|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:16:06   
mother 29
Како настојувате да ги викате децата по име ,правилното или нагалено!?
јас Марко го викам така, никаква друга варијанта Марче,Маркос,Мацо..не доага предвид...и сите по дома  го викаат така!ако некој го рече Марче,велам..кажи маме ти не си Марче ,туку Марко..и кога ке почне повеке да збори,прво што ке го научам е да кога ке го наречат Марче,да им вели дека не е Марче,туку Марко!

како вие сте на ова тема?!ви пречи/не ви пречи?!како им се обракате на децата со вистинското име или нагалено?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:17:41   
caci20
Nie si go vikame Petar, a vnuk mi go vika Pepe, ima 2.5 godini, a i na prijatelite decinjata se mali pa site go vikaat Pepe

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:25:49   
mis.
Леле тоа најмногу го празам кога на децата им вадат галени имиња од име кое е толку убаво.Мислам дека на таков начин го расипуваат името.Кога избирав име за моите деца гледав да нема кратенка за да може достојно да го носи своето без да му вадад кратнки или надимаци.Мислам дека порано беше наметнато да се кратат имињата но во последно време родителите се доследни и наметнуваат името детето да си го носи цело.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:28:13   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Леле тоа најмногу го празам кога на децата им вадат галени имиња од име кое е толку убаво.Мислам дека на таков начин го расипуваат името.Кога избирав име за моите деца гледав да нема кратенка за да може достојно да го носи своето без да му вадад кратнки или надимаци.Мислам дека порано беше наметнато да се кратат имињата но во последно време родителите се доследни и наметнуваат името детето да си го носи цело.


се согласувам со мис!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:30:42   
mami
Мене сите ме знаат по скратеното име, а долгото го изоставувам јас сама...затоа за децата реков дека ке имаат кратки имиња, кои не трпат кратенки за да не им стане збунка..

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:33:18   
mis.
Една пријателка уште кога се роди Стефан му се обрати со Стефче леле се ужаснив целата и веднаш ја поправив.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:37:10   
mami
морам во контекст на ова да ви кажам што му се случило на братучетми кога тргнал 1во одделение- се викаше Александар, но сите го викаа- Саше, и тој си отишол на школо, и кога се вратил целиот во солзи. Кога го прашале што е? им рекол- па таму немаат Саше Василевски, имаа некој Александар ама тој денес не дојдеuser posted image user posted image user posted image од тогаш тетка ми забранила на сите да го викаат Саше, туку да го викаат Александар, па детето името не си го знаелоuser posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:38:27   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Мене сите ме знаат по скратеното име, а долгото го изоставувам јас сама...затоа за децата реков дека ке имаат кратки имиња, кои не трпат кратенки за да не им стане збунка..

Potpis

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:38:40   
profesorica
Па јас кога бев трудница барав име за син ми што неможе да се скрати.И си го викам Дамјан.Е сега кога неговите прабаби ќе го наречат Дамјанчо не ми смета толку ама кога ќе му речат Даме---еееее тоа не ми се допаѓа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:38:41   
zami
Voglavno, sin mi go vikame po ,,tocnoto,, ime, ama  sekoj go vika kako saka, vo gradinka mitus, jas mitre (koga sum ljuta) mitce, mitusce i sl. Ne sakam koga go vikaat mite , ama takvi se mnogu retki. A koga ke go prasaaat kako se vika si kazuva Mitko.
Mene cel zivot me mikaat ,,nagaleno,, od Snezana - Zane, i site me znaat taka, duri nekoi neznaat i kako mi e pravoto ime, a i sekoj me vika kako saka pa ima Zan, Zaki, Zako, Zana i sl. A ako nekoj saka da me iznervira slobodno moze da me narece Sneze.
Taka sto ne mi smeta ni za sin mi.



_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:42:48   
Iva
Јас не се замарам многу како ќе ги викаат децата,  Јас мИхајло си го викам по цело име, додека за Тео уште од почетокот сакав да го викаат Тео иако моја беше желбата правото име да му биде Теодор.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:43:04   
mami
леле и мене ако некој ме нарече со цело, долго име знам дека или ми е лут, или нервозен или нешто сум згрешилаuser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:45:59   
Enika
ни мене не ми смета надимак, нагалено или скратено име...ние внука ми од Аналена ја викаме Нене, мене мн варијанти ми извадиле од името...сите по дома си иаме варијанти така да тоа ми е сосем нормално, дури и слаткоuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:48:31   
big_mama817
син ми сите го викат по неговото име бидејќи е кратко и не може да се скрати user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 10:55:06   
STRUMFETA
I sin mi site go vikaat po ime,neznam i kako poinaku bi mozelo od Filip.So isklucok na dvegodisnoto vnuce koe mu vika sibip ili pipip.Inaku tesko mu e za izgovaranje 

