|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хормонски таблети
6.5.2009 23:45:26   
Еца
Дали сте пиеле некакви хормонски таблети,за што ги имате пиено и како делуваат тие на вашиот организам.
Тука можете да ги размените вашите искуства на оваа тема,поздрав!user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хормонски таблети
6.5.2009 23:53:59   
fibimk
Jas imam ednas pieno estrogen vo tabletki.....Klomifen za zgolemena ovulacija.....piev od 3-8 den od ciklus.....I piev progesteron za da dobijam dovolno zadebeluvanje na endometriumot.Toj se pie obicno od 16-26 den od ciklus po 2 tbl dnevno!
Denes hormonive gi goltame site zeni recisi...ili za da imame ovulacija,ili za da dobieme menzis.....ama toa e...stresno vreme...mnogu nervozi okolu rabota,kariera.....i toa za zal se odrazuva na hormonalniot status...a so toa i na mesecniot ciklus.

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хормонски таблети
6.5.2009 23:59:11   
hristijana
piev primolut nor za da mi dojde i toa mnogu pati ,i klomifen i navistina posle pienjeto na ovie tableti mislam sum drug covek ne sum ista se se menuva ,cel organizam.

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хормонски таблети
7.5.2009 0:07:41   
fibimk
Mozes isto da probas na prirodna baza...so caevi.....Jas taka palniram...ke poracam ocajnica caj...se pie od 1-14 den.....a ke pijam i caj od vrkuta za reguliranje na ciklusot!toj se pie cel mesec.....se pie 3 meseci pa se pravi pauza od 1 mesec.....
Sega probuvam so cveklo da vidam dali ke mi e poobilna...navodno go zadebeluva endometriumot....pa jadam sekoj den po 350-400 gr rendano svezo cveklo!I ke vidam!
Nekogas i vo prirodata e lekot!
I plus ti rekov...zink da zemas.....obavezno...za hormonite....

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хормонски таблети
7.5.2009 0:16:16   
hristijana
fibi za pripodnite caevi  i jas se mislam ke moram da pocnam da pijam

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хормонски таблети
7.5.2009 0:20:51   
hristijana
fala mnogu fibi za informacii se najubavo ti posakuvam i se sto zamisli da ti se ispolni 

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хормонски таблети
7.5.2009 0:25:17   
fibimk
Prvo za tebe e vazno da vidis da pobaras vtoro mislenje......caevite se pijat vo sekoe vreme.....

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хормонски таблети
27.6.2009 23:39:24   
milijana
poradi neuspesnoto in vitro sega pijam caj od kopriva za procistuvanje na krvta.Sepak najdobro sredstvo da go iscistite limfniot sistem od hormonskite tableti vi e lepavecot ili poznat kako lepkata(vo narodot)Inaku tahebo cajot i zeleniot caj se najdobri za imunoloskiot sistem, koj oslabnuva posle pienje na hormonski tableti.

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хормонски таблети
15.8.2009 11:50:11   
arh_diz
Vnimatelno so hormonskite tableti kolku se dobri mozat da bidat i losi vi kazuvam od licno iskustvo. Edvaj zabremeniv i  ginekologot mi dade Duphaston i mi rece da miruvam postojano. Od nepoln mesec pienje i miruvanje dobiv tromb vo nogata . Lezev vo bolnica i doktorite odlucija po priroden pat da abortiram na 14 nedela . Abortirav i eve veke 3 mesec kako sum na inekcii za trombot i lekarstva . Dali nekoj mozebi imal slicna situacija .Sega treba da ceka 1 god da zabremenam a dali ke zabremenam.....

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 0:30:55   
ZLATICKO
JAS SUM NOVA DALI NEKOJ ZNAE ZA DIANE 35 TREBA DA GI PIJAM IMAM POLICENTRICNI JAJNICI

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 9:49:20   
mami
Златичко, јас ги пиев тие, пред неколку години заради лицето, меѓутоа она што ми го кажа гин. беше дека после 3 месеци треба да се прекине со нив, поради други појави како влакнетост, стерилност итн итн...мене баш и не ми помогнаа многу за смирување на лицето така што незнам што да ти кажам, ако ти ги препорачал доктор ок, ако не на своја рака немој да ги пиеш

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 15:58:51   
ZLATICKO
MENE DOKTOR MI GI PREPISA,IMAM ZGOLEMENA VLAKNETOST I ZARADI TOA MI GI PREPISA,SEGA NEZNAM STO DA PRAVAM A I SAKAM BREMENA DA OSTANAM

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 16:01:12   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: ZLATICKO

JAS SUM NOVA DALI NEKOJ ZNAE ZA DIANE 35 TREBA DA GI PIJAM IMAM POLICENTRICNI JAJNICI


златичко да не мислиш на полицистични јајници?

