|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 13:16:54   
mimidjon
Ви благодарам и на двете Hopeful RR ти благодарам за времето многу ми значи леле целата со прашалници сум и за понатаму но прво ова ,чекор по чекор,мене некои тетки роднини ми викаат за природно породување но никоја од бив не родила 2 одеднаш и сигурно незнае како е ,јас зошто уште кога останав бремена со 2 одма помислив со царски да се порагам но стигнаа критиките,не е темав за тоа па да не навлегувам во тоа сепак докторот како ке одлучи но незнам некоја со две што се породила природно.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1551
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 13:23:36   
Hopeful RR
За тоа не се замарај, тоа е заедничка одлук со докторот, и нема што кој било од страна да ти се меша. Што, ако е со царски е помалку вредно, не си мајка? Ретко кој со близнаци се породува спонтано, дали и воопшто некој... Батали тоа, не ти треба тој стрес. Ти гледај сега да бидеш што полабава и пооптимистична, а за породување има време.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1552
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 14:02:28   
blue_blue
мене докторот одма ми рече уште на почеток ако сакам тој да ме пораѓа ќе биде царски дека тој не би ризикувал природно...ама ич не се замарј со тоа, не можеш ти да влијаеш - како ќе каже докторот така ќе е, тој или таа си знае....мене ете се ми беше нормално, може среќа сум имала - не знам...затоа не мислев дека е нешто различно дека се две...бременост ко бременост. Болку никакви никаде немав, ни во карлица, ни во грб...се здебелив едвај 8 кг, а родилната тежина им беше 2860 и 2840...така да, правило тешко дека ќе најдеш...не лежев ич, само првите три месеци идев пола работно време на работа дека се осеќав исцрпено и многу ми се гадеше, ништо не можев да јадам, а после па како раснев ми притискаа на желудникот и не збираше, маж ми вика најслаба сум била додека сум била трудна што не е далеку од вистината....терај како те советува докторот и не му ја мисли толку многу..ќе биде како треба

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1553
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 15:43:05   
wanna be mum
До која недела е второ тромесечие?? хихихихи
Дали некоја од вас ќе прави ехо кардиогравски скрининг на срце? многу ме интересира ваше мислење
јас само редовниот срининг го направивив 22 кога бев и се беше ок user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1554
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 17:18:07   
SOLE
Мамички на близначиња и јас сакав да слушнам искуства за тоа како сте поминале во тек на бременоста и каков ви бил порагајот, и фала ви на информациите :) Јас до душа си викам има време и не се замарам,здравје само нека си биде се во ред и кога ке дојде време за тоа докторот ке си одлучи како ке биде дали царски... А што се однесува до полот на бебињата уште на почеток ни кажаа дека мора да бидат со ист пол бидејки се еднојајчени а дека се машки дознавме уште во 16та недела така да Mimidjon секако ке ти кажат на следната контрола па ако твоите се женски со Hopeful ke бараме по една снајка user posted image , незнам кај Blue_blue какви се?

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1555
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 17:31:47   
mimidjon
Сoле ме нaсмеa здравје aкo се двете женски леснa рaбoтa хехе пo еднс имa пoвеке не .Едвај чекам зa прегледoт сега бев ксј мaтичнaтa рече вo.18 тa неделa ништо не се прaвелo скининзи мoже ке гo гледaл.грлoтo нa мaткaтa декa се две дa не треба дa се шие и јaс ништо не прaшaв зoштo сaмo зa упaти ми се пa мoже дa се скaрaм .Имaте ли слушнaтo или некoјa дa и прaвеле вaквo нешто зa шиењетo збoрaм?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1556
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 17:53:06   
SOLE
Mimidjon секако барај да ти мерат должината на цервикс, и мене Петановски ми рече дека се две и дека повеке потискаат надолу би можело да се скрати но и за тоа има решение се правело серклаж (како што викаш ти шиење), па затоа јас погоре во оваа тема прашував за тоа колку треба да биде должината, побарај погоре ке најдеш, Па затоа треба редовни контроли нели доколку се види нешто навреме да се реагира.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1557
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 18:12:50   
mimidjon
Дa.ке бaрaм.дa ми мерат aј зa oвие ке се учaм зa другите две ке си знaм се user posted image aкo се двете женски му ветив нa мaж ми декa 3 тo ке му рoдaм хaхa

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1558
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2016 21:55:35   
Hopeful RR
Серклаж во близначка бременост правеше Теа 88, само што сега е презафатена со нејзините м/ж и не е многу активна на РР user posted image Кај неа ептен се скрати цервиксот и во Плодност и направија итен серклаж, лежеше и ги износи супер до крај, без проблеми.

