|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Педофилија
17.5.2013 12:17:09   
miana
citam i nemozam da veruvam
Tatko monstrum si go siluval svojot 4 godisen sin od Kocani.
Leleee ne mi se veruva!!!!
|Sto mislite vie za odlukata na ustavniot sud da se povlece registarot na pedofili?
Jas mislam deka tie sudii treba da pomislat sto ako na nivno dete mu se sluci vakvo nesto? Koi sankcii tie bi gi prevzemale,pa posle da nosat bilo akkvi odluki..More za ovie javno macenje ,besenje..Uffffffuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Педофилија
17.5.2013 14:40:28   
deluxe
pametni se Rusite ,samo hemiska kastracija za ovie idioti!!!
i uste nesto(mnogu sum surova za ovie zivotni):da mu se istetovira nekojznak ili na celo ili na nosot da go znaat site,da nema krienje!!user posted image user posted image abe samo jas sum za vo vlada......user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Педофилија
17.5.2013 14:43:50   
Палешка РР
Не ми е чудна одлуката на судиите...кога можеше Српскиот Владика да принудува млади момчиња на секс, што останува.
Ни смрт не е доволна казна за такви монструми!!!!


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Педофилија
17.5.2013 15:39:56   
mommy_angels RR
хемиска кастрација ????????????? абе што зборувате....јас би им го отсекла во корен ....животни...а па татко силувал син,тоа незнам ни како да го наречам оти ни болест не е . А Уставен ни држи предавање за кршење на човекови права???? ЗА какви права ??????Тие се одрекле од нив тогаш кога посегнале по децата.Закони кои одат во корист на државата и политиката не им се нарушување на човековите права, а највредната работа,детскиот живот,не им е толку битна.СРАМОТА.И ова не би го посакала никому,ама судиите изгледа треба да почувствуваат на своја кожа ваков злостор,па тогаш да видам што ќе мислат за правата на овие ѕверови

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Педофилија
19.5.2013 12:38:47   
Bethany
Кршење чии права??? Ужас, се изнервирав.

Инаку, на еден семинар неодамна на кој присуствуваше еден пријател, жената од министерството за социјална работа чинам беше, или што и да е по функција главно е упатена во овие работи најмногу, му кажаа на човекот дека толку многу има зголемено случаеви на педофилија да дури не смеат ни да објават заради општиот мир. Му кажаа пазете ги деца од сите и од роднини и од нероднини, внимавајте на нив. user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Педофилија
19.5.2013 13:28:58   
amateuress
да, регистарот е кршење на правата на приватност, иако не сум многу упатена во темата. патем, сте го отвориле ли да го разгледате? се' луѓе од најниските општествени слоеви. а јас колку што сум запознаена со светска статистика, многу педофили има и меѓу јака средна класа.

инаку, знаете ли дека поголеми казни во принцип добиваат сиромаси што се соблекле или мастурбирале пред деца, отколку несиромаси што родосквернавеле (силувале сопствено дете)? кога е некој побогат, се заташкува цела ситуација. освен тоа, кога нема полов акт, многу е тешко да се докаже злочинот, зашто мислам дека деца што се злоупотрбувани од блиски луѓе понекогаш можат да си го проектираат настанот на некој непознат и недолжно да го обвинат.

да не ме разберете погрешно, апсолутно сум против педофилија, и сум за најголема можна заштита на деца, ама не сум сигурна дека тоа се постигнува со јавен (селективен) регистар.

а со тоа зголемениот број, мислам дека не е до тоа само да е толку зголемен, колку што сега почнува да се надминува табуто и повеќе да се зборува за тоа. иако интимно, како родител многу се плашам од напад врз детето, од било каков тип, и ме фаќа паника кога почнувам да размислувам на вакви теми.