И те молам пишувај со мали букви, големите букви значат викањеuser posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 16:06:15   
mami
ако ти ги препишал доктор, ок, ама ти викам, после три месци направи пауза...види како ке ти реагира телото на нив

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 16:10:37   
ZLATICKO
da policisticni jajnici,nemam ovulacija

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хормонски таблети
9.9.2009 17:08:48   
Еца
Златичко еве тука имаме нависитина доста информации за полицистични јајници, се надевам ке ти биде нешто од помошuser posted image

http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/m_1508/tm.htm


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хормонски таблети
18.11.2009 11:57:36   
mami
Знам дека хормонските таблети можат да направат голем проблем- како зголемување на тежината, појава на влакнетост по цело тело и сл..имала некоја искуство со вакви работи? како ги надминавте тие работи? со други лекарства или едноствно прекинаа кога престанавте со таблетите?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хормонски таблети
18.11.2009 14:16:57   
mother 29
ЛЕКОВИ И ХОРМОНИ КОИ НАЈЧЕСТО СЕ КОРИСТАТ ВО МЕТОДИТЕ НА ПОТПОМОGHАТА РЕПРОДУКЦИЈА
  • Clomiphene citrat ( Clomid, Clomiphene ) таблети од 50 мг
  • Pergonal 75 ампули ( комбинација на FSH и LH )
  • Metrodin ампули ( FSH со минимално LH )
  • Metrodin HP( чист FSH со минимално LH )
  • Gonal - F ампули ( чист FSH без LH )
  • Humegon ампули (чист FSH )
  • Puregon ампули ( чист FSH )
  • Profasi  амлули ( HCG 5000 и. е. )
  • Primogonyl  ампули ( HCG 5000 и. е. )
  • Pregnyl   ампули (HCG 5000 и. е. )
  • Superfact spray  ( Buserelin - analog GH - RH во назален спреј )
  • Buserelin ампули (analog GH - RH за субкутани инекции )
  • Decapeptyl ампули ( analog GH - RH за субкутана или интрамускулна примена )
  • Progesteron ампули ( прогестерон за и.м. примена)
  • Utrogestan  таблети ( микронизиран прогесторон за орална примена или локално вагинално )

Предноста на Metrodin HP, Gonal - F како и сите хормонски препарати во чиста форма ( рекомбинантни ), е во тоа што можат да се даваат субкутано. Тоа овозможува пациентките сами да си ги даваат. Тие препарати поттикнуваат и поквалитетна фоликулогенеза.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хормонски таблети
12.1.2010 16:01:47   
arh_diz
Pre zemanje na hormosnki tableti zadolzitelno treba da se sledi krvnata slika a pogotovo AFA

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 12.1.2010 16:02:10 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хормонски таблети
2.4.2013 9:12:47   
sibela
sory sto znaci toa afa??? jas pravev krvna slika i eden d-r mi rece deka ne e estrasno sto imam 371 za trombocitite ama koga gi pijam primolut nor osekam tegobi vo srceto kako preripuvanje bev kaj maticen mi dade upat za na bit pazar vo ambulatnata pravev eho na srce d-r mi rece deka nemam nisto problemi so srceto se e normal, i deka mozam da pijam hormonski tableti kolku sakam deka ne smeta ,,user posted image a jas koga i da pijam hormonski pak mi smeta neznam sto da pravam yes da oni d-r znaat podobro od nas ama covek sam na sebe si e najdobar doktor

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хормонски таблети
15.4.2013 21:15:39   
trust
neznam sibela koj e vo pravo dali nie ili doktorive eve I jas pijam jasmin tableti poradi toa sto imam endometrioza a ke pravam invitro predhotdno piev dabroston(progesterone)tableti no od jasminot ic ne se osekam dobro srceto mu cuka brgu mi se gadi I raspolozenieto mi se menja pa si mislam nie sme sami svoj doktori ke pocekam uste nekoj den ako ne pominat simtomive ke odam da baram zamena, neka pise nekoj koj piel Jasmin?

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хормонски таблети
19.7.2013 14:28:27   
Annet
Aj ke ve molam ako moze ednen sovet,PRIMOLUT NOR?li se vikaat tie za odlozuvanje,ima li nekoi posledici??sakam da odlozam nekoj den user posted image .....

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хормонски таблети
19.7.2013 14:54:38   
Melanija RR
Се викаат ПРИМОЛУТ НОР и низ форумот во различни контексти е зборувано,при забременување,бременост а меѓу другото и за одложување на циклусот.
јас ги имам два пати пиено за на одмор,одеа без рецепт околу 300 ден и ќе си видиш во упатството како се пијат.мислам беа 4-5 дена пред очекуваниот циклус и се пијат 10 дена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хормонски таблети
19.7.2013 17:44:44   
masa
И јас имам пиено еднаш примолут нор,како што кажа Меланија мислам беше,ќе си го прочиташ убаво упатството има во него многу несакани ефекти и јас со страв ги земав,ама бевме во ептен убав хотел со мм,5 дена и јас требаше да добијам на денот на одењето и да имам цело време,па решив да ризикувам.За среќа добро ги поднесов и добив два дена откако престанав да ги пијам нормален циклус и наредните циклуси беа нормални.А има девојки што редовно си пијат,секој одмор,иако не се препорачува честа употреба, и мака немаат.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хормонски таблети
29.7.2013 14:25:06   
MademoiselleNina
Имам едно прашање ... многу сум загрижена, денес бев кај матичниот бев на конторла и ми рече дека едниот јајаник десниот мие полицистичен, на левиот ми рече дека веќе настапила овулацијата и дека имам жолто тело.
Можно ли е после пиењето на Кломифен да ми стана полицистичен јајникот???user posted image
Никогаш ама никогаш до сега не сум имала полицистични, ниту еден лекар не ми ги спомнал, ниту па на ехо сум ги виделасега првпат видов како изгледа... црни топчиња мали ... околу 5 ги имаше
И лекарот ништо не ми рече во врсла со тоа, ни хормони да испитам, ни ништо. А јас уствари отидов заради зголемен исцедок, и за да ми земе брисови...
И ми рече да дојдам со резултатие и да се договориме што понатаму ...
Како и да е многу се загрижив за ова полицистични ....user posted image Занм дека секој лек има добри и лоши страни .... но дека вака ќе испадне ... не ми се верува... Без везе ... и сеа што да правам???

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?