|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.10.2011 22:56:28   
busavka
jas utre odam na hsg, hrabra sum nema da se plasam :D barem vecerva ne se plasam, se nadevam i se molam se da bide vo red, pustete mi sreka :D

(Одговор на членот kvrcka)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.10.2011 23:22:20   
Bogdancanka
Kvrcka mila eve tuka ima nesto za dr.Slobodan Tasic...tuka mozes da procitas kako polesno da se snaogas na ringeraja...

mila nema mesto za panika i strav,HSG ne e nisto strasno toa e kratka bolka koja brzo pominuva,ajde mila samo hrabro



Busavka mila bravo za tvojata hrabrost,drzime sreka utre se da pomine vo najdobar red...


< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 6.10.2011 23:27:51 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kvrcka)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.10.2011 23:41:55   
*miki mami*
Busavka ti drzime sreka se sa pomine vo najdobar reduser posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.10.2011 17:16:45   
natnat
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

Јас кога правев ХСГ прво бев кај матичниот кој ми даде упат за да ми проверат седиментација(5-ти ден од циклусот)веднаш по добиените резултати матичниот ми закажа кај Толовски на приватно,самиот зафат трае околу 5 до 10 мин  добиваш рентгенска снимка на која се гледа проодноста на каналите. Односно пред да те снимаат вагинално ти вбризгуваат контраст и потоа тоа се гледа на снимката.За болки кај секој е различно искуството, но не се секирај мила како што напишав самиот зафат трае околу 5-10мин не е страшно и болката е минлива,за едноuser posted image вреди да издржиме позз мила 





BLAGODARAM BOGDANCANKA ZA PODRSKATA..NAVISTINA VREDI DA SE IZDRZI SE...ZA user posted image ..!!!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.10.2011 23:28:21   
busavka
Konecno pomina i moeto HSG, sega i jas mozam da potvrdam deka ne e voopsto strasno i bolno. jas dobro pominav, fala mu na Boga se e vo red, pregledot traese se vkupno 5-10 minuti (otkako vlegov vo salata za snimanje pa se do analizata na moite rezultati i izleguvanje od ordinacijata) :D Ne bev so maticniot doktor, tuku me pregledaa doktorite od samata oridnacijaTolovski, mnogu bea ljubezni, si pravevme muabet za vreme na celiot pregled voopsto ne se cuvstvuvav neprijatno. Bolka pocustvuvav na samiot pocetok na pregledot i toa samo nekolku sekundi, a potoa cuvstvuvav samo mal pritisok celo vreme dodeka se vbrizguvase tecnosta i za vreme na slikanjeto.
Ova go pisuvam kako poraka do site koi se spremaat za HSG, ne se plasete, najvazno e da se bide opusten za vreme na pregledot,zosto sekoe steganje na stomakot moze da dovede do pogresni rezultati na snimkite.
Jas imam edna poraka koja mi dava hrabrost sekogas da go pobedam stravot, "Sekogas koga se plasis da napravis nesto, pomisli zosto go pravis toa? Celta e pogolema od stravot neli :D"

(Одговор на членот natnat)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2011 18:48:15   
busavka
Zenski, zaboraviv da prasam, posle HSG dr mi prepisa Vibracin kapsuli 5 dena da pijam, dali mozam da imam odnosi ovie 5 dena ili da cekam da zavrsam so kapsulite>? Pozdrav i prijatna vecer 

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2011 19:18:16   
milika
Бушавка, и јас пиев вибрамицин после проверката, го препишуваат превентивно и ако си ти ок, можеш најнормално да имаш односи. Во секој случај, докторот сигурно ти даде негов телефон (мене ми го напиша на рецептата user posted image ), можеш слободно да му се јавиш за информации.

