|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.6.2010 15:19:12   
petra27
Jas primav utrogestan uste od inseminacija pa do 11  nedela...potoa prokrvarev i mi dadoa crinone gel koj se ubrizguva vaginalno so aplikator....go promav do 15 nedela......

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.6.2010 16:38:32   
none
Nemam jas nikakvo krvarenje do sega nedaj boze a sega mi zavrsuvaat utrogestanot i doktorot mi rece slobodno da se prefrlam da dabrostonot stom mi kaza valjda znae on najdobro,ima nekoj so takvo iskustvo kazete mi?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.6.2010 12:09:43   
gabi88
mene utrogestanot mi go prepisa zavcera zasto bebeto bese mnogu nisko postaveno i mi rece deka toj nemada dozvoli sirenje na grlceto na matkata. Inaku mi rece da pobaram vtoro mislenje od drug ginekolog dali da pravat cirklaz ili da prodolzam so utrogestanot.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.6.2010 14:14:53   
danced
utrogestan mi dadoja vo 16 nedela od bremenosta poradi sto bebeto bese mnogu nisko postaveno i gi stavav vaginalno  se do 27 nedela se dodeka plodot ne dostigna odredena golemina i dobra postavenost, pa taka ne morase da se pravi cirklaz, sega sum 30 nedela i bebusot e super postaven.

(Одговор на членот gabi88)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.6.2010 16:28:37   
none
pa za toa li u stvari stavame od apcinajta ili ne razbiram za sto se da go zadrzi plodot i drugo neznamuser posted image user posted image

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 17:15:29   
iki82
da ve prasam mene denes mi pravea inseminacija i mi rekoa od utre da stavam utrogestan nasabajle i navecer. No jas se uste nemav ovulirano, a sto ako ne ovuliram do utre, ako stavam utrogestan zarem nema da mi ja poreci ovulacijata ?

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 18:15:21   
iki82
devojki ima nekoj odgovor na ova? citam na net deka ako se prima progesteron pred ovulacija ke ja popreci ovulacijata. A ovie mi vikaat da go stavam od utre sabajle bez da proverat dali sum ovulirala.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 18:20:32   
Палешка РР
На нет има се и сешто ики82, јас мислам да направиш како што ти рекол докторот, тој најдобро ја знае твојата ситуација.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 18:31:58   
Тања РР
Се согласувам со Палешка, докторот би требало да знае најдобро. Ако сепак имаш сомневања можеби би требало да му се јавиш на докторот и да му кажеш за твоите сомневања, да не превидел нешто.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 18:33:56   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

devojki ima nekoj odgovor na ova? citam na net deka ako se prima progesteron pred ovulacija ke ja popreci ovulacijata. A ovie mi vikaat da go stavam od utre sabajle bez da proverat dali sum ovulirala.


u tvoji situaciji se prima utrogestan kao ti vika doktor, sad je utrogestan kao podrška hm ne znam bolje da objasnimuser posted image  

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 26.6.2010 18:35:10 >

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 19:09:16   
iki82
uff ne znam sto da pravam, se javiv gi prasav mi vikaat da go zemam. a znam deka poprecuva ovulacija progesteronot.nekoj od drugive devojki sto pravel inseminacija ako ima da mi kaze, dali im davale utrogestan odma posle ovulacija, duri i ako nemaat ovulirano? Fala vi

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 19:52:06   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

uff ne znam sto da pravam, se javiv gi prasav mi vikaat da go zemam. a znam deka poprecuva ovulacija progesteronot.nekoj od drugive devojki sto pravel inseminacija ako ima da mi kaze, dali im davale utrogestan odma posle ovulacija, duri i ako nemaat ovulirano? Fala vi


jas sam imala ivf (odnosno icsi) dva puta, ukupno 4 transfere i uvjek sam dobila utrigestan ili dabroston. Kad si u tome, čitav ciklus ti sruše i postave na novo. Ne znam kako da bolje objasnim, utrogestan u tim postupcima ima drugačijo ulogo i nije važno što tamo piše, jer uvjeti u kojih ti ga uzmeš su različiti. Sve ke bide vo reduser posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 20:09:53   
agnes77
evo na makednoski (fala Tanja)
Утригестанот се зема по извршена инсеминација за подршка на бременоста.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2010 23:38:28   
lale
Jas  primav utrogestan od 4-6 nedela 2x2 vaginalno, doktorot mi gi dade za podrska na bremenosta i za dobro da se postavi plodot vo matkata.Nemav nikakvi tegobi i smetam deka stom vi gi dal doktorot treba da gi zemate ,sepak tie znaat najdobro.Ne se plasete slobodno stavajte gi eve jas gi primav ,a sega imam edna kerkicka od 13 meseci.Pozdrav do site mamicki.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
27.6.2010 10:01:05   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77

evo na makednoski (fala Tanja)
Утригестанот се зема по извршена инсеминација за подршка на бременоста.



и јш нешто ...
утрогестанот се пијат за секој случај, ако настане бременост

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
9.7.2010 11:41:20   
iki82
da ve prasam tie sto imate iskustvo so utrogestanot. posle kolku dena od koga ke gi prekines utrogestanot dobivas menstruacija ako ne si bremena?

