|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 17:13:23   
Madagaskar2016
Prviot pat odev vo Plodnost.Me vodea po dolg protokol, so suprefak i merional. Celata postapka ja vodea na brizina,samo ednash mi pravea folikulometrija pred punkcija.Vo Newborn najprvo pocnav so Dhea Swanson, gi piev mesec ipol. Terapijata ja pocnav so merional prodolziv so citeral. Imav 4 ili 5 Folikuli(i edna ili dve cisti),kratok protokol.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 17:46:20   
MademoiselleNina
Madagaskar2016 малку ми е чудно, на толку стмулација со долг птортокол да нема јајаце клетки... Но добро е барем овојопат со краток протокол си добила 2, и двете се оплодиле, и тоа е најважно.
Да си ги чуваш во мешко, уште 9 месеци.
И со позитивна мисла. А кај кој доктор си?

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 17:49:23   
butterfly 00
Naskoro ke vi pisam do kade i sto sum, golema poddrska i sreka do site sto se vo iscekuvanje do testot ovoj pat da gi vidite user posted image Nina ti kako si ? Go galis li meseto so bebencata, odmaras li ili najnormalno si funkcioniras sega, odis li na rabota ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 17:52:41   
kapina
Da edno pravev kaj nego i ne sum zadovolna imam pisano na temata histeroskopija i nemu mu kazav zasto direktno zasto jas sum vo princip realna osoba mi teze na dusa ako ne kazam nesto sto mi preci sega da ne se povotoruvam ne e ubavo

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 18:09:16   
butterfly 00
Mene Lazarevski mi pravese histeroskopija i jas sum zadovolna, odma slednoto so stimulacija ostanav bremena, sto e kaj tebe problemot sto ti rekle deka ke bide slozena i sto Lazarevski ne sakal da se nafati ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 18:16:25   
Madagaskar2016
Kaj Dr.Vlatko Trajkovski sum.Mislam deka prviot pat mi imaat puknato folikuli porano, kako sto spomnav, ne gi ni merea. Medjutoa,sto bilo pominalo i sega so Gospod napred,i so ubava misla. Mnogu sum srekjna sto si pisuvam so vas, polesno mi e i znam deka ne sum sama. user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 19:41:01   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Naskoro ke vi pisam do kade i sto sum, golema poddrska i sreka do site sto se vo iscekuvanje do testot ovoj pat da gi vidite user posted image Nina ti kako si ? Go galis li meseto so bebencata, odmaras li ili najnormalno si funkcioniras sega, odis li na rabota ?


Претежно одмарам, дома си функционирам нормално, си правам по нешто но полека и без напор, не лежам цело време, гледам серии, филмови, читам книги. Сега не одам на работа, до следнот преглед. Па тогаш ќе ми кажат дали да одам или не. Одам понекогаш и на кафе, ама гледам да не се дружам многу со луѓе бидејќи има вируси периодов. А некако се уште ништо не чувствувам, само некои чудни соништа имам, се будам исплашена, но претпоставувам дека ми е од стравот дали ќе биде се во ред, бидејќи на почеток е ризично. user posted image а вака преку ден сум си многу позитивна user posted image

Madagaskar2016 а лежиш или се размрдуваш?

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 19:46:33   
kapina
Neznam sto e kako e ne sakam nisto da komentiram.duri ne zavrsi histeroskopijata ama nekako ne mi se dopaga toa sto sestra anita koga i da se javam da kazam ili da prasam nesto non stop.me prasuva za vaucerot e toa mi skisna veke ocigledno niv samo vaucerot hi interesira iako im dadov na znaenje duri ne napravam mr na hipofizata ne napravam histeroskopija i ne gi ispitam16genetski mutacii na imunologija jas na ivf ne odam ne sum seuste ni psihicki podgotvena za ivf

