|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Проблем со забременување- слаба циркулација/н...
18.6.2013 12:42:02   
LoveableMe RR
Би сакала да слушнам мислење и да видам дали има поврзаност слабата циркулација со проблемот за забременување? Пишете сите овде што имате проблем со слаба циркулација, низок притисок и физичка неактивност (спортување, аеробик, фитнес исл) и имате проблем да забремените.

Јас сум една од тие, па сакам да видам дали кај мнозинството со слаба циркулација, физичка неактивност има поврзаност со забременувањето.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
20.6.2013 1:40:53   
diacor
LoveableMe поставивте одлична тема.user posted image Квалитетот на крвните садови од голема е важност за било кој вид на забременување. Срцето ја само уфрлува крвта во крвен садот, кај што со сила садот се рашири, во следниот момент крвен сад се еластично собира и се шири и така ја движи крвта до крајни дестинации на телото. Артерии се тиа кои ја движат крвта. Срцето е само иницијатор. Од квалитетот на клетките на крвните садови најмногу зависи циркулацијата.
Клетките на ѕидови на крвните садови треба да бидат еластични (вит. Ц, Е) и со потенцијал од 50-65mV. Често се случува да некој си артерии имаат измерени параметри значително под нормалата. Можно е клеточен акцион потенцијал да биде околу 10mV! Тогаш нее можно забременување со толкава вредност на клетките кои учествуваат во градба на ѕидовите на крвните садови. Дури и да се случи бременоста, мозок ќе нареди плодот да се отфрли, бидејќи тој несака секојдневно загрозување и проблеми со храната и кислородот.
Има повеќе причини за намелени вредности на клетечен потенцијал на крвните садови. Покрај дефицит на клеточна исхрана, витамини и минерали, број еден секако се Coxsackie вируси од група на "B". За жал, во хронична фаза тиа асимптоматски создаваат голема штета не само на срцев мускул и крвните садови, дури и на јајниците, тиреоидеа, панкреасот и останатите жлезди со внатрешно лачење.
Секој странец во Македонија, вакциниран е от Хепатит Б, Борелии, Рикеции и Коксаки вируси. Тиа ги имаат точни информации за состојбата.
Кога се причинителот дијагностикује потоа одстрани, параметри на крвните садови доаѓат релативно брго во нормалата. Добри крвни садови секако се предуслов за нормално забременување и здравата бременост.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.6.2013 14:51:22 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
20.6.2013 14:21:57   
LoveableMe RR
Здраво Диакор,

Ти благодарам што ме поддржа и се вклучи во дебатата на оваа тема, мислам дека е многу важна, а докторите немаат време или не се замараат многу да го анализираат овој проблем. Циркулацијата влијае на целокупното функционирање на организмот и со добра циркулација мислам поголеми се шансите за забременување. Еве најдов нешто и на интернет за тоа:
fertilityinstitute.com

Еве и ова со конкретен цитат:
miamiholisticcenter.com

"We have seen many cases of infertility that were caused primarily by poor egg quality. These patients often have other signs of poor circulation, such as cold extremities and low energy. In these cases, the root cause of the poor egg quality is most often due to decreased circulation to the uterus and the ovaries. If we find that is the case, our treatment will be focused on increasing blood flow and nutrients to this area."

Значи и за квалитетот на јајце клетките, матката многу е значајно да има правилна циркулација и проток на енергија и кислород. Тоа најубаво се постигнува со спортски активности. Еве јас лично сум пример на планинар и активен вежбач на фитнес, кој прекина со сите активности демек за да забременам и оттогаш наваму имам висок пролактин/ еве сега и покачен ТСХ. Исто така имам низок притисок, проблем со циркулацијата и мала појава на вени. Очигледно вежбањето му помага на организмот за правилна размена на материи и носи кислород до клетките, што е неопходно за целокупно функционирање па и за забременување.

Би сакала да чујам што повеќе мислења од членките кои имаат проблем со забременување, за да си помогнеме и да ја оствариме нашата заедничка желба да видиме user posted image user posted image . Колку повеќе размениме мислења, толку повеќе може да си помогнеме.




< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.6.2013 14:55:42 >

(Одговор на членот diacor)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
20.6.2013 14:55:13   
Melanija RR
LoveableMe забрането е поставување на надворешни линкови.
Доколку сакаш и си во можност можеш да цитираш делови од текстот но истите мора да бидат преведени.

За помош ќе ги оставам само називите па кој сака може да ги пребара на нет

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
24.6.2013 9:48:07   
LoveableMe RR
Еве превод:
"Имаме многу случаи на неплодност како резултат на слаб квалитет на јајце клетката. Овие пациентки често имаат знаци на слаба циркулација, како ладни есктремитети и недостиг на енергија. Во вакви случаи, главната причина за слаб квалитет на јајце клетките е намалената циркулација во матката и јајниците. Доколку тоа го откриеме, нашиот третман се фокусира на зголемување на протокот на крв и исхрана во тој сегмент."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
24.6.2013 9:57:46   
LoveableMe RR
"A number of studies show that poor uterine and ovarian blood flow can be an important - often undiagnosed factor - in infertility, miscarriage and IVF failure; research shows that poor blood flow my be at the root of 'unexplained infertility' too. However, most women with a diagnosis of 'unexplained' will never be offered the diagnostic test for uterine blood flow impairment and will never be offered treatment, instead they will retain their frustrating non-specific diagnosis of ‘unexplained.’ Certain herbs, foods and nutritional supplements can also positively alter blood flow as can aspirin. Vitamin E, L-Arginine and HCG shots have been shown to increase blood flow in the corpus luteum and fish oils are helpful natural blood thinners which may also help. Chinese medicine often uses powerful circulation stimulating herbs to enhance fertility especially in women who tend to feel cold. Cinnamon or ginger tea are great examples of simple and effective blood circulating herbs that you can try daily to boost your blood flow."

Голем број на студии покажуваат дека слабиот проток во матката и јајниците може да биде многу значаен, често и недијагностициран фактор за неплодност, неможност за задржување на плодот во ИВФ постапка, а често многу истражувачи сметаат дека тоа е главниот фактор за "необјаснета "неплодност. Сепак, на многу жени со таква дијагноза не им се прави тест за да се потврди тоа и да им се даде терапија, туку ќе продолжат со нивната фрустрирачка дијагноза за необјаснета неплодност. Одредени тревки може позитивно да влијаат на циркулацијата како што е аспиринот. Витаминот Е, инекции за Л-Аргинин и ХЦГ може позитивно да делуваат на циркулацијата во корпус лутеумот, како и рибините масла кои исто можат да помогнат. Кинеската медицина често користи моќни стимулирачки билки за зголемување на плодноста често кај жени кои чувствуваат студ. Циметот или чајот од ѓумбир се одлични примери на тревки кои стимулираат сиркулација и кои може да ги конзумирате за подобрување на вашиот крвоток.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
24.6.2013 10:01:44   
Bethany
Искрено не знам дали имаше врска, ама се намачивме малку додека забременив.
Имам низок притисок, и секогаш ми се ладни екстремитети, посебно нози, и знам дека тоа се должи на слабата циркулација.
Поради тоа што секогаш нозе ми се ладни, многу често имав благо воспаление на јајниците, бргу настинував, па додека се обидував да забременав добивав совети да треба да ги греам јајниците: во топла бања, со испарување на камилица, одлазак на море, со сулфурна вода итн...
Лаички можам да речам дека тоа во мојот случај држеше вода.
Токму тука на РР имам прочитано еден совет... Ако се обидуваш да забремениш дека односите најпожелно да се имаат насабајле, дури и од кревет да не стануваш, додека телото ти е уште топло , загреано.
Јас додуша бев и под терапија со кломифен, ама тој месец кога практикувавме овој совет "на загрејаност" останав бремена. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
24.6.2013 10:07:54   
LoveableMe RR
Bethany, баш ми е мило за твојата user posted image , ти посакувам се најдобро. Ајде, со нашите постови да им помогнеме на останатите членки да си ги видат нивните user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
28.6.2013 14:19:22   
LoveableMe RR
Еве уште информации:

Еден од најголемите причини за неплодност и неуспех на ин-витро оплодување е слабиот ѕид на матката, неадекватниот проток на крв во матката. Неопходен е третман за зголемување на протокот на крв за подобрување на плодноста и намалување на шансите за спонтан абортус. Треба да се наведе дека стресот, физичката неактивност, недостигот на добар одмор, недостигот на радост и одредени типови на храна можат да го попречат протокот на крв во матката и јајниците. Следниве работи можат да го подобрат слабиот ѕид на матката и крвотокот:

- акупунктура: екстремна ефикасност која делува на протокот на крв во репродуктивните органи (матката, јајниците, тестисите). Ова е една од главните причини што актупунктурата дава успеј кај жените во ИВФ постапка во Ванкувер (Канада). Крвта ги носи медикаментите во јајниците и матката и доколку има проток проток, тогаш повеќе ИВФ медикаменти доаѓаат на нивната дестинација и има подобар резултат во постапката.

- кинески билки: многу од билките во кинеската медицина имаат ефект на подобрување на репродуктивните органи и подобрување на циркулацијата.

- феморална масажа: се изведува на крај на мензисот до овулација или датум на пункција во постапка на ИВФ. Правете 2-3 пати на секоја нога одделно 1-2 пати дневно. Оваа масажа го зголемува крвотокот на пелвичните органи, обезбедувајќи повеќе доток до матката и јајниците, како и пенисот и тестисите. Притиснете ја феморалната артерија со прстите, а кога ќе почувствувате дека протокот престнал, држете 30 секунди. Феморалната артерија се наоѓа на меѓу вашиот бут и долниот абдомен. Крвт тогаш шак ќе се врати и зголеми притисокот во илијачните артерии кои придонесуваат за повеќе крв во пелвичните артерии. При притисокот, ќе осетите топлина како кружи по вашите нозе и крвта оди до долниот крај на екстремитетите. Не ја правете вежбата во пременост, ако сте во пост-трансфер на ИВФ или во тек на ИВФ или ако имате варикозни вени, тромбоза и сл.

- масло од костен: маслото од костен помага за циркулација и за зацелување на ткивата и органите под кожата.
Се натопува парче памук со масло од костен и се става на кожата, а местото се покрива со пластична кеса и се става шише со топла вода над кесата. Се става на долниот абдомен, над матката и се остава 45-60 минути. Потоа местото се чисти со вода во сода бикарбона. Маслото штом се отвори се чува во фрижидер.

- храна: неколку видови на храна можат да помогнат за задебелување на ѕидот на матката. Избегнувајте храна при мензис како јогурт, оцет, краставички, грејпфрут и зелени јаболка. Јадете повеќе јајца, моркови, спанаќ, риба, ѓумбир и цимет.