еве и еден филм на темата, многу е добар, нема да зажалите ако го гледате, иако е доста трауматичен. http://www.imdb.com/title/tt2106476/

и за крај, ако има регистар на педофили, треба да има и на силувачи на жени, и на тепачи на деца.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Педофилија
19.5.2013 14:24:14   
Bethany
Сигурно дека и порано имаше такви случаеви, за жал, ама јас мислам дека е зголемено, луѓето се повеќе збудалуваат во последно време, се повеќе изопачености (во поголем број) секаде...

Има многу одвратности, ама педофилија по мене е во рангот на најодвратни и најгори злочини! Иживувати се врз дете и убити го емоционално, психички, ментално, физички (да, има многуууу други начини каде детето е исто осакатено на повеќе сфери, како нпр. тепањето...) ама возрасен човек да принуди мало дете на такво нешто, да му украде најдлабочинската и најсветата и најчиста интима што се уште не ја ни открило ама е свесно дека постои, не, еве стомакот ме заболува од помислата.

Истото чувство имам и за силувачите, и тоа е незамисливо страшно, ама во прашање е веќе возрасна личност, која ќе е колку-толку поспособна да си бара да излезе на крај со преживеано во споредба со дете, не знам.... Во секој случај, болесни умови!

И каква црна приватност тие треба да имаат? Па нека бидат обележани за сите да знаат , и тоа е малку.
Трагично е што секаде во системот на правосудство некогаш се гледаат само тие закони и членови, се е црно-бело, нема пошироко гледиште, ама за се лошо се најде дупка и милосрдие... (лаички зборувам). Ама тоа е, така функционира светот, за жал... Многу пати нема правда.. Порано чини ми се подобро беше, земи распни го на плоштадот да служи за пример па нема толку секој да си дозволи таква слобода на својот болесниот ум, има да се бори како знае и умее против таквите мисли и замисли, поради стравот ако ништо друго, а не сега и правата им се декларираат. Ама со еманципација не доаѓаат секогаш и добри нешта.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Педофилија
19.5.2013 16:23:50   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

да, регистарот е кршење на правата на приватност, иако не сум многу упатена во темата. патем, сте го отвориле ли да го разгледате? се' луѓе од најниските општествени слоеви. а јас колку што сум запознаена со светска статистика, многу педофили има и меѓу јака средна класа.

инаку, знаете ли дека поголеми казни во принцип добиваат сиромаси што се соблекле или мастурбирале пред деца, отколку несиромаси што родосквернавеле (силувале сопствено дете)? кога е некој побогат, се заташкува цела ситуација. освен тоа, кога нема полов акт, многу е тешко да се докаже злочинот, зашто мислам дека деца што се злоупотрбувани од блиски луѓе понекогаш можат да си го проектираат настанот на некој непознат и недолжно да го обвинат.

да не ме разберете погрешно, апсолутно сум против педофилија, и сум за најголема можна заштита на деца, ама не сум сигурна дека тоа се постигнува со јавен (селективен) регистар.

а со тоа зголемениот број, мислам дека не е до тоа само да е толку зголемен, колку што сега почнува да се надминува табуто и повеќе да се зборува за тоа. иако интимно, како родител многу се плашам од напад врз детето, од било каков тип, и ме фаќа паника кога почнувам да размислувам на вакви теми.

еве и еден филм на темата, многу е добар, нема да зажалите ако го гледате, иако е доста трауматичен. http://www.imdb.com/title/tt2106476/

и за крај, ако има регистар на педофили, треба да има и на силувачи на жени, и на тепачи на деца.






DAJ PRATETE MI LINK OD TOJ REGISTAROT NIKAKO NE MOZAM DA GO PRONAJDAM..DA GI VIDAM IDIOTITEuser posted image MOZE VO PP DA MI ISPRATITE LINK
TNX

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Педофилија
19.5.2013 16:33:20   
skorpijana

http://www.registarnapedofili.mk/Prevencija.aspx

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 19.5.2013 17:31:44 >


_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Педофилија
19.5.2013 16:50:42   
Pepelaska *
КЛИК ТУКА

