogu mi pomogna bidejki imam slaba cirkulacija. odma zakazi si pregled sho e sigurno sigurno e eve do petok idi da vidish dali e se na mesto i kje ti olesni plus. i ajde pishi posle za da se plashime zaedno dali kje izdrzat dzudzinjava 9 messeci ili sakaat da jadat kjotek :)

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2011 19:16:00   
arh_diz
Mika mislam sepak deka treba da se javis na ginekolog , bidejki imas kontinuirana bolka. Dodeka da te vidi ginekolog poveke lezi odmaraj se nikakva fizicka rabota i nikakvi stresovi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.1.2011 22:42:46   
*mika*
Fala vi arhi diz i heba na poddrskata najmnogu na svet!!!! user posted image
Pominav denes od kaj maticniot, i uste koga me vide, mi vika : so si dosla, pa uste ti e rano :)))  i ne me vide na eho, mislam ni jas ne insistirav, bidejki sakam sose srcence da go vidam i cujam, i on mi rece taka e podobro. Mu kazav za bolkata, samo me prasa kade tocno me boli..ama posto mu kazav deka ne e jaka, iako kontinuirana, mi rece deka najverojatno ne e nisto strasno, da ja ignoriram. Bidejki iskreno, koga ne bi znaela deka sum bremena, ne bi i obrnala vnimnie volku.
Mi rece da si prodolzam so utogestanot, i bidejki sum gi pocnala so 2x200, taka da si prodolzam, deka od niv nemalo steta, moze samo korist da imam. I so aspirinot 100 da si prodolzam, i otkako ke me videl na eho, a mi rece da dojdam nekade 6ta...7ma nedela, ke mi dal uput da isptam AFA, LA, Hemostaza (bar ova go razbiram od uputov), iako neznam ni sto znacat...
Taka da sega ke si uzivam... odmaram... ke si go galam mesevo..i ke si ja citam ringeraja :))) i ke cekam da dojde barem 6ta nedela (sega sum 4nedeli i 2 dena:) normalno po moi presmetki :))))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
31.1.2011 14:00:03   
*mika*
Jas imam novi vesti... :(( dobiv menstruacija :(( bev i na ginekolog, me pregleda, vika najverojatno ne se zadrzalo user posted image .. iako bev na utrogestan 2x200... prakticno dobiv so kasnenje od 6 dena, da ne pravev test, nemase ni da znam deka se zacnalo uopste .. jas ne se rastrevoziv mnogu, bidejki se e dobro, sega ke bese podobro da se zadrzese, ama moze ne se fatilo ko sto treba. Bitno sum cista, i dr mi rece da si go tretiram ko menstruacija i da si prodolzime ovoj mesec so mm so obidi pak. E sega, mi rece od naredna ovulacija da si pocnam so Dabroston, ic ne sum za klukanje so hormoni... neznam so ke pravam... ovoj mesec sakav da odmoram od broenje plodni denovi i merenje temperatura.. pa bide sto bide... ama sega ako treba da pocnam so hormonive... neznam sto da pravam user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
31.1.2011 14:05:33   
arh_diz
Mika mila ne se razocaruvaj taka trebalo da bide.Kako sovet samo dokolku imas nareden pat kontinuirana bolka insistiraj da te vidi doktorot na eho, mojot ginekolog i koga imav povremena bolka me gledase na eho
Stom ednas se fatilo ke se fati povtorno
Ti posakuvam ovoj mesec da si user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
31.1.2011 23:01:04   
heba
Mika ich da ne odmarash cel mesec kje sedish i pa kje se sekirash vaka odma pak na akcija da nemash vreme za nerviranje inaku ne e za uteha ama sepak podobriot del si go izvlekla barem nemash kiretaza za mene od cistenje mislam deka polosho nema na svetov a inaku doktorot  i imene mi rece deka povekjeto zeni pometnuvaat ne ni znaat bidejki se sluchuva samo so 7 ili 10 dena kasnenje ! ti posakuvaam se najubavo sledniov pat

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.2.2011 9:55:51   
*mika*
Fala vi na utehata i poddrskata heba i arh_diz :) se nadevam deka naredniot pat konecno ke bide se vo najdobar red :))

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
1.2.2011 11:08:28   
mimi*
Mnogu mi e zal mika sto slusam deka si dobila. Nemoj da se sekiras i da go stavas toa pri srce. Sigurno nabrzo ke se sluci vistinskoto. Inaku vikaat deka dokolku plodot ne se zadrzi i organizmot go isfrli, toa znaci deka ne bilo se kako sto treba i taa bremenost netreba ni da prodolzi. Odnosno vo pocetokot tvojot organizam embrionot go smeta kako strano telo protiv koe se bori i se stremi da go isfrli. Ako bide dovolno jak i ako ima sansi od nego da se stvori zdravo bebe ke uspee da ostane. Znaci ne se sekiraj mnogu, naskoro ke se sluci vistinskata rabota.
Najmnogu na svet ti posakuvam mnogu skoro da ne izvestis za user posted image koi ke donesat user posted image .


