|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:27:02   
Viki73
Me interesira dali nekoj ima pieno caj od macina trava,edna moja prijatelka mi go preporaca,ona go piela cajot  nekolku meseci i posle 8 godini brak ostana trudna.Jas go piev 3 meseci,sega pravam pauza od 1 mesec i prodolzuvam.Ima li nekoj slicno iskustvo?

< Поракaта ја уредил Elena -- 3.5.2009 19:43:04 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:40:21   
agnes77
moj muž je nekoliko mjeseci pokušao sa maco, ali čaj nije isto kao pilule


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 15.12.2013 13:31:35 >

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 2
   Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:42:36   
Еца
user posted image
Вака изгледа мацина трева или очајница

< Поракaта ја уредил Elena -- 3.5.2009 19:44:14 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:47:10   
Viki73
Imam citano na internet deka e dobra za zabremenuvanje,za smiruvanje,za pluka i sl.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:51:02   
Viki73
Mislam deka ne e isto caj i piluli,cajot go preporacuvaat samo za zeni,ne znam kakvi se tie piluli i imavte li efekt od niv?

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:52:05   
Еца
Да Вики баш наогам доста податоци сега па ке поставам нешто подоцна,да се информираат и оние кои прв пат слушаат за делотворноста на мацината трева,поздравuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 19:58:51   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

user posted image
Вака изгледа мацина трева или очајница


ja znam da macina trava i maca nije isto ali maca (onu koju sam ja prilepila) je  poznata kod nas i mnogi je koriste

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 20:05:18   
Viki73
Pilulite ne mi se poznati ali za caj od macina trava imam citano deka e mnogu dobar i kaj nas pocna mnogu da se koristi.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 21:40:00   
Еца
Најдобра е за: забременување

Мацината трава одамна се користи за лечење на неплодност кај жената. Во народот е позната и како очајница,што сликовито ги опишува жените кои не можеле да станат мајки. Нејзно основно делување е нормализирање на лачењето на полови хормони и урамнотежување на хормоналниот циклус,кој е предуслов за бременост.   Помага при менструални тешкотии и други женски болести.

Како се користи: мацина трева се зема во облик на чај,две лажички треба да се прелијат со 2.5 дцл врела вода и да се процеди 3 до 5 минути. Се советува земање од 3 до 5 шољи на ден. Поради лошиот мирис,на некои полесно им е чајот да го испијат изладен. Може и да се заслади,но со многу мала количина мед. Оваа трева добро е да се комбинира со вирка,бидејки во комбинација многу позитивно делуваат.  Се пие три месеци,па се прави пауза,но не се пие за време на циклусот.


Предупредување: Доколку приметите дека сте бремени,веднаш се прекинува со чајот!


< Поракaта ја уредил Elena -- 3.5.2009 21:47:43 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мацина трева(очајница)
3.5.2009 21:56:32   
hristijana
neznam kolku e tocno no jas slusnav od prijatelka sto se trudese da ostane trudna za vtoro deka cajot od majcina dusica ne se pie ako sakas dete i jas go isfrliv a  licno go berev od planina i bese mnogu

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мацина трева(очајница)
4.5.2009 18:02:04   
Viki73
Macina trava spored mene ne e stetna,moze samo da ti pomogne,jas go naogjav cajot samo kaj edna zena na bit pazar,vo Bilna apteka ima caj so takvo ime ama aptekarkata rece deka toj bil samo za smiruvanje i ne bil ist kako toj jas sto go piev,edno malo paketce go stavav vo 1 litar zovriena voda da otstoi 2 casa i se pie vo tekot na denot,jas go piev laden i se naviknav na vkusot.Vo sekoj slucaj ne e loso da se proba pa daj Boze da ni pomogne.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мацина трева(очајница)
5.5.2009 20:57:42   
Lilipop

ИЗВОРНА ПОРАКА: hristijana

neznam kolku e tocno no jas slusnav od prijatelka sto se trudese da ostane trudna za vtoro deka cajot od majcina dusica ne se pie ako sakas dete i jas go isfrliv a  licno go berev od planina i bese mnogu



a majcina dusica i macina treva e isto???
i kaj moze da se najde takov caj? jas imam slusnato i za nekoi Vitex (tableti ili caj e toa, ne znam) deka i toa bilo dobro za zabremenuvanje..

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мацина трева(очајница)
5.5.2009 21:19:10   
Еца
Вака Лилипоп,да не настане забуна...мацина трева е едно и се кориси за неплодност,додека мајчината душица делува антибактериски и спазмолитички, ги опушта грчевите.Се користи кај цревните потешкотии како и тешкотии во желудникот и проливи.

Чајот од мајчина душица може да се пие и кај нередовните циклуси на жената.Припремен во облик на купка или облога се користи за лекување на кожните болести.Се користи и кај нервна слабост.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Lilipop)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мацина трева(очајница)
5.5.2009 21:30:44   
Viki73
Jas go kupuvam cajot na Bit pazar,kaj sto prodavaat caevi,pisuva na samata tezga deka ima macina trava,na drugo mesto ne sum nasla,barav vo bilna,tamu nema,isto i na zelen pazar nema.Edno paketce e 50 denari,se pie cel mesec osven koga imas dobieno.Imam slusnato deka na mnogu lugje ima pomognato,gi otpusuvalo kanalite,za procistuvanje,za pluka,za nervi...