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.10.2011 22:12:37   
lindicka
Zdravo na site, ako imal nekoj vakvo iskustvo ve molam da mi odgovori.
Pravev HSG vo januari, i vednas posle toa ostanav bremena, no plodot ne se razvivase i morase da se otsrani. (inaku i dvata jajcevodi mi bea prodni se nadvam uste se  ). Mi pravea kiretaza i site isptuvanja sto sledea posle toa. Sakam da ve prasam dali po kiretaza moze da se zatnat jajcevodite? Ve prasuvam zatoa sto po 6 meseci od kiretazata ni dozvolija da pocneme so rabota za sledna bremenost, ama eve 2 -3 meseci ne se fakja, pa sekakvi misli mi doagjaat. Onaka, dali imal nekoj iskustvo da mora da odi povtorno na HSG po kiretaza?
Inaku, po kiretazata nemav nikavi komplikacii, i se bese vo red i so mikrobiloski i TORCH testovite. Fala, poz

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.10.2011 16:23:50   
taci83
zdravo imam edno prasanje do site sto imaat slicno iskustvo,denes bev da mi zemat pap test i pri pregledot ginekologot mi rece deka imam stesneti kanali i zatoa ne sum mozela da ostanam trudna ve molam za pomos

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2011 16:11:32   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Zdravo na site, ako imal nekoj vakvo iskustvo ve molam da mi odgovori.
Pravev HSG vo januari, i vednas posle toa ostanav bremena, no plodot ne se razvivase i morase da se otsrani. (inaku i dvata jajcevodi mi bea prodni se nadvam uste se  ). Mi pravea kiretaza i site isptuvanja sto sledea posle toa. Sakam da ve prasam dali po kiretaza moze da se zatnat jajcevodite? Ve prasuvam zatoa sto po 6 meseci od kiretazata ni dozvolija da pocneme so rabota za sledna bremenost, ama eve 2 -3 meseci ne se fakja, pa sekakvi misli mi doagjaat. Onaka, dali imal nekoj iskustvo da mora da odi povtorno na HSG po kiretaza?
Inaku, po kiretazata nemav nikavi komplikacii, i se bese vo red i so mikrobiloski i TORCH testovite. Fala, poz


Mislam deka kiretazata ne bi trebalo da vlijae na proodnosta na kanalite.Drugarka mi pravese i posle 5 meseca apstinencija i okolu 5 obiduvanje si ostana bremena.Imam citano deka kanalite se zatnuvaat od infekcii.
Se nadevam ti pomognav.Pozz i ti posakuvam pobrzo da procitame deka siuser posted image user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2011 16:15:48   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

zdravo imam edno prasanje do site sto imaat slicno iskustvo,denes bev da mi zemat pap test i pri pregledot ginekologot mi rece deka imam stesneti kanali i zatoa ne sum mozela da ostanam trudna ve molam za pomos

Taci iskreno ne mi se veruva deka pri obicen pregled doktorot moze da utvrdi deka se stesneti kanalite.NE SE PANICI BEZ VRSKA,KONSULTIRAJ SE SO DRUG LEKAR.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2011 19:36:18   
taci83
taka mi rece doktorkata koga mi pravese pat tes i mikrobilogija imav bolki i taa mi rece deka zosto su bile stesneti kanalite zatoa sum imala bolki pa neznam sto e rabotata

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2011 23:39:24   
lindicka
Bella80 Blagodaram na odgovorot. Se konsultirav i jas so lekar, i drugi koi pominale niz istoto, proodnosta na kanalite nema vrska so kiretazata, osven ako ne se razvie infekcija. No, bidejki kaj mene se bese i uste e vo red, taka sto ostanuva da se nadevam na najdobro. Siuser posted image te koi sakaat user posted image , kje si dobijat, samo pozitivno

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2011 13:21:06   
natnat
Devojkiii drzete mi srekja, da ne e bolno..jas petok odam da sninam HSG...uf ama se plasam...si vikam ajde vredi..za dobro e ama sepak..pozz na site ( i ke vi pisam stom si dojdam) user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2011 15:51:32   
menada
Mene mi ostana uste hsg da napravam site dr moi analizi se dobri, no iskreno malku sum uplasena za ova bidejki citam deka bolelo user posted image no sto mora mora, pa me interesira dali znae nekoj koja e cenata vo plodnost bitola, pozz

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2011 20:03:40   
busavka
menada i natnat voopsto nema potreba za strav, veruvajte. Jas sega skoro pravev hsg  i mnogu lesno si pominav.
Pocustvuvav mala bolka samo na pocetokot na pregledot, kako malo stipkanje i toa bese se, navistina.

