|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би дарувале крв?
25.5.2009 20:57:49   
agnes77
Danas sam pri pat u mom životu daruvala krv. Nije bilo strašno, na početku sam bila malo uplašena ali zatim sam bila vrlo ponosna, da sam to uradilauser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 26.5.2009 6:44:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: dali bi daruvali krv
25.5.2009 21:03:05   
Боцко
user posted image user posted image user posted image
би дарувал и јас, сигурно, до сега сум имал 1-2 прилики кои не сум ги искористил, ми било можеби малку страв. но во првата наредна прилика ќе го сторам тоа. чувството дека можеби спасувате нечиј живот е навистина прекрасно.

btw, agnes tebi pa res makedonscina vsak dan vse boljse gre. bravo!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: dali bi daruvali krv
25.5.2009 21:18:14   
agnes77

btw, agnes tebi pa res makedonscina vsak dan vse boljse gre. bravo!


user posted image  samo improviziram;)
tvoja slovenščina pa je zares odličnauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   Дали би дарувале крв?
25.5.2009 23:51:40   
biljanaM
мене двапати ми стигаа пораки дека се тражи крводарител со крвна група нулта позитив...сакав ама не отидов од страв и јас.....си мислам зошто не отидов....сега се каам, бидејки јас сум нулта позитив, а татко ми има неколку пати дарувано и по други градови дека е ретка крвна група, А негатив и мм ми е таа, и свекотот а и синето, нареден пат и јас секако ке дарувам крв, се надевам тоа да се случи што поскоро.

< Поракaта ја уредил Elena -- 26.5.2009 6:45:58 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали би дарувале крв?
26.5.2009 6:52:43   
Еца
Да, сигурно. Прв пат дарував крв 21.11.2000 година,по стапките на татко ми,бидејќи тој беше професор по физичко (сега пензионер, кој има давано крв над 25 пати и се уште дава) а јас активен спротист, тоа некако се подразбираше.... Ќе продолжам сигурно, и се надевам и ние од Рингерајаќе направиме некоја крводарителка акција и ќе бидеме горди што некому ќе подариме нов живот user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 26.5.2009 6:53:35 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали би дарувале крв?
26.5.2009 8:36:17   
mami
Елена идеата за крводарителска акција ти е супер...мајка ми дарувас екогаш а јас за жал неможам бидејќи сум цел живот слабокрвна па сестрите на шала ми викаат- ти за тебе немаш па на друг ке даваш..би сакала еден ден ако можам да дарувам..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали би дарувале крв?
6.6.2009 20:07:25   
Adrijana
user posted image Jas so dusa cekav da napolnam 18 za da mozam da daruvam krv, zasto koga bev mala bev mnogu bolna i nekoj daruvase krv za mene, i mnogu sakav i jas da spasam nekoj, i samo sto napolniv 18 ne cekav ni nedela da mine otidov da dadam i samo zamislete sto se sluci, dadov krv sto dadov, i taka presrekna prasuvam za kolku vreme pak ke mozam ova ona i za nedela dena doma mi stigna karticka kaj sto pise odma da se javam vo transfuziologija. Otidov i mi kazaa deka nikogas poveke ne smeam da davam krv zatoa sto sum nositel na B hepatit, i ete taka veke 6 godini sum nositel na glupavata bolest i me iritira samata pomisla deka ne mozam da napravam nisto vo vrska so daruvanjeto krv, no toa e zivotot sega mi preostanuva samo da gi bockam i pottiknuvam drugite da davaat.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали би дарувале крв?
6.6.2009 20:46:30   
Еца
Адријана ајде те молам да отвориме нова тема и да подискутираме малку повеке за хепатоит Б, ако не ти е проблем, инаку татко ми има дадено 33 пати крв и пред една недела бил да даде крв, не сакале да му земат бидејќи има веке 69 години, но на негова иницијатива за последен пат му земале и му рекле за вас е завршено, давајте им потт6ик на помладите, затоа секој кој е здрав, и се чувствува добро треба да дава крв и да помогне на некој на кој тоа најмногу му е потребно.Животот е непредвидлив, не знаеме што не чека....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали би дарувале крв?
8.6.2009 13:39:24   
Adrijana
Ne Elena voopsto ne mi e problem da zboruvam za hepatitot, veke nekako e del od moeto sekojdnevie, slobodno otvori tema, ke se priklucam i ke zboruvame za se sto znam vo vrska so taa bolest.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали би дарувале крв?
15.6.2009 18:20:16   
nina
Јас сакам да дарувам крв и два пати стигнав до амбуланта, но јас природно имам низок притисок и можеби од страв уште повеке ми се снижил, па ми рекоа дека поради нискиот притисок нема да дарувам крвuser posted image па може понатаму ке можам да дадам крв.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:00:41   
Џесика
Деновиве ми се плетка оваа идеја во глава, мојот покоен татко беше редовен крводарител, а јас ко негова крвна група сум ја попримила желбата да дарувам крв. Бидејќи влегов во некој чуден психички период на преродба, посакав оваа затаена желба да ја остварам. Не знам кога има акции за дарување на крв, па ако некој знае да ме информира, или уште подобро, да ми се придружи user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:05:22   
mama toci
user posted image user posted image user posted image ,da mozev i jas ke vi se pridruzev,da ne bea takvite humani luge kako vas,nemase sega da si sedam na RR i da se druzam so vas...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:07:28   
Emanuelapp
Да да би дала досега немам дарувано ама би одела по стапките на мојот татко кој има дарувано поваќе од 35пати. Сега се потсетив на еден случај нели во средно училиште доаѓаат да земат крв кога бев 4 година и се наредив таму да дарувам ама кога ме виде докторката рече нема шанса да вадам од тебе крв бев слаба , бледааа и ништо од моите слободни денови на училиште user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:08:29   
dostickage
ah, i jas bev krvodaritel imav dadeno dva pati.
Posle se fativ so rabota i ne dadov 2-3 godini. Za toj period za zal se sluci dva pati da pritreba na nekoj moj blizok.Ednas na majka mi pri teska operacija i ednas na sin mi dodeka bese vo inkubator user posted image
Za srekja imase krv bidejki i site trojca sme A krvna grupa pa nemase potreba od mene.
Sega so bolesta ne sum ni prasala ama ne ni sakam.Ne od sebicnost,naprotiv  ne znam sto se moze nekoj da zeme od mene , J*b*g*

