|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.10.2011 12:46:11   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: natnat

Da vi se nadovrzam na razgovorot..i jas ne sum od Sk...nema vrska pravev sedimentacija samo vo privatna ordinacija i me kostase samo 100den..inace da vi se pofalam pominav na redot za snimanje na NSG...iiiii....iiiiii....bese malce strasno ama vazno se e OK- toa e  morame da sme hrabri i da prodoolzime samo napred i so pozitivni misli..pozz devojki!


Super Nanat ,pomina uste eden golem cekor....So Gospod napred i ke bide...Pozzz

(Одговор на членот natnat)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.10.2011 17:13:51   
emaaaa
ajde da mi kaze nekoja oo vas posle napravena hsg za kolku vreme e ostanala user posted image kisce

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Проверка на проодност на каналите
31.10.2011 0:08:54   
Cuckabucka
Zdravo jas sum nov clen vo forumov i pocetnik sum vo ovaa problematika. Treba da pravam HSG i me interesira dali sedimentacijata mora da e istiot den proverena koga ke se pravi HSG ? 

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Проверка на проодност на каналите
31.10.2011 0:27:50   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cuckabucka

Zdravo jas sum nov clen vo forumov i pocetnik sum vo ovaa problematika. Treba da pravam HSG i me interesira dali sedimentacijata mora da e istiot den proverena koga ke se pravi HSG ? 

Ne treba,vazno e da ne e postara od nedela dena.Pozzz

(Одговор на членот Cuckabucka)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.11.2011 15:00:59   
menada
Me interesira dali proverkata na proodnosta na kanalite e bolna sama po sebe ili pak dokolku ne se proodni togas e bolno?user posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.11.2011 15:36:57   
bella80
Postapkata e pojse nelagodna otkolku bolna.Mene me bolese koj mi gi stavaa instrumentite,silno me bocna,a koga pustija kontras pojse bese nekoja cudna nelagodna bolka,ne silna.Nema od sto da se plasis...Bolkite pri menstruacija mi se 5 pati posilniuser posted image Gledaj da bides opustena kolku sto mozes poveke za da ispadne realen rezultat,zasto od stegane moze da ne propustis dovolno tecnost i da pokaze pomala proodnos iako e kanalot proooden.Se nadevam ti pomognav...Pozz
P.S.Mene edniot mi bese celosno prooden ,drugiot pomalku a isto me bolese pri vbrizguvanje na tecnosta,taka da mislam deka nema vrska

< Поракaта ја уредил bella80 -- 7.11.2011 15:40:02 >

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.11.2011 18:22:10   
menada
Ti blagodaram, treba da napravam uste HSG i hormonski status, za da probame so inseminacija no se plasam od neuspesna inseminacija mislam deka toa psihicki ke vlijae mnoogu na nas, site nadezi se nasoceni kon inseminacijata no sto posle ako nema pozitiven rezultat?!pozz

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.11.2011 23:07:07   
taci83
zdravo imam edno prasanje pa vaka veke 1 god nemozam da ostanam user posted image i koga mu rekov na dr. da pravime hsg mi rece deka prvo moram mm da napravi spermogram a potoa hsg a imam kerkicka 4 god a pred 2 god pravev konizacija i maticniot mi preporaca hsg,kakvi se vasite iskustva

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.11.2011 11:44:29   
macorka..
Здраво таци83 јас правев проверка на проодност на каналите во систина и да ти кажам најискрено повеќе се плашев отколку што навистина болеше, точно е дека не е безболно но не е ни толку болно мислам дека е многу важно да бидеш опуштена да не се плашиш. А зошто прво спермограм, тоа не е поврзано едно со друго, мислам пожелно е но не е толку битно кое ќе се направи прво. Ти посакувам се да ти биде во ред и наскоро да ни се пофалиш со user posted image , бидејќи сум слушнала дека после ХСГ се зголемуваат шансите за user posted image .

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.11.2011 16:16:15   
taci83
a pak zosto dr mi veli mora prvo spermogram a potoa hsg e toa ne mi e jasno,mm pravese spermogram i maticnata mi rece deka spermogramot e dobar ima dovolen broj na spermatuzudi i se bili brzi ama dr.toa ne go priznavo zosto ne e praveno na klinika,e sega se mislam kade da idam na hsg vo koja klinka

(Одговор на членот macorka..)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.11.2011 16:49:28   
bella80
dr. toa ti go kazuva za da se sliminira moznosta od maska neplodnost,a ako e mazot problemot ne ja ispituvaat zenata.HSG jas pravev vo GAK,zemas upat od maticen,ispituvas sedimentacija i krvna slika,ako sedimentacijata e pod 10 se javuvas da zakazes vo GAK.HSG se pravi najkasno 5 dena otkako ke ti prestane krvarenjeto,jas go pravev 7 den od ciklus,a 5 den napraev krvna slika i sedimentacija.Pozzz

