|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
12.10.2016 13:34:57   
lara36
Kaj dr.Vanco pravev megutoa koga odev na pregledi se slucuvalo i dr.Stojan da me pregleda.A za inekciite mi bese muabetot deka treba da se davaat koga veke gi ima kako opcija.

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
13.10.2016 15:57:54   
Kvisko
Lara36 баш ми е жал, на другите во постапка ви посакувам многу успех.

ВО врска со прогестеронска поддршка лекарот најдобор одредува што треба. Зависи од случај до случај. Јас примав дабростон и една вагиналеа утрогестан после трансфер и сега имам бебе од тој обид. Се е индивидуално.

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
26.10.2016 20:59:14   
Lea 5
Zdravo,
dali mozete da mi kazete mozno li e posle 9 dena bockanje so Superfact, mene da mi docni dva dena i da pokaze vtora bleda linija na testot za bremenost ????
Ili ova e lazno poradi terapijata user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 9:07:18   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lea 5

Zdravo,
dali mozete da mi kazete mozno li e posle 9 dena bockanje so Superfact, mene da mi docni dva dena i da pokaze vtora bleda linija na testot za bremenost ????
Ili ova e lazno poradi terapijata user posted image

Uf ne znam...
Mozes da napravis beta hcg pa da vidis.... ne bi trebalo da e bremenost, neli imas pregled pred da pocnes so suprefakt...
No nikogas ne se znae... :)

(Одговор на членот Lea 5)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 9:24:12   
Lea 5
Cekam rezulrati od hcg.user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 17:22:49   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lea 5

Cekam rezulrati od hcg.user posted image

Go dobi rezultatot?

(Одговор на членот Lea 5)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 17:34:13   
malena1
Interesno, inaku mozno e kako ne e mozno veke znam drug takov slucaj user posted image . So sreka

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 19:16:49   
Lea 5
Bev na pregled i mi potvedija bremenot, uste sum nemozam da poveruvam, no eve cuda se slucuvaat. user posted image

(Одговор на членот malena1)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 21:18:40   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lea 5

Bev na pregled i mi potvedija bremenot, uste sum nemozam da poveruvam, no eve cuda se slucuvaat. user posted image

A beta hcg kolku ti e?
I cestitkiiiiii so lesno user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Lea 5)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 21:30:42   
MademoiselleNina
Dali posle embriotransfer sledi boleduvanje? Transfer so zamrznati...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 21:42:25   
Lea 5
Hcg 624

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
27.10.2016 22:43:13   
kapina
Nince te sleduva boleduvanje 15 dena od ginekologot i potoa odis na komisija

(Одговор на членот Lea 5)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.10.2016 1:47:04   
MademoiselleNina
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Nince te sleduva boleduvanje 15 dena od ginekologot i potoa odis na komisija

da si znam user posted image

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 28.10.2016 1:48:18 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
28.10.2016 1:49:06   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lea 5

Hcg 624


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
so lesnouser posted image

(Одговор на членот Lea 5)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
10.11.2016 9:02:35   
brm_brm
Здраво рингерајки,
одамна не сум активна на форумов, но гледам дека во последно време и темава не е баш активна.
1. Имате ли да споделите искуство со низок естрадиол (како да се реши), 2. како и ивф на природен циклус после неуспешно ивф со стимулации (што се случува со нашите хормони/организам по ивф, дали има шанси за природно)

Поздрав до сите

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
10.11.2016 18:55:34   
kapina
Ima sansi zasto da nema podobro neka e nizok estradiolot ako e visok e loso

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
10.11.2016 21:36:41   
budalce1
Proslata nedela ESTRADIOLOT mi bese 31.16 denes 1455 doktorot mi rece deka e dobar vo ponedelnik punkcija i so gospod napred

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 8:59:05   
brm_brm
Капина благодарам за одговорот, но прашањето ми беше за ивф на природен циклус без стимулации.А колку што знам ако е низок естрадиолот т.е. не се зголемува прогресивно најверојатно ќе нема ни овулација. Па затоа што може да се направи дали со исхрана или слично за да се регулира

