|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
13.6.2011 12:41:55   
kikitina
Микорилот се за кандида, мене од нив ми помина. исто не ти е лоша идеја увин чај и јас го пијам цела бременост.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.6.2011 11:11:05   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: luna28

Сакам да прашам дали може  да се употребуваат вагиналети poligihax  во бременоста, дали некоја од вас ги има користено?(6 месец сум) Гинекологот ми ги препиша сум имала некоја инфекција ама некако ми е страв да почнам со користење.


I mene maticnata mi gi prepisa ovie jas imam samo uste edna i veke gi zavrsuvam, ona me ubeduvase deka se totalno bezopasni za plodot. Mene mi najdoa infekcija vo urinata, nikako ne mozam da zapamtam kako se vika, ama rekoa deka taa infekcija e najbezopasna od ostanatite 2 megjutoa deka treba da se tretira. Inaku istite ovie vaginaleti gi primav i pred da ostanam bremena nekoi 2 meseci, pred toa, i mi pomognaa za togas, no ocigledno se povratila vo megjuvreme.

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.6.2011 21:23:05   
dushice
rr mamicki ve molam za sovet na vaginalnoit bris i urinokulturata mi bese najdena enterococa bakterija lekarot mi prepisa da pijam pancef 2x1 na den i octenisept sprej malku mi e straf da pijam olku jak antibiotik .inaku sum 31 nedela.dali nekoja od vas imala do sega pieno pancef vo bremenost .da ne mu nasteti nesto na bebceto

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.6.2011 11:25:46   
luna28
Ги испримав poliginah вагиналетите ама ич не сум задоволна, не ми помогнаа ништо. 31 недела сум и незнам што да правам дали да пробам со канестен вагиналети или да одам пак на гинеколог?

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.6.2011 13:00:07   
kikitina

ИЗВОРНА ПОРАКА: luna28

Ги испримав poliginah вагиналетите ама ич не сум задоволна, не ми помогнаа ништо. 31 недела сум и незнам што да правам дали да пробам со канестен вагиналети или да одам пак на гинеколог?

Отиди на гинеколог и побарај да ти препише Микорил, јас од тие трипати ставав во текот на бременоста и сум задоволна.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.6.2011 13:59:27   
rina13
luna28 ne koristi nisto na svoja raka i moj sovet bez bris ili urinikultura ne koristi nisto,prvo vidi za kakva infekcija stanuva zbor i  koj e pricinitelot i koj antibiotik go unistuva,pa tek togas terapija.od licno iskustvo vo 12 nedela morav da pijam za 1 ista bakterija 3 razlicni terapii,zasto dr od svoja raka si pretpostavi sto mozelo da bide i pogresi.

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2011 8:38:30   
luna28
Фала Рина13 за советот оваа недела ке одам обавезно да ми земат брисеви па ќе видиме дали има некоја инфекција и што ќе треба да користам.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2011 9:43:59   
vanessa30
исто не ти е лоша идеја увин чај и јас го пијам цела бременост.

Misla deka e podobro da piete caj od brusnica i da jadete plod od brusnica, namesto Uvin- cajot. Ist efekt ima duri i podobar. Mene vo 5-ti mesec mi najdoa vo urino kulturata staphylococcus epidermidis, ginekologot mi rece deka toa e od  nekoja infekcija - nastinka od grloto koja posle se prenela na urinarnite patista. I edinstveno sto mozev da pijam bese eritromicin i mnogu mnogu caj od brusnica. I sega na kontrolata izleze deka se iscistila.

Inaku da prasam standardno vo koja nedela vi zemaa vaginalni brisevi???? Mene prviot pat mi zemaa oklu 13 nedela, e sega neznam dali sledno se zema na 28 ili taka nesto??

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.7.2011 13:30:35   
luna28
Vanessa30 брисеви се земаат во 12 недела и некаде околу 35 недела, значи неколку недели пред пороѓај за де се види дали има некоја инфекција и ако има да се лечи за де не му се пренесе на бебето

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.7.2011 23:39:35   
srekna_mama
Мамички мене од брисевите во 35-тата недела ми најдоа повторно уреаплазма и сега по втор пат пијам Sumamed..малку сум загрижена да не има штетно влијание врз user posted image ама сигурно тоа е подобра варијанта отколку да не ја лечам инфекцијата пред пораѓај?

