|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Педофилија
20.5.2013 11:26:36   
masa
И мене косата ми се крева кога и да се спомне темава.Еве да ви признаам дека на почеток немав доверба ни во најблиските од што слушав дека педофилија има и во најтесен круг на семејството.А сега како расте се повеќе паника ме фаќа.Моментално сум загрижена и за внуките кои се во основно и поголемата веќе станува девојче,па гледам на најдам начин да не ги исплашам,но да им укажам да внимаваат и да не подлегнуваат да не се плашат да кажат ако некој им зборува или слично,зошто педофилите најчесто ја обработуваат жртвата,ретко кога директно напаѓаат.Најмногу ме плаши одењето кај другарки дома.А за регистот,секако дека треба да постои иако сметам дека и тоа им е малку,на билборди треба во секој град да ги има оние што биле осудени.Штом посегнале по деца треба да им се скратат сите човекови права,па и ако законот кај нас нема смртна казна треба барем кастрирање да се воведе.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Педофилија
20.5.2013 11:41:03   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

..Мене ме загрижи тоа што видов многу македонци ( се надевав дека повеке ке бидат од друга националност ) и што видов дека некои од нив живеат во урбанизирани општини. Имав представа дека овие луѓе се необразовани,и лица од асоцијално опкружување,ама за жал не испадна така..


Може само малку да ми појасниш зошто си имала претстава дека педофилите се од друга националност? Малку не ми влегува во глава? Демек македонците се супернација нешто?

ne sme super nacija,toa go znam ,samo sme posocijalizirani i obrazovani za razlika od drugite nacionalnosti - na toa mislev i mislev deka ova vlijae i na vakvite pojavi,no ete ispadna deka ova e "bolest" sto ne bira nacija i za koja smetam deka licata koi ja poseduvaat ne smeat slobodno da setaat.. I me raduva faktot sto se zgolemuva brojot na lica od drugote nacionalnosti koi sto prodolzuvaat so obrazovanie ili voopsto sto go zapocnuvaat istoto. Pozdrav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Педофилија
20.5.2013 13:30:01   
vezilka RR
Ова образованието баш и не знам дали влијае. Повеќе би рекла социјално-психолошкото минато на личностите дека влијае. Велат дека обично педофилите во детствотои сами биле жртва на педофилија или растеле во дисфункционално семејство. Кога би се решавале систематски овој проблем би требало тука да се работи повеќе. Да се работи со децата жртви, и со нивните семејства. Да се работи со дисфункционалните семејста.

Ех, се е тоа фино, уште кога би имале нормални центри за социјална работа!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Педофилија
20.5.2013 13:54:31   
Mihaela 2010
Kako dete na nekoi si 8 godini so drugarka mi si igravme pred zgrada koga eden decko(inaku komsija vo istata zgrada) nekoi 15 god postar od mene mi se doblizi i me stisna po gradata,deckovo bese taka ko mrdnat malku,nemase drustvo zatvoren doma ziveese samo so majka mu,kolku vreme pomina jas do den denes mu ja pamtam facata...
na nikogo ne kazav,pocnav da go izbegnuvam,duri od strav ne se kacuvav vo lift da ne slucajno go nacekam ete moja greska sto ne kazav na moite...
Ete edna moja rabota sto nikomu ne sum ja kazala,vam vi ja kazav..
Se plasam normalno za kerka mi,duri da ne gresam dusa ama komsijava do mene (koj ima 3 deca) tolku mnogu ja saka,ide kaj niv bez porblem,pred nekoj den otisla so nego do prodavnica,se plasam duri da pomislam na takvo nesto,bas na mm mu spomnav me napravi nenormalna,ama pa sve biva bre luge,nemozes da im bides vo mozocite na lugeto..
Inaku eden rodnina raboti vo Idrizovo,vika koga ke im dojdat vakvi luge samite zatvorenici gi ubivaat od kjutek pedofilive,nemozat da gi razdelat cuvarive...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Педофилија
20.5.2013 13:58:51   
rina13
Со кастрација верувам ќе се реши проблемот. Бидејќи се работи за повторувачи на дејството, неможе сите во околината а и пошироко да живеат во страв дали да го пуштат детето во двор да си игра. Вака ем се безбедни децата ем родителите а и верувам дека потешко ќе се одлучи некој на ваков чекор ако знае што го чека. Кастрацијата ја гледам како втора опција прва секако би била доживотен затвор без право на помилување зашто и тој уништил трајно нечиви животи. Голем парадокс е што кај нас поголема казна ќе добиете за попречување на изборниот процес одколку за силување.


