|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 22:12:44   
BEBICA
Carpal tunnel syndrome - dijagnoza najceto postavuvana kaj luge koi izvrsuvaat repetitivni (povtoruvacki) raboti kako procesiranje na podatoci, programiranje, rabota na fabricka lenta. Se manifestira so bockanje i trnenje na vrvovite na prstite, gubenje na cuvstvoto za dopir, tapi negodni bolki vo dlankta i okolu zglobot na rakata. Vo po seriozni slujcai bolkata moze da se prosiri nagore po rakata pa se do ramoto.
Pricina za ova e pritisokot koj od razni priini se sozdava okolu medialniot nerv koj se naoga vo karpalniot tunel - koskena tvorevina vo zglobot na rakata.

Vo bremenosta, posebno vo vtorata polovina, koga zenata ima pogolema tendencija da zadrzuva tecnosti vo teloto, moze da dojde do po izrazeni simptomi na CTS. NAteknuvanjeto na racete i zglobovite doveduva do suptilen pritisok na medialniot nerv koj gi predizvikuva nelagodnostite asocirano so CTS. Simptomite na CTS mozat za prv pat da se pojavat vo bremenosta i nelagodnostite postepeno isceznuvaat po raganjetona bebeto.

Ona sto mozete da napravite za da si gi olsesnite simptomite e slednovo:

- Izbegnuvajte silni repetitivni dvizenja so racete.
- Ako rabotite na kompjuter namestete ja tastaturata taka da dlankite i laktovite vi se vo ista visina dodeka pisuvate.
- Izbegnuvajte da spiete na racete; Ako ve rarbudi bolka ili vtrnati prsti razmrdajte ja rakata i podprete ja so pernica taka da e povisena.
- Vo slucaj simptomite da se po seriozni probajte da ja stabilizirate rakata vo neutralna polozba (imobilizacija na zglobot) - od licno iskustvo, ova navistina pomaga koga imate bolki vo rakata iako trnennjeto nema da iscezne.



Дали на вас ова ви се случуваше, мене да но не верував дека тоа би било некој синдром, се до денес кога на гости ми дојде една пријателка која го има истиот проблем, бремена е и гинекологот и рекол дека тоа се слуцува кај бремените жени.
За ова не сум знаела па сакав да го споделам со вас.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 22:28:14   
topce
мојата работа е на компјутер и претежно е седечка, меѓутоа во бременоста немав ама баш никакви проблеми ни со раце ни со нозе. Рацете воопшто не ми отекуваа, а левата нога долу околу зглобот почна да ми отекува тек втора недела од 9 месец. Единствен проблем што ми се појавува од мојата професија е тоа што кога сум на одмор првата недела имам како мали болки во зглобовите од прстите кои по одредено размрдување поминуваат, како да ми се укочени прстите, и слаба циркулација.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 22:30:35   
Maca25
мене ми се појави во последните месеци од бременоста и сеуште имам проблеми. Пробав со физикална терапија, но ми беше подобро само кратко време. Сега ми предложија операција, на која не се нафаќам. Постојат во Америка инекции кои се вбризгуваат директно во рацете, но мислам дека кај нас ги нема.

Чудно јас воопшто немав отоци во бременост, не ми отекуваа нозете се до 9 месец и тоа многу малку, но откако се породив почав многу да отекувам во рацете и нозете. Ако само малце повеќе го оптеретем рацете веднаш почнува трнењето. Кај мене болката се прошири се до рамото. Имаше моменти кога воопшто не ја чувствував десната рака. Бев на преглед кај др. Кедева во Клиника и таа откри дека имам КТС и строго ми забрани пегање, перење на раце, кревање тешко и оптеретување на десната рака. Кај мене од КТС дојде до средно тешко оштетување на нервите на десната рака. За среќа на време го открив и почнав со терапии со хидрокортизон.

Се јавува многу често кај трудници и затоа мој совет ако забележите подолго трнење на прстите и тоа најлесто кога ќе станете од спиење или во текот на ноќта одма на преглед. Не е заебанци, тоа се страшни болки.

Инаку го нарекуваат и `перачки` синдром (се јавува кај жени кои перат на раце).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 22:40:55   
BEBICA
Мене ми отекоа малце рацете во 5 месец и морав и бурмата да ја извадам, но имав баш проблем со трнењето на врвовите на прстите.
Искрено за ова денес дознав после скоро две години од бременоста.user posted image user posted image user posted image user posted image
леле некој ќе си рече ама сум била неинформирана.


Инаку го нарекуваат и `перачки` синдром (се јавува кај жени кои перат на раце).
Е маца драга моја ова важеше за мене во бременоста будала се на рака да се перело а сега не.