Ви го мерат редовно цервиксот, дури и да не ви кажуваат, и не се паничете предвреме за сенешто. Не значи ништо посебно тоа дека се две па притискаат, кај мене и кај многу други со близнаци цервиксот си беше во ред цело време. А за породувањето со царски, тоа е мало гајле, големото доаѓа после тоа, кога ќе плачат двете паралелно и нема да знаете каде прво да се свртите user posted image Слатки маки!

Инаку ајде чекаме инфо дали се две дунди па да делиме снајки со Соле user posted image Блу блу има девојчиња, ама нејзините се големи, одат во школо и нема да се интересираат за нашите дечки user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1559
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2016 9:19:21   
mimidjon
Јас не паничам само матичната спомна дирекно ,може ке треба да те шијат и затоа си се консултирав со вас еее и да треба ништо страшно само они нека бидат добро и за хиперстимулацијата така читав дека некоја ги загубила бебенцата но ете кај мене се си излезе супер ,се е индивидуално,ке го прашам докторот досега ете ми немат мерено цервикс па ке видиме сега.Убав сончев ден е денеска кој не е на работа нека го искористат за некоа прошетка.Искрено и мене повеке паника ме фака отпосле порагајот како што велиш двете плачат на двете им се јаде двете треба да се облекуваат но чекор по чекор.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1560
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2016 0:47:01   
wanna be mum
Mamicki idni i segasni, jas siznav 25+1 sum i ovie dena bebuska moja edvaj ja osekam, tocno mnogu sum vo dvizenje, izminatava nedela mnogu mi ripna i stomaceto, ama edvaj ednas snosti denes mi se cini epten malku osetiv dvizenje ooof

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1561
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2016 7:55:53   
Neurotoxin RR
За ова јас викам право на лекар, дај боже да снемало место и да нема каде да мрдка, ама сепак, за да си бидеш ти мирна, трк да си се осигураш.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1562
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2016 8:22:00   
Bea
И мене истото ми се случуваше точно во тие недели - од силно шутираење имаше денови кога едвај го чувствував.
Пробај го следново - напиј се ладен, благ сок и изеди нешто благо, легни си мирно и опуштено на страна околу еден час. Шеќерот и промената на температурата ќе предизвикаат реакција кај бебуш, а лежењето на лева страна ја зголемува циркулацијата.
Види дали ќе се јави бебуш после ова, кај мене успеваше. Најверојатно нема место за паника.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1563
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2016 23:59:07   
wanna be mum
Vo pravo si vecerva luduva i mene srceto mi e na mesto user posted image , bas golemi oscilacii od den vo den, ama um za dru pat :*

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1564
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2016 0:35:53   
Melanija RR
Бебушки не мрдаат кога се движите туку кога одмарате и ручкате благо user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

До која недела е второ тромесечие?? хихихихи
Дали некоја од вас ќе прави ехо кардиогравски скрининг на срце? многу ме интересира ваше мислење
јас само редовниот срининг го направивив 22 кога бев и се беше ок user posted image