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:17:29   
Pepelaska *
Кога бев помала многу се плашев од боцкање, крв и игли , ама откако се породив и видов како нечија крв ми го спаси животот би давала со две раце

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 14:58:33   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Деновиве ми се плетка оваа идеја во глава, мојот покоен татко беше редовен крводарител, а јас ко негова крвна група сум ја попримила желбата да дарувам крв. Бидејќи влегов во некој чуден психички период на преродба, посакав оваа затаена желба да ја остварам. Не знам кога има акции за дарување на крв, па ако некој знае да ме информира, или уште подобро, да ми се придружи user posted image

Џес немаш потреба да чекаш акции, можеш кога сакаш да даруваш крв. Мм е крводарител дарува крв на секои 2 месеца. Оди во државна дирек на трансфузиологија мислам, и таму се супер фини докторите, иако последните два пати ми се враќа со модринки на рацетеuser posted image Како и да е одлично е чувството кога даруваш, а плус е и пожелноuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 15:45:28   
JovanaJ
Do sega ne sum daruvala krv. Me odbivaa ne sum imala 50kg. Sega sum nekade 48 ama ne sum probala dali ke mi dozvolat.
Inaku da ne nastane zabuna, ne sum tolku slaba ama ete kilazata mi e taa...user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 15:52:01   
blue_blue
Еднаш годишно редовно дарувам крв веќе три години и планирам да продолжам така се додека сум здрава и сакаат да ми земаат крв. Татко ми беше крводарител и некако тоа ми остана од него - почнав да давам крв тој кога почина и секогаш +/- еден месец на денот кога тој почина....Наместо одење на гробишта јас така се сеќавам на него. Инаку сум 0- крвна група која и не е баш така честа па е дефицитарна кога е потребна...Мислам дека секој треба да дава крв доколку не е слабокрвен и нема здравствени проблеми. Мислам дека смееше да даваш крв на секои 3 месеци

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 16:20:33   
mila mama
Bi daruvala krv. Do sega me sum darila, ama nemam nisto protiv da go napravam toa. Da bidam iskrena poveke mi e strav da primam otkolku da daruvam.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 20:10:56   
mama26
zosto pa da ne? sekako da.mm ima daruvano mnoooguuu pati a jas seuste ne pojma nemam zastouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 22:07:51   
kuklicka26
Да секако.Јас имам дарувано 5-6 пати крв,но отккао останав бремена не сум дарувала.А се разбира и планирам да продолжам да дарувам,нели сум РР?Имам Б+ крвна група ако притреба хитно барајте ме.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали би дарувале крв?
16.3.2012 22:18:14   
nadica
додека бев девојка неколку пати дарував крв а потоа некако се немам време user posted image  се надевам дека ќе продолжам во блиска иднина инаку сум 0+

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали би дарувале крв?
17.3.2012 14:18:12   
AnnaMolly RR
Јас умирам од желба да бидам крводарител, ама ете не смеам за жал.
Ајде ако може да ми каже некој поискусен дали ова е вистина (ми го кажаа во средно кога имаше крводарителски акции).
Не смеело да се дарува крв ако се примаат некои лекови, како антихистаминици, а јас ги примам речиси секој ден. Исто така и луѓе со висок крвен притисок не смееле да даруваат крв. Ако ова не е вистина, следниот пат викнете ме со вас, Џесика и блу_блу!

Инаку, јас сум крвна група Б+.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали би дарувале крв?
18.3.2012 9:18:41   
meU87
Јас до сега имам дарувано 3 пати крв. Меѓутоа искено после тоа многу лошо поминував, имав страшни трески и наредните три дена ми беа потребни за да се вратам во нормала.
Инаку има луѓе на кои буквално ништо не им е после дарувањето.
Ана Моли, точно е дека не смее да се дарува крв доколку се примаат некои лекови, пред да даруваш ти даваат еден формулар кој треба да го пополниш, а каде има прашања дали и какви лекови примаш.
Односно не смееш да имаш примено никаков лек, мислам дека беше 3 дена наназад.
За крвниот притисок мислам дека нема врска, зошто татко ми има висок крвен притисок, а друва крв кога имаат акции од работа.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали би дарувале крв?
18.3.2012 21:57:15   
Bogdancanka
imam daruvano krv dva pati i ednas bev vratena zaradi nizok pritisok...inaku jas sum 0 negativ

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 18.3.2012 21:58:48 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

името на нашето бебче
bibuska1

Кое име е поинтересно?

Евгенија (57%)

Георгина (43%)


Број на сите гласови: 180

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!