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
9.7.2010 19:53:39   
puze
jas pravev in vitro i go primav utrogestanot se ispusti plodot i za 3 dena dobiv ciklus zavisi kaj sekoj mozi e razlicno ali tuka negde od 3 do 5 dena ke dobijas ciklus.


(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
9.7.2010 21:42:11   
iki82
fala puze, jas treba da gi prekinam, pa me interesirase za kolku vreme se dobiva posle niv.

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.8.2010 11:54:21   
kapince
dali e stetno da se klava utrogestanot eden saat pred vreme?dali po upotreba na utrogestan sostavot ne se zacuvuva vnatre del ispagja?dali treba da se kladi drug ako skoro celiot utrogestan ispadne?mi se sluci samo ednas.sovet..........

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.8.2010 12:44:22   
Mamicka32
Kapince, sekoja vaginaleta pa i utrogestanot se sostoi od aktivna komponenta (vo ovoj slucaj progesteron) i podloga (t.e. supsatncija vo koja se inkorporira progesteeronot za da moze da se aplicira vaginalno). Podlogata e taka napravena da se rastopuva na telesna temperatura, pri toa se osloboduva progesteronot i toj se resorbira, a samata podloga ne se resorbira i normalno e taa da ispadne. Ova se slucuva za nekoi 15-30 min po stavanje na vaginaletata i zatoa se preporacuva da se lezi minimum pola saat a ako mozes i saat vreme posle stavanje na vaginaletata. Bitno e pravilno da se stavi vaginaletata, t.e. sto podlaboko i drugoto sto ke si istece ne e problem. Problem moze da nastane ako i posle lezenje od saat vreme ti ispadne celata vaginaleta nerastopena, znaci ili ne e dobra vaginaletata ili ne e pravilno stavena. Ako ispaga samo kako gusta tecnost toa e normalno od podlogata i nema nikakva potreba da se stavi uste edna vaginaleta zasto progesteronot veke si se resorbiral.

(Одговор на членот kapince)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.8.2010 9:06:55   
kapince
zdravo devojki.sakam da prasam nesto malku mozebi i cudno.dali koga stavate utrogestan ja dopirate matkata?otprvin ja dopirav,potoa nemozev se imase povleceno nagore sega pak ja dopiram so stavanjeto na utrogestanot.dali e toa normalno????user posted image

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.8.2010 12:45:04   
vezilka RR
Да ти кажам право поима немам дали сум ја допирала матката, едноставно ја вметнував вагиналетата најдлабоко што можев..

(Одговор на членот kapince)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.8.2010 7:25:59   
kapince
zdravo devojki,dali obavezno treba sekoj den da custvuvas neshto vo matkata ili ne???i drugo eden den ne se napiv aspirin zaboraviv,dali e shtetno toa sto samo eden den ne se napiv???da vi kazam toj den sto ne se napiv i pocna glavata da me boli.pozzz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.8.2010 9:59:40   
blue_blue
Капинче, опушти се малку, имаш уште 9 месеци и после цел живот да се секираш за првото, па за второто дете, па за третото user posted image  дај земи со нешто друго занимавај се, читај, гледај филм, прај муабет за у која продавница има попуст....не си испила аспирин, не си испила и да е штетно (а не е сигурно) што сега? Жив човек си, си заборавила, Се ќе биде добро, ни прва ни последна трудница не си, ќе си бидеш мајка и ќе се радуваш....Помага да чуеш од овој, од оној што какво искуство имал, ама секој случај си е засебен. Затоа најди си (ако веќе не си нашла) гинеколог на кој му веруваш и кој тебе ти влева сигурност и доверба и слушај што тој ти кажува, а ти прати си ти како се осеќаш па него известувај го и се ќе биде добро....На плодот му требаш со смирени мисли и со мооогу позитивна енергија.....А дали и што ќе осеќаш во матката, во стомакот, во грбот сите што не има на рингераја да ти кажеме што сме осеќале може ти од тоа нема ништо да осетиш, а може се заедно ќе осеќаш...Ајде драга, уживај, биди добра и нека расне мешетоuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapince

zdravo devojki,dali obavezno treba sekoj den da custvuvas neshto vo matkata ili ne???i drugo eden den ne se napiv aspirin zaboraviv,dali e shtetno toa sto samo eden den ne se napiv???da vi kazam toj den sto ne se napiv i pocna glavata da me boli.pozzz

(Одговор на членот kapince)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.8.2010 10:36:06   
Mamicka32
Kapince be aman, opusti se, ne e bitno dali ja dopiras matkata ili ne, kako sto napisaa pogore devijkite stavaj go utrogestanot kolku mozes najdlaboko i lezi posle toa minimum 1 saat. A sto  e do aspirinot, vo bremenost se pie aspirin od 100mg koj nema ama bas nikakov efekt na glavobolka, taka da se ti e na psihicka baza, a glavata te zabolela zasto si se iznervirala koga si svatila deka si go propustila aspirinot. Nisto strasno ako 1 den si zaboravila, vnimavaj si od sega pa natamu da si go zemas redovno sekoj den po 1 tableta pred jadenje minimum 1 saat se duri ne ti go prekine ginekologot. Ne moze tolku da nasteti 1 propustena tableta kolku site nepotrebni stresovi.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?