|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лекување неплодност со билки
12.6.2013 16:57:40   
orhidea242
dajte kazete nekoe iskustvo nekoj dali ima nekoja pozitivna reakcija od prirodnive rabotai.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Лекување неплодност со билки
31.7.2013 23:21:04   
andrijance90
Devojki moze li sega da se najde REN? jas barav na pazar ne mozev da najdam pa vikam da ne ima slucajno nekade po marketive?user posted image

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Лекување неплодност со билки
16.8.2013 12:58:02   
SOLE
Zdravo devojki, dali nekoj ima slusnato za trevarkata Roza Bazarova od Veles? pravela terapii za mnogu vidovi na bolesti, pravela caevi,kapki i oblogi se na prirodna baza so bilki, ako nekoj znae nesto poveke za ova ili ima koristeno terapija neka pise iskustvo, pozdrav mnogu

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Лекување неплодност со билки
16.8.2013 14:24:22   
Utce

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Macina treva i ocajnica se razlicni caevi.
Jas ja kupiv macinata treva, 50 denari edno kjesice se pie 20 dena. Edna doza 1000 denari. Taa e za zabremenuvanje, i dobra ovulacija. Jas ja piev eden mesec, i bev na ginekolog da proveram ovulacija i odlicno mi deluvase. Na bitpazar ja prodava pomlada zena, mislam Valenitina deka se vika, i Trajanka postara zena, edna do druga im se tezgite. Koga prasav za ovulacija i zabremenuvanje i dvete mi ja preporacaa ova, ocajnicata mi rekoa deka e za vospalenija i bakterii ma matkata, za cistenje na matkata. Slobodno prasuvajte gi niv dvete, se kje vi objasnat koga kje otidete da go kupite cajot.
Sega od nova godina pak kje ja upotrebuvam macinata treva, da zavrsam so nekoi ispituvanja. Se pie toj mesec koga se planira zabremenuvanje.
P.s Sram, ne sram ama go prasav i mojot ginekolog specijalist za sterilitet vo privatnata klinika vo koja odam, rece slobodno da ja koristam , nemalo steta od nea, i zatoa ja piev, sepak sakav da se uveram dali cul za istatai dali e vo red.
Poz

Јас сакам да го купам чајот може подетално да ми кажеш каде да го најдам и дали пред добивање или после добивање да го пијам фала.....

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 7:03:43   
Utce
Eve moze nekoj i ova da go napravi jas licno ne sum go probala megutoa imam citano deka e efikasno
lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

_____________________________

Во животот треба да се ужива. И така никогаш на проблемите им нема крај.....

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 13:21:38   
andrijance90
јас сакав леков да го пијам за полицистични јајници али не успеав да најдам рен овој месец никаде user posted image кога го има?

(Одговор на членот Utce)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 16:27:48   
MademoiselleNina
Мене ми рекоа дека ренот го има кога има и зелки, односно кога е време на зелки, ја мислам дека за некој месец ќе се става зелка у буре за зимница user posted image па веројатно тоа е тој период.
Инаку има рен во тегличка во маркетите. Можеш така да го јадеш. Љути малку ...
Инаку лани беше 300 ден кг. Прашај некој што живее во село, таму обично го одгледуваат.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 19:14:58   
andrijance90

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Мене ми рекоа дека ренот го има кога има и зелки, односно кога е време на зелки, ја мислам дека за некој месец ќе се става зелка у буре за зимница user posted image па веројатно тоа е тој период.
Инаку има рен во тегличка во маркетите. Можеш така да го јадеш. Љути малку ...
Инаку лани беше 300 ден кг. Прашај некој што живее во село, таму обично го одгледуваат.

мене ми треба за да го направам лекот со вино затоа ми треба свеж, се надевам во септември ќе го има

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 20:37:03   
Mamickaa
Девојки рен со сигурност има на влезот одкај паркингот на зелено пазарче...бидејќи прочитав тука дека повеќето го барате за лек(Дај Боже на сите да ви помогне)баш се распрашав кај човекот до кога ќе го има и он ми кажа дека стално го има и го носи од Паланка,значи проверете има во секое време user posted image ...баш го замолив и за телефонски број и човекот без проблем ми го даде,па ако сакате или по порака или пак ако е дозволено и тука ке го пишам бројот,па слушнете се и договорете се user posted image ...се надевам барем малку ви помогнав и се молам на Господ што побрзо да ги исполни вашите желби,да бидете најгордите мамички на мали анѓелчиња,само позитивно и со Господ напредuser posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Лекување неплодност со билки
17.8.2013 21:55:53   
andrijance90
ех да ми кажеше порано ми заврши веке мензисот и касно е сега за пиење user posted image ништо ке чекам до септември user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 17.8.2013 21:56:12 >