Скорпијана , добредојде назад на Рр , одамна не сум те видела тука

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 19.5.2013 16:52:10 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Педофилија
19.5.2013 17:04:53   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


И каква црна приватност тие треба да имаат? Па нека бидат обележани за сите да знаат , и тоа е малку.




bas taka, posebno sto i kaznata koja ja sluzat nekoi od niv e premala, dve godini i sloboden i posle uste zastita od sistemot trebalo, da im se socuva privatnost
a kolku se rehabilitirani i dali voopsto vo tie dve godini, toa nebitno do slednata nevina zrtvauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Педофилија
19.5.2013 21:20:27   
Maca25
Не ми е само јасно како може власта да се грижи за приватноста на педофилите?!?! Значи мачење за овие луѓе е мин. што треба да добијат! Не ли сваќаат дека не дај боже нивните деца може да налетаат на некој педофил?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Педофилија
19.5.2013 21:33:54   
Hunny
Власта не се грижи за нивната приватност, туку напротив ги објави цела јавност да ги види. Уставниот суд е тој што се загрижил за нивната приватностuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Педофилија
19.5.2013 23:13:15   
Џесика
Некој ја гледа приватноста на педофолите? А детските права??? Детските животи, нивното психичко здравје понатаму? Каде ќе им оди душата на тие гадови??? За нив најстрога казна! За дете и детска судбина парчиња месо би кинела, страшно!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Педофилија
19.5.2013 23:32:20   
kapina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Некој ја гледа приватноста на педофолите? А детските права??? Детските животи, нивното психичко здравје понатаму? Каде ќе им оди душата на тие гадови??? За нив најстрога казна! За дете и детска судбина парчиња месо би кинела, страшно!

tokmu taka i moeto mislenje e isto sto so decata zrtvi na pedofilite jas za malku izbegnav siluvanje me spasija edni luge kogabev dete no toa sepak ostavi luzna za cel zivot

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Педофилија
19.5.2013 23:40:30   
Pepelaska *


Македонски педофил осуден на смрт со стрелање


Во Република Македонија за педофилија е изречена смртна казна во февруари 1987 година. Станува збор за монструозен случај, кој ја потресе не само македонската туку и пошироката јавност. Таткото, 48-годишниот Маље Зекири, тогашниот Окружен суд во Скопје го осуди на казна смрт со стрелање. Смртната казна е извршена неколку дена подоцна, пишува Вечер

Таткото педофил и монструм, Маље Зекири од селото Зајас прво ја силувал 15-годишната ќерка Беглија, а потоа со најлонско јаже, коешто го носел во џебот, ја задушил правејќи јамка околу вратот. Не помогнале ниту молитвите на беспомошното девојче кое во солзи молело Немој, бабо, немој!" Тој ја стегал јамката се додека не ја усмртил. Веднаш потоа, со цел да го прикрие злосторството, ја собрал нејзината облека и ја ставил врз веќе мртвата ќерка и ја запалил со надеж дека телото ќе изгори. По неколку дена лешот го пронашол овчар кој веднаш пријавил во полиција. Зекири го признал делото, а вештаците од Судска медицина потврдиле дека таткото-монструм во моментот на извршувањето на делото бил во свесна состојба. Обдукцијата на лешот покажала дека пред да ја убие, Зекири ја силувал својата малолетна ќерка Беглија.

