|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
9.2.2016 14:48:28   
scared RR
Женски, испитувавте ли Торч?

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1576
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
9.2.2016 14:57:29   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimidjon

Лепoтици ништо oд мoните зa дaвaње хехе двете се машки дa ни се живи и здрaви


Честитки Мимиџон, за мажињата, туку што ќе правиме со женски, нешто оскудација, ќе имаат овие мажињава проблем кога ќе пораснат? user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1577
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
9.2.2016 17:54:59   
Hopeful RR
Следнава тура ќе мора да биде женска, инаку од кое село ќе наоѓаме снаи? user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1578
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
10.2.2016 14:46:22   
wanna be mum
охооо мојава ќе има да бира user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1579
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
11.2.2016 17:20:56   
SOLE
Mimidjon браво за синковците, нее битно какви ке бидат најбитно е да се здрави и живи user posted image user posted image .
Инаку девојки испитував сега во 25та недела ова за скриен шекер во ред ми е, но крвната слика катастрофа, хемоглобинот 91, и првпат во мојот живот покачени триглицериди и холестерол user posted image , матичниот рече ништо нема да ми даде да пијам лекарства само да внимавам на исхрана, а јас и така внимавам колку можам, а во урината пак имам присуство на кетони user posted image . Кажете некое искуство.. Поздравче до мешињата

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1580
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
11.2.2016 17:48:40   
Neurotoxin RR
Соле, според моите сознанија кетони во урината за време на бременост е нормално да се јават, во случај да се ниски вредностите тогаш е безопасно, но мора да ги следиш, сепак високи вредности на кетони укажува на гестациски дијабет, а ти веќе си го испитала и немаш, секако прави почсти контроли на урината.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1581
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
11.2.2016 19:27:48   
mimidjon
Сoле,јaс секoј месец испитувам крв и уринa ,мене хемoглoбинoт 95 ми беше и мaтичнaтa ми дaде вит ц и б кoмплекс зoштo пa железoтo ми е нaд нормала a дoктoрoт вo систинa ми дaде и вит ц и железo незнам зoштo ништо не ти дaл зa хемoглoбинoт a те сoветувa ли зa исхранатa .Штoм шекерoт ти е oк незнам зa тoa другo не сум инфoрмиранa .Тебе железoтo кaкo ти е?Јас сo пoвеке кoнсултaции ми рекoa декa иaкo имaм висoкo железo треба дa пијaм пaк железо зoштo пoкaжувaлo лaжнo oд витaм.шo ги пиеме.Кoлку се е тoчнo ке видиме зa 2 недели пaк ке прoверaм крв тaкa ми рекoa сега 2 пaти вo месецoв.А зa хoлестерoлoт и.мене ни беше нaд нoрмaлнo и никoј не oбрнa внимание и вaжнoст нa тoa a сигурнa сум декa не е висoк ,некaде читaв и Нoрмaлнo билo дa биде пoкaчен

< Поракaта ја уредил mimidjon -- 11.2.2016 19:31:28 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1582
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
11.2.2016 19:35:19   
scared RR
Соле холестерол не се испитува во бременост,исто како и седиментацијата зашто е нормално да се покачени. Во врска со кетоните и јас имав малку и ми рекоа тоа е од што бев гладна бидејки дента и крв испитував.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1583
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
12.2.2016 9:36:27   
*devojce*
Dali na skriningot za priska 1 vo 13ta nede ke moze da se vidi polot na bebusko?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1584
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
12.2.2016 9:57:34   
sandriana RR
Доколку е убаво наместено, може да се види, со голема веројатност полот, но сепак најсигурно е гледа негде од 16та недела.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1585
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
12.2.2016 16:56:05   
SOLE
Девојки фала ви на одговорите, инаку за железото пијам веке 3ти мецес фероглобин и сега ми е во референтните вредности но докторот рече да си го продолжам но друго плус за хемоглобинот не ми даде, си пијам јас вит Ц по едно од 500 мг, сега сама си помислив да си појачам од 1000. А за кетоните и мене ми рече дека би можело да ги има заради тоа што бев гладна и заради тоа што вечерта пред да испитувам повракав многу и тоа би можело да влијае user posted image .

