|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 23:02:59   
Annabel
Ние на Ива намерно и ставивме кратко име, за да не и го кратат. Ама во градинка и тоа успеале да и го сменат и ја викаат Ивиuser posted image

Синчето се вика Андреј и се надевам така ќе го викаат...

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 23:03:17   
Боцко
во 95% случаи стефан е стефан. кога ќе му речат стевче или стефи се излудувам.понекогаш е стефанче од милост ама само за нас. како помал беше стефанино, но повеќе не - само стефан. ни кратко ни долго, тамам си е.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 23:07:46   
ananikol
Samo na vistinskoto ime.
A i za bebusov sega iminjata so gi odbravme se takvi da  nemozat da se vikaat poinaku user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 23:24:31   
caci20
Petar go vikame najcesto Petar, nekogas ama mnogu retko Pepi, a vnuk mi go vika Pepe

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 23:25:50   
Maca25
Мојата ќерка сама си се вика Нини, а знае да каже Нина. Некои луѓе ја викаат Нинушка, Нинка, Ниничка ама мене не ми смета. Јас си ја викам сонце user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.4.2010 7:58:53   
melody
Iako kerka mi ima dve iminja sega za sega samo prvoto go upotrebuvame i ja vikame Melody, nekogas jas Meody,Mema. E sega samo mi smeta varijantata od nejzinoto ime sto ja izmislija semejstvoto na maz mi Melosh.Taa varijanta ja upotrebuvaat turcite za imeto Melisa ,a kerka mi ne se vika taka i im rekov vikajte ja Memauser posted image i posle bea smesni pa povtoruvaa Mema Mema dur da naucatuser posted image
Inaku se sluci interesno nesto za drugite ne i za mene ,malku duri i se podnalutiv ama nema vezeuser posted image .Edno od devojcinjava  tuka namesto Melody ja narekla pijano, ne i teknuvalo na devojcencevo za imeto sepak 4 godinki e.I ajde vozrasnive sega kaj ke ne sretnat oooo Melody=pijano.A be bog da cuva.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.4.2010 13:04:36   
amelbebe
namerno e krsteno amel za da ne go vikaat so kratenkiuser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: На вистинско име или нагалено?!
12.4.2010 19:37:45   
biljanaM
И јас не давам Воислав да го викаат инаку...грдо ми звучи и смешно...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: На вистинско име или нагалено?!
12.4.2010 21:13:07   
topce
мене не ми смета.во градинка сите ја викаат Ане, ние по дома си ја викаме Анастасија исто така ја викаат и роднините.некако на луѓево им се бендиса името и никој не ја вика нагалено, мислам на пријателите и роднините.
знаеме море и Анушка да и викнеме и тогаш се смее на глас.
а кога ќе ја прашаш како се викаш? сасија одговара не може уште да каже Анастасија user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил topce -- 12.4.2010 21:14:58 >

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: На вистинско име или нагалено?!
12.4.2010 21:41:23   
BEBICA
Jas ja vikam Monika so celo ime, no znam i Moni, Mona.....
I preferiram da ja vikam so celo ima no ima i isklucoci.
Inaku ostanatite ja vikaat Monika, pogotovo zatoa sto ovde vo Belgrad ova ime e nevoobicaeno, da kazam unikatno posto ne go stavaat.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2010 10:06:48   
Cacko
samo Elena i nikako drugcie,ni Eli ni Ena ni Eci,samo Elena,taka sakam taka i ja vikaat site so ni se bliski,a ke nastojuvam i vo idnina da ne ja prkrstuvaat

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2010 11:07:56   
Cacko
da se koregiram,nekogas od milost znam da i kazam Elence ili Lenkauser posted image ama toa od milost i saaamo mene mi e dozvolenouser posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.7.2010 19:15:16   
Џесика
Најголеми противници сме со мм за кратење на името... Борјан си го викам по име, некогаш, ама многу ретко се случува да го кажеме Бобо... ама кога едни пријатели му рекоа БОКИ... експлозија доживеавме двајцата, и маж ми одма изреагира „леле немој жити све Боки“...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: На вистинско име или нагалено?!
12.4.2011 14:35:58   
mamamoni
јас сум за целосно име на детето, Софија не ја викаме нагалено и ги поправам ако некој ја вика така, е тоа беше и најголемата дилема дали да ја крстиме така, мм се бунеше ќе ја викале Софче user posted image што мене искрено не ми се допаѓа, ако некој крати нека биди Софи, ама Софче не

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2011 1:40:58   
ikki
најмногу од се се ужаснувам кога некој на Андреја ќе и рече Ане. Ауффф како се нервирам, пред некој ден и се развикав на мајка ми да не ја вика така... Инаку внук ми бидејки неможе да го изговори целото име ја вика Адеја или Алче, и многу ми е слатко кога ке слушнам како вика по неа. инаку на никој друг не му дозволувам да и го крати името.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2011 9:07:15   
anedespo
Na moite deca im staviv namerno kratki imiwa(Ivan i Iskra), samo za da gi vikaat taka. Megjutoa i pokraj kratkive iminja , rodninive pravat modifikacii sto me uzasnuva (Ivce, Ivance, Kika). ????

