|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Промени во однесувањето на детето при болест
25.5.2013 14:15:51   
Палешка РР
Сега го сфаќам татко ми кога ми велеше за Марио кога ќе беше болен: "Не жалај му ја болеста, жалај му ја ќудта!"

Кај Марио немаше некои големи промени во однесувањето при болест, но кај Миа разликата е драстична. Кога е болно детево не се трпи! Плаче, се лигави, се влечка по земја, се инаети, повторува исти прашања милион пати, нервозна е, вреска, со други зборови ништо не и се погодува. Најлошо од се е што си ја влошува болеста, зарипнува и не пие сируп од инает.

Дали и кај вас е вака или разгаленост е во прашање?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
25.5.2013 14:31:22   
vezilka RR
Nikola koga e podnastinat ili taka nesto toa ne se reflektira na negovoto odnesuvanje. A koga ima temperatura, duri i malku pokacena togas stanuva miren bubalka (sto ne e svojstveno za nego) i celo vreme saka da se vrtka okolu mene (i ova ne e svojstveno za nego). Nitu so apetitot nema problem koga e bolen, si jade skoro ednakvo. Mozebi malku poveke zakemkuva ama ne e faza ne se trpi kako sto kazuvas (inaku poznata mi e taa faza od vnukata..taa e takva, nisto ne i pogodono, sob strav i odgovarame na prasanjata, za da ne rikne da place user posted image ).

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
25.5.2013 14:33:13   
deluxe
Мислам дека разгаленост е во прашање,ја знаеш поговорката:"Не ми е криво што се разболи,криво ми е што се разгали" и точно е тоа,Ќерка ми кога е разболена има милион желби,па сакам ова ,неќам она,,дај ми го сирупот во шприц(како да не знае со лажица да пие ,има 8 год.)ама ете ддецата се такви психолози,што го гледаат нашиот страв од болеста па поради тоа си се разгалуваат.И најмногиу што ме нервира е од кога ке оздрави си задржува по некоја новостекната навика,и после ајде да се карамеuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
25.5.2013 15:03:47   
Annet
Точно!!
И ние сме така,кога е бола ништо не и е погодено...... Вистинита е таа изрека од старитеuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
26.5.2013 13:00:01   
Mihaela 2010
mene edinstveniot problem koga M ke se razboli e oslabeniot apetit,koj i onaka ni e slab,i pobudalena sme vo takov period,inaku drugi nekoi drasticni promeni nema...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
26.5.2013 16:47:21   
Џесика
Мојов не само додека е болен, ами отпосле трае и трае и трае.... ај додека е болен барем е онака кревок, тивок... а откако ќе оздрави, ем лигав, ем земал замав и сила, ем немам потреба да го тинтрам user posted image пошто нели, не треба да се даваат сирупи, облоги, терапии триста... user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
14.6.2013 11:49:36   
miana
Ajde i tuka da pisam...
Kerkami ima 18 meseci i mozam da recam deka ovoj poat za prv pat se razbole vaka seriozno,otkako e rodena.
Visoka T pa afti i slicno.. Detevo luge mi e nepodnoslivo..Se prasuvam dali ova ke pomine ili ne? Sega e podobra ama ete dusa ni cadi...Mi go nema staroto milo i mrino dete ,sega imam zver vo prava smisla na zborot.. Ne saka da spie,ne saka krevertceto da go vidi,hiperaktivna e ,potreben i e samo nekolku casa son i taa postojano trca niz kuka..Nemam zborovi user posted image user posted image user posted image Ke pomine li nekogas ova? Placam veke...user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
14.6.2013 11:55:17   
mama_06
За афтите види во Зегин, проанги за деца од др. Бачеф, ние ги користевме за Стефан па имаше резулатат. На база на прополис се, ама прво консултирај се со матичен. Се даваат со лажиче по 5 капки. Ова ми го препорача доктор.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
14.6.2013 12:03:44   
miana
За афтите и ставам нистатин и прополис на еси - пропол бејби ( благ е ) и прскам во устето и вчера бев на конотрола,смирени и се афтите ама таа сеуште не ја сака цуцлата user posted image Вчера и си јадеше убаво и не и давав повеке сируп за болки ама ете се одвикна од цуцла - лута и е на цуцлата user posted image

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
14.6.2013 12:11:26   
mama_06
И ние имаме такво искуство со цуцла. На 8 месеци фати бронхопневмонија и 8 дена бевме во болница, инфузии по 2 пати на ден и затоа што многу плачеше му ставав цуцла. Е после тоа, изгледа си створи асоцијација цуцла=боцкање и болка ја фрли и не сака да ја види до ден денес. Можно е и кај твоето дете да има такво нешто. Ова ти кажувам за цуцла лажачка, не за шише.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
18.6.2013 19:51:59   
Палешка РР
Да го пријавам мојот ѕвер овде user posted image