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Лекување неплодност со билки
23.9.2013 23:40:27   
Бриго
Чај од Црвен Здравец (Robertianum) имате во Билната Аптека Матија. Го има во 30 грамски пакетчиња и не е скап. Јас го користев за бубрези и имав ефект

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Лекување неплодност со билки
24.9.2013 18:17:09   
orhidea242
Mesecov pocnav da pijam za prv pat Macina Treva.Se nadevam deka ke ima posakuvan efektuser posted image

(Одговор на членот Бриго)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Лекување неплодност со билки
20.11.2013 13:56:01   
mimikita
Pocituvana Sole ja znam edna Lile travarka od Veles koja lekuva neplodnost i drugi vidovi bolesti.Znaci terapijata se sostoiod caj oblogi kapki se pijat barem 3 meseci zavisno od stepenot na neplodnost.Inaku 1 doza e 3000denari i mnogu sto imam razbrano imaat efekt osobeno maskiot pol koj imaat problemi so podviznosta na spermatozoidite ili abnormalnosti.Sepak e individualno zavisi od organizmot na licnosta ali sepak poveketo se zadovolni i si nasle lek.AKo sakas kontakti pozam da ti pustam vo pp.A sto se odnesuva na macinata trava znaci cajot moze da go kupite od kaj nekoj bilkar ima odvraten gorcliv vkus no sepak vredi da se pie.Treba da se pie do ciklusot(bidejki se smeta deka moa da go zgolemi krvarenjeto) i do ovulacijata bidejki ako vo toj period ste ostanale bremena moze da ima nekoe vlijanie na plodot. Jas sum momentalno na hormonalni apcinja Jasmin i goprasav doktorot dlai moze da piam i macina trava mi rece deka nema da ima problem da ja konsumiram i nema d aima stetno dejstvo sepak e bilka. Isto taka sto se odnesuva do maska neplodnost isto taka se preporacuva i caj od Gumbir,C vitamin Cink i Selen i sekako jatkasti plodovi.Ima eden recept koj na mnogu deluval(1 kilo med i po 100grama orevi lesnici bademi suvo grozja suvi slivi suvi kajsii suvi smokvi susam i kokos ) se se mesa i po dva pati na den nautro i navecer go zema soprugot. Dosta se raspitav za bilkite bidejki nekogas tie davaat mnogu podobri rezultati od lekovi.Sepak se e i do Bozja volja.

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 17:39:03   
dzvezda
Moze le nekoj da mi kaze od koj den do koj den na ciklus se pie caj od Ajducka treva ?I dali smeta ako zimam i apcinja cikloproginova samo ovoj mesec?

(Одговор на членот mimikita)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 17:49:57   
Kvisko
Ајдучка трева можеш да пиеш било кој ден од циклус. Ама јас не би го мешала со циклопрогинова, не се испитани на чаевите комплетните дејства може да направи некоја реакција со циклопрогиновата зашто тие се хормонски пилули (естроген и прогестерон).

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 17:55:34   
dzvezda
Abe mene mi dadoa cikloproginova za da mi odmorat jajnicite ovoj mesec da nema ovulacija nitu eventualni cisti osto pa naredniot ciklus pocnuvam so in vitro,zatoa samo eden mesec ke go pijam toa e sega sakav eventualno da si zemam i neven i ajducka treva po pola lazcice slusnav bilo dobro ama ete zatoa radi eventualno mesanje si prasav

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 19:12:27   
sasaiciko
Dragi RR dali nekoja moze da mi kaze ili da mi preporaca sto da mu davamna mojot soprug da pie za da moze da mu se zgolemi brojot na spermatozoidi

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 19:17:23   
Kvisko
Dzevzda прашај си најубало лекар што ќе ти каже. А инаку циклопрогиновата јас сум ја пиела баш за регулирање циклус и поттикнување на овулација, не се контрацептивни пилули туку се поддршка на редовниот циклус и на нив пишува дека не се контрацептив и не спречуаат овулација. Веројатно лекарот најдобро си знае па затоа со него/неа консултирај се.
Sasaiciko има лек со мед и ореви прочитај неколку страници понапред како се прави (имам пишувано и јас и LoveableMe верзии на лекот). Исто така има витамини и аминокиселини: цинк. целен,витамин Ц, витамин Е, л-аргинин, л-карнитин. Има и препрати на билна основа како Спимен, Спермотренд, Трибестан и слично. Се зависи од конкретниот проблем и најдобро е консултација со лекар, ама генералнои тоа се советите. А и носење на поширока долна облека, избегнување на затоплување на пределот околу тестисите и откажување од пушење.

