|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.3.2011 14:49:32   
Katerina81
fala ti na odgovorite...ne koristam jas gelovi nikakvi....samo voda sto vikas i sat-pat kamilica

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
7.3.2011 18:58:44   
heba
znam deka oralno ne se zima nishto za  kandida i da zemesh ne deluva ako si po 12 nedela zemisi kanasten 3 vaginaleti i kako nova kje bidesh

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
11.3.2011 11:08:32   
kikitina
Значи сега сум во 23 та недела и пред две недели бев кај Димчев на редовна контрола. Тој за уреаплазмата ми рече дека сега за сега не би преземал ништо, бидејки нели пиев Сумамед и пак ја имам. Некако лежерно ми објаснуваше дека нема место за паника, дека ќе обрнеме поголемо внимание после 7 ми месец. А што дотогаш? Ме интересира дали некоја од вас си ја носела оваа бактерија до крај, и ако се породила со неа имаше ли последици врз детето и дали мора царски рез?

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
16.3.2011 16:00:57   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: vlerasinani

jas sum na 4 mesec na bremenosta i sega bev na kontrola i imam bakteri sto treba da napravam dali moze da pijam uvin caj
pozdrav


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.3.2011 15:15:46   
vodickata
dragi ringerajki eve me i ovde :) imam nekoi slabi ceskanja dali e stetno za plodot da zemam kanesten krema preventivno... bi trebalo da sum 3- 4 nedela bremena a duri vo ponedelnik sum na kontrola user posted image user posted image user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.3.2011 13:36:59   
Katerina81
Zdravo devoji....edno prasanje
Bev denes da mi ze maat brisevi, malku me bolese ama nisto strasno. Posle toa dr. me gledase i na eho rece deka bebeto e ok si odgovara na merkite, organi sve si ima. Inaku sum 15-ta nedela.
Koga dojdov doma bidejki nosam sekojdnevni primetiv kafevo-crvenkast iscedok ne mnogu ama onaka....posle mokrenje pak imav kako kafeavo . Vi se slucilo li vaka do sega sum nemala krvarenje. Od pregledot li e ili da se javam odma na lekar??

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.3.2011 13:52:59   
Maca25
Катерина и мене истото ми се случуваше првите месеци од бременоста. Но, ако гледаш дека продолжува исцедокот јави се кај матичниот гинеколог или пак отиди на консултација. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.3.2011 14:14:12   
blond
И мене кога ми ги земаа брисевите, тоа ми се случи, нормално е. Дури имав кафеав исцедок 2-3 дена. Но ми рече матичната, ако се појави крв веднаш да отидам. Среќа, тоа не се случи и си останав само со исцедокот тие денови.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
23.3.2011 14:23:32   
heba
ako e kafeno ne e strashno ama ako prodolzi i ako e so crvena ili svetlo crvena boja vednash da otidesh ne samo da se javish. mene iscedok oboen mi se sluchi posle odnos i od togash od brachni drugari sme samo drugari :)))
znachi i mn od doktorive ne vnimavaat mnogu so toa cepkalkine koga kje se razbrcaat kako vo mozok da mi chepka

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.3.2011 5:50:01   
bombica
Uste od 14 nedela imam pojacan sekret. Ped 1 mesec staviv kaneste3 nemase nekoja promena no ne bev nesto zagrizena posto nemav problemi se do pred 2 dena koga od son me razbudi strasen jadez user posted image Se javiv kaj gin. i mi rece da stavam ginodaktarin.Uste od prvata vaginaleta se smiri jadezot ama mene me faka nervoza.Nikogas do sega ne sum imala problemi so vakvi raboti kaj bas sega najde .



(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.3.2011 21:19:44   
Bubba
Ima nekoja iskustvo so Betadine vaginaletkite? 39. nedela sum i eve 4 veceri vekje gi upotrebuvam, ama uzasno dosadni se. Mislam deka odma se topat i se osekjam kako vednas da isekuvaat. Baska toa, i dolen vesh i pizami i charshavi , se pravam lom so jodot. Dali i kaj vas tolku mnogu istekuva, ziva voda se pravam dolu..Velam  da mi prsne vodenjakot, nema da znam posto i onaka epten vodena sum :( 

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
2.4.2011 1:20:26   
prmk
zdravo na  site...
jas sum bremena vo 35 nedela dosega imam napraveno mikrobioloski bris u 12 nedela  na koi se pokaza deka imam kanida i dr mi prepisa nistatin vaginaleti a sega pak pravev i celata sum vo panika pak da ne ima problem... nemam nekoi problemi osven iscedokot koj postojano e prisuten bez miris i cesanje ali imam ogromna panika da ne se pojavi problen sega koga sum bas pri kraj na bremenosta...neznam zosto tolkav stav ima kaj mene...
vo 12 nedela nemaa za da mi ispitaat klamidija a sega vo 35 otidov specijalno na privatno da mi napravat mikrobioloski brisevi i pri zemanjeto na bris koe mnogu bese bolno mi napravi krvarenje ne obilno ali imase denta samo kafeav iscedok i bolki vo stmakot i polovinata...
epten se ispaniciv i i se javiv na dr da prasam ... ama mi race deka ne e nisto strasno... a mene koza ne me drzi... neznam so da pravam... pomagajte Ve molam