А ти злато баш си имала проблем со овој синдромов мене ми беше во поблага форма.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 22:53:51   
Maca25
Јас сега се штедам максимално, не перам на раце, не пеглам, жена ми чисти дома... и тоа се заради моето златце. Мора мама да има здрави раце за да ја држи.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.2.2010 23:00:07   
BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image za tebe maco ti si bre srcka.Samo se cuvaj, i ja blesava porano na race ma masina mila moja, normalno ima nesto sto neide na race no toa e edno dve a ne se.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.3.2010 14:07:35   
barbi
fgg

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.3.2010 14:14:31   
barbi
Zdravo jas sum 25 nedela od bremenosta i sakam da ve prasam nesto dali i na vas vi se ima sluceno so obrazite za vreme na brem.Mene desniov obraz kako da mi e potecen ili pak zdrven,neznam i mene mi e mnogu cudno, duri i okovo mislam na momenti deka me pece.A nemam problemi so zabive.Ako na nekoj mu e nesto poznato neka pise?

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
5.10.2010 13:00:57   
vezilka RR
Мене рацеве ми се утрнати од 5 месец наваму нон-стоп..веќе се навикнав на состојбава. И ме болат..Немам сила во рацете да стегнам нешто, да отворам тегла, нема шанси.Чаре нема. Докторот ми рече дека ќе се повлече после породувањето.

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.10.2010 13:20:37   
temjanuska75
И мене од 5 месец наваму рацете ми трнат, т.е. прстите на левата рака наутро не ги чуствувам, еве и сега додоека пишувам ми трнат. Оваа дијагноза ми ја поставија пред неколку години но на десната рака, поради работата на компјутер, одев на терапија и си земав мауспад со перниче да ми го потпира зглобот додека работам на компјутер, носев магнетна алка и болките ги снема. А сега со бременоста болките се многу поголеми и тоа на левата рака, најверојатно затоа што спијам на лева страна и врз раката. Незнам дали треба да одам на доктор или трнењето ќе изчеззне после породувањето????

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
12.12.2010 18:26:35   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: natasapop26

Zdravo! Vo 16-ta nedela od bremenosta pocna da mi trpnee levata dlanka. Podocna vo 21 nedela od bremenosta mi ottrpna i desnata. Bi Ve zamolila ako ima i drugi bremeni zeni so vakov problem da mi pomognat. Dvajca doktori mi rekoa deka terapijata e magnezium, deka nema drugo resenie. Mi ja zgolemija dozata na 250 mg 3 pati na den i nema nikakvo podobruvanje. Trpnenjeto na dlankite mi e se pogolemo, i nemam oset_ i za nekoi banalni sekojdnevni rabotni obvrski. Ve molam ako imate slicno ili isto iskustvo da mi pomognete, ili ako znaete nekoj lek barem da mi se ublazat trpnenjata.
Fala vi mamici i idni mamici!
Pozdrav!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

И мене ми трпнееше левата рака ама на крај од бременоста. Јас пиев магнезиум шумливи од Биолектра мислам така с евикаа. Мене др ми викаше дека не е ништо да внесумав повеќе калциум.



< Поракaта ја уредил Julie -- 12.12.2010 18:27:06 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
21.12.2010 20:41:55   
Maca25
Наташапоп гледај да не ја оптеретуваш многу раката на која чуствуваш трнење. Се е од отоците. Најчесто после породувањето се повлекува отокот и болката. Кај мене се повлече една и пол година после породувањето, кога ослабнав 10 кг. И физикалните терапии ми помагаа, но само за одреден период. Носев постојано еден стегач за раката. Кај мене немаше подобрување затоа што јас воопшто не можев да ги штедам рацете, мало плачливо бебе, домашни обврски... да не набројувам. Сега ми е подобро. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.3.2011 14:53:48   
boci
jas dragi moi imam mnogu grcevi vo nozete i mnogu kiselina pa ako znaete nesto pomagajteuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.3.2011 15:17:36   
sonjuska
Boci zemi magnezium direct mene mnogu mi pomogna so grcevi i kiselini oa e prasak se stava na jazik ima ubav vkus jas go zemam navecer po edna kesicka mi pomaga i za spienje a inaku nemozev da zaspijam od grcevi vo nozete i kiselini 

(Одговор на членот boci)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
6.3.2011 23:46:11   
Maca25
за грчеви во нозете само магнезиум. сега не знам дали магнезиум директ е погоден за трудници, не сум прочитала на упатството, но можеш да си земеш магензиум апчиња или шумливи таблети.
за киселините - рупурут, иако мене не ми помогна баш многу, но на многу трудници им помогнал.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sonjuska)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
7.3.2011 14:36:28   
sonjuska
da magnezium direct e pogoden za trudnici base preporacliv za sekoja trudnica taka pisuva i vo upatstvoto jas sum mnogu zadovolna od nego 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.3.2011 14:44:12   
heba
kupiv denes magnezium direkt prethodno piev po edna shumliva tableta ama ne mmi  pomogna mnogu navaecer po 20h me fakjaat jaki grchevi ni sedenje ni lezenje ne mi pomaga a eve od vcera i trnenje na levava dllanka.  inaku sum 24 nedela i otoci nemam barem toa srekja najbezveze e zimno vreme da otechat nozeve neznam so shto kje odam na  rabota site chevli mi se knap.

