|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.6.2012 21:56:26   
meU87
Женски ме интересира следново: денес ми беше извршен вагинален преглед за да се види дали сум отворена или не. 22недела сум и сега после прегледот имам како траги од кафенко. Дали е нормално, дали сте имале слично искуство после вагинален преглед??? user posted image

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.6.2012 22:04:27   
mmbucko
Jas imav taka koga odev na pregledi posle 36 nedela pri prvata bremenost. Znam deka venikolozite togas ne vnimavaa. Za vtorata bremenost i sega odam kaj drugarka mi i mnogu e vnimatelna i mi se nema sluceno da imam iscedok posle pregled.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.6.2012 22:43:00   
meU87
Премногу се надевам дека е нормално и дека е се во ред. Пред се затоа што многу многу ме болеше, мислам дека како со нож внатре да ме сечеа, а и сега сеуште осеќам пецкање.
Инаку претходно ме гледаа и се беше во ред, бебето не беше ниско, нормално беше за 22н. , плацента прв степен на зрелост, крварење никаде не видоа.
Многу сум исплашена и испаничена, едноставно дури и крива се осеќам што воопшто отидов на преглед.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.6.2012 23:06:04   
mmbucko
Obidi se da ne se grizis, ako mozes i za sekoj slucaj malku polezuvaj si den dva. Nisto cudno da ti e od grubiot pregled. Tokmaci ima na sekoj cekor, za zal

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2012 8:09:43   
target
jas sum vo 13 nedela i koga vo 12 praev mikrobioloski test minajdoja ureaplaza mi dadoa da pijam eritormicin i vagineleti ginko , dali nekoj imal iskustvo gi dopiv i sega sakam povtorno da proveram ama mnogu se plasam eksik, nekoj sovet

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2012 9:01:38   
Cipi Ripi
Target ne se sekiraj, ne e opasno, eve jas ke ti kazam licno za mene kako bese, vo 22 nedela na brisevite se pokaza ureaplazma, ja iscistiv so sumamed antibiotik, koga mi se rodi bebeto, mi rekoa deka se prenela ureaplazmata na nego, iako iscistena i izlecena, 14 dena na bebeto mu davav eritromicin sirupce bidejki postoese rizik za ureaplazma+

(Одговор на членот target)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.6.2012 20:29:29   
pepuska
Денес бев за пап у узпат го видовме бебушко меѓутоа кога докторот ми го земаше папот му прокрваре грлото на матката и крвареше некои 10 тина минути не многу сега е се смирено меѓутоа ми даде полигинакс вагиналети и за 7 дена повторно микробиолошлки брисеви треба да правам некој да не имал слично искуство да сподели зашто ова поприлично ме загрижи иако докторот ми рече дека нее страшно user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.6.2012 8:36:07   
target

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Target ne se sekiraj, ne e opasno, eve jas ke ti kazam licno za mene kako bese, vo 22 nedela na brisevite se pokaza ureaplazma, ja iscistiv so sumamed antibiotik, koga mi se rodi bebeto, mi rekoa deka se prenela ureaplazmata na nego, iako iscistena i izlecena, 14 dena na bebeto mu davav eritromicin sirupce bidejki postoese rizik za ureaplazma+


fala ti cipi ripi jas stvarno sum uplasena se nadevam deka se e iscisteno deka nema i na maloto nisto preneseno dr nedela ke go povtoram mikrobioloskiot pa ke vidime ke ve isvestam

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2012 16:30:36   
eni
dali ima nekoja iskustvo so streptokoka? Na posledniot bris vo 35-ta nedela imav streptokoka, a site prethodni bea negatvni. Dali nekoja od vas imala i so koj antibiotik ja iscistila? Jas imav pred 2 godini i edvaj ja iscistiv. Nekolku pati piev amoksiklav pa azitromicin i nisto. Na kraj se iscisti so cefaleksin

(Одговор на членот target)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2012 16:43:14   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska

