|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
24.11.2010 19:42:36   
jasmina18031990
Jas odkako ostanav bremena stalno imam problem so kandida i stalno doktorot mi prepisuva vaginaletki gi koristam i po nekoja nedel pak isto dali toa mozi nekako da mu nasteti na moeto bebe pri poragajot zaradi neizbezniot kontakt????

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 9:23:29   
antonie
jas nez nekoj velat deka moze, jas imam infekcija primav antibiotik i vaginalni, jas vlezena vo 9 i bev na kontrola doktorot mi kaza da zemam uste edno paketce vaginalni da se si bide cisto za koga ke ispaga bebeto. zemaj si postajano pred poragaj da si bide procisteno

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 9:34:52   
jasmina18031990
a le koristam stalno samo se plasam da ne se porodam vo toj period koga povtorno ke me napadni kandidata bideki ne se znae tocno koga ke saka bebusot nadvor ama toa e si se nadevam deka nema da bidam takov maler

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 10:17:35   
antonie
i jas taka si velam deka bas togas ke ja nemam, sega ke pocnam da gi pijam pak, ti koja nedela si? vo 9 koga ke vlezis stavaj celo vreme... ne se stetni tia

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 10:59:13   
jasmina18031990
na 3 dec pocnuvam devetti ama ke se poragam porano imav nekoi problemi zatoa ne znam kakva ke mi bidi togas sostojbata so kandidata

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 11:14:01   
antonie
epa jas imam na 8dek zakazano so provokacija, i planiram da pocnam pak da gi stavam nakaj 1dek. taman do 8 da se procisti infekcijata.

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 11:23:35   
Pepelaska *
Jas se porodiv so kandida sabajleto staviv vaginaletka Neopenotran a vecerta vo 19: 20 se porodiv,losoto bese sto mnogu ispukav posle epiziotomijata i premnogu iskrvariv pa na kraj zavrsiv so hemoglobin 77 i primav krv.

Zatoa devojki pred raganje obavezno stavajte vaginaletki ne mu stetat na bebeto, iliodete na ginekolog na promivki so betadine.

Pozdrav i lesen poragaj na site

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
25.11.2010 20:57:32   
jasmina18031990
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

epa jas imam na 8dek zakazano so provokacija, i planiram da pocnam pak da gi stavam nakaj 1dek. taman do 8 da se procisti infekcijata.
So lesno da si pominis i se nadevam deka ke bidi taka kako sto sakas so vaginaletkite

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.11.2010 11:31:51   
Bubba
Прашањево не се однесува баш на вагинална инфекција, ама поради мојата кандида, и на маж ми му зедов канестен да се мачка. Користеше два дена, па еден прекин (од немарност значи :) ), па пак 3-4 дена, еден прескокнал, па пак еден ден...На нив пишува континуирано ад се користат една недела, ама му се појави црвенило и чешање и како лушпи...МОжно е да алергиска реакција? Во упатството пишува многу ретко има алергиски реакции.Ако не е алергиска, имате претстава што може да биде? Ја прекина употребата, па сега не знам , да видиме дали ќе се смири..Инаку немаме односи.

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.11.2010 11:47:56   
Natuska85
Мене не ми е јасно баш оти и мажот треба да користи канестен ако жената има кандида.па нели ако имате односи тоа ќе е со кондом и неможе да се префрлиuser posted image .

Јас сакав да ве прашам женски колку обично се користи канестенот,околу една недела ли?

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.11.2010 11:56:34   
Bubba
Натушке ние во цела бременост еднаш имавме односи и тоа еднаш без кондом беше. АМа подоцна ми открија кандида, па значи сигурно и тој ја добил и затоа..
едит: во упатството пишува недела до две дека се користи, ама дека не треба да навлезе внатре во вагината. затоа треба прво доктор да ти го препише. јас инаку користев гино дактрил вагиналки, една недела .


< Поракaта ја уредил Bubba -- 29.11.2010 11:58:23 >

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.11.2010 12:08:07   
Natuska85
ААа така ли,не те разбрав Бубе затоа чудно ми беше оти и мт да се мачка.Инаку и јас имам кандида и ставав 3 вагиналетки докторот толку ми препиша,а сега продолжив да се мачкам со маст,ама незнам колку време да се мачкам,па мислам да му се јавам да го прашам...

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 22:49:27   
kikitina
Здраво на сите, сега се зачленив и прочитав доста постови. Инаку 15 та недела сум, супер се осекам, освен сто имам еден проблем. правев микробиолошки брисеви и имам уреаплазма. Другите се во ред, ни кандида немам. Гинекологот ми препиша сумамед,не знам колку е ефикасен со оваа бактерија. На ехо се беше ок исто пред две недели. Што мислите вие да пијам сумамед или не. Дали е штетно после терапијата пак да ми земе брис за таа бактерија и во што е нејзината опасност по плодот? Да не бев трудна немаше да правам никакви испитувања, затоа што симптоми немам, нити пак бело перење,чудно од кај излезе оваа уреаплазма user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:00:29   
Тања РР
Kикитина најпрво добредојде на РР. Се надевам дека убаво ќе се дружиме, заедно ќе ги броиме неделите до твоето пораѓање и заедно ќе се радуваме на твоето бебенцеuser posted image .