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Педофилија
20.5.2013 14:14:13   
Octavia
Мислам дека секако треба кај нас да се подигне свеста за педофилијата, на секој начин. Благонаклоното гледање на врските на постар маж со млада девојка/девојче секако дека придонесува за изместување на перцепцијата за тоа што е педофилија. Имаше неодамна во Србија еден скандал (во кој главниот актер не беше никако санкциониран) за еден нивни примитивец турбо-фолк пејач кој јавно на ТВ се фалел како имал 3-годишна врска со девојче кога тој имал накај (најмалку) 50 години, а девојчето се уште било во основно училиште!!! И никому ништо! Па како тогаш да се развива свеста за педофилијата кога изродите кои ја практикуваат дури сметаат и дека треба да се фалат со тоа? Тој себеси, замислете, не се смета за педофил, туку за голем заводник.
Некаде имам читано дека статистички децата се најчесто злоставувани од некој кој го познаваат, дел од блиското или поширокото семејство, семеен пријател, сосед и сл. и дека токму затоа е погрешен ставот на родителите дека педофил злоставувач е само некој сомнителен перверзен непознат чичко. И токму овие работи треба да им се посочуваат на децата, секако според нивната возраст.
Кај нас на пример јас без запрепастена од едно литературно дело од наш познат и признат писател на дела за деца и млади. Во тоа дело, кое е дадено и како лектира за основно, се глорифицираат емоциите на НАСТАВНИК кон УЧЕНИЧКА (во основно училиште!). И тоа не само недозволени емоции, туку наставникот чувствува и еротска страст кон ученичката и тоа додека предава за "Електризирање на тела при триење и допир" user posted image и слични перверзии. При тоа, таа страст е прикажана како нормална и прифатлива. Девојчето се вљубува во наставникот, но скандалозно е што и наставникот има перверзна страст кон неа, и додека ја гледа во мислите му е (цитирам, да нема забуна) „Набујала како млада липа,раскошно бликнала, ...“ Не сакам ни да замислам наставник кој гледа 13-годишно девочје на час и кој место како дете и ги гледа раскошните облини... на дете?! И замислете, кога наставникот ќе проба да ја заведе ТАА, детето, се свестува и го прекинува тоа... И ОВА е во лектира за нашите деца. Каква порака ОВА ќе им испрати на младите, неоформени умови и емоции? Дека сите овие постапки, желби и страсти се сосема нормални? Сакам да кажам, на страна уметничката слобода и се друго, ова е дело наменето за деца. Од една страна треба да ги научиме какви се опасности ги демнеат, од друга страна им кажуваме дека е сосема ОК наставник да се „пали“ на малолетна ученичка и да фантазира додека предава за „електризирање на телата при триење...“ За мене и ова е слика и прилика на педофилија.

< Поракaта ја уредил Octavia -- 20.5.2013 14:27:24 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Педофилија
20.5.2013 14:18:36   
miana
И на нас ни се има случено низ маало да шетаат маничаци со порно списанија и се секавам дека еден не застана да не праша случајно да не знаеме каде живее некоја си Биљана мислам дека беше и вика видете како се сликала,и почна д ани листа списание ама јас и сестрами одсечно рековме - не ја знаеме и фитиљ да не нема... Еднаш ни се има случено да видиме и човек како мастурбира во парк ,а ние си го шетавме куЧЕТО ( АГРЕСИВЕН ДОБЕРМАН ) и се секавам дека сестрами му ја с'сна кучката а тој качување на точак и магла да го нема а ние па ја викнавме да не го распарчи . ( ако го стигнеше - црно му се пишуваше) Значи пораснацв во центар и вакви случки сум видела и слушнала многу..Сите биле случајни минувачи..Еднаш не застана еден будала,бевме повеке деца и не тераше со јазикот да ги допреме носевите и ке ни дадел бонбони... срека господ не чуваше па знаевме дека имаат лоша намера...Смрт за овие!!!!!!!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Педофилија
20.5.2013 16:10:33   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