Денес бев за пап у узпат го видовме бебушко меѓутоа кога докторот ми го земаше папот му прокрваре грлото на матката и крвареше некои 10 тина минути не многу сега е се смирено меѓутоа ми даде полигинакс вагиналети и за 7 дена повторно микробиолошлки брисеви треба да правам некој да не имал слично искуство да сподели зашто ова поприлично ме загрижи иако докторот ми рече дека нее страшно user posted image


Како не сум го видела порано постов user posted image Кој идиот од д-р ти рекол да правиш ПАП во бременост, се знае дека во 99.9% случаи при земање на примерокот доаѓа до крварење на грлото на матката. Се надевам дека се е во ред сега со тебе и со user posted image


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2012 16:53:35   
deluxe
i jas pravev pap test vo 12 nedela.mi rekoa deka moralo toa da se pravi ,stvarno bese grozno user posted image user posted image a zosto ne e dozvoleno pap test vo bremenost???

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2012 23:09:09   
Veronika 78
dozvolen e pap test vo bremenost a i pozelen ako ne e napraven neposredno pred zabremenuvanjeto
brisevi se pravat i od 11-14nedela i pokasno vo 33-35 nedela samo doktorot treba da bide krajno vnimatelen da ne povredi nesto

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 12:30:51   
Dreamline
JAs pravev PAP vo 5 nedela. i sega vlegov vo 13 i planiram mikrobiloski brisevi da pravam bez PAP. dali od isto mesto gi zemaat brisevite dali znaete. mislam na toa za PAP da ne gi zemaat podlaboko  ili...izvinete ako prasanjevo e glupouser posted image  tolku znam

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 13:20:06   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

JAs pravev PAP vo 5 nedela. i sega vlegov vo 13 i planiram mikrobiloski brisevi da pravam bez PAP. dali od isto mesto gi zemaat brisevite dali znaete. mislam na toa za PAP da ne gi zemaat podlaboko  ili...izvinete ako prasanjevo e glupouser posted image  tolku znam

Микробиолошките брисеви се земаат од 2 места-вагинално (поплитко) и цервикално (подлабоко), и разликата од ПАП е во начинот-т.е алатката за земање брис-за микробиол. брисеви се зема површински со меко стапче, додека за ПАП се гребат клетки со погруба (условно кажано) четичка.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 13:20:50   
temjana
пап тест колку што мене ми е познато не се прави во бременост, и јас прв пат слушам такво нешто. Во бременост се земаат брисеви и тоа во 12-13-та недела и подоцна во 35-36-та недела меѓутоа пап и земање брисеви не се исто. Ајде ако има некоја рингерајка докторка нека не упати повеќе, за да не нагодуваме вака сепак не сме стручни ова е од рекла казала, но сепак ми е чудно пап во бременостuser posted image

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 13:24:50   
Dreamline
fala na odgovorite.. ima smisla ova sto go velite..da da, jas pravev pap vo 5 nedela na prviot ginekoloski pregled koga mi vostanovija bremenost. ama gledam nekoi ste krvarele posle pregledot, jas ne...no jas pak imav krvarenje vo 7 nedela.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 18:02:09   
Gwendolin
Хм, ај да видиме некое стручно лице да ни разјасни, јас правев ПАП ама на почеток на бременост, уствари прво докторот ми правеше колпоскопија, па зеде за ПАП, а јас таму на стол качена му викам - ама јас сакав прво да знам дали сум трудна, одамна чекам. И ми се смее ми вика 5 минути седи мирна, да видиме што се случува, дали си ОК (имав претходно ЦИН1) па ако си трудна, ќе се види и по 5 мин. Па тогаш правев и по препорака на тие од лабораторија треба за 6 месеци пак (тууу јуни требало, јас пропуштив) а може и малку намерно, баш ради тоа што си викав, па на толку витамини пиење и здрава храна, ваљда нема сега пак ЦИН, го излечив, а и не сакав да ме грепкаат по грлото на матката во 8 месец. А нешто ми е страв кандида да не имам пак, па има ли друг начин да се дијагностицира освен на ПАП? Немам симптоми само засилен бел секрет, а за другите бактерии ваљда ќе си кажат брисевите.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
5.7.2012 19:12:36   
mmbucko
Gwendolin Candida se utvrduva so obicen mikrobioloshki bris. A imala nemala Candida , prvo nema da ti shteti sega a vtoro nema zijan da si stavish Canesten 3 ( ne 1) ako ne ti zavrshi rabota jogurtot (mada pomaga i toa kako)i taka preventivno se stava pri kraj na bremenost. Srekno!!!!