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 19:47:54   
kapina
I ubavo kaza edna zenicka na eden drug forum menuvaj se sto ne ti odgovara ne si dolzna nikoj i nikogo da trpes i taka ke e

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:08:16   
Среќичка
Капина, мене уште не ми е јасно што се јавуваш кај Анита или Лазаревски кога не си во постапка. На таа гужва и тебе за било што да те расправаат не е коректно од твоја страна. Некогаш и ние треба да покажеме разбирањеж

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:08:43   
butterfly 00
Sestra Anita ti bara vaucer zosto mnogu se pritisnati od turcite imaat sega mnogu novi pravila, a isto taka i glavnata sestra mnogu gi pritiska znam kazuvaa sestrite, no sepak ako ne si zadovolna odi na drugo mesto sepak i ti plakas bez razlila dali si so vaucer, a i sepak za sebe se raboti ke odis tamu kade se cuvstvuvas najdobro.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:11:17   
MademoiselleNina
Kapina, ako ne ti odgovara, normalno ke smenis, no sepak milsam odnosot na sestrata da ne ti bide presuden vo donesuvanje na odluka,sepak lekarot ja vrsi glavnata rabota.
A sekako imas uste vreme za razmisluvanje, napravi se sto treba od ispituvanja, pa so rezultatie odi i konsultiraj se kaj nekoi lekari, pa duri posle odluci.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:14:44   
butterfly 00
Guzva imaat premnogu neznaat kaj im e glava samo trcaat de na transver, de punkcija, de so pacienti, a sestra Anita e poludena non stop i zvoni telefonot, jas sum zadovolna do sega od site nikogas ne me odbile za nisto sekogas mi odgovarale, mi zavrsuvale rabota za se sto sum pobarala jas imam samo pozitivno iskustvo, no kaj sekoj e razlicno

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:18:27   
MademoiselleNina
Среќичка, и јас се јавував кога не бев во постапка, односно во меѓупериодите од едно до друго ИВФ. Јас таму бев нивни пациент, и кога им кажав дека имам план пак кај нив да правам, кај истиот лекар, никогаш не ми правеа проблем ако се јавев и прашав нешто. Ја какви глупости сум прашувала, user posted image user posted image user posted image може ми се изнамеале.
Инаку јас пак смс праќав и можеби не веднаш, ама добивав одговор. Дури еднаш лекарот ми се извини дека не можел да одговори бидејќи бил на пат. Јас барем мислам дека е во ред, ако имаш прашања да си прашаш. Бидејќи дел од терапијата помеѓу ИВФ он ја прешишува.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:19:06   
Среќичка
Мене Анита па ми е супер. На телефон кога ќе и се јавам никогаш не е изгубена да не знае со кого зборува. Со оглед на тоа дека нивнава работа тешко се планира, одлична е во организација. Повеќе од 10мин не сум почекала.
Дефинитивно треба малку разбирање да покажеме. Мене никогаш не ме прашала Анита за ваучер.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:23:05   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Среќичка, и јас се јавував кога не бев во постапка, односно во меѓупериодите од едно до друго ИВФ. Јас таму бев нивни пациент, и кога им кажав дека имам план пак кај нив да правам, кај истиот лекар, никогаш не ми правеа проблем ако се јавев и прашав нешто. Ја какви глупости сум прашувала, user posted image user posted image user posted image може ми се изнамеале.
Инаку јас пак смс праќав и можеби не веднаш, ама добивав одговор. Дури еднаш лекарот ми се извини дека не можел да одговори бидејќи бил на пат. Јас барем мислам дека е во ред, ако имаш прашања да си прашаш. Бидејќи дел од терапијата помеѓу ИВФ он ја прешишува.