КЛИК ТУКА

Скорпијана , добредојде назад на Рр , одамна не сум те видела тукаdobro ve najdov ke se trudam da se druzam kolku mozam poveke so vas pozdrav

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Педофилија
20.5.2013 16:32:41   
niki
za zal, osven sto pedofilijata ne poznava nacija, ne poznava ni pol, ni status, ni obrazonvanie, ni vozrast....
pred dve tri godini, ne se sekavam tocno, Grcija ja potrese vest za 25 godisna ucitelka vo osnovno uciliste koja so svoite ucenici momcinja na vozrast od 10-13 godini odrzuvala kontakti na facebook so mosne provokativna sodrzina so nekoi od niv dogovarala sredbi vo nivniot dom koga roditelite ne se doma pod opravduvanjeto deka im se potrebni dopolnitelni casovi a vsusnost gi obljubuvala
tie momcinja vo i pred pubertet, noramlno i ocekuvano ne kazale na roditelite a slucajot slucajno go otkril eden tatko koj kaj svojot 11 godisen sin zabelezal cudno odnesuvanje vo vid na postojano masturbiranje koe maliot go doveduvalo i do gubenje na svesta, pa taka tatkoto vo potraga za resenie na problemot pocnal da go kontrolira i proveruva i vo profilot na facebook vo prijateli ja prepoznal ucitelkata, na nejzinite provokativni sliki, i vo privatnite poraki koi gi prakala na sinot, potoa go soocil maliot i toj priznal pa ja prijavile vo policija

ubavo e da postoi registar na prestapnici, no sepak najmnogu ke napravime ako si gi sledime decata, i ako gi zapoznavame so vakvite slucai, ako im zboruvame sto e pristojno odnesuvanje i sto nikako i nikomu ne treba da dozvoluvaat
ona sto e sepak najtazno i najtragicno e koga storitel e roditel, tuka navistina ne znam sto bi mozelo da pomogne da se spreci ili predupredi takvo nedelo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Педофилија
22.5.2013 8:34:17   
vezilka RR
Вчера прочитав дека некој педофил нападнал неколку девојчиња во Карпош 4.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Педофилија
22.5.2013 8:41:59   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Вчера прочитав дека некој педофил нападнал неколку девојчиња во Карпош 4.

Aman bre luge sto se slucuva vekje...sto treba site da se kreneme za drzavava nesto da prevzeme so ovie luge??
ja neznam svetot do kaj otide ,od sekogas gi imalo ama pa sekoj den po nekoja odvratna desavka...
da ti e strav dete da pustis samo ...user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Педофилија
22.5.2013 9:00:15   
Џесика
Јас од времето си имав солзавец со мене... радо би го истрошила на некој таков user posted image и после еден ќотек ко ќе му удрам...user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Педофилија
22.5.2013 9:03:44   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јас од времето си имав солзавец со мене... радо би го истрошила на некој таков user posted image и после еден ќотек ко ќе му удрам...user posted image

eeej da solzavec i jas si imav vo tasna ama koga bev srednoskolka 14-15 god..mala bocicka vo dzebce user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 22.5.2013 9:04:08 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Педофилија
22.5.2013 9:19:16   
Mihaela 2010
Da da so solzavec u oci i posle udri mavaj po jajauser posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Педофилија
22.5.2013 12:17:29   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јас од времето си имав солзавец со мене... радо би го истрошила на некој таков user posted image и после еден ќотек ко ќе му удрам...user posted image


ехехе и јас си имав порано, дека татко ми војно лице па имаше еден таков мал, како спрејче дезодоранс, ама домет има на 50 метри...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Педофилија
22.5.2013 13:57:05   
miana
Уште една случка со педофил - аман веке !!!!!