Повеќе на yinstill.com

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
4.7.2013 19:18:30   
babyhope
И јас сум дел од оваа статистика user posted image , имам низок притисок и слаба циркулација... ама прв пат читам за ваква поврзаност со забременувањео. Може има некоја логика во ова што го постира LoveableMe..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
8.7.2013 17:09:17   
Hopeful RR
LoveableMe, баш добра идеја ти е темата, и ме подзамисли... отсекогаш сум имала низок притисок, ладни раце и стапала, и генерално послаба циркулација. Последниве 4-5 години вежбам интензивно и планинарам, и се уште имам низок притисок и ладни екстремитети, макар што мислам дека општата циркулација ми е подобрена и за нијанса имам послаби менструални болки. Еднаш дури ми рекоа дека имам атлетско срце, поспоро ми чукало user posted image Не знам колку сето ова има врска со мојот проблем со забременување, ама не планирам да престанам да вежбам се додека не видам user posted image мислам дека вежбање е до толку добро, и би ти препорачала и ти да се вратиш во сала и на планина user posted image , освен ако не стигнеш во пренизок BMI, тоа е веќе проблем. Ќе ги пробам методите за подобрување на циркулацијата, па ќе видиме user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
8.7.2013 18:10:48   
MademoiselleNina
А како се утврдува слаба циркулација на крвта? Кои се тие тестови што треба да се направат?
И јас имам ладни нозе, дури и во лето, и генрално важам за зимурлива :)
Дали некоја од вас конкретно испитала циркулација и кај кој лекар. Едно е ние самио да си викаме имам ладни нозе и раце, друго е некој стручен да го потврди тоа. Баш сакам да го испитам тоа, можеби е дена од причините што се упте не сум видела user posted image ...
А нико од гинеколозиве не обрнува внимание на тоа ...барем мене не ми го спомнале, или да не има некој друг стручен назив тоа што ние си го викаме „слаба циркулација“
Ако знае некој или ако има некое искуство нека пише.
А секако спортувањето е многу важно, и за да се чувствуваме убаво и исполнето и за целокупната здравствена состојба.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
8.7.2013 19:36:49   
Melanija RR
И јас имам ладни нозе и сум зимурлива но тоа само значи дека основната базална телесна температура ми е пониска.Односно тоа е индивидуална.
Заповрзаност со забременување ни јас не сум слушнала.За се што ќе чуете или прочитате слободно прашувајте ги матичните гинеколози.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
8.7.2013 21:17:30   
pepermint
И јас имам слаба циркулација и низок притисок. Рацете и нозете секогаш ми се мраз ладни.Пред да забременам секој ден пиев по една шоља чај од ѓумбир и бев многу физички активна, и навистина ми се подобри циркулацијата, малку се потстоплив, е сега дали тоа имаше некакво влијание при забременувањето , не знам.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
9.7.2013 10:43:01   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pepermint

И јас имам слаба циркулација и низок притисок. Рацете и нозете секогаш ми се мраз ладни.Пред да забременам секој ден пиев по една шоља чај од ѓумбир и бев многу физички активна, и навистина ми се подобри циркулацијата, малку се потстоплив, е сега дали тоа имаше некакво влијание при забременувањето , не знам.


Pepermint, ми го зема зборот. Баш тоа сакав да напишам, дека чајот од ѓумбир помага за добра циркулација и сите други видови храна пијалаци, црвено винце, ракија, чај од ајдучка трева, топлење на мешето на различни начини и сл.

Покрај физичката активност со која се лачи хормонот на среќата ендорфин, многу важна улога игра циркулацијата за да има правилен проток во јајниците и матката, што е услов за забременување. Кога ја правев првата инсеминација, докторот цело време ме прашуваше дали ми е топло, дали ме фаќаат жештини од терапијата затоа што тоа е многу добро за забременување. Еве уште еден доказ дека ми зборувал за затоплување на телото, циркулацијата. Исто така, голема улога игра и тоа што многу остануваат бремени после годишен одмор на море/езеро, поради топлата вода, сончевата енергија која ја насобираат преку сончање, телото се опушта, стоплува и тоа помага за забременување.

Мислам дека добрата циркулација, покрај другите, е еден од клучните фактори за успешна инсеминација/ин-витро и дека треба да се посвети посебно вниманиеш зошто голем дел од случаите на неуспешно ИВФ, па и инсеминација се резултат на занемарување на овој момент кај пациентките.



< Поракaта ја уредил LoveableMe -- 9.7.2013 10:44:42 >

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
9.7.2013 10:55:46   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

А како се утврдува слаба циркулација на крвта? Кои се тие тестови што треба да се направат?
И јас имам ладни нозе, дури и во лето, и генрално важам за зимурлива :)
Дали некоја од вас конкретно испитала циркулација и кај кој лекар. Едно е ние самио да си викаме имам ладни нозе и раце, друго е некој стручен да го потврди тоа. Баш сакам да го испитам тоа, можеби е дена од причините што се упте не сум видела user posted image ...
А нико од гинеколозиве не обрнува внимание на тоа ...барем мене не ми го спомнале, или да не има некој друг стручен назив тоа што ние си го викаме „слаба циркулација“
Ако знае некој или ако има некое искуство нека пише.
А секако спортувањето е многу важно, и за да се чувствуваме убаво и исполнето и за целокупната здравствена состојба.