(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
2.4.2011 14:15:02   
heba
leleeee ajde ne panici za edna kandida ziti se site lugje jaimaat taa e domakjin vo nasheto telo samo moze da se pojacha poradi nekoi vlijanija nema shto da se plashish nit ona nit lekovite za nejzino lechenje moze nekako da mu nashtetat na bebeto ili na tebe. se vnimava samo ako se poragjash normalno da ja ischistish za da ja nema vo kanalot koga kje iskacha bebeto i toa se sreduva so kanasten vaginaleti. 

(Одговор на членот prmk)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
9.4.2011 9:52:02   
luna28
Сакам да прашам дали е нормално во 5 месец од бременоста да имам појачан вагинален секрет со бело - жолта боја и дали треба да одам на гинеколог? До сега немав такво нешто

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
9.4.2011 13:46:30   
Calypso
Нормално е, барем кај мене беше, исто како што го опишуваш, бело-жолтеникав секрет, и тоа појачан. Уште повеќе го имав во последните два месеци, а најмногу пред породување. А микробиолошките брисеви ми беа стерилни.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.4.2011 11:10:24   
nelaa
jas sum 28 nedela i imam skoro celo vreme pojacan sekret non stop sum so sekojdnevni vloski a brisevi mi zedoja vo 12 nedela nemav nisto doktorot mi veli eve gledam po mokracata nema nisto,dali nekoj go imal ovaj problem???

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.4.2011 11:20:31   
lilicka
nelaa.....и јас сум 28недела и кај мене е исто така брисевите ми беа супер исто и мокрачата....но мака мачам со појачан секрет многу лошо се осеќам,го прашав својот гинеколог ми рече дека во последните месеци е нормано секако да не е миризливо и да има боја,инаку мене ми препорача да си ставам од време на време Канастен вагиналетки.....поздрав

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.4.2011 11:28:06   
arh_diz
nelaa probaj da pies uvin caj ili caj od brusnica ako imas nekoja bakterija ke se sredi se

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.5.2011 13:04:55   
kikitina
РР и се случило ли на некоја да добие силна болка при земање брис. Јас до сега никогаш немав осетено болка, ама сега во 32 ра недела кога ми го стави тоа железното светки ми излегоа. Матичната вика да не ти е тоа од што имаш кандида, ама не верувам зашто и другпат сум ја имала па не ме болело на преглед???

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.5.2011 19:20:00   
nelaa
a zosto se zema bris vo krajot na bremenosta? i mene mi rece doktorot da odam ama jas mislam da ne odam na toj bris mi e strav da me cepka vaginalno user posted image

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.5.2011 21:09:03   
Calypso
Се зема брис за стрептокока група Б, и е задолжителен. И мене ме болеше земањето брис, поточно ставањето на спекулумот како никогаш дотогаш. Не знам зошто, можеби затоа што сме поосетливи во бременоста.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.5.2011 15:14:29   
luna28
Сакам да прашам дали може  да се употребуваат вагиналети poligihax  во бременоста, дали некоја од вас ги има користено?(6 месец сум) Гинекологот ми ги препиша сум имала некоја инфекција ама некако ми е страв да почнам со користење.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.5.2011 15:33:47   
kikitina
Јас ги имам користено порано и ефикасни се, ама сега матичната не ми ги даваше бидејќи не биле соодветни за бремени. Јас имав уреаплазма и кандида и освен антибиотик ми даде Микорил вагиналети, трипати до сега ги ставам и имаат ефект.Со картонче се 10 денари, на слободно 100. Инаку јас сум 7 ми месец.

(Одговор на членот luna28)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.5.2011 16:10:39   
lilicka
Јас ги користев исто Микорил ефикасни се и плус ефтини и не се штетни за трудници...испробано е user posted image

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
12.6.2011 20:29:03   
sladjana ms
Lilicka, a Mikorilot za koja infekcija se koristat,za kandida dali moze?Denes mi se pojavi kandida piev antibiotici za cistitisot no gi prekinav bidejki od antibiotici vednas mi se pojavuva kandida koja mnogu me nervira.Se premackav so kanesten mast i podobro mi e i sega dali da koristam kanesten ili mikoril vaginaleti, koi
se poefikasni?Edno lecam drugo rasipuvam i zatoa samo ke prodolzam so uvin caj inaku sum 20 nedela.Pozdrav!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?