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.7.2012 15:49:25   
pepuska
Вака ПАП да направам ми бараа прво во Ре медика и јас влегов со тие зборови кај мојот доктор .... ми рече сакаш само микробиолошки или и пап му реков треба папот да го носам 20 та недела во ремедика и ми направи кога прокрварев не ми зема микробиолошки туку ги одложи за една недела на микробиолошките не прокрварев ама на папот имав кандида и се реши со вагиналетите кои ми ги даде оттогаш немам направено ехо и таман ко ќе бидам 20 недела значи за 2 недели неполни ќе се видиме со бебушко и ќе видиме до каде сме вака сум се ок

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.7.2012 18:37:13   
eli07
A sto e razlikata pomegju Canesten 3 i Canesten 1 ?user posted image Se mislam dali da stavam sega vo 38 nedela i pokraj toa sto brisevite bea ok...user posted image user posted image

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
6.7.2012 19:54:17   
mmbucko
Razlikata megu Canesten 1 i 3 e vo koncentracijana na aktivnata supstance. Canesten 1 e mnogu po visoka (po jaki se) i se stava samo 1 vaginaleta i utepuva se shto e gabicna infekcija i golem del od bakterii. Canesten 3 e pomala koncentracija i za ist efekt se stavaat po 1 vaginaleta vo tek na 3 dena. Pogore nekade mislam kazav i pokraj negativnite brisevi jas vo site 3 bremenosti na preporaka od mojot ginekolog vo 36-38 nedela stavav Ca.esten 3 za sekoj slucaj.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.7.2012 15:45:11   
eni
Mamicki sega gi zemav rezultatite od brisevite i pak imam streptokoka user posted image Nikako da ja iscistam. Dali nekoja od vas imala slicen problem i kako ja iscistila. Bas e dosadna ovaa bakterija.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.8.2012 17:47:59   
sanja.des
zdravo Mamicki,skoro pred mesec pravev mikrobioloski ama ne otidov kaj doktorot vednas da mi gi vidi rezultatite tuku bev denes i mi kaza deka imam bakterija GARDNERELA i mi dade klindamicin vaginaleti ,dali nekoja od vas imala vakva bakterija?sto mislite dali e opasna??? ufff jas denes sum celosno izgibena,veke sum 18 nedela user posted image

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.9.2012 12:04:12   
tantela
здраво на сите пред една недела правев микробиолошки немав ништо друго освен уреоплазма тука се изначитав дека тешко се лечи докторот ми препиша еритромицин и сумамед и вагинални Mycoril кога ги прочитав упаствата од сите овие ме фати страв огромен user posted image кога го прашав дали е сериозно дали од лековите нешто може да се случи се што ми рече е не е страшно ништо и лековите не биле опасни за мене и за бебето...и сега незнам дали да ги пијам или да барам друго мислење од друг доктор многу сум загрижена што ќе бидеuser posted image иначе сум 14нед. Ве молам за некое мислење

(Одговор на членот sanja.des)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.9.2012 15:32:26   
sandriana RR
tantela, многу е пострашно да не се излекува уреоплазмата, лековите секако не се опасни. Јас ја имав на вторите брисеви-во 30и некоја недела, па после терапија,чисти контролни брисеви - брзо ја исчистив, па ќерка ми се роди жива,здрава,права. Јас не би ризикувала да останам без соодветен третман во таква ситуација.

(Одговор на членот tantela)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?