MademoiselleNina, ako imas nizok pritisok i ladni ekstremiteti toa e dovolen dokaz deka imas problem so cirkulacija. Pozz

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
9.7.2013 11:06:30   
LoveableMe RR

Многу студии се направени во однос на ИВФ циклусите а една Британска студија објавена во Human Reproduction, го испитуваше степенот на слаб крвоток кај жените се необјаснета неплодност. Истражувачите користеа тридимензионален Доплер за да го оценат протокот на крв во ендометриумот и суб-ендометриумот во матката и ендометрискиот развој. Кај 29 жени со необјаснета неплодност беа направени следења од третиот ден на менструалниот циклус, во текот на овулацијата и секој четврди ден до следната менструација. Студијата покажа дека жените со необјаснета неплодност во текот на средната фоликуларна фаза (пред овулација) и во раната лутеарна фаза (веднаш по овулацијата) имаат сериозно нарушен проток на крв во ендометриумот и покрај тоа што сите имале слично хормонски статуси и дебелина на ѕидот на матката.

Истражувачите заклучија дека: "Ендометриската и суб-ендометриската васкуларност значително се намалени кај жени со необјаснета неплодност во текот на средината на фоликуларната фаза и покрај концентрациите на естрадиол или прогестерон во едонемтриската морфометрија."

Специјален електро-акупунктивен третман кој се изведува од специјалисти за фертилитет докажа дека тоа значително го подобрува протокот на крв во матката и јајниците и може да е една од причините зошто акупунктурата им помага на жените со необјаснета неплодност.

Кај нас не знам дали има членки, вно препорачуваат обраќање за помош кај American Board of Oriental Reproductive Medicine (ABORM)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
11.7.2013 15:11:47   
LoveableMe RR
Zenfertility - Чај од ѓумбир

Во текот на летните месеци, јадеме повеќе ладна храна како салати, лубеници и шумско овошје. Оваа храна освежува, полна е со витамини, здрава е и многу е вкусна, но во големи количини може да направат проблем на дигестивниот систем. На свежата и сировата храна и треба повеќе дигестивна енергија за вашето тело да може да ја разгради. Во кинеската медицина, дигестивниот систем се споредува со тенџере на оган. Доколку го наполните со премногу студена и сирова храна, оганот се намалува, отежнувајќи му на тенџерето да ги екстрактира потребните хранливи состојки. Како резултат, течностите кои не се искористуваат се таложат на различни делови на телото како белите дробови, синусите и репродуктивните органи предизвикувајќи цисти или вагинална течност која не ја толерира спермата. Здравиот дигестивен систем е многу важен за репродуктивното здравје!!

Како да го надминете ова кога јадење вакви производи? Пиете чај од ѓумбир. Со пиењето на чај од ѓумбир, дигестивниот систем се стоплува и со тоа се овозможува разлагање на сировата храна. Подгответе чај од ѓумбир во жешка вода и оставете 5 мин да одстои. Пиете секој ден, резултатите се видливи!
--------------------------------------------------------------------------------


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
11.7.2013 15:22:33   
LoveableMe RR
"Топли стапала, топли јајници

Дали вашите стапала се ладни? Ладните стапала покажуваат дека има намален проток на крв во вашите јајници и матка. Студот го ограничува протокот на крв потребен за циркулација и за здрава овулација и менструација,а студените репродуктивни органи предизвикуваат синдром на PCOS, нередовни циклуси, ентометриоза и други проблеми по репродуктивните органи. Ставајте ги нозете почесто во топла вода секој ден, најдобро навечер. Особено внимавајте да ви бидат добро загреани за време на овулацијата и до добивање на менструацијата!"

Ова што постирам се надворешни линкови, ги преведувам бидејќи е забрането постирање на оригинални линкови. Позз