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 11:01:02   
sanjaaaa!
Brm brm и мене ме интересира какви се шансите за успешно ивф на природен циклус.
Најверојатно ќе треба да се консултираш со доктор специјалист за ивф. Јас имам 2 неуспешни ивф за второ дете со стимулации, порано нема проблем со тиродна жлезда сега и TSH хормонот го регулирам со терапија, се си мислам дека тироидната ми се влоши од хормоните што ги примав за стимулација.
Сега добив ваучер од Фондот и за трет обид, ама овој пат сакам да пробам ивф на природен циклус. Сега се мислам кај кој доктор да одам, сакам тоа да биде во Ремедика, ама немам одлучено уште.
Поздрав до сите кои се во подготовка или во постапка на ивф, и од срце Ви посакувам успех!!!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 12:07:47   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Капина благодарам за одговорот, но прашањето ми беше за ивф на природен циклус без стимулации.А колку што знам ако е низок естрадиолот т.е. не се зголемува прогресивно најверојатно ќе нема ни овулација. Па затоа што може да се направи дали со исхрана или слично за да се регулира


hormonite se menuvaat od mesec vo mesec, posebno posle stimulacii, ja imav 1 ivf na priroden ciklus so normalen estradiol, za zal ne dojde do oploduvanje na jk. Inaku mene togas mi bese preporacano, da oslabam 10% od tezinata, i intenzivno da vezbam, poveke kardio, no sekoj den. Jas navistina oslabev i vezbav i imav folikul. Vezbav mislam okolu 3 meseci, prethodno, a i posle si prodolziv so vezbanje. I mislam deka vezbaneto barem kaj mene mnogu pozitvno vlijaese i psihicki i fizicki.
Inaku kaj nekoi pomaga maca tableti ili vo prav, jas piev sega pred ovoj transfer so zamrznati maca kako prirodeno sredstvo, ama posle et mi vovedoa i estrofem.
Ke vidi doktorot i ke ti kaze, ne zavisi samo od eden hormon, site treba da se vo nekoja harmonija, za da ima upeh.
Pred ovoj transfer, ne vezbav, i bas mi e krivo ...
Ti posakuvam srekja i uspeh

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 15:03:55   
MademoiselleNina
ИЗВОРНА ПОРАКА: budalce1

Proslata nedela ESTRADIOLOT mi bese 31.16 denes 1455 doktorot mi rece deka e dobar vo ponedelnik punkcija i so gospod napred


Ajde so srekja i da izvadat mnogu kvalitetni jk,
kaj koj doktor si? to terapija primase, i pisi kako ke pomines

Inaku bas mi e milo sto temava povtorno zaziveja... nekako mnogu mirno bese, nikoj ne pisuvase nisto user posted image

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 11.11.2016 15:05:38 >

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 15:13:26   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

Brm brm и мене ме интересира какви се шансите за успешно ивф на природен циклус.

Поздрав до сите кои се во подготовка или во постапка на ивф, и од срце Ви посакувам успех!!!


Sekako deka ima uspeh i vo prirodni ciklusi, ako imas zdravi i kvalitetni jk, dobar endometrium, toa se nekoi pobitni raboti. Bitna e e i celata sostojba na organizmot, dali se homonite vo red, vitamin D, krvta, itn. Priroden ciklus e mnogu polesen za podnesuvanje, ne si so tolku mnogu hormoni, samo stop inekcija se prima, i posle eventualno progesteron, i tolku. Za kaj koj doktor razmisluvas? Sepak i toj treba da kaze kakvi se prognozite za priroden ciklus, sekoja od nas e razlicna.

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 16:39:02   
budalce1
Fala ti mnogu inace odam kaj Dr POPOVIC vo Sistina covekot e car primav SUPREFAKT I FOSTIMON i utre uste imam da primam Choriomon

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 19:38:06   
MademoiselleNina
budalce1, a punkcija koga ti zakazaa?
Ajde ne mu ja misli mnogu vaka izgleda dobro :)



(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
11.11.2016 20:40:44   
budalce1

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

budalce1, a punkcija koga ti zakazaa?
Ajde ne mu ja misli mnogu vaka izgleda dobro :)




Vo ponedelnik mi zakazaa a za mislenje mu ja mislam sto ke ispadne valjda ke bide se kako sto treba:)

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?