|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 12:58:59   
Natasa981
adriance,se nadevam deka nema da stane do tolku seriozno..na pregled ti go utvrdija toa?a imase bolki nesto ili?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 13:00:38   
miana
Jas imam celo neotvoreno pakovanje od poslabite..mislam deka se 200mg..Ne gi stavava redovno i mi ostanaa..Inaku se 400-500 denai od pakovanje

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 13:21:17   
Andriance
Natasha981-ja si otidov na lekar zasto i vcera vecera i sabajle zabelezav gust kafeav iscedok..dokrot me pregelda prvo vaginalno..mislese da ne sum pocnlala poleka da se otvaram..jok...pa posle na eho..se beshe ok..i plodova voda i bebce i postelka...posle me stavi na ctg..nula kontrakcii i super otcukuvanja na srce na bebe..zatoa preventivno za da ne pocnam da se otvaram mi gi prepisha...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.7.2011 13:49:33   
peperutka84
Andijance jas prokrvarev vo 26 ned razmeknato grlo na matka i sum pod terapja so utrosoen eve vejke 9 nedeli od po 100 mg navecer pred legnuvanje gi stavam vaginalno od zegin se 470 den 30 vaginaleti pozz i bez grizi samo miruvaj poveke


(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
7.8.2011 17:39:14   
Elena Eni
Jas sum 7-ma nedela od bremenosta, a ostanav bremena tochno 3 meseci od spontaniot. Doktorot mi dade Aspirin 100 i Utrogestan 200. Gi napraviv site mozni ispituvanja i se e vo red, no sepak preventivno gi primam. Minatiot pat iskrvarev, a sega se plasham da ne mi se sluchi povtorno neshto losho. Inaku dobro se chuvstvuvam, imame srcence i super e postaveno. Stravot postoi postojano, shto li se sluchuva sega, dali chuka ushte srceto, dali ke bide se vo red itn.. Da se bide majka ne e lesno! Vi posakuvam na site lesna bremenost, toa site go zasluzuvame!

(Одговор на членот peperutka84)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
7.8.2011 18:42:33   
Jule0712
еве сега гледам дека постои форум и за утрогестанот...и јас ги пијам веќе 12 недели може а и повеќе не сум броела сега сум 34 недела а ги пијам може од 22-ра незнам точно....прв пат ми ги препиша зашто стомакот ми беше мн тврд и ми рече дека матката не се шири доволно колку што му треба место на плодот па мора да го земам тој хормон прогестерон и така направив....ова ми е прва бременост не сум имала предходно никакви проблеми со крварење или нешто слично.....земам утрогестан 2X 200 орално едно наутро после доручек едно навечер ...исто така пијам аспирин 100 за циркулација user posted image матичната ми рече да ги пијам до 36-та недела утрогестанот по две а потоа уште една недела по едно и ќе ги прекинеме скроз последните две недели ....ако има некоја слично искуство нека пише да се консултираме user posted image поздрав до сите

(Одговор на членот Elena Eni)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.8.2011 14:50:10   
Beluvce
jas sum 6ta nedela i bidejki pred 10 meseci imav spontan vednas koga doznav deka sum bremena pak doktorkata mi prepisa utrogest vaginalno po 2 navecer da stavam. pijam tri apti po edna tableta Mg i centrum materna denas dnevno.
ve citam vi prepisuvale aspirin...jas mislam deka aspirinot e najstrogo zabranet za vreme na bremenost

(Одговор на членот Jule0712)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
25.8.2011 14:57:49   
@Mila@
Jas zemav utrogestan 200 i aspirin 100 od 6 - 12 nedela + folna kiselina,okolu aspirinot jas neverni tomo prvo citam pa posle pijam edna nedela ne go piev aspirinot i koga otidov na pregled slednata nedela doktorot mi objasni deka nekogash e potrebno da se zima i se sto e dadeno e so nekakva pricina i mi objasni deka za krvnite sadovi kaj mene vo ovoj period e preporaclivo i pocnav da go zemam vo 12 nedela mi gi prekina i preminavme na magnezium i vit za trudnici.

(Одговор на членот Beluvce)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.9.2011 1:33:47   
Sweetheart
Mene ginekologot mi gi prepisa utrogestanot pred edna nedela za oralna upotreba, medzutoa mi predizvikaa kontraindikacii (golemi vrtoglavici) gi piev samo 5 dena a pred 3 dena gi prekinav. Mnogu mi e strav da ne dobijam zatoa sto imam bolki vo dolniot del od stomakot, a pred 5 meseci imav spontan abortus. user posted image user posted image user posted image user posted image  Inace utrogestanot mi gi prepisa ginekologot vo slucaj da se fati nesto user posted image  da ja zajakneme bremenosta (ako voopsto postoi).

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.9.2011 8:38:18   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Jas zemav utrogestan 200 i aspirin 100 od 6 - 12 nedela + folna kiselina,okolu aspirinot jas neverni tomo prvo citam pa posle pijam edna nedela ne go piev aspirinot i koga otidov na pregled slednata nedela doktorot mi objasni deka nekogash e potrebno da se zima i se sto e dadeno e so nekakva pricina i mi objasni deka za krvnite sadovi kaj mene vo ovoj period e preporaclivo i pocnav da go zemam vo 12 nedela mi gi prekina i preminavme na magnezium i vit za trudnici.