(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.2.2011 16:12:07   
AnnaMolly RR
Имам цела лента и пол утрогестан од 100 мл и едно десетина од 200 мл, рок им е до крај на годинава. Ако на некој му требаат, пишете пп да му ги дадам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2011 13:26:53   
*mika*
Jas ke pobudalam  user posted image  user posted image user posted image  dr mi rece 2 dena posle ovulacija da pocnam so utrogrstani 2x100, da ne cekam user posted image , ama posle toa sto se sluci minatiot mesec (toa sto najverojatno ne se zadrza plodot i go isfrliv so 6 dena zakasnuvanje na menzis i pokraj user posted image )  jas navistina ne ocekuvav ovulacija ovoj mesec.. mislev deka hormonite nema da mi se bas ok....ama sepak prodolziv da si ja meram temperaturata, i da si imame odnosi... I ete mi se pokaci.. imase blag skok.. i ne bev sigurna 100% dali sum ovulirala ili ne, i pocekav da vidam dali ke padne.. i vcera mi bese 6ti den od ovulacija.. i ete gi shtrekanjata vo desniot del na stomakot.. i ko za belja se tamu shtreka isto kako minatiot pat...user posted image  i se isplasiv da ne se fatilo i si otrcav do apteka i si kupiv utrogestani i pocnav vcera.. primetuvam koga sum po  aktivna povekje me boli (vcera na primer cistev po doma).. posle spienje pomalku me boli... shto da pravam ???? koga da idam na dr??? ke me napravi hipohondrik..znaci sega mi e 7mi den od ovulacija.. treba da pomine uste edna nedela do test... ama bolkive??? moram na rabota da idam.. da ne treba da mi otvori boleduvanje uste sega??? da ne treba da lezam??? stvarno sum isplasena i nemozam po 3 pat niz istoto da pominam... ima li nekoj pominato niz nesto slicno??
Znaci ako me prasate mene, ako sum bremena, vekje ne me ni raduva toauser posted image ... tuku me plasu sto sega????

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2011 13:49:30   
arh_diz
Mika dokolku sakas da go xadrzis plodot i mislis deka si bremena odi si na rabota no izbegnuvaj nervozi i fizicka rabota

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2011 14:13:51   
*mika*
Da da arh_diz, sakam da go zadrzam user posted image  se bi dala da go zadrzam... samo sum isplasena.. a doma mm mi vika aj ne se preoptovaruvaj..user posted image  e kako da ne se preoptovaruvam koga me boli ??? user posted image  na rabota nemam stresni situacii, relaksirano mi e, e sega kompjuterska rabota, da me vidis u momentov u polulezecka polozba na rabotnava stolica user posted image  deka vaka ne me shtreka...lele ako dojde direktorot user posted image  edvaj cekam domce da dojdam.. ma nisto ne pipam user posted image  ke si legnam pred TV do utre!! ni rucek ni butur nisto ne me zanima user posted image  tuku ke bide dobro ako sum se ufilmala sega... mislam mm ke me trpi do test (user posted image )samo.. posle ako ne bilo nistooo.. sukalo ke igra user posted image  mala shala na moja smetka.. ali sigurno bi sakal eden kjotek da mi udri.. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 10:58:40   
milicko4
дали некој знае како се употребува утрогестанот и кога се употребува мислам на кој ден од месечниот циклус ? мене ми го преписаа да го ставам вагинално во комбинација со кломифен но не ми казаа од кога да почнам да го ставам. кломифенот се пие од 3 до 8 ден или од 5 до 10 ден од циклусот а утрогестанот кога се става незнам. ве молам за совет 

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 11:01:28   
miana
Razlicni dozi ima i razlicno se konzumira..Mose i oralno i vaginalno...Ima i poslabi i pojaki..Jas zimav od poslabite navecer i nautro po edno vaginalno.

(Одговор на членот milicko4)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 12:00:48   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Имам цела лента и пол утрогестан од 100 мл и едно десетина од 200 мл, рок им е до крај на годинава. Ако на некој му требаат, пишете пп да му ги дадам.


Ова уште важи, ги сака ли некој да не пропаднат за џабе, не се баш евтини.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 12:40:34   
Andriance
AnnaMoly..samo da vidam doma koja gramaza i ti pishuvam..a kolku se inace? ne znam a mene denes mi gi pepishaa, 32 nedela sum zasto mi beshe omeknato grlo na matka, da ne pocnam da se otvaram :-))

pozdravce

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?