Dodeka se svestiv kaj sum, pregledot zavrsi :D a mnogu mi olesna posle toa. Vredi da se napravi i toa e edno gajle.
Samo napred, hrabro i da se vratite so ubavi rezultati, a velat deka mnogu zeni posle HSG ostanale bremeni pa ne e loso ubavite vesti da ni prodolzat so uste poubavi, so user posted image i slatki user posted image .

Ve pozdravuvam!


(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2011 23:16:14   
taci83
zdravo me interesira za hsg osven sedimentacija dali treba i drugi ispituvanje i dali sendimentacijata se ispituva istiot den ili moze postara primer stara 2-3 nedeli,i sakam da prasam dali ako ti se zapiseni kanalite ke imas bolna minstruacija pri dobivanje ili pak neredovna ili pak toa kanalite i minstruacijata nemaat zednicko

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.10.2011 23:56:11   
busavka
mene dr me upati samo sedimentacija da napravam, i toa pravev na 3-ti den od ciklus, a 7 den od ciklus (ili 8mi) pravev hsg. za drugo ne znam

Pozdrav

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.10.2011 20:17:37   
natnat
Sakav da ti odgovoram Menada..jas imav prasano kaj Tase vo Plodnost i mi kazaa deka laparoskopsko snimanje na kanalite kosta 27 000den...toa ti e sigurna informacija..srekjno!

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.10.2011 20:28:14   
natnat
ИЗВОРНА ПОРАКА: busavka

menada i natnat voopsto nema potreba za strav, veruvajte. Jas sega skoro pravev hsg  i mnogu lesno si pominav.
Pocustvuvav mala bolka samo na pocetokot na pregledot, kako malo stipkanje i toa bese se, navistina.

Dodeka se svestiv kaj sum, pregledot zavrsi :D a mnogu mi olesna posle toa. Vredi da se napravi i toa e edno gajle.
Samo napred, hrabro i da se vratite so ubavi rezultati, a velat deka mnogu zeni posle HSG ostanale bremeni pa ne e loso ubavite vesti da ni prodolzat so uste poubavi, so user posted image i slatki user posted image .

Ve pozdravuvam!


Blagoradam Busavka na ubavite zborovi..se nadevam deka so les ke si pomineme i za skoro ke imame pozitivni rezultati..pozz

(Одговор на членот busavka)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.10.2011 14:28:59   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

zdravo me interesira za hsg osven sedimentacija dali treba i drugi ispituvanje i dali sendimentacijata se ispituva istiot den ili moze postara primer stara 2-3 nedeli,i sakam da prasam dali ako ti se zapiseni kanalite ke imas bolna minstruacija pri dobivanje ili pak neredovna ili pak toa kanalite i minstruacijata nemaat zednicko


Jas pravev HSG vo GAK i mi pobaraa sedimentacija i krvna slika ne postara od edna nedela.Sedimentacijata treba da e pomala od 10.Ja napraev na 4 den od ciklus i odma naredniot den koj gi dobiv rezultatite se javiv da si zakazam.Se nadevam ti pomognav!Pozzz

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.10.2011 20:05:31   
taci83
fala bella me interesira kade pravese sedimentacija i krvna slika jas ne sum od sk me inresira dali priznavaat rezultatri sto ne se praveni tamu

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.10.2011 20:11:23   
Bogdancanka
Taci mila jas pravev HSG vo Skopje a sedimentacija i krvna slika si pravev vo Valandovo kaj maticniot...pozz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.10.2011 13:45:47   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

fala bella me interesira kade pravese sedimentacija i krvna slika jas ne sum od sk me inresira dali priznavaat rezultatri sto ne se praveni tamu

I ja ne sum od Sk,pa si napraviv kaj nas vo bolnica so upat od maticniot genikolog.Mozes i vo privatna labaratorija isto so upat od maticniot i so kartonce,tamo kosta 450 den.Pozz

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.10.2011 20:20:53   
natnat
Da vi se nadovrzam na razgovorot..i jas ne sum od Sk...nema vrska pravev sedimentacija samo vo privatna ordinacija i me kostase samo 100den..inace da vi se pofalam pominav na redot za snimanje na NSG...iiiii....iiiiii....bese malce strasno ama vazno se e OK- toa e  morame da sme hrabri i da prodoolzime samo napred i so pozitivni misli..pozz devojki!

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?