Ако сумамедот е единствен лек на кој твојата бактерија реагира подобро е да го зема отколку да не го земаш. Нема сигурни податоци дека сумамедот е штетен за плодот а од друга страна инфркцијата може да направи многу проблеми. Јас сум доказ за тоа.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:13:53   
kikitina
па не знам дали бактеријата ќе реагира на сумамедот, затоа и прашав дали го користел некој за да ја излечи бактеријава, за да не се трујам џабе.А таман се радував дека е се ок, кога еве проблем user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:20:03   
*mika*
Kikitina, a da otides ti na uste edno mislenje??? Dali imase naod za bakterijata na koi se lekovi ti e senzitivna a na koi rezistentna??? pa ako moze so poslab antibiotik da se tretira, zasto da da se trues kako sto vikas so pojaki..
ne se sekiraj, jas kolku sto znam pak deka ne e tolku strasna ako se drzi pod kontrola.. nekoi drugi citam imaat i drugi iskustva.. zatoa  jas mislam ako si vo moznost da si pobaras vtoro mislenje od drug ginekolog :)
i bez nervozi za se ima lek :))

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:27:26   
Тања РР
Kikitina ако др ти препишал сумамед сигурно на антибиограмот кој е направен пишува дека твојата бактерија е осетлива баш на тој антибиотик. Провери си на резултатот на кои лекови реагира бактеријата и ако нема оспен или цефалексин слободно пи си сумамед.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:29:01   
kikitina
Ништо не сум испитала на што ќе реагира бактеријата, гинекологот ми рече секоја втора ја имала и дека на сите им давала сумамед и се чистела на контролниот брис, имала само еден случај каде ништо не помагало и жената предвреме се породила. Фала сепак на мислењата, јас секако пред да почнам со терапијата ќе се консултирам и со друг гинеколог.
Редактирам, пишува дека реагира на азитромицин, а тоа е состојка на сумамедот. user posted image

< Поракaта ја уредил kikitina -- 17.1.2011 23:32:36 >

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
17.1.2011 23:36:22   
Тања РР
user posted image user posted image user posted image

Штом си правела микробиолошка анализа автоматски си добила и антибиограм на кој пишува на кои антибиотици ти  осетлива бактеријата.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.1.2011 14:13:31   
heba
dechki mene mi zakazaa brisevi tek za edna nedela ama jas neznam kako kje dodrzam do togash mi istekuva nekoe chudo od dole mnooogu gusto so neodredenaboja isto koga koristev utrogestanot kako parchinja od obvivkata na apcheto . celi tri i pol meseci gi koristev utrogestanot i mn problemi mi pravea i sega mislam deka ova e nekoja reakcija od niv a gi preknav pred 10 dena. mu navestiv na doktorot deka kje zemam vaginaleti kkanasten ma da mnogu mi e strav. sega sum 17 nedela gi koristel nekoj ova vreme?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.1.2011 17:52:40   
Luci
heba Canesten3 mislam deka mozes da koristis vo sekoe vreme, jas gi koristam preventivno po edna vaginaleta nedelno po preporaka na maticniot

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.1.2011 21:41:33   
heba
I kakov e rezultatot ? dali so nivno koristenje raat si od svrbenje, iscedok i sl.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
18.1.2011 22:30:30   
Luci
Heba svrbenje voopsto i sum nemala do sega a iscedok imam da recam cesto. Pred 1 nedela pravev mikrobioloski birisevi i naodite bea vo red, koga go prasav maticniot ako se vo red kako togas imam iscedok toj mi rece deka iscedok e normalno da imas vo tekot na bremenosta poradi hormonalnite promeni koi ti se slucuvaat vo organizmot, jas sum sega 36 nedela

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
26.1.2011 14:28:09   
libra.n
Zdravo na site, ne procitav tuka dali nekoja od vas imala iskustvo so Trihomonas i Gardnerella? Za Gardnerella-ta zemav Almacin, a sega i za Trihomons sigurno ke mi dade nesto doktorkata. Dali ste imale iskustvo so ovie bakterii? Pozdrav

(Одговор на членот jasmina18031990)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.1.2011 18:03:10   
Pepe
Jas na pocetokot  na bremenosta imav Trichomonas i Gardnerela...Gi tretiravme so Gentiana violet ,lokalno i se izlecija bez nikakov problem.Ne piev nikakva terapija,tuku pravev vaginalni promivki na sekoi 3 dena ,nekolku pati
user posted image

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?