Mila,se gleda deka jas i ti odime kaj ist doktor..Ova gore kako jas da sum go pisuvala user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.9.2011 12:10:14   
*mika*
Sweethart a zasto ne probas vaginalno da i stavas utrogestanot? Taka polesno se podnesucvaat i nus pojavite se mnogu pomali. Go izvesti li dr za prekinot? Koga ti e data za dobivanje? Deka navistina mozat da pomognat dokolku se fati nesto, e sega ako ne se fatilo moze da ti ja odlozat menstruacijata pa zaludno da se nadevas.. ama pa ke si napravis test za bremenost i ke si bides na sigurnost.. Bolkite nemaat vrska, ne se sekiraj, ne mora nisto da znacat.
so srekja user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.9.2011 12:51:37   
AnnaMolly RR
И јас прво почнав да ги пијам Утрогестанот, ама многу ми беше лошо од нив. Докторот ми рече да почнам вагинално да ги ставам и така немав никакви проблеми. Консултирај се со гинекологот.

Инаку, едни се Утрогестан, нема посебно за орална и вагинална употреба. Само можат или да се пијат или да се ставаат вагинално, зависи како ќе одреди докторот и како ќе делуваат.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 23.9.2011 12:53:34 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
28.9.2011 19:53:15   
Sweetheart
Dragi moi gi prekinav utrogestanot pettiot den posle pienjeto posto imav vrtoglavica, lekarot mi rece deka za 8 dena treba da dobijam denes e 9 ti den otkako gi prekinav i nemam dobieno samo sega zabelezav kafeav iscedok a datumot za dobivanje mi e 2 oktomvri. Kazete mi dali ova znaci deka ne sum bremena?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
28.9.2011 20:08:53   
AnnaMolly RR
vo prvite meseci od bremenosta e normalno da ima blago krvavenje vo periodot koga trebalo da se dobie menstruacija. i mene to mi se sluci prvite dva meseci od bremenosta i zatoa koristev utrogestan. pocekaj do 2 oktomvri i ako ne prokrvavis napravi si test.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
30.9.2011 23:13:08   
Sweetheart
Nisto dragi moi jas denes dobiv i mnogu sum razocarana user posted image user posted image  duri i placev ocajno sakam user posted image .Mislam deka nikogas nema da go dobijam posle spontaniot.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
30.9.2011 23:54:43   
sharlot
eve mene deneska mi e prv den po inseminacija . i posle dvete tableti sto gi staviv primeti nekoku kafeni tocki posle nekoe vrem na gacickite.dali ova e normalno , mu se slucilo li ova na nekomu,zatoa sto doktotor mi rece deka se bilo super za inseminacija.jas super sum ovulirala ,soprugot imase odlicen spermogram pa se nadevam na uspesna inseminacija.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.10.2011 16:55:21   
Sajna
Dali utrogestanot moze da pojavi pozitiven rezultat na test za bremenost???????user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.10.2011 21:55:45   
Anonimen
sanja za utrogestan ne znam dali moze da pokaze pozitiven test no pregnil inekcija ili stop inekcija kako shto ja vikaat moze da pokaze user posted image bleda crta ako e jaka vtorata crta togash toa e agresivna bremenost a test se pravi pose 14 dena od inseminacijata za da imash naj tochen rezlutat se nadevam ti pomognavi bez panika oti stresot e najgolem neprijatel za pochetna bremenos pij folna i se drugo shto ti e porachal dr

(Одговор на членот Sajna)
  Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.10.2011 22:03:05   
*mika*
Sanja, utrogestanot ne pokazuva lazen test za bremenost vo nieden slucaj. Moze samo da go odlozi ciklusot, i toa i do 2 nedeli pa da se posomnevas deka si bremena, ama ako proveris so test i ako ti pokaze user posted image  bidi sigurna deka ne e od nego user posted image
kako i da e , so srekja user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.10.2011 10:36:15   
Sajna
Anonimen jas pregnil primiv pred 10 dena mislis deka od togas moze de drzi za da dava lazen rezultat ??? eve denes pak napraiv dva testa i dvata mi se ubavi jaki user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.10.2011 11:27:40   
AnnaMolly RR
Е, па, Sajna, мислам дека тогаш треба да ти честитаме! Па ти ќе станеш мама!

Со лесно да си ги поминеш деветте најубави месеци од животот! user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.10.2011 12:07:35   
Sajna
lelelee fala Ana molly jas se nadevam deka se ova e vistina uste ne mi se veruva dve godini gledam edna crta ovaa nedela sum vo zbunka jas vo petok ke odam i preku krv da napravam za sigurno pa ke vi javam pozdrav i fala za podrskata

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.10.2011 12:57:06   
vesna1
Bidejki na sestra mi i bese mnogu loso deneska bila kaj Petanovski i i rekol pod itno da gi prekine Urogestan-ot. I rekol deka vo 1% slucaj se javuva nepodnoslivost so gadnje i povrakanje.
Pa ke vidime dali ke bide bremena. Inace i nea testot i pokazal dve crti ama slabo vidliva ama rano i e deneska i e 6 -ti den od inseminacija.

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.10.2011 11:27:31   
AnnaMolly RR
Sajna, чекаме во петок да не израдуваш и да ги потврдиш убавите вести!
Сите ти стискаме палци!!!

Весна, првпат слушам за ваков случај. Па нема ли други лекови што може да и помогнат? Чекаме и ти да не израдуваш за сестра ти.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
19.10.2011 13:03:15   
Sajna
Jas dadov krv denes pa ke vidime posle sto ke kazat ...pustete mi srekicka user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?