Според тоа како Капина пишува тука мислам дека нон стоп им се јавува. И јас сум ѕвонела на Анита кога не сум била во постапка, ама со усул. Сум се консултирала и со Лазаревски и на ехо сум била. Никогаш не ме одбиле ни мене. Пак ќе кажам, мора да имаме и ние разбирање.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:40:14   
MademoiselleNina
Значи сите се јавуваме повеќе или помалку user posted image user posted image user posted image
Туку дај препорачајте некоја комедија или така лесен филм за опуштање

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:43:26   
kapina
Ke vidam sega kako ke izleze histeroskopijata pa ke razmislam megutoa ni na mene ni na mm ne ni se dopaga ova jas ne odam kaj niv ne gi pravam niti ispituvanjata se si pravam na gak sto treba se javuvam i im pisam samo kako izleguvaat rez i sto terapija ponatamu da zemam mene ic ne mi se menuva dr megutoa pa i ova ne mi se dopaga

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 20:49:03   
butterfly 00
Kapina i jas site ispituvanje sekogas gi pravam na Klinika i im nosam samo rezultati, nikogas ne me odbile da gi vidi doktorot i sekogas mi kazuvale sto ponatamu, kaj Lazatevski mi se dopaga sto e bez i sto ne cekas mnogu, jas kaj nego poveke od 5 min nikogas se nemam zadrzano, Nina kako e kaj Ivanovski se ceka li mnogu ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:01:07   
Madagaskar2016
MademoiselleNina,I jas pretezno lezam,stanuvam od vreme na vreme da se razmrdam.Neznam sto e popametno da se pravi iako ne sum sovetuvana da lezam non stop .

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:01:30   
butterfly 00
Kapina od sto konkretno ne si zadovolna od Lazarevski, od odnosot negov ili poradi toa sto ti rekol deka nema potreba da pravis histeroskopija, moze smeta deka nema potreba da se izlozuvas na takva metoda, moze misli deka tvojot problem moze i taka da se resi, sepak razmisli ubavo.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:03:52   
Среќичка
Јас го делам мислењето на butterfly00. Мене па Лазаревски ме охрабрува да не плаќам приватно.

Да му беше за пари, ќе се нафатеше да прави хистеро само да ги земе парите.

< Поракaта ја уредил Среќичка -- 20.3.2016 21:06:26 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:07:07   
MademoiselleNina
За чекање кога како, но не повеќе од пола саат.
Освен еднаш кога ми кажаа дека е на некој итен зафат, па чекав и повеќе од еден саат. Ама едно 100 пати ми се извинија.
И за внтре кај него некогаш брзо, некогаш сме со список со прашања, па и не е така брзо user posted image додека да одговори на све што имаме запишано, бидејќи ако не си запишам, заборавам да прашам. Инаку и без закажано ме примале неколку пати без проблем. Е тоагаш сум чекала и повеќе од пола саат. Еднаш и денот го згрешив, отидов друг ден, поим немам како сум запамтила така, па не ме вратија. user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:16:05   
butterfly 00
Lazarevski i da ti kaze deka treba da pravis nekoja intervencija ne te uslovuva deka mora vo Sistina da pravis, kade sakas na sestra mi sega cel jajnik i vadea i se konsultirase kade na Klinila da pravi i doktor i preporaca spored negovo mislenje i se, ostanatoto e nase nikoj ne moze sa mi nalozi ako nemam pari da pravam privatno, on samo ti kazuva deka imas problem i sto e, pa nase e kade sakame ke pravime

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:24:42   
druze
Se izvinuvam za zakasnuvanjeto..
Kapina me prasa kaj koj doktor sum....? Kaj dr.Ivanoski vo Sistina.
Sega sum doma zedov boleduvanje...vo sreda planiram da proveruvam beta...
Simptomi nemem nikakvi ponekogas, neznam...mislam mozda sama se zalazuvam
mi se losi...nekogas po malku me zaboluva stomakot kako za menstruzcija...user posted image
a da i mnogu mi se vrti...nisto drugo ne custvuvam posebno...Lele ovie denovi mislam cela vecnost mi se ne samo mene,
i na mm...
Pozdrav do site

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?