(Одговор на членот Lilipop)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мацина трева(очајница)
5.5.2009 22:33:48   
hristijana
може некој да ми објасни како изгледа мацината  трева да ја побарам?

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мацина трева(очајница)
6.5.2009 22:24:33   
fibimk
Sum cula za ocajnicata deka pomaga vo zabremenuvanje i vo normaliziranje na hormoni.Se pie od 1-14 den po 3 solji dnevno.Mnogu e gorcliva.jas ne sum ja piela ali planiram.Inaku macina treva imalo 4 vrsti kolku sto razbrav......vie samo barajte ocajnica.Moze da vi dadat nesto drugo koe isto se vika macina  treva.Znaci ili ocajnica ili latinskoto ime kazete go.
Inaku isto taka dobra e i vrkutata......se vika rosnik,virak ili vrkuta.I taa e za normaliziranje na ciklusot.....Jas nea ke ja pijam zosto bila ubava za matkata...za zadebeluvanje!
http://www.herbateka.eu/  videte pobarajte vrkuta kaj biljke index

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мацина трева(очајница)
17.7.2009 18:12:01   
denicka
дали некој слушнал за Слободан Тешич и како лечи тој?

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мацина трева(очајница)
18.7.2009 11:36:59   
milijana
Od Tesic go zede cajot edna moja prijatelka godinava vo februar.kosta tocno 300 evra..no taa nemase problem.problem imase mazot i so spermata.Ona go piese..i nisto.Nekoja druga zena i kazala deka zeni sto nemozat da ostanat bremeni..a imaat nekakov problem(bilo kakov) ovoj caj lecel 100%Taka da ako zenata nema problem genikoloski..a do soprugot e..nema rezultati.Toj caj, mojata draga prijatelka go piese 3 meseci..i nisto.Samo mi kaza deka se smirila mnogu, ne se custvuvala nervozna i taka..sega samo so soprugot da ja upravat.Ocajnicata isto pomagala kaj zenite, ne e loso da se pie...no, samo ako vie kako zena imate nekoj problem..a soprugot da e 100% ispraven.Taka sum cula..taka vi prenesuvam..daj boze nekoja da se pofali deka uspeala..site ke se raduvame..Neli???

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мацина трева(очајница)
24.8.2009 18:24:57   
denicka
zdravo na site po neznam koj pat letovo. se iznasetav user posted image  bev vo nis malku i super si pominav. i tamu najdov ocajnica i si kupiv. e sega zemav i  steblo i cvet. koe se pie kako se podgotvuva da receme za litar voda i se sto treba. aj ako nekoj go piel neka mi kaze. pozdravce  user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мацина трева(очајница)
24.8.2009 18:36:30   
Еца
Она што го знам за оваа трева е дека се подготвува чај, три пати дневно по една чаша во време кога сака да забремени. Не смее да се пие за време на менструација. Како се подготвува ако знае некој нека ти пише, а во меѓзвреме ќе се потрудам и јас да најдам податок.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мацина трева(очајница)
24.8.2009 18:38:10   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Најдобра е за: забременување

Мацината трава одамна се користи за лечење на неплодност кај жената. Во народот е позната и како очајница,што сликовито ги опишува жените кои не можеле да станат мајки. Нејзно основно делување е нормализирање на лачењето на полови хормони и урамнотежување на хормоналниот циклус,кој е предуслов за бременост.   Помага при менструални тешкотии и други женски болести.

Како се користи: мацина трева се зема во облик на чај,две лажички треба да се прелијат со 2.5 дцл врела вода и да се процеди 3 до 5 минути. Се советува земање од 3 до 5 шољи на ден. Поради лошиот мирис,на некои полесно им е чајот да го испијат изладен. Може и да се заслади,но со многу мала количина мед. Оваа трева добро е да се комбинира со вирка,бидејки во комбинација многу позитивно делуваат.  Се пие три месеци,па се прави пауза,но не се пие за време на циклусот.


Предупредување: Доколку приметите дека сте бремени,веднаш се прекинува со чајот!



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мацина трева(очајница)
24.8.2009 18:44:08   
denicka
fala ti elence mnogu. ne ni procitav pogoreuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мацина трева(очајница)
25.8.2009 14:27:16   
denicka
ima li nekoj sto ja piel ovaa macina treva? pa ova bilo pelin! user posted image user posted image user posted image  se moze da se izdrzi neli?

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мацина трева(очајница)
25.8.2009 20:19:38   
mami
мила а ти почна да ја пиеш? ајде дај боже да помогне, па и пелинот ке го заборавиш, за бебушката се нели?

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мацина трева(очајница)
25.8.2009 20:59:41   
denicka
jas pocnav da pijam ama so strav posto mi kasni veke 2 nedeli. ama so mojata neredovna menstruacija se e mozno. bas sega na mm mu rekov da kupi test da si proveram za sekoj slucaj. ama mislam deka e lazna trevoga. ke vidime. vo sekoj slucaj ke bidete izvesteni site! user posted image  user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?