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Лекување неплодност со билки
28.11.2013 19:30:58   
Anonimen
Najubavo meshaj go cajot od ajducka treva so kop[riva i neven . Jas mislam nema shteta od ovie caevi , ne se kako da kazheme macinata treva user posted image Pij sekoj den po pola kilo minimun, za vreme na menzis najubavo da ne go piesh. user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
  Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Лекување неплодност со билки
29.11.2013 15:05:19   
LoveableMe RR
Чајот од ајдучка трева помага за циркулација во целото тело и во репродуктивните органи, додека невенот е за воспалителни процеси, делува антисептично и антигабично.

Нема никаква штета во умерени количини да се пијат двата чаја, но ако дојде во бременост, да не се пијат без консултација со доктор. Позз

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Лекување неплодност со билки
3.12.2013 10:28:23   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas pijam imunobor opstiot maticen lekar mi go dade za imunitetot oti mi mnogu padnat vo nego ima peruanska macai drugi dve bilki neznam neznam kakvi tocno ke treba da go pijamesec mi kaza lekarot vo negovoto upatstvopokraj pisuva oti ja podobruvai funkcijatana zlezdite sovnatresno lacenje inaku imunobor e herbalen lek koj go imaniz aptekite cenata mu e600den a za eden mesec kolku sto se pie se potrebni dve sisenca od ovoj lek drugo sto sakav da kazam skoro citav niz net oti I nizkoto serumsko zelezo vlijaelo na zabremenuvanjeto a za pcos bil dobar cajot od hibiscus da se pie nasabajle na gladno po edna casa


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Лекување неплодност со билки
3.12.2013 10:40:40   
LoveableMe RR
За перуанската маца се пишува дека влијае на целокупниот ендокрин систем и му помага на телото да го создава оптималниот број на хормони кои се потребни за нормално функционирање на организмот и за плодност и кај мажите и кај жените. на тој начин се постигнува оптимален хормонски баланс и се избегнува лекувањето со вештачки хормони.

Тоа го најдов на нет, е сега дали и како треба да се конзумира, најдобро да се праша некој стручен или евентуално досегашни корисници на оваа тревка.


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Лекување неплодност со билки
3.12.2013 11:07:41   
Zoya
Пред некое време се распрашував за перуанската мака и начинот на употреба. Можам да споделам дека го користам скоро 2 недели. Се препорачува да се пие една кафена лажица растворена во вода, меѓутоа нема баш убав вкус. Меѓутоа не мора да биде вода, може и со јогурт или природен сок. Јас најчесто го пијам со свежо исцеден сок. Инаку, она што јас успеав да најдам за перуанската мака е дека се препорачува да се пие за воспоставување на баланс на хормоните во организмот. Значи севкупно на ендокриниот систем. Има позитивни ефекти и кај мажите и кај жените. Пишува дека ја зголемува плодноста и либидото и дополнително кај мажите ја подобрува потенцијата. Се надевам дека успеав да ви пренесам некоја дополнителна информација и се надевам дека на сите кои ја пиеме дека на некој начин ќе ни помогне.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Лекување неплодност со билки
15.12.2013 12:26:10   
wanna be mum
Може ли некоја која пиела чај од Мацина трева да ми каже како го користела? Ми го купија од Битпазар и имам упатство за користење ама е спротивно на се што пишуваат по српските форуми сосема поинакво е приготвувањето user posted image Фалаааа user posted image

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Лекување неплодност со билки
15.12.2013 13:33:04   
Felly RR
wanna be mum, имаме цела тема за мацина трева. Таму ќе го префрлам твојот пост и ќе можеш да прочиташ повеќе искуства околу твоето прашање.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

.
Jana9

Dali gaziranite sokovi se stetni?

Da (0%)

Ne (0%)

Mozebi (0%)


Број на сите гласови: 0

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!