|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.4.2011 8:42:12   
babyhope
Браво vanessa30 user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . Уживкај си во бременоста и да си се гушкате наскоро со вашето малечко. Ова твое искуство мене лично многу ми значи. Ти благодарам што го сподели мила. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.4.2011 17:46:42   
sandrin
Dragi RR,

Bi sakala da ve prasam nesto vo vrska so ova ispituvanje, dokolku nekoj imal iskustvo i znae da mi odgovori.
Citajki gi vasite postovi na temava mozev da zabelezam od samo neprijatni do poprilicno bolni iskustva vrzani za hsg,
imajki vo predvid deka nekoi od nasive sosedi ispituvanjeto go pravat i so anestezija, bi sakala da znam dali kaj nas postoi takva moznost!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.4.2011 21:31:43   
sharlot
Drga sandrin, ova ispituvanje jas go pravev vo oktomvri.Procedurata trae ne celi 5 min ,a ke te izlazam ako ti kazam deka nemv bolka,no taa e neobicna i mnogu kratka slica na onaa koga ke dobies i mislam deka zatoa ne stavaat amestezija,no veruvam deka ako se konsultiras so doktor moze i ke ti stavi ,jas ne ni prasav dali moze da se stavi anestezija zopsto se se odvivase mnogu brgu.konsultiraj se so tvojot doktor

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.4.2011 21:54:06   
sandrin
iskustvata na onie koi go napravile ispituvanjeto se sever-jug!!!
nekoj osetil samo nelagodnost, a drug imal strasna bolka... zaradi toa nekade veke i se pravi pod anestezija, iako jas malku se rasprasav po klinikive i mi kazaa deka ne stavaat anestezija zatoa sto bilo obicno rentgensko snimanje
e sega kolku"obicno" im bilo na onie koi si videle maka, samo tie si znaat
ama sto e tuka e, mora da se adaptirame na nasite uslovi i ona sto vo momentot ni se nudi... dobro e sto voopsto vakvi ispituvanja postojat!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.4.2011 22:05:49   
sharlot
dobor e da se naparavi ispituvanjeto za da znaes na sto si.no mene na HSG mi se pokaza deka deskatat tuba ne mi e proodna pa koga ja pravev laparoskopijata ispadna deka ne e taka i deka se e vo red.

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.4.2011 9:15:17   
Melanija RR
sandrin не се секирај,навистина неколку минути е непријатна болка како при добивање (ако имаш болно добивање тогаш знаеш) но ништо страшно и при паѓање.И јас сешто имав читано,после пешки накај дома си одев 20 мин.Значи тоа е неколку минти и после буквални ништо.Со среќа
Туку мене не ми е пак јасно.Нели ХСГ е најсигурно а сега сум читала за искуства кои потоа на хистеро излегло дека не е така.Ша ако не е сигурно тогаш сите да одиме на тоа не на ХСГ.Или може зависно каде е правено.Ве молам кога пишувате искуство да напишете каде сте правеле ХСГ.
Јас правев кај Др.Толовски

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.4.2011 9:57:25   
zagrizena26
Zdravo na site
Eve go mojot slucaj:jas pravav 2 pati HSG i toa ednas kaj dr.Tolovski so dr od Sistina i ednas vo Drzavna bolnica i dvete snimki bea razlicni po sto pravev histeroskopija i laparoskopija vo Sistina i se ustanovi deka snimkite bile netocni sosema drugo izleze so operaciitete se bese vo red dodeka na snimkite pokazuvase nepreodnost na ednata a na dr tecnosta se dvizeze ama povisoko.Jas ve sovetuvam da pobarate razlicni mislenja t.e dokolku ste vo moznost slikite da gi vidat poveke doktori.Pozz i se najdobro na site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.4.2011 11:06:58   
veckasr
mene koga me pravea hsg mnogu me bolese stomakot  i pokaza oti na desnata strana imam athezii od slepoto crevo  i posle me pravea laparoi histeroskopija  i na niv se pokaza oti imam atheziisto znaci hsgto izleze tocno ama kolku sto znam jas zavisi i koj doktor keti go prave hsg to 

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.7.2011 18:44:17   
babyhope
mazule еве ја активирав погоре темата ако не можеш да се снајдеш. Јас кога го правев моето HSG долго време не можев да ја спуштам СЕ и изгубив драгоцено време. Како и да е, ги направив сите микробиолошки брисеви и со повисока седименатација од 15 го направив во Државна болница. Сега се каам искрено затоа што не отидов на приватно- се измалтретирав таму со непрофесионалци и застарени машини. Мој совет ти е да си отидеш на приватно доколку си во можност!

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.7.2011 1:19:48   
mazule
Fala babyhope sega mi e 6 den od menzis imav nekoi bolki stomacni so dijarea i poduenost mozebi zatoa se pokacila  SE inace koga pravev pred nekolku meseci SE mi bese 9 no ne rabotese aparatot vo bolnicata za da se snimam. Ke vidam naredniot mesec ke odam vo Sistina po sigurno mi e.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.8.2011 23:53:58   
puf4e
zdravo devojki jas sum nova na forumov i imam edno prasanjevo oktomvri imav vonmatericna bremenost i se pravev laparoskopija vo sistina,dali za vreme na operacijata mi go imaat provereno proodnosta na drugiot kanal,posto mi kazaa koga si odev deka nema potreba od hsg deka i dvata mi bile proodni i deka ednostavno bremenosta tuka zastanala?
ako nekoj znae ke sum vi blagodarna i vi posakuvam na site pobzouser posted image

(Одговор на членот mazule)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.8.2011 9:19:12   
sladjana ms
ИЗВОРНА ПОРАКА: puf4e

zdravo devojki jas sum nova na forumov i imam edno prasanjevo oktomvri imav vonmatericna bremenost i se pravev laparoskopija vo sistina,dali za vreme na operacijata mi go imaat provereno proodnosta na drugiot kanal,posto mi kazaa koga si odev deka nema potreba od hsg deka i dvata mi bile proodni i deka ednostavno bremenosta tuka zastanala?
ako nekoj znae ke sum vi blagodarna i vi posakuvam na site pobzouser posted image


Zdravo puf4e! Voopsto da ne se grizis,laparaskopijata e  sovremena dijagnosticka postapka znaci so kamera vnatre se sledi sve sto se slucuva i se ima uvid na sve,a bidejki nemalo histeroskopija nemalo intervencija.Znaci so tebe sega se e vo red i slobodno i opusteno vo ostvaruvanje na planovite za user posted image .Pozdrav!