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.11.2011 18:58:56   
babyhope
taci 83 ова можеби сум го спомнала и порано но еве пак ќе пишам.
Значи и јас како тебе се двоумев кај да направам ХСГ и на крај одлучив на клиника - ГАК. Тргнав од финансискиот аспект дека испитувањето е тоа и нема потреба да фрлам пари на привотно. Но сега се кааам и дури размислував да го повторам во некоја од приватниве но сепак се одлучив ако сега не успеам со инсеминацијата да одам на лапараскопија.
Значи негативно искуство во ГАК и ренген (затоа што со др од ГАК одиш на институт за ренген) -апаратот не работел со месеци па на нас прв пат го применуваа, неможеа да најдат доволно течност за контраст, па студенти се врткаа тука и тамо. Со еден збор катастрофа. Друг е фактот што мене ми го правеше специјализантка а не веќе искусен гинеколог и затоа се сомневам дека резултатите не ми се објективни и точни. Но што е тука е, одиме понатаму само сакам да го споделам моето искуство со сите што планираат и се двоумат.
Поздрав и ти посакувам набрзо да не израдуваш дека сиuser posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.11.2011 12:22:10   
macorka..
taci83 и јас првина сакав во државна поради тоа што таму е поефтино но многу се разочарав. Не одведе сестра на институт за ренген јас и уште една женичка  секако после многу закажувања и презакажувања сега работи ренгенот сега не работи па со месеци чекав и кога на крајот отидовме женичката што беше пред мене подготвена за сликање дури и контраст и ставиле се расипал ренгенот па се за џабе и повторно ни презакажаа. После тоа си закажав во  Систина и супер си поминав. Немам ништо против државна таму правев лапароскопија и хистероскопија меѓутоа баш за ХСГ кога  би требало пак да правам не би отишла во државна.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.11.2011 12:51:50   
taci83
fala mnogu na pomasto i mislenjeto za vo drzavna i mene ne mi se odese vo drzavna mislev da idam kaj tolovski no sega me stavivte vomisla dali vo sistina ili kaj tolovski mislam deka isto e pari i na dvete mesta,ve molam za pomos

(Одговор на членот macorka..)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.11.2011 13:30:25   
zagrizena26
taci isto e vo Sistina nema takov aparat i koga se javuvas da zakazis ti zakazuvaat kaj Tolovski samo sto osven Tolovski ide i dr od Sistina dodeka te snimaat,a mozes i direktno da se javis kaj Tolovski isto e.I jas se snimav kaj niv ednas i ednas vo Drzavna,samo pominav podobro vo Drzavna otkolku vo Sistina.Dr me snima epten brzo nisto ne vide slikite bea tehnicki neispravni oti se brzase za nekade i se bese haos nisto ne se vide,za razlika od Drzavna dr bese super se poleka da ti objasni da te snimi samo malku uslovite se haos i dodeka da te snimat site ke te razberat za stto si otidena a vo Sistina diskrecija zagarantirana se po red.Mojto iskustvo bese takvo i na krajot drug dr od Sistina koga gi vide slikite samo se nasmeea i ne si ja priznaja greskata samo rece uste ednas ce se napravat vajda aparatot nesto ne bil dobar.user posted image user posted image toa e.Izvini na dolgiot post.Pozdrav i mislam deka ti pomognav

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.11.2011 15:02:36   
taci83
jas sakam da idam vo drzavna zaradi dr sto me operirase i toj da mi pravi hsg oti sum zadovolna od nego no koga gi citam vasite iskustva za drzavna se mislam no problemot e toa sto dr prvo mi bara spermogram a potoa da ideme na hsg no jas mislam ne e bitno koe prvo ke se ispita mm pravese spermogram i bese super e sega e problemo sto ne e praveno na klinika a koj dr vo drzavna pravat hsg i kako ste zadovolni mene me pravese dr.tanturovski dali nekoj imal iskustvo so nego

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.11.2011 19:59:11   
emaaaa
taci jas pravev hch vo drzavna kaj dr trajkovski i si pominav mn dobro doktorov e super mn e ljubezen i se mi objasni.Odi si kaj nego nema da zazalis pozzzzz

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.11.2011 13:28:42   
taci83
a dali prvo pravevte spermogram ili hsg zosto mene dr mi rece prvo spermogram a potoa hsg

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.1.2012 14:31:36   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас летото направив HSG рнтген снимка. И јас имав слушнато од други дека прегледот е прилично непријатен..и отидов со страв..ама немаше врска. Го доживеав малку понепријатно од Папа тест. Иначе многу е корисно да знаеш дали ти се проодни каналите. Јас си спасив сигурно неколку месеци хормонски терапии оти ќе ми биле џабе. Бидејќи каналите ми беа непроодни, сега пред месец дена правев лапароскопија за одзатнување на каналите..и сега чекам три месеци па да си продолжам со процесот на забременување user posted image .

