|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Намалено количество на плодова вода
11.9.2013 16:42:43   
snowbool
I za da bide panikata pogolema me fatija bolki vo kicma i posle pa se prosirija na stomak, za da posle dva saati resivme odime ITNO na klinika. Krvarenje nema , bebeto super i kks super , urina dobra, samo voznemirenost do beskraj , pa i ako i znaes deka vodat bila namalena prethodno i se vodis na patoloska user posted image a be sto da vi kazuvam....Zatoa malku posmireno i ako covek procita za nesto se negativno mu se prikazuva....

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Намалено количество на плодова вода
21.11.2013 1:44:21   
Mandeto
Здраво мамички...имам едно прашање за ваше искуство во врска со намалена плодова вода....јас сум 34 недела и 5 дена и денес на преглед ми кажаа дека плодовата вода е намалена и нареден преглед ми е закажан за 2 недели...со бебето е се во ред...но ме загрижува намаленото количество...дали некоја од вас имала слично искуство? Докторот беше доста позитивен како да нема место за паника но бидејќи ми е прва бременост цел ден мислам на тоа... Поздрав

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Намалено количество на плодова вода
21.11.2013 7:48:06   
mommy_angels RR

За ова воопшто не му ја мисли. Ти си скоро 36 недели,а за 2 таман се ќе си биде на време. Намалената плодова вода не е страшна,тоа само значи дека можеби ќе си се гушкаш со бебушот 1 до 2 недели порано. За тоа ќе ти каже докторот,а ти тогаш ќе си имаш спремна бебушка. Ама како што пишав,сето ова е МОЖЕБИ,може и ќе си го дочекаш крајниот термин.
Јас се породив 38 недела ,а ќерка ми имаше само user posted image 3650 гр

< Поракaта ја уредил mommy_angels RR -- 21.11.2013 7:49:05 >

(Одговор на членот Mandeto)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Намалено количество на плодова вода
11.12.2013 22:15:37   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebuska na mama

Zdravo, ne znam kade da go postavam prasanjeto i zatoa se resiv tuka da go postavam.... Bev na kontrola i mi kazaa deka plodovata voda mi se namaluva deka user posted image e malce pomalo za nedelite, se preplasiv ne mozev da se smiram user posted image deneska sum malce podobra mi kazaa deka ke me porodat so provokacija porano od terminot, ima li nekoja juser posted image so takvo iskustvo dali da se plasam, ne sum sigurna deka se ke pomine vo najdobar red, ve molam neka spodeli nekoj nesto.....


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


Јас немам искуство, ама верувам дека штом докторот забележил, ќе знае и што понатаму.
Не се грижи и не си прави дополнителни стресови. Прочитај некои од искуства во темата, а можеби и ќе ти пише некој повеќе.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Намалено количество на плодова вода
12.12.2013 15:05:43   
Martins mom
Јас имав такво искуство со првото дете. Не е ништо страшно и нема место за паника. Пораѓајот ми беше закажан и со провокација.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Намалено количество на плодова вода
27.2.2014 15:46:03   
sonc90
zdravo na site...ne znaev kaj da prasam pa ova mi se vide kako najsoodvetna tema...slusam i citam mn za plodovata voda,za postelkata itn i ne mi e jasno edno nesto pa sakav da prasam:koga po pravilo treba da pocne da se namaluva plodovata voda? i koga po pravilo postelkata treba da bide zrela?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Намалено количество на плодова вода
27.2.2014 16:14:18   
Melanija RR
sonc90 постелката треба да биде зрела пред породување, не во тек на бременост.Во темава Плацента превиа има некои појаснувања
Плодовата вода не треба да се намалува во бременост, туку кога се намалува незнам после 37-38 недела тогаш се ближи денот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Намалено количество на плодова вода
28.10.2014 10:42:21   
Ki4iko
Пишав и во други теми,еве и тука,кој има искуство со намалено количество плодова вода,а веќе сме крај на 27 недела.бебето одлично напредува,од гинекологот добив совет да јадам многу суво овошје,истиот случај го имав и во првата бременост, но без ништо да превземам,нормално си се породив 2 дена по термин,исто со намалено количество вода.многу ме буни ова со плодовата вода,ако е се во ред,како може таа да се намалува?

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Намалено количество на плодова вода
16.12.2014 9:12:00   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Јас денес бев на преглед, и ме уплашија максимално. Бевна Гак, ме гледаше една млада докторка и жената се исшаничи на сред ехо, и отиде да викне и друг доктор. Мереа количина на плодова вода и двајцата констатираа дека е релативно намалена и тоа бајаги за оваа недела. Требало да биде од 8 до 20 цм а кај мене е 7,49цм. Ме прашаа дали сум забележала некакво истекување и ми нправија некој тест со лентичка, по што испадна дека фала богу нема течење на плодова вода. Бебуш е таман за неделата, и докторкава се изначуди како е со нормална големина со толку малку плодова вода. Мереа и со доплер нешто и тоа беше ок. Ми рече да дојдам пак на контрола до крај на недела, да пијам вода и ц витамин од 500. Толку брзо се се одвиваше што не знаев кај сум. При крај ми рече и да не се плашам дека не било толлку страшно, може било природА. Ми правеа и цтг, тоа беше добро според др јас не се разбирам.

И сега цела сум прашалници, преска кога се свестив, кога земав да плачам, едвај се смирив, ама морав за да не го вознемирувам и бебето. Не знам како е испуштено ова до сега, пред 2 недели бев во ремедика, таму си беше водата во нормална количина, исто и на сите други прегледи. Ама тоа е, сега да видам како ке биде на контрола и само молам господ да не се намалува барем. И цел ден му се извинувам на бебево ако му е неудобно внатре, душиче, може затоа мојот стомак е толку мал.

Мм па уште се труди да ме развесели, вика може дека пие многу вода и ика често па си ја испил целА. Ама гледаа да не треба да мочка, рекоа дека не. И не знам сега што, ке видам дали да отидам уште на едно место па барем да сум на чисто дека тоа е тоа.

Сега цел ден локам вода, мада знам дека тоа не е докажано дека помага. Само молам бога се добро да излезе.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Намалено количество на плодова вода
16.2.2016 17:42:16   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Vcera bev na skrinin priska 1 doktorkata rece sve e vo red samo imalo pomalku plodova voda od potrbnoto.Ne e strasno ke se stvori vika?Dali nekoj ima vakvo iskustvo?



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Намалено количество на плодова вода
16.2.2016 17:50:11   
lukajana RR
Девојче мене во втората бременост почна да ми се намалува плодовата вода откако ми помина терминот за породување и докторите не реагираа ништо посебно ама во твојот случај не е шала мора да се консултираш и со друг доктор да не е грешка.
За зголемување на плодовата вода треба одмарање ,многу течности ,здрава храна а терапија незнам дали има некоја освен вака природно.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 36
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?