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
12.7.2013 9:59:35   
Hopeful RR
Фала ти LoveableMe, баш интересни совети :) одам да си направам чајче user posted image од моја страна совет, кога почнав поинтензивно да вежбам ми се потсреди циркулацијата, така што, девојки, активирајте се, вреди user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
13.7.2013 14:17:31   
diacor
Убаво размислувате. Се согласувам со сите. Сакам да ви укажам на неколку чињенични состојби дека ладне нозе и oслабeна циркулацијата се последици. Причинители се најчесто, како ви имам кажано, хронични латентни инфекции присутни, може би со години.
Мои скромни искуства укажуваат на присаство некој од ентеро вируси Coxsackie Б кој го напаѓа перикард на срцето, крвните садови на најчесто медуларен дел на овариуми, панкреасот, тиреоидеа и / или херпес вируси како најчести што се Сytomegalovirus (СМV) или Epstein Barr virus (EBV). Голем број луѓе ги имаат прелегано без да знаат. Еднаш кога се влезени, никогаш не искачат од организмот бидејки т.н. целуларен дел од имуниот систем во хроничната фаза ич не ги регистрира како проблеми. Кај 10% од заболени можно е да се создадат најсериозни заболувања. Лесно се дијагностицираат преку крвта. Заради финансии, доволно ви е да се испита само антиген на секој вирус посебно т.н ( IgG). IgМ нема потребе. Пример: EBV (IgG), CMV (IgG). Наоди, до колку ви се позитивни тогаш јавете ни се за да ве понасочиме шо чаре.

Инаку, интересно е, ладни нозе и ослабена циркулацијата, посебно се третирани во древна китајска медицина. Како главни причинители тиа се кажувале дека се пореметени т.н. “Тројни грејачи" (китајски: „ San Jiao“) или на англиски "Triple Energizer" бидејќи тука се крв загрева. Не постои орган во западната медицина што одговара на Сан Jiao. Можам само да ви ги напишам како:
*"горниот грејач", се наоѓа во торакалната празнина, поврзан со дишењето (дробови и срцето)
*"среден грејач", се наоѓа во абдоминалната празнина, поврзан со органи за варење на храна (тиреоидеа, желудник, панкеас, ж. ќесе и дуоденумот).
*"долен грејач", се наоѓа во долна абдоминалната и карлична празнина (под папокот), поврзано со отпад и елиминација на токсини (црн дроб, тенко, дебело црево, бубрези и мочен меур).
Не ми замерите малку да се нашалам: Ладни нозе тоа значи дека ви е расипан грејачот.


(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
13.7.2013 16:50:12   
Melanija RR
diacor од каде е текстот?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот diacor)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
14.7.2013 12:55:18   
diacor
Klucni zborovi za guglanje: celularen imunitet, infektivna mononukleoza, EBV, CMV, Koksaki virusi, informaciona medicina, bioinformatika, informodijagnostika, kineska (kitajska) medicina, trostruki grejac, energija "Ci" i cirkulacijata.

Licno nesum strucen po kineska medicina bidejki ja izucuvav samo povrsno zarad opsta informiranost. Zdravo razmislucane ni ukazuva deka nesta ne se bezrazlozno slicuvaat. Za se ima pricina.

Frustraci na kolegi po ginekologija se golemi bidejki imaat ograniceni moznosti i ne se upustaat vo analiza na priciniteli. Duri i da se dokaze prisustvo na nekoj virus nikoj ne znae so da pravi osven da gi saniraat posledicite.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
27.3.2015 13:33:16   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

ScaredRR може да ти е проблем циркулација ама и не мора да значи. Јас имам умерена хиперкоагулабилан состојба и константно ладни раце и нозе. Сепак не знам дали е поврзано.




ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Kvisko а тебе цело време ти се ладни? Мене наутро ми се ептен топли дури ми сметаат од што се топли, некогаш ама ептен ретко се дешава и навечер да ми се, во сите други случаеви ми се камен ладни user posted image Сепак ќе го прашам докторот , но не верувам дека ќе ме прати , кај нашиве доктори важи она прво неуспешни инсеминации па и инвитро па после испитувања, а сето тоа можеби може да се спречи user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот diacor)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Проблем со забременување- слаба циркулаци...
27.3.2015 13:52:29   
Elence3
Еве ме и мене. Јас отсекогаш имам проблеми со ладни раце и стапала, и секако низок притисок повеќе од 90 со 50 не оди. А, исто така веќе 6 години примам терапија за хипотиреоза. Имено ми беше кажано дека додека не ги доведам тироидните хормони во нормала да не се обидувам да останам бремена. Но, за жал тие веќе се години се во ред, а бременост не настанува.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?