|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 13:00:18   
butterfly 00
Nina kaj koj doktor si ? Ke si bide se vo red zosto da se pojavi krvarenje, zosto taka ti rekol ? Inaku toa se dve bebenca kolku ubavo, se dvizis li sega najnormalno ili preporacuvaat da se vnimava do srceva akcija ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
16.3.2016 19:15:49   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Бев на ехо и имаше 2 точки. :).2 сакуси. Рече дека се мали и дека е се уште ризично. Да одам за 3 недели пак. Ако се појави крварење одма да се јавам. Друго ништо не кажа.
Се надевам се да биде во ред.

MM ме поправи, пошто јас ко замајана бев, што од возбуда што ги видов двете точки, што од тоа дека рече дека се многу мали. Докторот рекол да немаме односи бидејќи може да се појави крварење. А јас сум разбрала сосема нешто друго user posted image
кај ми беше паметот? Извинете за неточната информација но еве се поправам. За 3 недели сум на контрола, терапијата останува иста.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 0:14:57   
Pinky30
Ninaaaa jeeee bliznacinjaaa ajde samo so lesno so Gospod napred i se ke si bide kako sto treba..Miruvaj si,relaksiraj si se i uzivaj vo bremenosta user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 9:13:05   
LoveableMe RR
Nina, честитки за бебушите и се најубаво. Со лесно и на сите кои сте во постапка.

Јас сеуште одмарам и ќе продолжам уште некој период да не бидам активна, се надевам ме разбирате, навистина ми треба уште време.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 9:28:32   
pepapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Nina, честитки за бебушите и се најубаво. Со лесно и на сите кои сте во постапка.

Јас сеуште одмарам и ќе продолжам уште некој период да не бидам активна, се надевам ме разбирате, навистина ми треба уште време.....

Odmori se i te cekame brzo da se vratis bideki navistina nedostasuvaat tvoite soveti... Pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 11:14:56   
jana81
Itno! Dali znaete kolku kosta AMH i IGF1 ( ova izgleda e nesto vo vrska so insulin, barem taka razbrav) vo Hemolab?

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 11:21:44   
kapina
Amh e nekade okolu 4,5iljadi den a ogtt neznam ama amh e tolku otprilika

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 12:54:45   
jana81
Fala kapina. Zavrsiv rabota.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 13:00:11   
Hopeful RR
user posted image user posted image Nina, прекрасни вести, ти посакувам две силни бебиња, и да ги споделуваме заедно близначките згоди и незгоди user posted image

Пепапа, што вика Трајковски? И на мм му најдоа бактерија, заборавив која, и му дадоа доза антибиотици, додуша секому ги даваат пред процедурата. Мислам дека нема да биде проблем!

Druze, такви се овие две недели, малце напнати, ама поминуваат user posted image Дали мируваш или се движиш, што одлучи? Гледај да се опкружиш со позитивна енергија, читај убави работи, гледај комедии, смеењето помага при имплантација, избегнувај контакти со многу луѓе заради инфекции и гали го мешко, па здравје, за некое време да се израдуваме со висока бета! Инаку, каде го правеше ивф-то, кај кој доктор? Со среќа! user posted image



*******2016*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
00.03-Среќичка-пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систинa)
00.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)


=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

23.03 - druze - тест

=========================




2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image MademoiselleNina user posted image


< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 17.3.2016 13:09:39 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 13:06:49   
MademoiselleNina
LovableMe од срце ти посакувам радоста што побрзо да дојде и кај тебе.
И навистина фалиш на форумов, одмори, земи си време за себе колку што ти треба, тука сме да си бидеме подршка и во убаво и во не убаво. user posted image
Борбата продолжува

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 14:19:17   
pepapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

user posted image user posted image Nina, прекрасни вести, ти посакувам две силни бебиња, и да ги споделуваме заедно близначките згоди и незгоди user posted image

Пепапа, што вика Трајковски? И на мм му најдоа бактерија, заборавив која, и му дадоа доза антибиотици, додуша секому ги даваат пред процедурата. Мислам дека нема да биде проблем!

Druze, такви се овие две недели, малце напнати, ама поминуваат user posted image Дали мируваш или се движиш, што одлучи? Гледај да се опкружиш со позитивна енергија, читај убави работи, гледај комедии, смеењето помага при имплантација, избегнувај контакти со многу луѓе заради инфекции и гали го мешко, па здравје, за некое време да се израдуваме со висока бета! Инаку, каде го правеше ивф-то, кај кој доктор? Со среќа! user posted image



*******2016*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
00.03-Среќичка-пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систинa)
00.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)


=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

23.03 - druze - тест

=========================




2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image MademoiselleNina user posted image


Utre odime da se vidime so Birol, Tanja i Trajkovski, minatiot pat ni rekoa nema da moze so bakterija ama mm togas ja imase 1.000000 kolicestvo a sega e samo 10.000 a i sekako ima vreme do pukcija da iscisti, ama sepak ke vidime sto ke ni kazat

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 14:32:18   
Pinky30
Loveable me te razbiram potpolno mora da prodolzime so ovoj tezok pat za da stasame do celta...Odmori si se kolku sto ti treba...FALIS PREMNOGU da znaes...ajde i na nas eden den ke ni dojde krajot na makata ke vidis...NA MAKATA SE POZNAVAAT JUNACITE.Te gushkam i se citkame user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 15:57:42   
Среќичка
Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам user posted image - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 22:44:51   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка

Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам user posted image - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.