Девојче за полот мене на првиот скрининг ми кажа дека мисли дека се машки но ми вика не си свакај 100 % дека е така сепак е рано и после на наредната контрола во 16та недела со сигурност се гледаше дека се машки двете user posted image Како и да е нека се живи и здрави

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1586
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
13.2.2016 14:50:45   
TeaM
Bremena sum 26 nedela, i najdena mi e bakterija vo nos Stafilokokus aureus.
Sega mesto ne me drzi do ponedelnik. Dali imate iskustvo? dali e opasna ovaa bakterija vo bremenost? Dali se tretira so antibiotici?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1587
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
13.2.2016 20:37:19   
mimidjon
Соле јас пијам 1000 мг баш и ми го препишаа тој за вит ц зборам,и за крварењто од носот било добро и за врзувањ на железото во крвта ,јас тотхема почнав да пијам,иако имам високо железо пак ми дадоа железо ,имаш ли некој смптоми мене ми се врте понекогаш.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 1588
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
13.2.2016 20:58:20   
Hopeful RR
TeaM, мислам дека штом е во нос, немаш причина за загриженост, не гледам како би била закана за бебето.

Опушти се и секако пиши ни што ќе ти кажат во понеделник user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1589
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
13.2.2016 22:01:30   
lukajana RR
TeaM нема опасност за бебето ама сигурно ке ти дадат антибиотик ,би тренало со резултатот да има листа од антибиотици кои ја лечат бактеријата и докторот ке ти одбере лек што не е опасен за бременоста .
Подобро да ја излечиш да не ти се искомплицира

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1590
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
15.2.2016 9:29:34   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Bremena sum 26 nedela, i najdena mi e bakterija vo nos Stafilokokus aureus.
Sega mesto ne me drzi do ponedelnik. Dali imate iskustvo? dali e opasna ovaa bakterija vo bremenost? Dali se tretira so antibiotici?


Ако немаш други симптоми, од типот температура, секрет кој се слева па предизвикува кашлица и сл. тогаш ќе ти дадат локално да користиш антибиотик, во форма на маст или капки, само обавезно јави се на лекар, да не почне да се комлицира дополнително со вирусиве што ги има сега.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 1591
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 17:44:31   
lukajana RR
Девојче постот ти го префрлив Клик=тука може некоја тазе мамичка ке сподели искуство

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1592
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 19:06:47   
tina88
Здраво мамички, бремена сум 20 недела и предмалце се исплашив. Тамо ми е паметот можно ли е да наштетив на бебушот? Ве молам за искуство и совет user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1593
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 19:10:39   
scared RR
Таман работа тоа да штети, па сите се плашиме некогаш од нешто.

(Одговор на членот tina88)
Непосредна врска до пораките: 1594
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 19:17:37   
tina88
Се сецнав, неочекувано ми скокна куче и од памет ме извади. Се надевам само дека се е во ред. Прва бременост ми е и очегледно паничам без причина.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1595
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 19:26:49   
scared RR
Јас откако останав бремена од се се плашам :) Се штрекам од се, прошли пат задремав, и телефонот ми заѕвони кога рипнав user posted image а тек па кога одам на прегледи дали се е ок со бебуш се тресам од страв...

(Одговор на членот tina88)
Непосредна врска до пораките: 1596
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 19:52:41   
tina88
Исто и јас, хахах во ситуацијава и ташна фрлив почнав да бегам хахахах која паника сум user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1597
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
16.2.2016 20:53:06   
TeaM
Koga se citam sebesi so kuceto vo prvata bremenost :)) Isto kako tebe se preplasiv, pa se sekirav posle :) Uzivaj, bebusot nema galje...na sigurno e :)

(Одговор на членот tina88)
Непосредна врска до пораките: 1598
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
18.2.2016 15:48:38   
Nadica R

Zdravo.Sakam da ve prasam dali nekoj ima iskustvo so rezultat od ultrazvuk deka edniot od bubrezite na bebeto vo 23nedela e pomal,potocno 4mm? Dodusa doktorkata mi rece deka ne e tolku alarmantno ama deka treba da se sledi. Vo sekoj slucaj dobro bi mi doslo da slusnam nekoe iskustvo.Pozdrav i fala odnapred user posted image

< Поракaта ја уредил Neurotoxin RR -- 18.2.2016 16:10:19 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1599
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
18.2.2016 16:13:22   
Neurotoxin RR
Здраво Надица, немам лично искуство со ваков резултат од ултразвук, меѓутоа, некаде на форумов имав прочитано за слично искуство, каде се завршило како што треба, после пораѓај, по проверка на бубрезите и двата функционирале и биле со иста големина, сепак совет мој е да си побараш и друго мислење. Поздрав и се надевам дека се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Nadica R)
Непосредна врска до пораките: 1600
Страница:   <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?