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2011 3:22:09   
libra.n
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Мамички мене од брисевите во 35-тата недела ми најдоа повторно уреаплазма и сега по втор пат пијам Sumamed..малку сум загрижена да не има штетно влијание врз user posted image ама сигурно тоа е подобра варијанта отколку да не ја лечам инфекцијата пред пораѓај?

Koja nedela si sega? Isto i mene vo 36-ta mi bese najdena uraoplazma, zemav eritromicin i sega ke pravam kontrolen bris da vidime. A sto ako ne se iscisti? ke mora carski ili?

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.7.2011 14:16:29   
srekna_mama
Јас сум во 37-ма недела сега, и се уште пијам антибиотик па контролните брисеви се дури наредната недела...
Доколку не се излечи би било препорачливо да се оди на царски затоа што ако бебето се зарази потоа може да боледува од пнеумонија user posted image (така ни кажаа на предавањата во ГАК)

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.7.2011 12:38:10   
miana
Devojki vcera bev na pregled.Poslednive dva tri dena koga odam na kratka nuzda imam nekoe pecenje i mnogu pojacan vaginalen sekret..Mu kazav na doktorot i bez da me pregleda mi dadae cefaleksin kaspuli i nekoi vaginalni imeto im bese dolgo nesto kako neo.....forte :) i bea 615,denari.Mi rece da gi stavam dva pati nedelno dve nedeli i posle po edna nedelno..Ste gi koristele li ovie do sega? i kakvi se? Jas staviv vcera i nemam nekoe podobruvanje denes,...

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.7.2011 14:45:03   
vanessa30
Miana, dali napravi urino kultura so antibiogram  da se vidi za sto stanuva zbor? Ako ne si napravila, napravi, za da vidis dali e infekcija na urinarni patista, i sto antibiotik bi deluval, a ne bez nikakva analiza da pies cefaleksin.
Za sekretot moze da ti e kandida, treba bris da ti zeme, koja nedela si? Najcesto brisevi zemaat na pocetok vo 12-13 nedela.ali najcesto kandidata ide so cesanje, a tebe ako te peci moze da e infekcija na urinarni patista, pocni caj od brusnica od nego nemas steta, i plod od brusnica.
Pozz.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.7.2011 15:37:21   
miana
Pravev brisevi vo 13 nedela i mi bea super rezultatite,a segane mi napravi nikakvi analizi koga mu kazav dekame pece odma mi napisa recept..Ke go kupam cajot i onaka mi e najubav..Fala za sovetot :)

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.7.2011 15:42:21   
miana
inace sega sum 18 nedela

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.7.2011 9:50:03   
vanessa30
Miana, zemi si uput od maticen doktor za urina (ne od ginekolog) i napravi edna urino kultura. Jas ova ti go velam od sopstveno iskustvo i jas okolu 18 nedela  imav pecenje i napraviv urino kultura i izleze deka e bakterija na koja e dosta rezistentna, i na antibiogramot pokaza deka e rezistentna na cefaleksin, amoksiklav i dr, a od site atntibiotici na koi bese osetliva smeev da pijam samo eritromicin. Zamisli da piev amoksilav i nesto onaka od pamet, ke bese za dzabe.

A caj od brusnica, plod od brusnica i poveke vitamin C (barem 1000 mg dnevno) mnogu ke ti pomognat.
Pozdrav