(Одговор на членот sonjuska)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.3.2011 15:18:13   
sonjuska
izbegnuvaj gazirani sokovi i od solenoto potekuvaat nozete jas od magnezium direct sum mnogu zadovolna eve veke 37 nedela sum a nemam ni otoci ni nisto a nemozev da zaspijam od trpnenjeto na nozete samo poveke voda pa ke kazis kako ke ti bide 

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
12.3.2011 12:38:43   
Elce
Jas pijam sumlivi tableti Magnezol,vo liljakovo pakuvanje se.Inaku moze da se pijat po 2 tableti vo denot,momentalno pijam samo po edna tableta i dobro e, no ako zaboravam da se napijam obavezno vo tekot na nokta koga kje istegnam noga me faka grc vo nogata,so golema bolka.I mora da se pijat dovolno tecnosti preku denot,grcevite nastanuvaat i poradi vnesuvanje na mali kolicini na tecnosti.

(Одговор на членот sonjuska)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
10.4.2013 16:43:02   
Melanija RR
Ехе и до тука дојдов user posted image
Од некаде 18 недела секое сабајле,многу ретко при поладневно спиење, ми тнат дланките до толку што ко навиена се будам од 6 до 9 сто пати и ништо не помага.Немам сон едвај чекам да дојде поладне да отспијам.И во текот на деб=нот ако дланката односно прстите ги држама во константна позиција почнуваат да трнат,или при сецкање.
Завчера и кажав на матичната и ми препиша и калциум шумливи на Крка.Читав и во книга за трудници дека кај некои лекот бил во користење на стегачи.
Сега сум 20 недела и ако трае до крај тешко на мене
Некој друг совет user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
10.4.2013 21:52:06   
Maca25
Меланија, имаш стегачи во Медикус хелп. Јас од таму купив. Карпал тунел се губи најчесто после бременоста, откако ќе почнат да се губат отоците на телото а и да се намалува тежината. Мене многу ми помогнаа физикални терапии.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.4.2013 0:08:25   
Melanija RR
Maca RR матичната не ми кажа дека е баш ова но сама во книгата си прочитав по симптомите дека е тоа.
Веројатно нема да згрешам ако без конкретна ,,дијагноза,, од лекар на своја рака користам такви стегачи, или сепак да се консултурам што ми советуваш?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.4.2013 0:22:16   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Ехе и до тука дојдов user posted image
Од некаде 18 недела секое сабајле,многу ретко при поладневно спиење, ми тнат дланките до толку што ко навиена се будам од 6 до 9 сто пати и ништо не помага.Немам сон едвај чекам да дојде поладне да отспијам.И во текот на деб=нот ако дланката односно прстите ги држама во константна позиција почнуваат да трнат,или при сецкање.
Завчера и кажав на матичната и ми препиша и калциум шумливи на Крка.Читав и во книга за трудници дека кај некои лекот бил во користење на стегачи.
Сега сум 20 недела и ако трае до крај тешко на мене
Некој друг совет user posted image





Melanija ne se sekiraj,i jas bev takva vo bremenosta(vtorata)mi se pojavi istoto sto kazuvas mi se zdrvuvaa kako mravki da lazat po prstite ili rakata,no samo se izgubi do krajot nemase nisto,jas ne se konsultirav so maticnata ,no spored mene mislam deka mi bese od toa sto naglo se zdebeliv i si pretpostavuvam deka holesterolceto mi se povisi user posted image sepak ne e na odmet da si zemes kalcium ili moze i magnezium ,no vo sekoj slucaj ispitaj si holesterol,(vo mojot slucaj taka bese,no ne alarmantno,taka da si se sredi samo po sebe)
ne zemaj stegac ne ti treba
pozdrav4e imaj si lesna bremenost, dont worry

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.4.2013 0:31:13   
Melanija RR
Фала на советите deluxe
Пред 1 недела правев крвна слика и холестеролчето ми точно на граница ама така и ме беше,магнезиум секкао пијам и прегназон.Е сега за 4 недели качив 4 кг и баш пред 2-3 недели се појави ова трнење во сон така да во право си дека може да е од нагло здебелување.
Веќе 3 дена сум на интергален леб за првпат во живот нејадам бело лебче,и од тоа се откажав user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: CTS (Carpal tunnel syndrome) во бременоста
11.4.2013 0:36:20   
deluxe
da i kaj mene se pojavuvase sekogas vo son,duri stanuvav na sabajle taka zdrvena so rakata,ne mozev duri nit tel.da go dofatam za alarmot da go isklucamuser posted image
ne se plasi ke se izgubi postepeno,jas duri i ne se sekavam koga go snema,sepak pak konsultiraj se so lekar,moze greska ni e sto togas ne prasav doktor.
ps: po mojot termin odis,jas se porodiv na 24 avg. user posted image user posted image
taman zeskickoto ke go iskoristis maksimalnouser posted image pozz i so lesno

< Поракaта ја уредил deluxe -- 11.4.2013 0:37:18 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?