Ајде со лесно боцкањата, јас баш читав за разлики меѓу пурегон и фостимон, не се работи за дозата, тие се различни лекови различно дејствуваат. Битно кај тебе да дејствува како што треба и да имаш многу здрави јајце клетки. Кој ден од терапија ти е ?

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.3.2016 22:49:10   
MademoiselleNina
Pepapa утре убаво да пминете на средбата, па пиши ни го впечатокот. Бирол остава впечаток дека знае што прави и знае пто зборува.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 6:48:10   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina


ИЗВОРНА ПОРАКА: Среќичка

Фостимониве се појаки од Пурегоните изгледа. Пурегоните се по 50 ИЕ, а фостимониве по 75.
Значи на појака терапија сум сега и осеќам тежина во долниот дел од стомакот. Психички, добро се држам user posted image - се чувствувам посреќна од вообичаено, а олекував да сум напната.


Ајде со лесно боцкањата, јас баш читав за разлики меѓу пурегон и фостимон, не се работи за дозата, тие се различни лекови различно дејствуваат. Битно кај тебе да дејствува како што треба и да имаш многу здрави јајце клетки. Кој ден од терапија ти е ?



Различен лек ама и двата се ФСХ. ИЕ ја кажуваат концентрацијата и јачината, не зборувам за мл тоа е веќе сосема друго. Баш ќе го прашам докторот.
6 дена стимулација - денес пак мерење е2 и ехо - второ по ред. Многу одење ми се гледа.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 10:43:13   
MademoiselleNina
Среќичка, ајде денес до убави бројки да се вратиш. Не е многу, таман се мерњата. И ако прашаш за пурегон и фостимон, сподели. И мене ме интересира, бидејќи до скоро бев убедена дека пурегон е подобар од фостимон. Но ете јас со фостимон произведов 15 јкuser posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 11:05:10   
Hopeful RR
Девојки, сите се ФСХ, и разликите се нијанси. Сепак, некои подобро реагираат на Фостимон, некои на Пурегон, а едно време се користел и Менопур. Не е ни битно, битно е се да е ок на ехо, естрадиолот да се движи како што треба и на пункција да има доволно, не премногу ЈК. Јас бев со Фостимон и имав 10 ЈК, од кои се оплодија 6, со 3 квалитетни ембриони. 2 вративме назад и си ги земавме дома после 9 месеци, ене ги спијат во спална user posted image
Само оптимистично, верба во докторот и во себе, во своето тело и во она нешто плус, за некои Божја инстанца, за некои среќа или случајност, и ќе биде.

Пепапа, те чекаме со инфо од разговорот, се надевам дека ќе се договорите и наскоро ќе почнете!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 11:51:44   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Среќичка, ајде денес до убави бројки да се вратиш. Не е многу, таман се мерњата. И ако прашаш за пурегон и фостимон, сподели. И мене ме интересира, бидејќи до скоро бев убедена дека пурегон е подобар од фостимон. Но ете јас со фостимон произведов 15 јкuser posted image



Појак бил. 2 фостимона како 3 пурегона некако ќе му дојде (грубо). Ништо не прашав денес само Е2>1000 тоа значи пункција др. недела. Кога се споредувам со вас, паника ме фаќа. Јас имам примено само 12 дози т.е. вкупно ќе бидат 16. Уф!

Со господ напред - убаво се чувствувам и знам дека ќе има user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 12:16:58   
MademoiselleNina
Среќичка, мене ми изгледа добро. Не е битно колку дена ќе примаш терапија, само да бидат квалитетни јк. Не му ја мисли многу, уживај. user posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 13:22:23   
Hopeful RR
Среќичка, супер! Нека расте естрадиолот и нека има што поубави јајце клетки, не е до квантитетот, туку до квалитетот user posted image Како продолжуваш, со иста доза пурегони? Кога е следно мерење естрадиол?
Само храбро и позитивно, се ќе биде ок и наскоро ќе се префрлиме и на поубави теми за разговор user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 14:56:25   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Среќичка, супер! Нека расте естрадиолот и нека има што поубави јајце клетки, не е до квантитетот, туку до квалитетот user posted image Како продолжуваш, со иста доза пурегони? Кога е следно мерење естрадиол?
Само храбро и позитивно, се ќе биде ок и наскоро ќе се префрлиме и на поубави теми за разговор user posted image


Нема следно мерење - пункција е следно user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 15:17:13   
MademoiselleNina
Среќичка, за кога ти закажаа пункција? И колку фоликули имаше сега? Дали ти мереа ендометриум?
И јас имама само 2 пати мерење на Е2 и фоликули, па пункција.

Pepapa- како помина на разговорот?

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 16:24:16   
pepapa
Eve me, se pomina super, od denes pocnav so Superfakt 0.5 do prv den od ciklus, stom ke dobijam da se javam i od treti den od ciklus pocnuvam so stimulacii, Birol go vide ehoto sto go pravev kaj maticnata i rece deka se e ok, na vtori den ke me vidi za septum iako rece deka nema barem od ehoto sto go vide, za mm rece da pie antibiotik i koga ke fo zavrsi da pravi kontrola i ako pak ima bakterija da se javi kaj niv, mi spomna za zamrznuvanje embrioni ako sakame 45.000 den za pet godini

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 19:20:27   
gina
pepapa srekno so terapijatauser posted image i naskoro da se izraduvas ni pravea vo Plodnost a cajot sami go pravevem sobiravme siski od visna


Nina cestitki za bremenosta i za tvoite silni bliznacinja junacinja so lesnouser posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?