Во темата ТУКА има искуства на неколк рингерајки

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1565
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2016 14:01:09   
wanna be mum
Фала Меланија, прочитав и си останувам на тоа дека без индикации нема потреба од ехокардиографски.
Мислам дека мојава од сега мајтап си игра, цела недела едвај ја осеќав, и ваши совети и што имам читано се направив, благо, ладно , лежење на страна ништо едвај некое мрдкање како во 18та недела туу си реков и вчера закажав преглед и во чекална ете ја мава ли мава, леле си викам ме видоа сестри, закажана да си одам? хахахха
Му кажувам на докторот, ме мачка со гел и госпожа го мава по раката, испадна лажам, удираше цел преглед ете така фино ме изигра user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1566
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
1.2.2016 15:33:36   
DaniDaniSS
Zdravo mamicki , trudnici. So lesno na site :-* Mesko raste i popraveni sme 3 kg. Za tri dena vleguvame vo 21 nedela. Prva bremenost mi e, I sakam da prasam slednovo : cuvstvuvam kako balonce koga ke pukne vo stomakot, nekolku pati vo denot. Dali e bebeto ? A inaku bash vibracii I nekoi treperenja ne Sum pocustvuvala. Nekoja od vas slicno iskustvo. Ocajno sakam da me klocne bebule :-))))user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1567
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
1.2.2016 15:58:36   
MarigoldNeva
Mamicki, jas sum vo vtora bremenost, sinceto mi e 5 godini, ama nekako mnogu porazlicno mi e od prvata bremenost. Kako da sum bremena prv pat, fizicki sum vo red, osven mnogu sto mi se spiese do pred edna nedela, ama psihicki nekako mi e tesko, so mirna glava sum samo dodeka go gledam na eho i moze edna nedela posle toa i naredniot period pak isto. Inaku sum 13 nedela. Nemam bas nekoja poddrska od doma, a neznam ni koga da mu kazam na sinceto, koj inaku premnogu saka da ima bratce ili sestrice. Nekoja da spodeli iskustvo....ke mi znaci mnogu!

(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 1568
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
1.2.2016 22:59:11   
TeaM
I jas sum vo vtora bremenost 24 nedela, kerkicata mi e 4,5 godini. Nea prva i kazavme deka sum bremena, uste vo 6 nedela. Kolku ne razbra togash neznam :) , ama na pocetokot znaese da kaze nesakam bratce/ sestrice.....a sega vekje saka i prasuva koga kje se rodi, Vika kje go cuva, banja,seta...pa kje vidime :)

Porazlicna mi e od prvata, togash nemav losenje, a sega imav do 12 nedela. Inaku ovoj pat mnogu pobrzo mi pomuva vremeto, rabota, doma, dete i nekako nemam vreme da mislam/citam kako vo prvata bremenost.

(Одговор на членот MarigoldNeva)
Непосредна врска до пораките: 1569
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
1.2.2016 23:43:31   
wanna be mum
Nemav ni jas mir, na dve nedeli odev na pregled toa e do karakter, polesno e koga ke mrda znaes tuka e :))) probaj so pozitivni misli i izraduvaj go batko :)

(Одговор на членот MarigoldNeva)
Непосредна врска до пораките: 1570
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
4.2.2016 20:57:23   
mimidjon
Девојки да ве прашам за крвна слика ,знам дека има таква посебна тема но нешто не е активна.Хемоглобинот ми е 97 од границата 120 до 180.АLT 46 ,FE 29,5 .Има ли некоја со ваква чудна слика железото добро а хемоглоинот лош ,црвените крвни зрнца ми биле намалени и сега докторката ништо не ми даде само вит.Ц

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1571
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
8.2.2016 11:28:51   
kuklicka30
Mamicki mi go kazaa polot na bebusot masko e user posted image inaku e tesko 175gr i sum 17+4dena normalno e neli i mislam deka go osekam koga miruvam a doktorkata mi rece bilo seuste rano da go osetam vasi iskustva ?

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 1572
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
8.2.2016 12:56:26   
wanna be mum
И јас во 18та почнав да ја осеќам, радувај му се на синко, честитки user posted image

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 1573
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
8.2.2016 13:16:37   
scared RR
И ние сме тука во оваа тема user posted image петокот на скрикинг си ги видовме бебушот, многу хиперактивно, мрдаше, клоцаше , зеваше. си го криеше лиценцето. па рачињата позади главче, не ми се веруваше што гледам и дека го дочекав и јас тоа. Малце не мачат некои бактерии ама се надевам се ќе испадне добро.
Во мегувреме треба да направам Д-димери и Хемостаза да не треба нешто плус освен аспирин и ОГТТ па докторот според тестов да види што ќе правиме со метформинов, не му беше за прекинување некако.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1574
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13...
8.2.2016 21:33:10   
mimidjon
Лепoтици ништо oд мoните зa дaвaње хехе двете се машки дa ни се живи и здрaви

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1575
Страница:   <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?