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
21.7.2011 10:01:21   
Maca25
miana обавезно уринокултура да направиш! убаво ти пишала ванеса погоре, на уринокултурата најубаво може да се покаже дали е некоја бактерија и со точно кој лек може да се лечи. Со чајот може да ги ублажиш болките и пецкањето, но не  и да се излечиш.
Мила, за да бидеш сигурна и да си уживаш во бременоста направи го ова.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.7.2011 12:44:40   
miana
Pa da vi kazam duri sega go citam ova..Pecenjeto pomina,se plaknam so caj od kamilica..Dali vi se veruva deka staviv kamilica na vlosna i veke narednoto mokrenje ne me pecese..Kamilicata e cudotvoren lek zza se..Osobeno za toj del i za oci...doma se potrudiv da gi zapamtam tabletite vaginalni sto mi gi dade DR. Se vikaa NEO PENOTRAN FORTE ..Kostaat 615 denari
Dali ste gi koristele do sega...?A znaete li sto drugo primetiv...KOga bev da pravam krvna slika kaj mojata maticna pred da zabremenam mi zamaa 250 denari  i plus 50 denari za mokraca..Me praka ginekologot na krvna slika i mokraca vo istoto mesto (avicena) i onaka nadezna deka ke platam 300 denari taa mi vika 800..Onaka se zacudiv i ne mi bese jasno..SE javiv da prasam posle dva dena ( za da ne se bunam odma pa da mu kazat na doktoror\t) i tie mi vikaat upatite vazat samo od opst maticen lekar a od ginekolog..I jas i vikam na taa znaci koga nareden pat ke me upati ginekologot kaj vas po pametno mi e da odam kaj opstata i od nea da si zemam upat? Taa mi vika : da ..E aj sega? I taka i ke pravam

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
22.7.2011 14:17:37   
vanessa30
Miana, mene maticnata mi kaza deka za krv i mokraca uputi da si zemam od maticen doktor, a za vaginalni brisevi, za Cooms test od kaj nea. Za da mi vazat plavite kartoni.
Neznam zosto maticniot ginekolog voopsto ti pisuval uputi za krv i mokraca. Kolku sto znam porano za bremena zena site uputi gi izdavale maticnite ginekolozi (posto na nekoj nacin tie se vodele kako maticni doktori do poragaj) e sega ima nekoja izmena vo odnos na toa.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.10.2011 12:28:55   
vodickata
zenicki mili poslednite brisevi mi pokazaa streptokoka sto citam na net e strasno za bebusot a jas sum veke 37 nedela i so se vikat sekoj moment mozno e da se porodam... e sega me interesira dali nekoja od vas ima iskustvo so ovaa gadna bakterija i dali ako odam na carski ke se izbegne kontakt na bakrterijata so bebceto user posted image user posted image user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.10.2011 13:08:48   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Miana, mene maticnata mi kaza deka za krv i mokraca uputi da si zemam od maticen doktor, a za vaginalni brisevi, za Cooms test od kaj nea. Za da mi vazat plavite kartoni.
Neznam zosto maticniot ginekolog voopsto ti pisuval uputi za krv i mokraca. Kolku sto znam porano za bremena zena site uputi gi izdavale maticnite ginekolozi (posto na nekoj nacin tie se vodele kako maticni doktori do poragaj) e sega ima nekoja izmena vo odnos na toa.

Ej neznaes zosto...user posted image user posted image user posted image Ima procent be duso - zatoa user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.10.2011 14:29:19   
JovanaJ
Jas imav klamidija 7 mesec od bremenost. Primav natibiotik samo i na naredniot test veke ja nemase. Mnogu bev isplasena! Mislev antibiotikot ke ima nekoi strasni posledici za bebeto....ama bese vo red se....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.10.2011 12:06:46   
vodickata
vcera bev kaj maticniot i mi kaza deka sega za sega bakterijata ne mu steti na bebusot i deka rizicno e ko ke pominuva niz rodilniot kanal... mi dade amoksicilin da se napijam ko ke mi puknit vodenjak ili prokrvaram ili me fatet bolki pa se nadevam deka ke se svo red so bebushkooo...


_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.10.2011 13:38:25   
mamita83
Vodickata koga ke otides na poragaj treba da im naglasis deka vo tekot na bremenosta ti bila najdena streptokoka i pred poragaj ti stavaat inekcija antibiotik koj sprecuva infekcijata da se prenese na bebeto koga ke pominuva niz rodilniot kanal i so toa si 99% sigurna, a pred poragaj bi trebalo da pies cefaleksin ili antibiotik koj ke ti go preporaca maticniot.

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?