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2011 10:47:52   
Calypso
И кратко име да му ставевме на малото, сигурно пак ќе му го скратеа. Мразам така. Илија е убаво име, а ете баба му, дедо му и тетка му го викаат Иле. Јас ако можам да го викам Илија, можат и тие. Демек, ако го викаш со цело име, како да си му лут, или што знам штоuser posted image Па ако сакав Иле да го викаат, така и ќе го крстевме, нели?
Мене нарочно ми дале моите кратко име, и пак никој не ме вика така user posted image не ми пречи додуша, ама ме нервира што ми вадат варијанти од името што не ги сакам.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: На вистинско име или нагалено?!
13.4.2011 20:35:22   
Snowhite RR
И јас многу мразам кратење на името, посебно ако некој му викне Мики ууу, веднаш ги корегирам и му велам ако сакав Мики, така ќе го крстев, а другарка ми, има една стара љубов Михајло, Михо и таа Михо го викаше и нејзе и се лутев да не ми го прекрстува, само ќерката нејзина пошто не може Михаил го вика Мио, ама малечка е таа и не и се лутам нејзеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: На вистинско име или нагалено?!
14.4.2011 9:02:09   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Мојата ќерка сама си се вика Нини, а знае да каже Нина. Некои луѓе ја викаат Нинушка, Нинка, Ниничка ама мене не ми смета. Јас си ја викам сонце user posted image
user posted image uopste ne mi smetalo dali skrateno go vikaat ili ne..i skrateno i ne, imeto mu e lepotan na majkauser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: На вистинско име или нагалено?!
14.4.2011 11:56:13   
AnnaMolly RR
Не сакам надимаци, не сакам ни мене некој да ме вика по надимак, си имам убаво име user posted image
До сега никој не го нарекол Филип со некој прекар, се надевам и дека нема, особено Фичо user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: На вистинско име или нагалено?!
14.4.2011 12:10:15   
Kori
Nie ja krstivme Andrea zosto mnogu ni se svigase imeto, i ne davavme da i go kratat ili proshiruvaat imeto, ama koga pocna da zboruva pocna samata sebe da se vika DEA i po nekoe vreme i jas i mm pocnavme taka da ja vikame, iako do pred 3-4 meseci oci im vadev na site za imetouser posted image . Si legnavme na brashno dvaicata hahahha


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: На вистинско име или нагалено?!
16.4.2011 9:10:56   
petra27
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

во 95% случаи стефан е стефан. кога ќе му речат стевче или стефи се излудувам.понекогаш е стефанче од милост ама само за нас. како помал беше стефанино, но повеќе не - само стефан. ни кратко ни долго, тамам си е.

I si mi se vika Stefan i sakam taka da go vikaat....i bidejki ednoto vnuce koe ima 2 ipol godini go vika Sesan(bidejki ne moze pravilno da go kaze) namesto da go ucat da go vika Stefan sega site sin mi go vikaat Sesan i uzasno me nerviraat.....

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 13:23:20   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


До сега никој не го нарекол Филип со некој прекар, се надевам и дека нема, особено Фичо user posted image



Ич да не му се секираш, тоа е „резерве“ за комшијата негов, хи,хи.. Кај мажле у фамилија, неколку генерации наназад сите мажи имаат надимаци Фичо, Филе и сл., заради презимето. Јас тоа и се зезам стално, џабе ние му дадовме име Никола на детулево кога гарант и него ќе го викаат така. А мене ич не ми се свиѓа. Сега за сега сите скоро го викаат на цело име,ама мене не ми пречи и да не е така. Кој како милува така нека го вика.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 14:06:25   
Pepelaska *
И јас не сакам да му го кратат името .Досега ретко некој да му го скрати, бабиве и дедовциве од милост ќе му викнат Мартинче или Мартинко, ама глупо ми звучи кога го слушам.Само еднаш една баба надвор му рече Марчеuser posted image ама не можам да и замерувам има 80 и нешто години.
А и ние имаме комшивче Филип и баба му негова ни вика абе ајде дојдете кај ПИПИ, леле ама глупо ми звучеше.user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: На вистинско име или нагалено?!
5.6.2012 14:24:50   
dostickage
Nie sme Riri na mama a za site drugi Viktoruser posted image
Toa samo mene mi e dozvoleno , a za site drugi user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?