Еве 5 дена кај не побудале сите дома, на смени ја чуваме, па после смената одма под прскачот ставен во тревана на релаксација...user posted image
Детево е ни вода ни киселина напраено и кантар од сто кила не го трга user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
19.6.2013 9:31:22   
AneLav RR
Да ви кажам парвао моиве ги довардив цела зима не се разболеа и сега кога беше променливо времето двајцата настинаа. Се збудаливме со мм едното со мене на спална другото во соба со него, а преку ден закачени за мене што да ви раскажувам. Ни баба ни татко ни никој само јас. Закачени за мене се пикаа се збудалив. Сега се подоправаат и си го фаќаме полека стариот ред. А и траума им беше со аспиратори, со капки не можеа да спијат навечер поткашлуваа и пикнати во мене јас им бев спас.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
20.6.2013 10:53:53   
AnnaMolly RR
Леле барав ваква тема пред некој ден!
Филип беше болен и 13 дена дома седевме. Ова првпат ми се има случено во овие три години, досега растечен нос и температура по еден ден само имал (освен по МРП вакцината).
Детево немаше ред за ништо, ручаше во 15:00 што било (смоки, кроасан...) вечераше во 21:00 во 23:00 легнувавме.... Станувавме сабајле во 10!!!!!!! Во 10 нема станато никогаш, најдоцна до 8:30 спие за викенд.
Ама еве го сега втор ден во градинка се стабилизиравме, нормално си е се како порано. Велера во 19:00, легнување најдоцна во 21:30. Ми дојде душава на место!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
20.6.2013 11:17:28   
miana
Kaj moevo dete ne pominuva promenata. Ona si ozdrave ama si ostana - razmazena..Jas ne popustam,ama i ona ne se dava user posted image Ke vidime koj ke pobedi user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
27.6.2013 10:21:18   
miana
Еве да ви пишам како поминавме... Детево ми се врати во нормала,фала му на бога..Многу се радувам што не попуштив,не активирав лулашки за заспивање,бев многу упорна и ја вратив во нормала.Значи,сепак е минлива фаза - разгалување.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
26.10.2013 19:35:21   
Палешка РР
Луѓе мислам дека ќе побудалам од Миа откако се разболи, значи денеска и вчера е ЕКСТРЕМНО НЕПОДНОСЛИВА мислам ми иди од 18 спрат да се фрлам и делче од мене да не остани.
Ама ништо не ја смирува, со ништо не се заигрува само пишти, пишти, пишти.........готово полудев user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
27.10.2013 14:07:12   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Луѓе мислам дека ќе побудалам од Миа откако се разболи, значи денеска и вчера е ЕКСТРЕМНО НЕПОДНОСЛИВА мислам ми иди од 18 спрат да се фрлам и делче од мене да не остани.
Ама ништо не ја смирува, со ништо не се заигрува само пишти, пишти, пишти.........готово полудев user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


исто и јас..Кај нас трае веке недела дена и еве уште не сум се фрлила,жива сум,ама незнам до кога user posted image
Си го гледам постот погоре и си викам,арно сме поминале,ама еве сега сум со лулашка,така заспиваме - за жал user posted image
Ѕверка чувам сега...user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
29.10.2013 22:03:11   
Bethany
тоа ние родителите дека ни е жал што се болнички и сакаме да им олесниме и удоволиме, а нив малку им треба да сконтат и да користат тоа до максимум. user posted image
Еве само при обична настинка, гледам колку му удоволувам на син ми, дури го носам во рацете по соба, а едвај издржувам, сепак не е лесен, па тој да чачне се што инаку нема прилика да дофати, да ги отвори сите горните шкафови во кујната, да ми ги "преброи" чиниите и шољите и се по ред и наравно само да ми кажува каде и што сака и јас да го однесам дури и тоа со насмевка user posted image
Ама од утре се враќаме на стара шема user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
11.12.2014 12:40:13   
Mila mamicka
Значи кај син ми нема никакви промени во однесувањето кога е болен. Без разлика дали има температура, или е настинат, или пак има варичела, тој се однесува исто како да е потполно здрав. Ниту апетит му се губи, ниту енергија му се намалува, весел си е, никогаш не легнал да се одмара и сл. И по ова, си личи потполно на татко му. Фала Богу, немам никакви нервози, кога било кој од нив двајцата е болен.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
11.12.2014 13:07:08   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Луѓе мислам дека ќе побудалам од Миа откако се разболи, значи денеска и вчера е ЕКСТРЕМНО НЕПОДНОСЛИВА мислам ми иди од 18 спрат да се фрлам и делче од мене да не остани.
Ама ништо не ја смирува, со ништо не се заигрува само пишти, пишти, пишти.........готово полудев user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Isto kako jas da sum go pisala ova.Znaci eve bas sme vo toj period i ne se trpi.Ne saka so nikogo da sedi osven so mene,stanuva agresivna ne znae sto saka saka da spie na garniturata i jas do nejze a jas ne mozam se ukocuvam ne se spie na toa.Sedese so majka mi esga ni tamu ne saka da ne recam ne saka nikogo da vidi samo se dere pisti...ii veke nemam zborovi kako da ja opisam.A za jadenjeto da ne pravime muabet.trca majka i i i kupuva hipp kasicki za da jade posto dr ne sakauser posted image .Koga e se ok e zlatna ama malku da se razboli e horor.Sto vika sveki ne znaes dali da go zalis sto e bolno ili sto e razmazeno kaj nas e taka.AMA od vcera ie podobro pa vojni vodime ama mora da se vratime vo normala

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
23.10.2015 23:35:06   
MamaKiki
а се разболи станува невидена мамина маза, само со мене сака да е детево, сака во раце да ми спие најприфатлива алтернатива навечер едната рака моја под глава негова и да лежам и јас, вчера ми се виде подобар спиеше кај баба му и на сред нок го виткавме во кебиња да го земам кај нас па до сабајле да кемка од лутина и да липа пола нок... јаде само ако му давам јас и ако јадам и јас од истото затоа најчесто добива чоколино и слично, мора да сум му на видик па ме гледа и кога одам во wc, лесно се расплакува....

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Промени во однесувањето на детето при болест
24.10.2015 16:54:36   
lukajana RR
Сите се исти ,неподносливи кога се болни.
Кенкави ,пиштат за секоја ситница ,сакаат се да е нивно ,да ги молиш за да јадат или пијат ,па ги бркаш за да им дадеш сируп ,може заборавив нешто user posted image .
Моиве па во последно време се заедно се разболуваат ,да се пореметиш трчајки по нив

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?