Поздрав и немај страв..ништо не е..



Vezilka дали се сеќаваш или можеш да видиш кога дијагноза ти ја пишуваше за непроодни канали.Јас имам еден не прооден (leva tuba gracilna ne proodna),и дека неможе да се отвори.Следниот месец ќе одам на лапаро. со хистеро. па ни рече да размислиме ако не е баш во ред и другиот (иако на ХСГ е во ред,proodna so obilno razlevanje na kontrastot vo mala karlica)) да го отстрани.Временски ќе добиеме но помислата дека никогаш нема да може природно ме плаши.
Кое е твоето искуство?
user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2012 15:37:36   
penelope
zdr na SITE RR, i jas trebase da pravam hsg, ama poradi veisoka sedimentacija, nemozev da pravam imav 40/60 visoka sedimentacija. Inaku kazete mi ima li nekoja kaj d-r. Lozankovski koja pravela hsg. Inace jas pred toa piev ednaska klomofen i nisto folikuliite   ne mi rasteja, znaci li toa i deka jas nemam vosto ovulacija ili nema vrska?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2012 17:44:02   
bella80
Nemam praveno kaj Loznkovski HSG,jas pravev vo drzavna,mnogu e poeftino,kosta 1700 den,a jas sum mnogu zadovolna.Vo vrska so sedimentacijata,konsultiraj se so doktorot,pij antibiotici negde od 2 den koj ke dobies ciklus,5 den.pa na HSG.Toa sto nemas folikuli so klomofen ne znaci deka SEKOGAS nemas ovulacija,ima mnogu koi ne reagiraat na stimulacija so klomofen.POZZ

(Одговор на членот penelope)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2012 17:50:53   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас летото направив HSG рнтген снимка. И јас имав слушнато од други дека прегледот е прилично непријатен..и отидов со страв..ама немаше врска. Го доживеав малку понепријатно од Папа тест. Иначе многу е корисно да знаеш дали ти се проодни каналите. Јас си спасив сигурно неколку месеци хормонски терапии оти ќе ми биле џабе. Бидејќи каналите ми беа непроодни, сега пред месец дена правев лапароскопија за одзатнување на каналите..и сега чекам три месеци па да си продолжам со процесот на забременување user posted image .

Поздрав и немај страв..ништо не е..



Vezilka дали се сеќаваш или можеш да видиш кога дијагноза ти ја пишуваше за непроодни канали.Јас имам еден не прооден (leva tuba gracilna ne proodna),и дека неможе да се отвори.Следниот месец ќе одам на лапаро. со хистеро. па ни рече да размислиме ако не е баш во ред и другиот (иако на ХСГ е во ред,proodna so obilno razlevanje na kontrastot vo mala karlica)) да го отстрани.Временски ќе добиеме но помислата дека никогаш нема да може природно ме плаши.
Кое е твоето искуство?
user posted image


Melanija ne se sekiraj stom edniot ti e prooden,doktorite ti postavuvaat takvo prasanje za sekoj slucaj,zatoa sto koga ke trae zafatot ti nema da si budna da dades za bilo sto soglasnost,a oni ako najdat slucajno nekoj problem da go otsranat...
Mnogu pati postavena dijagnoza za neprooden kanal na HSG se pobiva na laparaskopija,cesto poradi sto sme stegnati tecnosta ne probiva...Pozz i da ne si go zamaras glavceto so nesto sto moze i da ne se sluci...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2012 20:19:14   
Melanija RR
Фала ти мила bella80  user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2012 15:50:38   
penelope
LILIPUT  pred nekoi odgovori citav deka napisa vo remedika pravele hsg - ama so 4 d, eho, znaci deka imalo nesto dobro bez da odam da mi pravat hsg da osekam bolka. liliput dali znaes kolku cini i dali e efikasno toa proveruvawe na kanalite so 4 d, eho????????

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Проверка на проодност на каналите
31.1.2012 13:01:44   
ana_banana
Zdravo na site.Me interesira koja e cenata na klinika za ispituvanje za proodnost na kanalite?Ako nekoj znae posto utre ke odam da se snimam.Pozz do site

(Одговор на членот penelope)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?