Семеен пријател им го силувал 8-годишното дете

Четириесет и деветгодишен штипјанец го силувал осумгодишното дете на своите пријатели, соопштува Министерството за внатрешни работи.

Мајката на детето пријавила дека семејниот пријател С.Ј. од Штип, во нивниот дом извршил полови дејствија над нејзиното осумгодишно дете.

Штипската полиција го уапсила 49-годишниот силувач, откако утврдила дека С.Ј со допирање по телото на 8-годишното дете, извршил други полови дејствија и во врска со тоа СВР Штип поднесе кривична прија за кривично дело „полов напад над малолетник кој не наполнил 14 години“ и заедно со кривичната пријава е предаден на надлежен Истражен судија.

извор - точка

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Педофилија
22.5.2013 14:40:07   
deluxe
ццццц... До каде ќе оди човечката глупавост и изопаченост???
Да не се знае веќе на кого да му се веруваuser posted image ,како што некој имаше погоре напишано ,дека педофилите стојат поблиску до нас,не се веќе сомнителни лица,туку блиски, познати...user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Педофилија
22.5.2013 14:56:12   
Џесика
Не се знае веќе на никого не верувам. Многу имам страв и се пазам од се... Роднини, пријатели, детето го следам каде се движи, можеби е болно, ама во секого имам сомнеж. Кога бевме дечко и девојка со мм, и внука ми не ја пуштав со него за што и да требало, дали до продавница или друго, нормално дека не му верував и избегнував секакви ситуации...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Педофилија
5.11.2013 13:40:47   
vezilka RR
Денес читам ќе се отвора можност за измени во Кривичниот закон по однос на казнени дела, педофилија. Ќе се отвора можност за зголемување на казните затвор на повеќе од досегашните 6 (досега просечна казна затвор на педофилите била 6 години) и ќе се отворало можност за намалување на казните доколку осудениците се согласеле на хемиска кастрација, а таа би се вовела како задолжителна при повторено дело.

Што ќе речете на ова?

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Педофилија
5.11.2013 14:19:35   
sandriana RR
Која е потребата за намалување на казната, па и уште опција за бирање - сакаш или не кастрација? Вистина мислат дека ќе има ефект?? Јас - не, Бога ми.
Според мое лично убедување, ако веќе прават измени - хемиска кастрација да биде единствена опција, секако, со казна затвор (за должината на казната - не знам, ама 6 години се малку).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Педофилија
5.11.2013 14:41:15   
rina13
Станува збор за тешко кривично дело, арно ама не верувам дека помеѓу 6години и кастрација некој ќе се реши на кастрација. Како и да е најголем процент се повторувачи на делото што пак по автоматизам ќе значи кастрација, значи ли тоа дека на 2 деца животот треба да им биде уништен за проблемот да се реши. Сум за тоа дека треба веднаш да се кастрираат вршителите на ова дело без да им се даде втора можност, штом тие уништиле нечив живот нека биде истото и за нив. Друг проблем ќе се реши на овој начин е објавата на лични податоци на педофилите кои нависитна реално го засегаат и неговото семејство, така што би значело дека две муви со еден удар ќе се утепаат. Ем неможе да злоставува ем семјството ни криво ни дужно нема да страда.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Педофилија
5.11.2013 14:47:20   
vezilka RR
Јас сметам дека дефинитивно треба повисоки казни. Хемиската кастрација, и да е, и да не е казната треба да е поголема. Инаку нешто друго што не го разбирам во ова е зошто казните се поголеми и демек поригорозни за напад на малолетно дете под 14 години, а на 14 и повеќе казните се поблаги. Никако не можам тоа да го сфатам. Еве читам од прееска и се трудам да најдам некое логично објаснување, ама не можам. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Педофилија
5.11.2013 15:08:24   
vezilka RR
Виртуелното девојче ги откри и најскриените фантазии на педофилите


Над илјада педофили од 65 земји во светот се фатија во мрежата на 10- годишното девојче од Филипини, со прекар Свити.