(Одговор на членот puf4e)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.8.2011 21:45:03   
puf4e
ti blagodaram mnogu sladjana ms za odgovorort bev mnogu zagrizena kisss

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.8.2011 23:32:08   
taci83
zdravo ve citam i imam edno prasanje dali proodnos na kanalite se pravi odreden den od ciklusot ili ne e bitno koj den od ciklusot ke bide,zosto procitav vo eden post kade pisuvase deka posle pregledot treba da se ima seks i se zabremenuvale polesno kakvo iskustvo imate vie ve molam za pomos

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.8.2011 0:14:36   
Melanija RR
taci83 јас ХСГ го правев 8ми ден од добивање,значи 2-3 дена одкога ќе се исчистиш.Потоа секако дека можеш да имаш односи со тм,да велат дека набргу докај 3 месеци може да се забремени.Поздрав

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.8.2011 14:02:43   
taci83
fala mn na odgovorot mi olesna

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.8.2011 20:37:53   
Anci 84
HSG mose de se pravi i do 10 i 11 den od ciklus,vo zavisnost od dolzinata na ciklusot.Inaku jas koga pravev hsg bev mnogu skepticna oklou toa deka toa ke mi pomogne za polesno da zabremenam.Megutoa posle 3 meseci jas zabremeniv prirodno.Ti posakuvam sreka i user posted image

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.8.2011 21:55:32   
taci83
mene ciklucot mi trae 28 dena a dali moze i pokasno da se pravi ili ne

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.8.2011 22:51:06   
taci83

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija

taci83 јас ХСГ го правев 8ми ден од добивање,значи 2-3 дена одкога ќе се исчистиш.Потоа секако дека можеш да имаш односи со тм,да велат дека набргу докај 3 месеци може да се забремени.Поздрав

Jas planiram da pravam hsg vo drzvna me interesira kako odi postapkata za kolku vreme se pravi i se dr povrzano so toa

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.8.2011 22:48:39   
Bogdancanka
Јас кога правев ХСГ прво бев кај матичниот кој ми даде упат за да ми проверат седиментација(5-ти ден од циклусот)веднаш по добиените резултати матичниот ми закажа кај Толовски на приватно,самиот зафат трае околу 5 до 10 мин  добиваш рентгенска снимка на која се гледа проодноста на каналите. Односно пред да те снимаат вагинално ти вбризгуваат контраст и потоа тоа се гледа на снимката.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.8.2011 23:28:52   
Melanija RR
Bogdancanka RR ти објасни.И јас правев кај Толовски,за во државна немам блиски искуства,но процедурата е иста во однос на седиментација,само види како и каде се закажува во државна.Ти посакувам се да биде во ред user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.8.2011 0:01:01   
taci83
sakam da ve prasam za ovoj dr.tolovski sto streba da imas od dokumenti i dali treba da imas nekoi prethodni napraveni rezultati za da ti napravi hsgili ne mora i kolku kosta edno hsg,kako moze da se zakaze kaj ovoj dr me molam za pomos

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.8.2011 11:30:04   
srcushka
taci83 koga jas pravev hsg si zakazav vo sistina pa so nivni doktor me odnesoa kaj tolovski znachi ti treba ginekolog a od dokumenti samo uredna sedimentacija i sledniot mesec pief klomifen i ostanav user posted image ne e vopshto strashno i e so izdrzliva bolka ti posakuvam sreka

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.8.2011 12:09:58   
Anci 84
taci83.Ako sakas da pravis hsg vo drzavna se plaka minimalno,neznam kolku tocno,ama samo participacija,ne se zakazuva,se pravi samo ponedelnik i sreda,drugi denovi ne.Znaci od 8 do 11 den na menstruacija i se pogoduva sigurno ili ponedelnik ili sreda.Odis na priemno ama treba okolu 8 zatoa sto posle toa doktorite se kacuvaat vo salite gore.Ako se resis za drzavna ke otides porano za da ti ja proverat sedimentacijata tamu i obavezno bolnicki upat od maticen lekar(ginekolog).Ako se odlucis za Tolovski se sto ti treba e da zakazes kaj sestrata ,sedimentacija bilo kade napravi i kazi im tamu deka sakas so nivni ginekolog za da ne baras ti i da ne nosis ti.Cenata e 3900 denari.A,sistina pravat samite,ne nosat veke kaj Tolovski,ama kaj niv moras prvo da napravis pregled +2000 denari ,pa posle hsg +4000 denari.Se nadevam ti pomognav.user posted image




< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 18.8.2011 12:53:10 >

(Одговор на членот srcushka)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.8.2011 13:00:46   
Bogdancanka
Тачи мила и јас кога проверував проодност на каналите кај Толовски бев со доктор од систина,мојот матичен ми провери седиментација,се јави кај доктор од систина ми закажа и наредниот ден бев со Скопје ....таму платив 4000 илјади денари....бидејки беше се во ред немав никаква терапија....поззз


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?