Македонија

Ете имало и смртна казна , а ова сега што сакаат да го направат е за секаква осуда.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Педофилија
20.5.2013 0:12:38   
vezilka RR
Ете бидејќи регистарот е достапен веќе некое време ме интересира колку од нас го погледнале. Колку од нас провериле дали некој од нивната близина се наоѓа на него, некој познат со кој нашето дете има контакт? Јас не.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Педофилија
20.5.2013 9:44:28   
JovanaJ
Jas da! Uste vednas koga se pojavi registarot, morav da ja znaam taa informacija...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Педофилија
20.5.2013 9:58:33   
Malecka23
Одма штом излезе регистарот одма гледав.Уфф многу се фрустрирам на темава.Значи за сите педофили само клада им е чарето.Живи пополека да горат.Можеби во последните мигови ќе сватат каков хорор направиле.Или пак може обесени на плоштад да се каменуваат, да се сецкаат дел по дел да видат како е да уништат невини деца.
А ова што го направи судот е за тоа ....Човекови права?Кој црни права на такви чудовишта кога гледав на вести не ми се веруваше што слушам.Него да им се десеше нешто такво на некој нивен близок не знам баш дали ќе ги збореа за човекови права.Треба да постои регистерот и треба сите да знаеме во нашата близина дали има некој таков,деца на училиште праќаме,градинка игралишта треба да знаеме од кого да се пазиме.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Педофилија
20.5.2013 10:09:11   
miana
И јас,само што го промовираа го разгледав и често го отварам,ме интересира дали ке видам некој познат од наша близина...Видов еден познат ( не е од наша околина ),порано доаѓаше на гости кај моите ,на тетками дечко,па другар негов...Тоа беше многу одамна,но никогаш не се случило нешто да ни направи нас.Го немам видено 20 години може,ама го познав. Убаво е да постои регистарот и се надевам дека ке се избориме да постои..Мене ме загрижи тоа што видов многу македонци ( се надевав дека повеке ке бидат од друга националност ) и што видов дека некои од нив живеат во урбанизирани општини. Имав претстава дека овие луѓе се необразовани,и лица од асоцијално опкружување,ама за жал не испадна така..Жалосно,многу жалосно...Мислам дека ако не смртна казна,треба доживотно да ги затвроат овие монструми....

< Поракaта ја уредил miana -- 20.5.2013 10:11:08 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Педофилија
20.5.2013 10:12:24   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

..Мене ме загрижи тоа што видов многу македонци ( се надевав дека повеке ке бидат од друга националност ) и што видов дека некои од нив живеат во урбанизирани општини. Имав представа дека овие луѓе се необразовани,и лица од асоцијално опкружување,ама за жал не испадна така..


Може само малку да ми појасниш зошто си имала претстава дека педофилите се од друга националност? Малку не ми влегува во глава? Демек македонците се супернација нешто?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Педофилија
20.5.2013 10:54:52   
mommy_angels RR
се надевам дека регистарот ќе остане,а патем и подетално го разгледав сега и можам само да кажам ЖАЛНО user posted image за нашиот правосуден систем.Злосторот врз најневините го осудуваат само на по неколку години,3,4 неколкумина на 7 или 9 и само еден 12.И како капак на сето тоа многу од нив се пуштени веќе на слобода , а некои и дури порано поради добро однесување најверојатно user posted image . Јас би имала едно најпросто прашање до Уставен : " КАДЕ СЕ НАШИТЕ ПРАВА КАКО РОДИТЕЛИ ДА МОЖЕМЕ ДА СИ ГИ ЗАШТИТИМЕ ДЕЦАТА????????????? "

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Педофилија
20.5.2013 11:02:09   
JovanaJ
Ednas slusnav izjava na ministerot deka najcesto pedofilite go povtoruvaat deloto, otkako ke bidat osudeni i ke ja odlezat kaznata pogolem procent , golem procent (da ne lupam procenti neznam tocno) go povtoruvaat deloto. Toa e strasno, i samo poradi toa treba da ne se ukinuva registerot...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Педофилија
20.5.2013 11:07:38   
vezilka RR
Јас не гледам како регистарот ќе го реши проблемот. Можеби само им помага на родителите да се информираат. Ама овој проблем се решава посистемски. Треба да се зголемат казните, или на пример на такви луѓе, кои биле осудувани заради такво дело не смее да им се дозволи да работат нешто поврзано се деца.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Педофилија
20.5.2013 11:15:33   
JovanaJ
Da vo pravo si, ni jas ne mislev deka registerot ke go resi problemot no samo sakam da kazam deka ne treba da se otstrani. Treba da ima registar.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?