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 11:20:39   
Палешка РР
Марио си го викам Мацко, ама веќе е голем и ми се лути. А ако некој ми рече БарбарО, ух, можам да му се скарам, повеќе прифаќам и нагалено отколку грубо.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 12:16:35   
Весна
При изборот на името многу внимавав, баш ми беше битно да името на бебецот не ќе можат да го извртат, односно некако нагалено да го завикаат. Па затоа Јана е совршено user posted image ни може да се изврти ни да се скрати, може само да се продолжи... како на пр. Јанучка (но верувам дека само јас така, сега за сега, ќе ја викам).
Инаку, сметам дека онака како што домашните ќе го викаат детето, така и надвор ќе му се обраќаат (не вклучувајќи со прекарот)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 17:19:42   
ananikol
Apsolutno sum za vitinskoto ime i moe i na mm i na sinceto e sega mozime da si "tepame" pa da se vikame vaka ili taka ama koga e vo prasanje imeto togas nee potreren drug kum.

Isto taka nemozam da gi razbram i roditele koi davaat iminja na decinjata vakvi ili onakvi spored nacionalnta demek a potoa go prilgoduvaat na prostorot kade sto ziveat,poznavame edni albanci na koe cupeto im se vika ESMA a site doma ja vikaat EMA i ako i se obratis na vistinskoto ime site ke stanat i ke te ispravat a i nadvor ja predstavuvaat kako Ema....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 17:27:23   
Еца
Мартина си ја викаме Мартина, но знаеме некогаш да ја повикаме и како Тина. Сепак и децата на нејзина возраст не можејќи да ја кажат Мартина ја викаат Тина, Мнина и така. А за Мила нема скратеница така да баш ми сум среќна што е пократко.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: На вистинско име или нагалено?!
7.12.2009 17:30:22   
Mila na mama
А за тебе Еца баш ти одговара, за Мартина некако не ми оди Тина јас сум повеќе за цело име.
Јас не сакам да ме викаат Нате друго се прифаќам Нато, Натали, Наташке итн.
Е нешто што не можам даподнесма е кога една моја другарка ќе и се обрати на Мила со Милушке бљак под итно ја исправам. Мила си е Мила нема потреба од промени освен ако јас не ги дозволам.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: На вистинско име или нагалено?!
8.12.2009 17:06:20   
Maria
Леле кога се роди Илија,бев против така да се вика само поради тоа што мислев дека ќе го викаат Илчо,Иле,Ико...и кога се вративме од болница,навистина,сите со кратенки му се обраќаа,јас збеснавuser posted image Два месеци ни требаа додека да им дадеме до знаење на СИТЕ дека тој е Илија.Замислете ни велеа дека им е многу долго.user posted image Ама сега никој не го вика поинаку,туку со цело име.Многу сум си задоволна поради тоа.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: На вистинско име или нагалено?!
8.12.2009 17:23:14   
nadica
јас сум затоа да се викаат така како што се крстени надица си е надица и ако некој сака да ја прекрсти (најчесто свекрва ми натче,наде,надежде... ) ја исправам со зборовите па што некажа дека поголемо задоволство ти е така да ја викаш така и ќе ја крстевме user posted image user posted image user posted image

мислам дека родителите како си ги викаат децата така и им останува

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: На вистинско име или нагалено?!
14.12.2009 15:29:28   
maj4eto
koj kako si saka, ama nagaleno gi vuikame od milost taka da bas mi se sviga:)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 21:38:06   
April
вистинското име, се разбира user posted image

иако во духот на нашиот јазик е да кратиме и да употребуваме деминутиви...мислам дека не постои име кое не може да се скрати или да се нагали user posted image и ние родителите колку и да се трудиме да се зачува оригиналното име, сигурна сум дека во градинка, школо или друштвото ќе смислат и некоја варијанта од типот на Кали или Каличе...и мене коса ќе ми се крене user posted image

(Одговор на членот maj4eto)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: На вистинско име или нагалено?!
4.4.2010 22:22:30   
BILE.F
Ние бебчето ќе го крстиме Димитар, а уште сега некои викаат Димче, Диме...Јас им викам, ако сакав така да го викаат ке го крстев така, а не Димитар! Тој секако кога ќе почне да збори нема да може да си го каже името правилноuser posted image user posted image user posted image , но кога ќе разбира и тој самиот ќе кажува дека е Димитар а не Димче...
А на пр: мене ме викаат Биле, и јас се претставувам како Биле, ама тоа не ми смета!
А Димитар ми се допаѓа како Димитар и никако друго!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?