- Се викам Свити, имам 10 години и живеам на Филипини...

Вака виртуелното девојче секојдневно ги почнува разговорите со потенцијалните сексуални предатори.

Им ги открива своите и се препушта на туѓите фантазии, во случајов на десетина илјади педофили кои паднале во мрежата на Холандската невладина организација "Тerre des hommes".

- Тие бараат од мене да се соблечам, па потоа тие се соблекуваат. Потоа, „си играат“ самите со себе и бараат јас да си „играм“ со нив, вели виртуелниот лик Свити.

- Тие имаат само една цел - да имаат секс со Свити. Бројките се шокантни. За 10 недели идентификувавевме илјада предатори. Ако имавме повеќе време, несомнено ќе фатевме многу повеќе, изјави Алберт Јап Ван Сантбринг, Претседател на НВО "Тerre des hommes".

Свити остварила контакт со дури 20 илјади педофили од 65 земји.

Поради ограничените средства идентификувани се само пет проценти од нив, чии адреси, телефони и фотографии се испратени до Интерпол. Велат нема разлика помеѓу виртуелните и реалните престапници.

- Откривме маж, која наоѓа девојчиња на интернет и виртуелно ги силува. Потоа заминува на работа, како ништо да не се случило.

Проценките на Обединетите нации се дека 750 илјади педофили во секој момент се активни на интернет.

Од холандската невладина организација им порачаа на владите во светот – ако можевме за два месеца да фатиме илјада, тоа значи дека вие за една година можете сто илјади.

Извор: Канал 5


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Педофилија
6.11.2013 19:43:08   
blond
Гледам нема коментирано никоја за струмичкиот педофил од пред две недели.

Во училишниот двор на основното училиште „Видое Подгорец“ во Струмица се случил тежок инцидент кога педофил се обидел да силува 12-годишна ученичка
Настанот се случил утрото, педофилот, кој според првичните сознанија на полицијата најверојатно бил под дејство на алкохол, го пресретнал девојчето во близината на училиштето и побарал да му покаже каде е тоалетот. Тогаш од споредниот влез го извлечкал девојчето до тоалетот, каде што почнал да го допира по телото. Но ученичката почнала да вика за помош, а врсниците ги слушнале од одделението и истрчале да ѝ помогнат. Педофилот избегал. Од училиштето била повикана полиција што трага по насилникот. Од струмичката полиција велат дека едно лице веќе е осомничено.
______________________________________________________________________________
Инаку, јас случјаот го знам подобро, го познавам родителот на девојчето. Живеат на оддалеченост од 200м од училиштето. Кога излегло девојчето од дома, 100м пред училиштето педофилот ја прашал колку е часот,девојчето му одговорило и продолжило. Тој продолжил по неа, ја следел до училиштето и влегов по неа. Дежурната наставничка пиела кафе, завртена со грб кон влезот на училиштето. Тој ја завлечел во ВЦ и ја затворил и почнал да се соблекува, а неа да ја пипка. Девојчето пискало, само еден соученик што се погодил во тој момент во ВЦ ја слушнал, отворил вратата и педофилот избегал.
Сето убаво се гледало на видео надзорот во училиштето.

Моите прашања се, каде била наставничката тогаш? Зошто не изреагирала на врисокот на девојчето? Ако била поставена тој ден за дежурна, зошто не си ја извршила обврската како што треба? Ако не бил соученикот што ќе се случило не сакам да помислам.
И во училиште да ти е страв да го испратиш детето, не знаеш кој се може да влезе внатре.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Педофилија
6.11.2013 21:59:02   
niki
epten hrabar toj, da vlezes vo uciliste kade ima ogromna frekvencija na ucenici i nastavnici i drug kadar uste i video nadzoruser posted image
dezurnata nastavnicka treba da bide kazneta posle vakov incident


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Kolku sme blagorodni???
milijana

Koga bi trebalo da se doniraat pari za nekoe gladno i siromasno semejstvo,kolku bi dale od Vasiot budzet???

10den (7%)

50den (8%)

100den (54%)

1000den (21%)

2500den (3%)

5000den (7%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!